Janadvorackova Janadvorackova komentáře u knih

Marie Antoinetta Marie Antoinetta Stefan Zweig

Bohužel dávám téměř minimum. Ačkoli historické životopisné příběhy můžu a tenhle mě už delší dobu lákal, navzdory tomu, jak dopadl, nebo co konci předcházelo, nebo právě kvůli tomu, knihu jsem nedočetla, respektive nedoposlouchala. Autorův úděsný styl nezachránilo ani čtení Hedy Čechové, jejíž hlas mi k podobným dílům prostě sedí.
Zdálo se mi, jako by autor chtěl každou větu mermomocí vytlačit a nedařilo se. Text pak nezaujal svou divnou rozplizlostí. Vyprávěcí styl mi u podobných příběhů nesedí, ten patří k učebnicím dějepisu, i když tím bych asi hafo učebnic urazila. Zkrátka podat to možná spíš z pohledu protagonistů - u událostí s dobře podloženými prameny - by snad nebyl problém.

18.06.2017 1 z 5

Mrtvá šelma Mrtvá šelma Jiří W. Procházka

Kdybych, vzhledem k autorům, měla na začátku odhadnout, jaká ta kniha bude, moc bych se netrefila. Dvojice totiž vytvořila autořího mutanta, jemuž to psaní jde též neskutečně dobře, ale jako by úplně jinak dobře :).

Díky a šup do Kutné Hory. Že by se mordem v Barboře maskoval děs z podzemí a stříbrnými mincemi vykupovaly hříchy. A provinilci končili zapleteni v kole, nebo na nich bylo i jinak právo útrpné uplatňováno :)? Už se těším.

16.06.2017 5 z 5

Tma Tma Ondřej Neff

Knihu jsem kdysi četla a teď nedávno i slyšela. Příběh se mi vlastně líbí, ale hrozně mi v něm chybí kapitoly zabývající se osudy lidí, kteří nějakým způsobem patřili do okruhu hlavních hrdinů. Třeba Honzova bývalka byl takový prototyp mrchy ovládané někým, kdo je mrcha ještě větší.
Nebo potenciální štětky - sestry - Markétiny kolegyně z cestovky. Už druhý den byly schopny jít s někým za kus žvance. To neberu.
Vůbec taky epizoda s Honzovými rodiči mohla působit emotivněji.
Na druhou stranu pasáže s politiky mě spíš nebavily. Z pohledu dnešní doby to leckde už ani nefunguje. Vesměs to byla tehdy pakáž a teď je to pakáž ještě větší, tak proč s nimi špinit knížku. Jistě, zmínky o tom, kdo vládl a jak dopadl, jak se snažil a setřel - dobře, ale takhle teda jako ne.

A proboha proč se nejen tady předpkládá, že zrovna mentálně postižení zachrání lidstvo. Duševní choroby jsou spíš výplodem civilizační lenosti, která by klidně mohla zapříčinit realizaci nějakého podobného scénáře popisovaného v knize, ale neuvěřím, že je s duševní retardací spojena nějaká vnitřní síla, nadčasové vnímání reality, či potřeba obdivu.
Ale Tma je sci-fi, tak to beru.

08.06.2017 5 z 5

První kniha krve První kniha krve Clive Barker

Zajímavé nápady, ale nic, u čeho bych se bála.

27.05.2017 3 z 5

Vetřelec - Probuzení Vetřelec - Probuzení Tim Lebbon

No, byla jsem před třemi dny na nejnovějším filmovém vetřelci, který mě sice úplně nezklamal, ale v gatích naděláno z toho tedy taky nemám. Musela jsem si spravit chuť alespoň knihou a "Probuzení" se přímo nabízelo. Knihu jsem slyšela, v podání pana Pavla Rímského se zážitek ještě umocnil. To vám je tak zajímavé poslouchat hororové sci-fi v noci :), čtené hrubým hlubokým hlasem nasáklým pocity neodvratně se tenčící posádky :).

