Narodili se, aby přežili ekniha

Tři mladé matky a jejich neobyčejné příběhy odvahy, utrpení a přežití. Mezi milionem obětí holokaustu, které byly v roce 1944 poslány do koncentračního tábora Osvětim-Birkenau, prošly Priska, Rachel i Anka jeho branami s tajemstvím – všechny tři právě otěhotněly a svému osudu musely čelit samy, bez manžela. S obrovským strachem z budoucnosti, poté, co už ztratily tolik svých blízkých, se tyto mladé ženy upnuly k tomu jedinému, co jim v životě zbylo: zachránit sebe a své nenarozené dítě. Jedna z matek pochází z Třebechovic pod Orebem, druhá z Bratislavy a třetí z polské Lodže. Kniha mapuje neuvěřitelné příběhy těchto tří žen – nejdříve transport do Osvětimi, pak cestu do německého pracovního tábora, kde se polomrtvé hlady a udřené z nelidské práce snaží zakrýt svůj zdravotní stav, a nakonec pekelnou sedmnáctidenní cesta vlakem s tisíci dalšími vězni přes západní a jižní Čechy do tábora smrti v rakouském Mauthausenu....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/29_/294605/big_narodili-se-aby-prezili-2Ya-294605.jpg 4.8765
Literatura faktu, Biografie a memoáry, Historie

Vydáno: (ekniha), Mladá fronta

Born Survivors: Three Young Mothers and Their Extraordinary Story of Courage, Defiance, and Hope, 2015

Kniha Narodili se, aby přežili

Monika1717

Knihu jsem přečetla jedním dechem. Ve druhé půlce mi i slzička ukápla. Rozhodně je to to nejlepší, co jsem o holokaustu četla. Nikdy nepochopím, kde se v jedněch lidech bere tolik krutosti a v těch druhých tolik vůle žít a překonávat překážky. Doporučuji všem.

Karoley

Velmi silný příběh tří mladých židovek, které těhotné prošly bránou do pekla Osvětimi. Kniha plná neskutečných hrůz a lidského utrpení, v závěru jsem si poplakala.

domihruzkova
31.12.2021

Neskutečně silný příběh 3 žen, které nejen přežily koncentrační tábory, ale také se jim povedlo donosit, porodit a ochránit dítě. Člověk při čtení nelidských podmínek může jen žasnout, jak silná dokáže být vůle člověka a co lidské tělo dokáže zvládnout.

deauville
11.12.2021

+ Tři příběhy vězeňkyn koncentračních táborů zase trochu z jiného, tentokrát ryze ženského, úhlu pohledu. V záplavě různých knih na téma život v koncentráku zase jedna, která přináší něco nového.

- Styl vyprávění se mi nelíbil. Jak už tu několikrát zaznělo, různé odbočky a paralelní příběhy knize škodí. Autorka má navíc potřebu v každé části knihy zdůrazňovat na dalších příkladech a příbězích, jak to muselo být v koncentráku hrozné - ale to přece vyplývá z těch tří hlavních příběhů dostatečně, co asi může být horšího, být těhotná a porodit v koncentráku... Mám z toho pocit, že autorka tak trochu považuje své čtenáře za nevzdělané pitomce, když má potřebu popisovat, jak to vypadalo v Osvětimi, Mauthausenu, kdo to byl Mengele atd., a to neustále a pořád do kola, při každé zmínce... Velká škoda, příběhy tím ztrací spád a přehlednost.

suiteki
06.12.2021

Velmi silný příběh tří statečných žen,dokázat přežít s dítětem pod srdcem,donosit ho a ještě ochránit, nemyslela jsem si, že se to nějaké ženě mohlo podařit. Na knize mi vadilo proložení historickými událostmi, které bylo na můj vkus dost obsáhlé.

mirinda973
18.11.2021

Nejde jinak než dát 5 hvězdiček...za statečnost, za neuvěřitelnou touhu žít. Knihu o holocaustu s tolika neuvěřitelnými a krutými detaily jsem ještě nečetla. Celou dobu mi běhal mráz po zádech.

Jarka_rybář
30.09.2021

Uf. Silná kniha. Naprosto jedinečná, protože přináší pohledy žen. Po přečtení Utekl jsem z Osvětimi je to opět drsné, ale úplně jiné díky těm neobyčejně silným ženám.
Proložení historickými reáliemi doby je parádní, zasazuje dění v táborech do kontextu. Dodává knize další rozměr.

Raddkaa
25.09.2021

Kniha, která stojí za přečtení už jen z toho důvodu, že patří do literatury faktu. Jedná se o příběhy tří žen a skutečností, které je potkaly a oni je skutečně dokázaly přežít. Jsou jednoduše neuvěřitelné a šokující. Téma koncentračních táborů je samo o sobě drsné a pro nás nepředstavitelné, nicméně každý by měl mít v paměti některý z příběhů už jen proto, abychom si konečně začali vážit toho, co máme. Kniha je položena informacemi, které čtenáře přiblíží a seznámí s okolnostmi, které mu mohou v pohlcení dějem uniknout. Doporučuji.