JanaDor JanaDor komentáře u knih

Hry o život Hry o život Suzanne Collins

Často se někdo někde zmiňuje o Hunger games, často ji k něčemu někdo přirovnává. To není možné, abych si ji taky nepřečetla. Síla zvědavosti mě popoháněla a konečně jsem dočetla první díl z této populární trilogie. Už chápu.
Byla to bomba. Úžasně čtivě napsáno s neotřelým tématem, které mě nutilo přemýšlet. Co by bylo kdyby, jak bych se zachovala. Je to neuvěřitelné, že by v tomto mohli vidět lidé zábavu. Možná mě fascinovalo hlavně to, že si dovedu představit, že se takováto zvrhlá reality schow lidem líbí i v této době. Ještě po dočtení se mi to pořád promítá v hlavě.Vyloženě mě kniha vtáhla a já ji plně prožívala. Moc se mi to líbilo a těším se na další díl.

11.10.2014 5 z 5

Jaké je to asi v čudu Jaké je to asi v čudu Zdeněk Svěrák

Knih pro děti není nikdy dost. A hezkých, co dávají radost, vítám v každém směru. Zdeněk Svěrák je pro mě zárukou kvality, že se mně i mým dětem bude kniha líbit. A tato není výjimkou. Je to soubor pohádek a textu písní s nádhernými ilustracemi Vlasty Baránkové. Kniha je určena dětem od osmi let, ale jak jistě víte, dospělákům udělá radost také. Mnohdy mi přijde, že na večerní čtení pohádek dětem se těším více jak oni.

10.10.2014 5 z 5

Selekce Selekce Kiera Cass

Tak toto se mi moc líbilo, bavilo mě to a hezky jsem si u toho odpočinula. Super pohádka ve verzi z budoucnosti. Čtenářsky se mi zamlouvá nápad uspořádat společnost do osmi kast, sice se tomu v tomto dílu moc nevěnovali, ale když vezmu v potaz, že mají být ještě dva díly, tak myslím, že tomu bude dán prostor. I vymyšlené Americké dějiny s Čínou mě zaujaly. Jsem zvědavá jestli dojde na mě a bude se to více rozebírat v příštích dílech z toho pohledu. Jinak super romance bez sexu, což mi taky vyhovovalo. Se zvědavostí a s velkým očekáváním se těším na další díl.

09.10.2014 5 z 5

Prokletí Prokletí Michaela Burdová

O této autorce jsem již slyšela, a proto jsem byla zvědavá na její tvorbu. Vybrala jsem si novinku, která je kombinací romance a fantasy. Mě z toho vychází hezká pohádka. Musím uznat, že se dobře četla, ale její křivka prožitku byla velmi pohybující se. Jak bych to napsala….. Prostě od začátku až do půl knihy to ve mě nevyvolávalo žádné pocity. Pak se rozjely milostné scény mezi hlavní dvojicí. Musím uznat, že romance byla vylíčena skvěle. A na konci, přestože se děly ošklivé věci, popis zrady a pomsty – opět nic, žádné city. Prostě jakoby se nic extra nekonalo. Shrnula bych to. Nebylo to špatné, ale autorka se má pořád co učit a na čem pracovat.

08.10.2014 3 z 5

Políbená měsícem Políbená měsícem Amy Plum

Nepříjemně se mi zde připomenulo, proč nemám ráda rozečtené série, které nejsou kompletně vydané. Ten konec…Proč to muselo skončit v tom nejnapínavějším momentu? Kdo to má vydržet, když nevím, kdy bude třetí, závěrečný díl? Doufám, že nakladatelství bude ke mně hodné a já se dočkám co nejdříve. Jinak to bylo super.
Druhý díl si podržel kvalitu prvního. Nadále to bylo čtivé, zajímavé, i když o trochu méně akční. Dít se něco začalo až ke konci. Ale nudné to určitě nebylo.

