Narodili se, aby přežili

Narodili se, aby přežili https://www.databazeknih.cz/img/books/29_/294605/mid_narodili-se-aby-prezili-2Ya-294605.jpg 5 896 281

Tři mladé matky a jejich neobyčejné příběhy odvahy, utrpení a přežití. Mezi milionem obětí holokaustu, které byly v roce 1944 poslány do koncentračního tábora Osvětim-Birkenau, prošly Priska, Rachel i Anka jeho branami s tajemstvím – všechny tři právě otěhotněly a svému osudu musely čelit samy, bez manžela. S obrovským strachem z budoucnosti, poté, co už ztratily tolik svých blízkých, se tyto mladé ženy upnuly k tomu jedinému, co jim v životě zbylo: zachránit sebe a své nenarozené dítě. Jedna z matek pochází z Třebechovic pod Orebem, druhá z Bratislavy a třetí z polské Lodže. Kniha mapuje neuvěřitelné příběhy těchto tří žen – nejdříve transport do Osvětimi, pak cestu do německého pracovního tábora, kde se polomrtvé hlady a udřené z nelidské práce snaží zakrýt svůj zdravotní stav, a nakonec pekelnou sedmnáctidenní cesta vlakem s tisíci dalšími vězni přes západní a jižní Čechy do tábora smrti v rakouském Mauthausenu.... celý text

Literatura faktu Biografie a memoáry Historie
Vydáno: ekniha , Mladá fronta

Born Survivors: Three Young Mothers and Their Extraordinary Story of Courage, Defiance, and Hope , 2015

Ivetaa
29.09.2020 5 z 5

Díky autorčiným faktickým poznámkám jsem si "doplnila" vzdělání a utřídila historické souvztažnosti. Pro mě jedinečné dílo.

TerezaJágrová
27.09.2020 5 z 5

Ke knize není co dodat...je velmi silná a jedna z nejlepších, jakou jsem kdy četla.

Mojepočteníčko
22.09.2020 3 z 5

Tato kniha mi rozhodně rozšířila obzory, co se týče působení žen v pracovních a koncentračních táborech během druhé světové války. Zároveň jsem nemohla uvěřit tomu, co všechno lidské tělo zvládne snést, ačkoli mu není možné poskytnout péči, kterou potřebuje. Zvlášť v období těhotenství, kdy střeží další lidský život.
Na druhou stranu nemohu říct, že by mi tato faktografie dokázala zlomit srdce. Možná to zní hloupě, ale pokud se pouštím do knihy právě s touto tematikou, chci ho mít po dočtení rozbité na tisíc kousků.
I tak knihu určitě doporučuji. Věřím, že každému přinese něco, co na ní ocení.

GYROTOURBILLON
19.08.2020 5 z 5

Pocházím cca 8 km od Třebechovic pod Orebem , které v knize figurují.
Autorka toto městečko osobně navštívila
Kniha je smutná , ale důležitá co se historie týče

beefeather
13.08.2020 5 z 5

Vše podstatné bylo již zde napsáno. Kniha je v mnoha ohledech nepřekonatelná, ostatně komu můžeme ve válce držet palce víc než trpícím těhotným ženám? Chci však v komentáři zmínit naše sousedy z Horní Břízy (jsem z Plzně) o jejichž hrdinských činech jsem dosud nevěděla. Ano, stalo se a stalo se kousek od mého domova, hltala jsem každé slovo a informaci. Popis zdejších událostí mě nadchl a jsem jednou na Čechy taky pyšná! :)

Didi15
11.08.2020 5 z 5

Myslím, že tady nelze nic víc komentovat.

misha.ela
11.08.2020 4 z 5

Uff... Emočně náročné...

ivanaci
26.07.2020 5 z 5

Holocaust z pohledu těhotných žen. Je neuvěřitelné co překonaly a jaká vůle k životu byla v jejich děťátkách. Velmi silná kniha.

