Krajní meze 1

Krajní meze 1 https://www.databazeknih.cz/img/books/56_/56443/krajni-meze-56443.jpg 4 18 4

Krajní Meze série

1. díl >

Když se to tak vezme, Krajní meze (a jejich největší konkurent, Pásmo šera) byly průkopníky hororových a sci-fi televizních pořadů. Krajní meze přenesly na obrazovku horor, do té doby téma filmů Rogera Cormana a paperbackových románů, a zhostily se toho skvěle. Dnes, kdy výraz Star Trek (Putování mezi hvězdami) zdomácněl a Akta X jsou v čele žebříčku nejsledovanějších televizních pořadů, kdy všichni diskutují o tom, zda Milénium zachází či nezachází příliš daleko, je obtížné vzpomenout si, jakou změnou Krajní meze ve srovnání s tehdejší televizní krmí opravdu byly. Na trhu jinak saturovaném situačními komediemi, mezi nimiž nyní vyniká „Nick and Nite“, kde dramatem byl Doktor Kildare, strašidelným dramatem Muž z UNCLE a kdy většina lidí nikdy na obrazovce neviděla nic strašidelnějšího než Čaroděje ze země Oz, byly Krajní meze mnohem odvážnější, než dnes je Milénium. Pokud jde o témata a náměty, ne všechno bylo možné, byl to pouhý začátek. V tomto svazku si všimněte „Průzkumu uskutečnitelnosti“. Koncem šedesátých let tento pořad nabízel velmi dráždivý výjev plný sexu (Dick van Dyke a Mary Teler Mooreová tehdy ještě spali v manželské posteli), obsahoval jasnou narážku na holocaust a skončil strhující analýzou toho, co je skutečnou obětí – aniž kdy ztratil ze zřetele dilbertizaci amerického obchodu (tak mě napadá, že když tento pořad sledoval Scott Adams, byl asi desetiletý – snad právě odtamtud čerpal své první nápady). Díky společnosti MGM-UA seriál z devadesátých let Krajní meze v tomto trendu pokračuje, vede lidi k přemýšlení, posouvá hranice, bere na sebe riziko. A dostává se mu za to odměny: V listopadu 1996 mu byla podruhé udělena cena CableACE Award. Tyto tištěné antologie celý pořad, starý i novy seriál, uvádějí do vašeho knihkupectví a do vašich rukou, přičemž se znovu dostávají ke slovu důvěrně známí autoři jako Diane Duanová a Richard Lupoff, k nim se druží nový příchozí Michael Marano a jako prémie nejproslulejší příběh klasika sci-fi Fredrica Browna. Tak se tedy pohodlně posaďte a uvolněte se. Tisk na těchto stránkách nemusíte upravovat… O druh písma se staráme my, o okraje rovněž…... celý text

Žánr:
Horory , Povídky , Sci-fi

Vydáno: , Talpress
Originální název:

The Outer Limits


více info...

Komentáře (4)


Plague
Plague
27.08.2017 5 z 5

Paráda. Přesně takhle mám KM rád. Viděl/pamatoval jsem si tři ze čtyř příběhů, proto jsem neměl to potěšení vychutnat si konec jak se na KM patří. To je asi největší "nedostatek" knihy. Jestliže jste sledovali seriál, kniha vám toho moc navíc nedá - přeci jen jsou to "jen" povídky. Mě se nejvíc líbila první a třetí povídka (první jsem neznal). Je fajn si uvědomit a pak časem připomenout, o čem je hrdinství. Přijde mi, že dnešní televizní a herní doba je plná hrdinů, kteří svými neohroženými skutky zachraňuji miliony a získávají si davy obdivovatelů. SuperSpidekBatAnt a kdoví jací další MANI. Realita bývá ale mnohem krutější - kolik hrdinů by jednalo stejně s vědomím, že se o jejich odvaze a oběti nikdo nedozví... nikdo jim nepostaví pomník ..... nikdo si na ně nevzpomene? Obětovali by jste život, aby jste zachránili jiný (nebo dokonce celý svět) i když by jste věděli, že se to nikdy nikdo nedozví? Že by definice mezi hrdinstvím a ješitností?
Celkově - velmi příjemné a čtení. Povídky jsou čtivé a chytlavé a hlavně nabízejí možnost zamyšlení - tedy ne přímo nabízejí, ony k němu vyloženě nutí. Zamyslet se na věcmi, nad kterými by jste jinak nepřemýšleli, nebo přemýšlet o běžných věcech naprosto odlišným způsobem.

Janadvorackova
Janadvorackova
09.04.2017 4 z 5

Rup: Debbie Notkin je editorka, je to tam napsané :). S autorstvím nemá společného nic, ale ty sbírky podle všeho sestavila.

Povídky kopírují jedny z těch lepších příběhů novodobějších Krajních mezí. Ještě dnes si pár dílů sem tam pustím a spíš u toho relaxuji, než abych se bála. Směs nejrůznějších, většinou temných a nepříjemných scénářů, které mohou buď zdevastovat jednotlivce, nebo zlikvidovat celé lidstvo (ty mám hodně ráda), je stále tématicky aktuální a zaslouží si pozornost.


Rup
Rup
14.03.2015

Mohl by mi někdo vysvětlit, co má s autorstvím společného Debbie Notkin, když nenapsala ani čárku? To se ostatně týká i Ivo Železného, ...

Lenka Žofka
Lenka Žofka
31.08.2013 4 z 5

Krajní meze jsem měla ráda už jako seriál. Sbírka povídek velice zajímavá a především různorodá.

Štítky knihy

antologie

Část díla

Kniha Krajní meze 1 je v

Přečtených31x
Čtenářské výzvě1x
Doporučených1x
Knihotéce49x
Chystám se číst7x
Chci si koupit2x