Narodili se, aby přežili ekniha

Tři mladé matky a jejich neobyčejné příběhy odvahy, utrpení a přežití. Mezi milionem obětí holokaustu, které byly v roce 1944 poslány do koncentračního tábora Osvětim-Birkenau, prošly Priska, Rachel i Anka jeho branami s tajemstvím – všechny tři právě otěhotněly a svému osudu musely čelit samy, bez manžela. S obrovským strachem z budoucnosti, poté, co už ztratily tolik svých blízkých, se tyto mladé ženy upnuly k tomu jedinému, co jim v životě zbylo: zachránit sebe a své nenarozené dítě. Jedna z matek pochází z Třebechovic pod Orebem, druhá z Bratislavy a třetí z polské Lodže. Kniha mapuje neuvěřitelné příběhy těchto tří žen – nejdříve transport do Osvětimi, pak cestu do německého pracovního tábora, kde se polomrtvé hlady a udřené z nelidské práce snaží zakrýt svůj zdravotní stav, a nakonec pekelnou sedmnáctidenní cesta vlakem s tisíci dalšími vězni přes západní a jižní Čechy do tábora smrti v rakouském Mauthausenu....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/29_/294605/narodili-se-aby-prezili-2Ya-294605.jpg 4.8672
Literatura faktu, Biografie a memoáry
Vydáno (ekniha), Mladá fronta

Born Survivors: Three Young Mothers and Their Extraordinary Story of Courage, Defiance, and Hope, 2015

Kniha Narodili se, aby přežili

Bybyla

Mám pocit, že takovéhle knížky si mě vždycky "najdou", když potřebuju, abych se vzpamatovala a přestala remcat, jaká jsem to "chudinka a jaké mám strašné trápení a problémy"!
NIKDY se o těchto hrůzách nesmí přestat mluvit, stále si je třeba připomínat, čeho jsou jedni schopni dopouštět se na druhých. A já nikdy nepřestanu obdivovat vnitřní sílu a odhodlání žít těchto lidí a jim podobným! Velkou úctu v sobě chovám!

rumund

Skvělá kniha o strašidelném místě v strašidelné době. Popis příběhu třech těhotných žen v koncentračním táboře Osvětim a jejich strach o miminka.

stepanka000
06.12.2020

Myslela jsem, ze tohle téma výzvy nedám a prostě ho vynechám. Knížky o holocaustu a válce nedokážu číst. Ale věděla jsem o této knížce, protože pocházím z Horní Břízy a příběh o pomoci lidem z transportu tady všichni známe. Můžeme být na tehdejší občany pyšní. Knížka je pěkně napsaná, nejvíc na mě zapůsobila postupná změna z idylického předválečného života hrdinek až k něčemu, co je naprosto nepředstavitelné. A já můžu říct, že už NIKDY o takových hrůzách číst nebudu.

MarkétaI.
05.12.2020

Kniha popisující osudy tři těhotných žen, které se dostaly do koncentračních táborů, a jejich odhodlání přivést na svět své nenarozené děti.
Výborná kniha, která se mi vůbec nechtěla odkládat. Rozhodně stojí za přečtení.

lucie4529
08.11.2020

Za mě jedna z nejlepších knížek, které jsem kdy četla. Po celou dobu ve mně vyvolávala silné emoce.

BlankaHill
29.10.2020

Kniha popisuje osudy tří žen - Prisky, Rachel a Anky v době před, během a po druhé světové válce. U každé z nich se nejdříve dozvíme, jaký život vedly předtím než se dostaly do Osvětimi. Autorka nám přiblíží i historické události v té zemi, ze které ženy jsou - tedy Slovensko, Polsko a Česko. Po příjezdu do Osvětimi se jim podaří úkryt počáteční těhotenství, jsou vybrány pro Arbeit a poslány do továrny. Po celou dobu nás kniha drží v napětí. Chceme odpovědi na otázky: "Jak se jim podaří těhotenství úkryt? Jak v takových podmínkách dokáží přežít těhotné a porodit? Uvidí se ještě někdy s manžely?

Kniha se četla velmi dobře navzdory hrůzám, které jsou v ní vylíčeny. Několikrát mě rozplakala, když jsem se pozastavila nad osudy, ale i lidskostí, která se projevila u obyvatel Horní Břízy. Je to kniha, kterou stojí za to přečíst. Je o síle lidského ducha, která vás donutí přežít. O síle matek, které udělají všechno na světě pro své děti. Tato kniha vás rozhodně nenechá v klidu a budete o ní ještě dlouho přemýšlet.

lucifess
14.10.2020

Výborná kniha. Velice čtivá. Je opravdu až k neuvěření, že se těmto 3 ženám povedlo skrýt těhotenství v podmínkách koncentračních táborů. Že přežily a ještě dokázaly porodit živé dítě. Vůle žít číší z každé stránky. Přednosta stanice Horní Břízy je machr a pomoc celé vesnice mě dojala. Jsem jako Češka hrdá.

AlbionFoxyFox
14.10.2020

Tahle kniha patří k těm nejlepším, které jsem k problematice holocaustu četla. Nic víc se říct nedá.