ujira
21.07.2020 5 z 5

Neuvěřitelný příběh tří židovských matek, které přivedly své děti na svět na konci války, za podmínek, které jsou neslučitelné se životem. O síle, nezlomném naději, že děti donosí a porodí, i když se neznaly a navzájem o sobě nevěděly se pak podělily se svými dětmi a teprve několik let po válce se jejich děti setkaly a poznaly i s těmi, kdo jim pomohli v nejtěžších chvílích a zachránili je pro život.

pydla
15.07.2020 4 z 5

Hezká kniha plná bolesti a utrpení. Jedná se o popsání příběhu tří žen, které přežili koncentrační a pracovní tábory. Nečte se snadno, toho utrpení v ní je až moc.
První třetina knihy popisuje jednotlivé ženy, jak žily před válkou a cestu do tábora. Touhle částí se musíte prokousat, některé pasáže se jakoby opakují, máte pocit, že je čtete už podruhé či potřetí. Druhá třetina popisuje tábor, pobyt v něm a utrpení. A poslední třetina popisuje jak se jim dařilo po osvobození z koncentračního tábora, potažmo po válce až do sklonku jejich života.
Mně osobně mrzí, že jsem se z knihy nic nedozvěděl o Mengeleovi, který je na stránkách proklínán velmi často, ale více se jeho činy nerozebírají.
Knihu mohu doporučit, ale asi více těm, kdo se o tento druh literatury zajímá, ostatní ji nedočtou nebo budou přeskakovat pasáže.

Wasylka79
03.07.2020 5 z 5

Jedna z nejlepších knih na toto téma.Mužu jen doporučit.

Anetiina
23.06.2020 4 z 5

Tohle snad ani nepotřebuje komentář. Téma holocaust tentokrát z pohledu těhotných žen. Rozum zůstává stát nejen nad těmi hrůzami, ale i nad houževnatostí žen a nad tím, co všechno ony a jejich děti byly schopné prožít a přitom přežít. Jen úplně nedoporučuji číst v období těhotenství nebo raného mateřství.

p_eťule
21.06.2020 5 z 5

Tato kniha mě velmi zasáhla. Člověk to má neustále v hlavě a přemýšlí nad tím. Myslím, že by si ji měl přečíst každý.

petra0050
16.06.2020 5 z 5

nádherná kniha, která stojí za přečtení..mrazilo mě v zádech a obdivuji přeživší a co všechno museli snášet..nedokážu si to představit ....

Nikol117
30.05.2020 4 z 5

Takové knihy by mělo být povinností číst, aby se nikdy nezapomnělo, jaké hrůzy se děly.

DanaKa81
29.05.2020 5 z 5

S delším časovým odstupem a po přečtení mnoha jiných knih na tohle děsivé téma z naší nedaleké historie můžu říct, že tahle kniha nemá konkurenci. Rozum zůstává stát při pomyšlení na těhotné ženy a jejich nespočetné útrapy a ponížení... přesto ten závěr knihy byl úžasný a kdo ještě nečetl ať rozhodně neváhá

essterkaa
13.05.2020 5 z 5

Velmi dojemná kniha. Věci zde popsané jsou opravdu kruté a neuvěřitelné. Při čtení jsem si říkala, jak tohle mohl někdo přežít?! A přece! Kniha je totiž plná neuvěřitelné síly a touhy k životu. Rozhodně doporučuji k přečtení všem, kteří se chtějí dozvědět něco více o holocaustu a také všem, kteří se chtějí zamyslet nad svým životem. :)

Katka2382
01.05.2020 5 z 5

Krásné a ještě jednou krásné.Smekám před všemi kteří to přežili a před těmi co jim pomáhali.

obzula
01.05.2020 5 z 5

Tolik utrpení, strachu a ponížení. Jak tohle může člověk vydržet? A jak tohle může člověk druhému člověku udělat?

Vendy1987
24.04.2020 5 z 5

Přečetla jsem hodně knih vztahujících se k tématu holokaustu, ale tato je rozhodně jedna z nejsilnějších. Dechberoucí, silně emotivní, nepopsatelné. Člověk si musí vytvořit zkušenost s touto knihou sám, proto neváhejte ani minutu, mohu jen a jen doporučit.