Nadace na hranicích

od:


KoupitKoupit eknihu

První Nadace nabývá zdání vlastní převahy, zdání vítězství nad Druhou Nadací, a v Galaxii si získává stále silnější pozici, aniž vůbec tuší, že Druhá Nadace pořád existuje. Od založení První Nadace právě uplynulo čtyři sta devadesát osm let. Ocitá se na vrcholu moci, ale přesto se najde jeden člověk, který nedá na to, jak se věci na první pohled jeví… Slavný americký autor rozehrává pokračování ojedinělé sci-fi trilogie Nadace, Nadace a Říše, Druhá Nadace....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/31_/31084/nadace-na-hranicich-31084.jpg 4.5335
Série:

Nadace (4.)

Orig. název:

Foundation’s Edge (1982)

Žánr:
Romány, Sci-fi
Vydáno:, AG Kult
více informací...
Nahrávám...

Komentáře (24)

Přidat komentář
VladimirTetur
14. května

Autorův styl vyzrál po třicetiletém odstupu od první trilogie jako dobré víno. Tato kniha perfektně navazuje na původní příběh a úžasně jej rozvíjí originálním způsobem. Nad předešlým dílem ságy o Nadaci jsem se téměř rozplýval, ale tenhle je ještě o stupeň lepší. Pro nejlepší zážitek doporučuji číst od první knihy.

Hellrampage
12. ledna

"Člověk, který nerozumí lidem, má jen falešnou představu sám o sobě"

Nadace na hranicích je o stupeň lepšia než predchádzajúca časť a zatiaľ najlepšia kniha zo série. Čítala sa mi oveľa lepšie a možno aj preto, lebo ju autor napísal po takmer tridsiatich rokoch a bol v románoch skúsenejší a aj technológie v skutočnom svete sa značne posunuli - text už nepôsobí až tak archaicky. Kniha nám zhrubla, čo je dobre a nenudila. Páčil sa mi odkaz na sériu o robotoch, ktorú Asimov napísal po Druhej nadácií, tú mám tiež v knihovničke a teším sa na ňu.

Veľmi sa mi páčili všetky postavy (Novi, Trevize, Pelorat, Bliss alebo Gendibal), konečne začal Asimov písať aj o nich, nielen o Nadácií. Každá postava niekam smeruje, má svoju úlohu vo vesmíre a na konci sa ich cesty pretnú. Táto časť má v podstate dve hlavné linky - pozrieme sa do hlavných "politických" kruhov Druhej nadácie a budeme cestovať s Trevizom a Peloratom a hľadať prvú planétu, z ktorej vzišlo ľudstvo. Obe linky sú zábavné a dostatočne rýchlo sa striedajú, takže keď vás prestanú baviť politické pletichy, kniha vás presunie do modernej nadačnej lode.

Koniec je taký Deux Ex Machina (či už v zmysle počítačovej hry alebo významu) a jeho rozuzlenie mi úplne vyhovovalo.

"Lež je tím lepší, čím víc se blíží pravdě, a čistá pravda je nejlepší ze všech lží".

mrwendor
01. ledna

Můj mentální štít je nefunkční, kniha mě naprosto pohltila a ovládla.

B4LU
13.12.2017

Podle mě nejlepší kniha ze série Nadací, nejspíš právě proto, že příběh je nyní ucelený a není "rozlámaný" do povídek; navíc má opravdu tah a člověka nepustí, dokud není konec.

mirecczek
13.06.2017

U předchozích třech dílů jsem si občas říkal, že to čtu jen ze setrvačnosti a autor "nastavuje" děj. Ale tohle byla pecka (nejen kvůli třem zákonům robotiky). Klaním se, pane Asimov

RaDaR26
26.05.2017

Z mého pohledu zatím nejlepší kniha celé série. Čtivé a napínavé od začátku až do konce! Jsem zvědavý na poslední díl!

Janadvorackova
25.03.2017

Pro mě to nemá chybu. Všechny ty kličky, náznaky a zdánlivě nespojitelné souvislosti :). A konečně také skupiny akčnějších hrdinů (ve smyslu celkového projevu a působení v příběhu), i když akce tam je také dost.

Palorizek85
23.10.2016

Lepší a lepší, nedá se nic vytknout. Logické, precizní a překvapivé.

czpilar
07.03.2016

S každým dalším dílem série Nadace je čtivější a čtivější.