07.10.2014 4 z 5

Láska s. r. o. – Kluci snů Láska s. r. o. – Kluci snů Anna Ludwig

Na dívčí román super. Holky bude určitě bavit. Mě to moc nebavilo, ale uvědomuji si, že nejsem cílová skupina. Románek byl hodně dětský, což vyhovuje tomu, že je určena dívkám od 11.let. Ale dobře se četla, je zde správně vylíčen nezdravý obdiv k zpěváckému idolu a náprava tohoto vidění. Holky, vzhůru do ní.

05.10.2014 4 z 5

Ostrov děsivých goril Ostrov děsivých goril Thomas Brezina

Před několika měsíci jsem četla podobnou knihu pro děti - Detektiv Klubko. Měla stejné téma a to detektivní příběhy. Řešení bylo prozrazeno také pomocí lupy a také byla určena pro děti od devíti let. Pár odlišností se ale najde. Minulá kniha měla co kapitolu, to jedna detektivní hádanka. Zde je jeden příběh a po kapitolách se dostáváme k rozuzlení případu. Ten největší a hlavní rozdíl vidím v tom, že mě tato o moc více bavila. Svižně, čtivě a chytře napsáno. Jsem si skoro jistá, že se dětem bude čtení líbit. Lupa je zde použitá lépe, čtenář se více zapojuje do řešení případu. Líbí se mi, že příběh není dlouhý, že logické kroky jdou pěkně za sebou. A že na konci jsou některé okolnosti zvlášť vysvětleny.

05.10.2014 5 z 5

Buď se mnou Buď se mnou J. Lynn (p)

Přiznávám, že mám ráda romantické knihy. Je to pro mě pohádka a já si u ní skvěle odpočinu. Z této jsem nadšená a mé romantické já plesalo. Kniha je úžasná slaďárna s kapkou dramatu, ale hlavně plná lásky s velkým L. Vyznívá tak trochu snově, ale já myslím, že to k tomu patří. Nádherný, správný chlap, jež se musí vyrovnat s minulostí a sympatická dívka, jež se smiřuje se ztrátou životního snu, o který od dětství usilovala.
Jediné co mohu malinko vytknout, tak se zde opakovaly dvě fráze, na které jsem byla ke konci již alergická. Myslím, že by se překladatelé měli více snažit a neopakovat něco pořád do kola. Takže Tereza byla pořád roztomilá a pořád se ji kroutily prsty u nohou. Chuděra, musela je mít na konci pěkně zkřivené. Jsou to detaily, celkově se mi to moc líbilo, ale na některé věci by se mělo dávat pozor. Pro milovnice jemně erotických, jiskřivých, romantických románů je tato kniha úžasná. Takže vzhůru do ní.

03.10.2014 5 z 5

O holčičce z jiného světa O holčičce z jiného světa Aharon Appelfeld

Malá, útlá knížka s nádherným obsahem. Tak bych ji ve zkratce charakterizovala. Kniha je určena dětem od osmi let. Ale nejsem si jistá zda-li se bude malým čtenářům líbit. Určitě ne všem. Je specifická v tom, že se nesoustředí na děj, ale spíše na pocity, které chlapci prožívají. V rozhovorech, jež mezi sebou vedou, jsem je vnímala jako malé dospěláky, kteří si dodávají sílu a odvahu přes víru v Boha. Je to moc hezké, pozitivní, ale pochopí to děti? Každopádně tato kniha dává víru a naději v to lepší co je v nás. Osobně si myslím, že každá pozitivní myšlenka děti obohatí. Kniha je napsána jednoduše , srozumitelně a čtivě. Já ji vřele doporučuji.

03.10.2014 5 z 5

Můj život u sousedů Můj život u sousedů Huntley Fitzpatrick

Na žánr "román pro dívky" je tato kniha velmi povedená. Obsahuje vše co má. Je zde první láska, zmatek citů v dospívání, protest proti rodičům a důležitá možnost volby v rozhodování. Zachovat se tak jak je to správné nebo poslechnout rodiče s vědomím, že je to chyba? Kniha je napsána čtivě, je vyloženě oddechová, nenáročná, ale je zde i ponaučení. Jak napravit nespravedlnost a také, co se může stát, když beru drogy.
Líbilo se mi znázornění velké rodiny se vším tím zmatkem, prací i srandou kolem tolika dětí. Byly zde zmíněny hloupé poznámky sousedů k tak početné rodině, i jejich finanční tíseň. Oproti tomu byly ukázány plusy, kdy se stane nehoda a oni drží při sobě a pomáhají si. Uznávám názor, jež padl v knize a je moc hezky řečen. "Dělat ze svého názoru univerzální pravdu může jen ubožák."