Přítomnost Elen na Marion mě spíš rozesmála. Mít takhle zákeřného zaměstnavatele, který vás pošle na jednu misi (Nostromo), pak na druhou (LV426), mezi nimi si schrupnete ve stázi, ale ještě vás nezapomene vzbudit na zajímavou brigádu věnující se možnosti odchytu pro vás toliko známého tvora, to je fakt na výpověď :).

S vetřelci je to jako s koťaty. Přejete si, aby nikdy nevyrostli, protože i když škrábou a koušou a občas i trochu poslintají, jsou ty malé formy obou zmiňovaných tvorů hrozně sympatické :). Ty větší, pokud jich je víc, už tolik ne :).

22.05.2017 5 z 5

Křest ohněm Křest ohněm Andrzej Sapkowski

Bombasticky načtená audioverze.
Skvělý příběh.
Poslech na veřejnosti jsem občas okořenila záchvatem smíchu, ale bylo mi to celkem jedno, i když lidi čučeli jak trubky :).

16.05.2017 5 z 5

Karel IV. - Tajný deník Karel IV. - Tajný deník Josef Bernard Prokop

Hej, to je fakt neskutečné, jak se může kniha stát zároveň i hudebním zážitkem :).
Krom skvělého příběhu a stejně perfektního výkonu Jiřího Dvořáka, který ji načetl, jsem se dočkala i dobového hudebního podkresu skupiny Řemdih.
Moci tomu dát víc hvězd, tak to udělám :).

07.05.2017 5 z 5

Kladivo na čarodějnice Kladivo na čarodějnice Václav Kaplický

U čarodějnic se v průběhu procesu hledala i "ďáblova znamení," jimiž byla znaménka a různé kožní nesrovnalosti. Hledat to na mně, nemuseli by mě ani svlékat. Různých pih by se našlo, no jéje :)!

Člověk lapený v pasti tohoto druhu lidské blbosti byl vážně v háji a zbytek společnosti se bál podobného nařčení, věřil v nesmysly, nebo je to prostě nezajímalo, tak nezasahoval.
Knihu jsem poslouchala v práci, kde mimochodem blbost v podobném duchu kvete taky. Konkrétně jsem si užila konfrontaci s jednou takovou, které by hranice neskutečně slušela.
Pak jsem došla k závěru, že lidská zloba a hloupost (i v rámci relativně vzdělané společnosti), se bere z neznalosti a neschopnosti porazit své vlastní, existující démony.
Krom toho, že to byla výborná kniha, doporučuji ji i jako jistý druh duševní rehabilitace. Ať si blbost kvete, nakonec to se zastavit nedá. Ale ať si uvědomíme, kdy je čas nechat hlupáky na pokoji a kdy se vyplatí ozvat se proti nespravedlnosti jakéhokoli druhu.

05.05.2017 5 z 5

Enderova hra Enderova hra Orson Scott Card

Tak tohle se nepovedlo. Film se mi nelíbil a bohužel jsem jej viděla dřív, než jsem slyšela knihu. A kniha mě bavila tak do půlky. Nic ve zlém, všechna ta strategie a způsob výuky, to beru. Mně nevadil svět, spíš lidé v něm - divné charaktery. Ender mě v jisté chvíli začal příšerně vytáčet - génius, co všechno zmákne. Smrad jeden. Spíš se mi zamlouvaly pasáže s jeho sourozenci.

01.05.2017 1 z 5

Porodní bába Porodní bába Katja Kettu

Dobře napsaná, sugestivně načtená a dějově smutně-hnusná kniha. Smutná dobou, v níž se příběh odehrává, hnusná prostředím a událostmi. Sprostá slova dokreslila celek, protože život je svině a někdy stojí dost za hovno, i když si přejete a snažíte se o opak. A o tom to bylo.

