Narodili se, aby přežili přehled

Narodili se, aby přežili https://www.databazeknih.cz/img/books/29_/294605/mid_narodili-se-aby-prezili-2Ya-294605.jpg 5 901 901

Tři mladé matky a jejich neobyčejné příběhy odvahy, utrpení a přežití. Mezi milionem obětí holokaustu, které byly v roce 1944 poslány do koncentračního tábora Osvětim-Birkenau, prošly Priska, Rachel i Anka jeho branami s tajemstvím – všechny tři právě otěhotněly a svému osudu musely čelit samy, bez manžela. S obrovským strachem z budoucnosti, poté, co už ztratily tolik svých blízkých, se tyto mladé ženy upnuly k tomu jedinému, co jim v životě zbylo: zachránit sebe a své nenarozené dítě. Jedna z matek pochází z Třebechovic pod Orebem, druhá z Bratislavy a třetí z polské Lodže. Kniha mapuje neuvěřitelné příběhy těchto tří žen – nejdříve transport do Osvětimi, pak cestu do německého pracovního tábora, kde se polomrtvé hlady a udřené z nelidské práce snaží zakrýt svůj zdravotní stav, a nakonec pekelnou sedmnáctidenní cesta vlakem s tisíci dalšími vězni přes západní a jižní Čechy do tábora smrti v rakouském Mauthausenu.... celý text

Literatura faktu Biografie a memoáry Historie
Vydáno: ekniha , Mladá fronta

Born Survivors: Three Young Mothers and Their Extraordinary Story of Courage, Defiance, and Hope , 2015

Zatím jste nenapsal(a) svůj komentář ke knize Narodili se, aby přežili. Přihlašte se a napište ho.

vladimir5170
07.05.2024 5 z 5

Hodně náročné čtení. Na jedné straně nelidské jednání nacistů, na straně druhé jednání přednosty stanice a dalších lidí v Horní Bříze. A pak samozřejmě obrovská síla a statečnost tří hrdinek. Neskutečné kontrasty.

Mabie
09.03.2024 5 z 5

Je to neskutečný příběh o otřesném utrpení, o neuvěřitelné síle vůle a o nepředstavitelné touze přežít. Priska, Rachel i Anka si prošly peklem koncentračního tábora, pracovního tábora, přežily zběsilou 17denní cestu dobytčákem do tábora smrti v Mauthausenu a celou dobu se snažily o to, aby přežily a donosily své dítě.
Kromě samotného utrpení v době války je stejně děsivý i popis vykořenění v době po osvobození, kdy se ti "šťastní přeživší" vracejí do svých původních domovů (které už nemají) a zesláblí a nemocní čelí svým bývalým sousedům i tvrdé poválečné době.
Nesmírně silná, syrová a emotivní kniha, která mnou skutečně otřásla a ještě nějakou dobu ji budu zpracovávat.

kotoulek
09.09.2023 5 z 5

Těžko se mi hledají slova.
Přesto, že už jsem nějakou knihu s touto tematikou četla, mě nepřestávalo udivovat, čeho byli schopni...opravdu je mi hodně hodně zatěžko pochopit a uvěřit, jak se mohl takto chovat člověk k jinému člověku.
Je asi trochu nevhodné říct u této knihy, že si mi něco "líbilo", ale oceňuji, že autorka vysvětluje i ten koloběh chaosu po vysvobození. Doteďka jsem žila tak nějak v představě, že je vysvobodili a "všechno" bylo v pohodě. Ale nikdy jsem nepřemýšlela nad tím, že spousta těch lidí, kteří přežili vlastně ztratili většinou všechno...rodinu, blízké, přátele, majetek...a teď sice byli vysvobozeni z toho utrpení pod nadvládou nacistů, ale čekalo je další utrpení v jiné podobě...
Za mě rozhodně stojí za přečtení. Je to velice silný příběh.

Zatím zde není žádná související novinka.

Kniha Narodili se, aby přežili v seznamech

v Právě čtených26x
v Přečtených1 326x