01.10.2014 4 z 5

Řekni vlkům, že jsem doma Řekni vlkům, že jsem doma Carol Rifka Brunt

Musím přiznat, že ze začátku mi byla hlavni hrdinka June velmi nesympatická. Přišlo mi, že si zakládá na tom, že je jiná. Byla na to vnitřně pyšná a přitom svým chováním byla sobecká. Myslela hlavně na sebe a neuvědomovala si, jak to působí na ostatní lidi. Lepší je si myslet, že mě okolí nechápe než to, abych přemýšlela, zda-li mé chování má důsledky na okolí. Naštěstí June v tomto příběhu dospěla a já si ji za to oblíbila. Prvních 100 stránek se mi četlo pomalu, ale pak se to rozjelo a já jsem knihu přečetla jedním dechem. Velmi nádherný příběh o dospívání, poznávání první trapné lásky a přátelství.

29.09.2014 4 z 5

Kde se touláš, Bernadetto Kde se touláš, Bernadetto Maria Semple

Anotaci měla tato kniha úžasnou, nejvíc mě nalákalo, že má být třeskutě vtipná. V tomto mě bohužel zklamala. Jako první musím říct, že se mi opravdu líbila. Ale ne proto, za co je inzerovaná. Vtipná na začátku byla, jsem se i zasmála, poté to šlo do vážnějšího tématu a spíše mi to přišlo smutné, i když tam byly nějaké vtipné věty.Chápu, že se kniha stala velmi prodávanou, ale pokud čekáte humor, tak asi záleží na vašem typu, jaký se vám líbí. Raději očekávejte svižně, lehce a čtivě napsaný román, který s nadsázkou ukazuje vztahy v jedné americké rodině. Pokud vám sedne, tak bonusem bude pro vás vtip, jemuž se zasmějete.

27.09.2014 4 z 5

Často, když přemýšlím nad knihou, mě napadne jedno slovo, které ji charakterizuje. Zde jsem cítila od začátku, že je to 'hřejivé'. Kdybych mohla přidat ještě jedno, tak hřejivá pohádka. Velice příjemné čtení, které mě bavilo, těšila jsem se z něj a vychutnala si každou stránku. U knihy jsem se ani chvíli nenudila. Líbil se mi styl a slova, která dávala příběhu poetičnost. Vyzařuje z ní naděje a pochopení.

22.09.2014 5 z 5

Jen si troufni Jen si troufni Katie McGarry

Příběh uvažuje nad láskou rodičovskou i partnerskou, ale tím způsobem, abych si uvědomila, že je jí více verzí a je jen na nás, kterou si vybereme a budeme ji hledat a prožívat. Láska sobecká, podmíněná, vydírající nebo láska dávající, bezmezná a absolutní? Hlavní dvojce se sbližuje a dochází pomalými krůčky k poznání, že je důležité dělat to co chceme a ne, plnit sen rodičů nebo nést za něj zodpovědnost. Pochopíme také, jaké důsledky může mít, když rodiče svalí vinu za své chování a činy na dítě. Opět jsou zde skvěle psychologicky vypracované postavy, které staví tuto knihu na něco víc než jen obyčejný jednoduchý román. Autorka svým stylem dokázala dát knize skvělou čtivost, jejíž zásluhou jsem tuto bichli o 444 stránek zvládla přečíst za dva večery. A mé červené nevyspalé oči jsou tomu svědkem. Opět velmi chválím obálku a doporučuji.