23.04.2017 5 z 5

Boží výheň Boží výheň Greg Bear

Četla jsem to už hrozně dávno, ale pamatuji, jak mě bavilo budování atmosféry příběhu a odkrývání jednotlivých malých tajemství/katastrof, než přišla ta opravdu největší.
Popis zániku Země a chvíle krátce předtím, které hrdinové prožívali různě a na různých místech, mě bavily. Celkově velmi čtivý příběh.

20.04.2017 5 z 5

Muž z ostrova Lewis Muž z ostrova Lewis Peter May

Nález těla zavražděného muže odstartuje dvě příběhové linky, které se na konci úplně suprově spojí. Pátrání po identitě mrtvého totiž odhalí i některá tajemství lidí stále živých.
Prostředí severního Skotska s haldou deštivých dnů přidalo celku tajemně ponurou atmosféru.
Knihu jsem slyšela, načetl ji Jiří Dvořák. A načetl ji sakra dobře.
Kapitoly dobarvuje melancholický hudební doprovod a i ten tedy působí dost silně.

20.04.2017 5 z 5

Noční pád Noční pád Nelson DeMille

Načtené pěkně, což o to, ale příběh měl předvídatelný konec. U takových knih polevuje ostražitost a děj už jenom plyne.
Hlavní hrdina měl někdy prima hlody. Průběh vyšetřování té události hezky kontrastoval s koncem příběhu. Vlastně trochu ironicky, protože... neřeknu :).

18.04.2017 3 z 5

Doteď nevím, jestli se mi líbí film. Viděla jsem ho kdysi jako malá, pak jako větší a teď v poslední době taky jednou. No a fakt nevím. Film mi přišel, že hodně cílí na atmosféru, která jediná se tam projeví jen díky Vangelisově hudbě. A kdyby ji dělal někdo jiný, tak to nebude mít ten účinek. Děj filmu mi připadal vzdálenější od reality, než jeho námět.

Naopak v knize je spousta zajímavých detailů a živých postav a jejich nicotné denní maličkosti, které mi ten příběh konečně oživily. Část s umělou kočkou byla odhadnutelná, ale fakt mě pobavila. Ocenila jsem i možnost jednotlivé postavy konečně od sebe oddělit - ne jako ve filmu, kde se vše dělo "jako v mlze, jíž všichni propluli a pak byl konec."
Není to nej., co jsem kdy četla, ale vzhledem k době vzniku a tématu, fakt smekám.

12.04.2017 4 z 5

Všemi dary obdarovaná Všemi dary obdarovaná M.R. Carey (p)

Jsem spokojená. Žádná klasická zombie honička ve stylu: "tady je tlupa, tak ji pobijem a pak se schováme, protože děláme kravál a přižene se sem další." Tohle mi nevadí v jednom konkrétním zombie seriálu, u něhož se dají ještě k tomu provádět třebas i nějaké ty domácí práce, ale v knize na tohle téma by mě to štvalo.

Příběh jsem slyšela a zapůsobil tím snad ještě lépe, než kdybych četla. Každá z důležitých postav "má svůj hlas," a některé až nebezpečně moc přemýšlejí. Hlavně zvláštní nemrtvá Melánie, původně odchycena k výzkumu prováděném na vojenské základně.

Poměrně rychle se v příběhu dostaneme od pobytu v cele a popisů běžného dne a vyučování - ano, i nemrtvé děti chodí do školy, k toulání krajinou, návštěvě města (postrachu uprchlíků před zombíky) a i na nějaké ty honičky a hledání potravy všeho druhu dojde.
Jak už to tak ale bývá, věci se zkomplikují a časem je většinou nutné se přesunout jinam. Jenomže v okolí číhají hladovci, cíl je daleko a Melanie se občas musí nakrmit.

Mimochodem, ta pasáž s kočičkou... to bylo hnusný :).