Mako123123
22.02.2016

Milujem filozofiu, intelektuálnu diskusiu (ked má súslednosť viac vrstiev), pútavý (akčný) dej (dobrodružstvo), zvraty, sci-fi (fantasy) a absurdný (nie fekálny) alebo aspoň jemne inteligentný humor a ked musím zapájať mozog (hlavne pri detektívkach). Jediné čo tejto knihe chýbalo bol ten humor ale v rámci žánru nevadí. Táto časť bola úžasná (hlavne 2. polovica knihy). Poslednú tretinu knihy som prečítal v rámci jedného dňa (nečítavam rýchlo ale si čítanie pomaly vychutnávam, nie rýchlo a zbehlo ale každé slovo vpíjam do seba a často čítanie prerušujem a sa nad tým samostatne zamýšľam, rozmýšľam ako by to mohlo byť a pokračovať) U tejto časti je dosť vidieť ako sa dej posunul vpred. Od mýtu o Nadácii cez mýtus o 2. Nadácii až po znalosť Gaie. :D ... A ešte nás čaká Zem ;) veľa vecí sa v tejto N6 vysvetlilo ale ešte čosi zrejme zostáva tak idem na to... :)

Hadati
09.02.2016

Nadace přežila kritická období a je na cestě k vytvoření nové velké Říše. Přestože jsou lidé z Nadace pevně utrvzeni v názoru, že Druhá Nadace byla zničena, existuje několik pochybovačů. Hlavní hrdina této knihy, Golan Trevize, je vyslán, aby po ní pátral, ale nakonec objeví zvláštní svět, který byl dosud Nadaci zcela skryt. Vzhledem k unikátní mysli Golana Trevizeho je požádán obyvately tohoto světa, aby vyřešil otázku, která může celé lidstvo naprosto změnit.

martin6849
12.01.2016

Fajn kniha. Četl jsem jí teda až po Nadace a Země, takže jsem už věděl, jak to dopadne, ale i tak se to četlo fajn.

!!!SPOILER!!!
Jediné mínus posledních dvou Nadací je, že vlastně těch předchozích pět dílů je úplně o ničem, když je Nadace jen plán B odsouzený k zániku. Kdyby Daneel nezaložil Nadace (přes Hariho Seldona), nic by se vlastně nestalo, protože plán A byla tak jako tak Gaia a Galaxia. :-)

Dinosaur
16.11.2015

(10/10) "Seldonův plán je nesmysl."

Wow. Nečekal jsem to, ale tahle kniha mě do děje vtáhla mnohem více, než předchozí díly. Za což nejspíš může to, že tentokrát obsahuje jeden souvislý příběh, má více stran a v neposlední řadě vzbuzuje zvědavost, jak to celé dopadne, která s přibývajícími stránkami jen sílí. A to natolik, že ač jsem se dnes měl věnovat něčemu úplně jinému, tak jsem to stejně MUSEL dočíst. Takže ti, Asimove, dík, že zase nic nestíhám a těším se na další díl, i když ta očekávání po tomto díle nejsou úplně malá.

"Nedělej nic, pokud nemusíš, a když už musíš jednat, neukvapuj se". - Motto Druhé Nadace

"Mám pocit, že civilizační pokrok není nic jiného než čím dál větší omezování soukromí." - Janov Pelorat
(Tuto větu jsem vypíchl proto, že mi bohužel přijde pravdivá. Technický pokrok mě sice fascinuje, ale bojím se, že nakonec bude v rámci "bezpečnosti" použit proti nám, což se už vlastně v menší míře děje.)

(12. 12. 2013)

Landreth
08.06.2015

Mé první setkání nejen se světem Nadace (mám nechtěné "štěstí" začínat série odprostředku...), ale i s Asimovem, a musím říct, že jsem byl velice příjemně překvapen. Příběh je zamotaný, ale ne nepřehledný, jen se rozhodně nevyvíjí dle očekávání, je plný změn. Některé hlavní postavy sice působí zpočátku trochu nesympaticky, ale tenhle pocit velice rychle zmizí, zejména ústřední dvojici jsem držel palce. Hodně se mi líbil celý svět Nadace, kulturní aj. rozdíly mezi planetami, a to včetně mytologie o prapůvodní Zemi. A naprosto dechberoucí pasáží byl moment, kdy se Trevize seznamoval s lodí a následně ukazoval Galaxii Peloratovi. Nádherná obrazotvornost!

3DD!3
02.03.2015

Přečetl jsem původní trilogii Nadace a myslel jsem, že to stačí. Plán pokračoval tou nejlepší možnou cestou a lid Nadace dále mohl obhospodařovat naši Galaxii za tichého dozoru. Izák přináší do už tak vynikající série další skvělou myšlenku, klíčící z pochybnosti, že ti lidští blbouni se stejně zase zničí a vrací do hry zákony robotiky. Hodně ukecané, ale stále prvotřídní. A teď vzhůru k Zemi!

Marky.F
16.02.2015

Tento díl se mi zatím líbil z této série nejvíce (čtu podle roku vydání). Na rozdíl od předešlých tří dílů se jedná o jeden ucelený příběh, který se rozvíjí na několika místech najednou a nakonec se spojí. V průběhu celé knihy byl děj celkem napínavý a objevilo se tam spoustu záhad, u kterých jsem byla zvědavá, jak to dopadne. Celkem mě ke konci překvapilo, jak autor zakomponoval myšlenky ze svých dalších knih. Každopádně se těším na závěrečný díl série:)

DooFooS
08.12.2014

První kniha ze sérii o Nadaci, kterou jsem nepřečetl během pár dnů. Nedokázal jsem se začíst. Spousta myšlenek, ještě více obratů, hutný text a sledování toku myšlenek, nežli děje mě zkrátka do děje nevtáhlo. Nadace na hranicích je ale stále knihou nadprůměrnou a v kontextu série i nezbytnou, jen si mě pan Asimov lehce namlsal předešlými díly.

