Sto zázraků

Životní osudy světoznámé klavíristky, cembalistky a pedagožky Zuzany Růžičkové (1927-2017) v podání britské autorky a novinářky Wendy Holdenové nás provedou více než půlstoletím života této legendy české klasické hudby. Autorka shromáždila veškeré dostupné informace a rozhovory, které Zuzana Růžičková dávala v průběhu doby, a z vyprávění tak plasticky vyvstává výjimečná osobnost i životní osudy ženy, která za druhé světové války prošla několika koncentračními tábory a zažila nelehká padesátá léta, ale navzdory všem těžkostem se jí spolu s manželem, hudebním skladatelem Viktorem Kalabisem, podařilo svou celoživotní lásku k hudbě spojit s úspěšnou mezinárodní kariérou. Proslula zejména jako interpretka děl Johanna Sebastiana Bacha, natočila přes třicet dlouhohrajících desek a její působení na světových koncertních pódiích jí vyneslo přezdívku první dáma cembala....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/40_/408211/sto-zazraku-z-koncentracnich-taboru-B1h-408211.jpg 4.77
Literatura faktu, Biografie a memoáry, Umění
Vydáno · Ikar (ČR)

One Hundred Miracles · 2019

Kniha Sto zázraků

ClariceL.

Autorka mi znovu dokázala, že umí vyprávět příběh lidsky a důstojně, byť téma není lehké. Nádherná kniha a nádherná žena. Jsem ráda, že jsem se mohla seznámit s životním osudem paní Růžičkové. A to doslova od začátku do konce. Tolik síly a hlavně píle a snahy, dostat se přes všechny překážky ke svému cíli, ke své lásce k hudbě. Každá kapitola mně zaujala, ptotože každá přináší spoustu vzpomínek a informací i z hudebního světa. Kapitoly nejsou řazeny chronologicky, ale je to zřejmě účel, aby té válečné hrůzy nebylo tolik najednou. Samozřejmě jsem si k tomu poslechla některé koncerty a ty byly tou sladší tečkou.

hanka0630

Tato kniha se mi dostala do ruky kvůli Čtenářské výzvě. Potřebovala jsem nějakou novinku, která tady má méně než 10 hodnocení a volba padla na Sto zázraků. Byl to v podstatě náhodný výběr a jsem za to moc ráda. Nejsem muzikální, ani nemám vztah k vážné hudbě, ale i přesto mi nejde na rozum, jak je možné, že jsem do této chvíle nevěděla, jak významnou osobnost klasické hudby náš národ měl. Byla jsem naprosto uchvácena knihou a stejně tak i osobností paní Zuzany Růžičkové. Přiměla mě zhlédnout dokument Music is life a dokonce pustit si pár nahrávek Bacha v provedení paní Růžičkové. Je to velmi působivý příběh a protože je autentický, ještě o to víc. Mrzí mě, že zde má v této chvíli pouhé 4 hodnocení a když jsem se po knize ptala v knihkupectví, paní prodavačka, která je jinak velmi sečtělá a velká profesionálka, ani nevěděla, že tuto knihu ve svém obchodě má. Byla by velká škoda, kdyby kniha o tak vyjímečné osobnosti zapadla. Je to jedna z těch, které mi uvíznou v paměti a budu doufat, že její hodnocení tady, tudíž i její čtenáři, budou přibývat. Doporučuji.

květáček

V podstatě souhlasím se vším, co napsala uživatelka Ronny, díky!
Kniha je sice beletrie, ale je podle skutečných událostí a je opravdu moc zajímavá, ale také velmi hořká a smutná. Také jsem poněkud tápala, když se pohybovala v oblasti hudby, nicméně to nic nemění na tom, že jsem vlastně byla ráda, že se roky (kapitoly), tak hodně střídají. Nezvládla bych vše číst tak, jak na sebe děj navazoval..
Zuzanu Růžičkovou jsem si oblíbila v době, o které se tu sice nezmiňuje, ale pro mě měla v tu dobu (1982-1988) zcela zásadní vliv. Pravidelně jsme s přáteli navštěvovali její koncerty u Sv. Jakuba v Praze.
Jsem velice ráda, že tato kniha u nás vyšla!!

Ronny

Kniha na mne hluboce zapůsobila, i když nejsem znalcem a milovníkem klasické hudby, takže ty pasáže, které se týkaly hudební kariéry paní Růžičkové, jsem spíše přelétávala. Je neuvěřitelné co všechno ta drobná křehká osůbka v životě překonala, že právě ona patřila k těm nemnoha, kterým se podařilo přežít nelidské podmínky koncentračních táborů. V dětství totiž byla spíše neduživá, překonala i onemocnění tuberkulozou. Měla ale nezlomného ducha a lásku své maminky. Po návratu z koncentráku až do konce života trpěla také pocitem viny, jako mnoho jiných se stejným osudem, že právě ona přežila a miliony ostatních ne. Tento dluh se snažila splácet po zbytek života. Byla aktivní až do vysokého věku ačkoliv již v posledních letech se hudbě nemohla věnovat.
Na druhou stranu lidem s takovým hudebním nadáním a láskou k hudbě, která jim naplňuje život, je možno závidět. Její život byl naplněný láskou a hudbou.

Petruš999

Pohnutý životní příběh, velice mě zasáhla síla osobnosti paní Růžičkové.

p0stm0derna

Osudy Zuzany Růžičkové znám a toto podání považuji za nejlepší. Je to ucelené, velmi kultivované a neobyčejně silné - a i posilující (ptal jsem se kolegů a plakalo jich více)

Keith Richards v tomto srovnání vypadá jako usmrkánek, co raději nevytáhl paty z máminý kuchyně.

TIP: Máte rádi Databázi knih?

osudy žen umělci cembalo hudba

Autoři knihy

Zuzana Růžičková