11.04.2017 5 z 5

Krajní meze 1 Krajní meze 1 * antologie

Rup: Debbie Notkin je editorka, je to tam napsané :). S autorstvím nemá společného nic, ale ty sbírky podle všeho sestavila.

Povídky kopírují jedny z těch lepších příběhů novodobějších Krajních mezí. Ještě dnes si pár dílů sem tam pustím a spíš u toho relaxuji, než abych se bála. Směs nejrůznějších, většinou temných a nepříjemných scénářů, které mohou buď zdevastovat jednotlivce, nebo zlikvidovat celé lidstvo (ty mám hodně ráda), je stále tématicky aktuální a zaslouží si pozornost.

09.04.2017 4 z 5

Měsíční prach Měsíční prach Arthur Charles Clarke

V poslední době knihy dost poslouchám, i když knihy pana Clarka jsem všechny - některé minimálně jednou - i četla. To už je dávno a teď jsem se dostala k některým z nich ve zvukové podobě (z legálního zdroje, aby bylo jasno).
Příběh čte pan Jiří Zavřel a čte jej tak perfektně (ssmozřejmě mluvím za sebe), že jsem se od toho nemohla odtrhnout. Podobně sugestivní zážitek jsem měla v jeho podání z audia "Nonstopu" Briana W. Aldisse.
Příběh v měsíčním moři ztraceném lunárním výletním kluzáku, mě nikdy nepřestane bavit. Dá se k němu s odstupem let vracet jako k dobrému filmu. Líbila se mi atmosféra uzavřené společnosti a řešení konfliktů vyplývajících ze svévolí neřešitelné situace.

Zajímavost nesouvisející s příběhem: byla jsem tak zažraná do poslechu (začala jsem velmi brzy ráno), že jsem úplně zanedbala životně nutné potřeby příprav složitějších pokrmů a uchýlila se v tento předvelikonoční čas k vraždě beránka a k jeho postupnému a dokonalému snědení, aniž bych se o něj s někým dělila :).
Víte, ti chudáci na Selene - výletní lodi z příběhu, neměli skoro co jíst. A jak hrdinům knížek někdo nastolí příděly, měl by to čtenář nějak kompenzovat :).

08.04.2017 5 z 5

Smrt zrozená v Praze Smrt zrozená v Praze Miroslav Žamboch

Bavilo mě to celé. Hrdinové sympatičtí, akce tak akorát. Vtipné byly některé zmínky o známých autorech české fantastiky. Objevila jsem tam minimálně dvě známé autorky, o panu Rulhánkovi nemluvě :). No a samozřejmě jedno místo, které se tváří jako knihkupectví a kavárna a ono je tam toho víc :). Též jsem tam chodívala.
Knihy jsem nečetla, ale slyšela. V poslední době ujíždím na audiu. Hlavně mi se sluchátky utíká čas v práci, což je důležité, protože co jiného by měl čas v práci jako dělat, že? K tomu se výborně hodí něco takového do ouška. Navíc kolegové vědí, jakou literaturu poslouchám, tak moc neprudí, protože se bojí (lidé se bojí toho, co nechápou - známá pravda) :).

01.04.2017 4 z 5

Nadace na hranicích Nadace na hranicích Isaac Asimov

Pro mě to nemá chybu. Všechny ty kličky, náznaky a zdánlivě nespojitelné souvislosti :). A konečně také skupiny akčnějších hrdinů (ve smyslu celkového projevu a působení v příběhu), i když akce tam je také dost.

25.03.2017 5 z 5

Nadace a Říše Nadace a Říše Isaac Asimov

Barvitější, než první díl. Opět jsem poslouchala audio a tentokrát se dostalo i na jednotlivé postavy a jejich místo v krátkém úseku Seldonova plánu, který se mi líbí čím dál víc :). Hlavně fakt, že se také našly věci, s nimiž nepočítal, což do celku určitě vnese spoustu nečekaných překvapení.

11.03.2017 4 z 5