Jennkie
12.10.2014

Velmi zajímavé a velmi komplikované dílo. Míchá se tu mnoho různých teorií, až z toho jde člověku hlava kolem, ale výsledný obraz je hodně působivý :-)

opic 12
29.03.2014

Už od první NADACE mi tam pořád něco jakoby scházelo. Dost typické pro ostatní knihy žánru. Ted je vše vysvětleno,rozhodně nemá cenu vyzrazovat,kdo ještě nečetl. Zírám s otevřenou pusou. V posledních kapitolách se navíc dostavuje blažený usměv,jak se to zase vše povedlo,utřídit myšlenky a uvahy. Vše je jinak,do poslední stránky,rozhodně nepředvídatelné. Vzpomenout,to ani jinak nejde,zvláště na kapitolu desátou,která se odehrává u soudu. Je to taková typická ukázka,pro Nadaci všeobecně a to mě nepřestává fascinovaně bavit. Argumenty postav nahoru-dolu,vše se rozmotá,až ke konci kapitoly,pak už se děj katapultuje na hranici galaktických pavučinek. Vše do sebe zapadá,navíc se začíná více propojovat s ostatními dílky světa Pana spisovatele Asimova.

Když si odmyslíme řádky nahoře,ještě by se dalo stručně napsat do čt.deníku: Baví skvěle a opravdu znamenitě čte :-)

Evus
18.06.2013

Promyšlený ucelený příběh plný nečekaných zvratů, zhltala jsem ho jedním dechem

helmiczka
11.04.2013

Konečne nejaká kniha o Nadácii, ktorej dej sa odohráva v kratšom časovom úseku, než 100 rokov :D V minulých dieloch sa mi často stávalo, že než som si meno nejakej postavy konečne zapamätal, tak sa poskočilo v čase a už bola po smrti :) Teraz nie... ale tie dialógy mi prišli akési umelé. Ja viem, ja viem, možno budúcnosť bude taká, ktovie. Ale neprišlo mi to nejak strhujúce.

Akana
28.03.2013

Už ani trochu nelituju, že jsem se do Asimovovy série pustil. Nadace na hranicích je ještě propracovanější a myšlenkově bohatší než předchozí díly. Je znát, že mezi ní a původní trilogií uplynula řada let a autorův přístup se změnil. Dokonce už do světa svých postav vpouští i trochu emocí, takže se s nimi čtenář snáze identifikuje. Konstrukce tohoto světa, která mi ze začátku připadala poněkud chatrná a řídká, se zahušťuje, přibývají detaily a propojující vlákna. Ale hlavně je děj opravdu napínavý, plný nečekaných zvratů a odhalení a vrátka k závěrečnému dílu vypadají velmi lákavě.

Phoenix16.cz
07.01.2013

Tato série mě začala opravdu bavit až třetí knihou, kdy se věci v Galaxii pořádně rozhýbaly. Čtvrtá kniha na ně velice volně navázala, rozjela několik linií příběhů, z nichž některé příjemně překvapily (pravá identita Novi), jiné se daly docela slušně odhadnout (závěrečné setkání hlavních protagonistů), ale celkově na mě celý příběh působí jako takový mezičlánek mezi dějem minulým a tím, co bude následovat. Nadace na hranicích nastartovala další události Galaxie velice slušně a tím pádem od dalšího dílu čekám ještě víc. A teď mi nezbývá nic jiného, než čekat a doufat, že nebudu zklamaná.

stilgar1
14.01.2011

Asimovův pokus o navázání na původní trilogii Nadace, který vychází téměř 30 let po původní nadaci (v originále r. 1982) nedopadl vůbec špatně. Původní série nabídla vizi vzdálené budoucnosti, v níž lidstvo, rozprostřené po celé Galaxii, muselo čelit obrovské krizi. V ústředí nestála žádná postava - šlo o monitorování dějin lidstva v určitém časovém úseku (cca 400 let), sestavené z řady různých příběhů. Dvě nové knihy autora k problému přistupují jinak - zaměřují se na několik ústředních postav, které se snaží rozplést záhady, které stojí v pozadí celé Galaktické krize. Oproti předchozím dílům se autor mnohem silněji zamýšlí nad postavením lidstva v kosmu a reflektuje své vlastní politicko-sociální názory. Ústředním problémem je přitom rozpor mezi individualismem a jednotou, který je řešen v až příliš dlouhých a občas i nudných debatách při cestách vesmírech. Všechno se to ostatně odráží i v samotné struktuře díla a v jeho rozsahu.
Celý tento autorův počin chápu částečně i jako pokus o propojení jeho několika předchozích děl do jednoho komplexního celku, takže rozhodně doporučuji přečíst si např. sérii o robotech s postavou Eliáše B. či Konec věčnosti.