14.09.2014 5 z 5

Trable Trable Samantha Towle

Snad poprvé se mi stalo, že ze začátku mi byla hlavní hrdinka nesympatická, lezla mi na nervy a celkově jsem kroutila hlavou nad jejím chováním. Později jsem se omlouvala a litovala ji, protože za to nemůže. To jak ji v dětství formovali osobnost, zanechalo ne šrámy, ale přímo vyorané brázdy na její duši. Jediná slabá stránka knihy pro mě byly sexuální myšlenky Jordana o touze po Mie. Moc mi to tam nepasovalo a chvilkami mi to přišlo až trapné. Naštěstí těchto myšlenek v tom smyslu bylo málo, takže nad tím přivírám očí a musím přiznat, že se mi kniha velmi líbila.

12.09.2014 5 z 5

Poslední z bohů Poslední z bohů Rick Riordan

Na závěrečný pátý díl série Percyho Jacksona jsem se velmi těšila. Vzhledem k předešlým dílům jsem tušila, že to bude parádní a dobrodružná jízda. Mé očekávání se splnilo a já si čtení užila se vším všudy.V každém díle Percy o rok vyrostl a zmoudřel. Všechny sny, události a kamarádi jsou ukázkou zcela perfektně vypracovaného a promyšleného děje všech částí.

11.09.2014 5 z 5

Nemravné známosti Nemravné známosti Sylvia Day

Kniha obsahuje tři příběhy typu Harlequin. Nějak mě to nebavilo. Přišlo mi, že příběhy nemají hluboký děj, jsou plytké, ale myslím, že to není hlavním cílem knihy. Tím byl asi sex. Mě vadilo, že je půlka jen o sexu plného vášně, takže mi zde chybělo romantické poznávání. Hlavní dvojce na první pohled zjistí, že po sobě touží a jdou ihned na věc. Což mi připadá na tu dobu předviktoriánské Anglie spíše nereálné. Celkově je nejlepší nad dějem asi nepřemýšlet a nechat se unášet představou nádherných a férových mužů, kteří dochází k poznání, že jsou to ty pravé ženy pro ně na celý život. Kniha se dobře četla a je pro ty co mají náladu na tento typ románu.

07.09.2014 3 z 5

Škola dobra a zla Škola dobra a zla Soman Chainani

Chcete pohádkovou knihu, která vás zaujme svým vtipem, fantazii a skvělým vypravěčským talentem? Určitě sáhněte po této. Je přesně dle mého gusta. Několikrát mě popisovaná scéna při její představě zcela nahlas rozesmála. To se stávalo hlavně v první půlce knihy. Ta druhá už jde do vážnějšího tónu. Fantazie autora je úžasná, obdivuji pohádkový svět, který vytvořil. Je vidět, že je perfektně promyšlen do detailu. Kniha je určena pro děti, já bych ji doporučila hlavně těm starším od 10let, aby pochopili vtip a pointu situací. Protože přeci jen je to škola dobra a zla a obě strany jsou zde přehnaně vykresleny. Např. u dobra se klade velký důraz na vzhled krásy a u zla na ošklivost – což moc dobře víme, že tyto vlastnosti jsou úplně o něčem jiném. K tomuto poznání přijdou i čtenáři, ale vše má svůj čas. Já jsem si v ní krásně lebedila a užívala si každou stranu.

04.09.2014 5 z 5

Kde hvězdy stále září Kde hvězdy stále září Trish Doller

Kniha není typický dívčí román, i když patří do této kategorie. Jde do hloubky duše sedmnáctileté dívky Callie, která má díky psychicky narušené matce pokřivené mínění o vztazích mezi lidmi. Také ji bylo hodně ublíženo, bojuje s můrami a po celou dobu čtení jsem ji fandila, nadávala za mylné vidění matky a doufala, že to skončí dobře. Což se stalo, i když úplně jiným způsobem než jsem očekávala. Děj je vykreslen realisticky. Přesto zajímavě a čtivě. Linkou knihy je velmi vážné téma, kde bylo ublíženo dítěti ve více směrech. Určitě příběh stojí za přečtení, vede k zamyšlení a já jej vřele doporučuji.

01.09.2014 4 z 5

Příběh dvou staletí Příběh dvou staletí Rachel Harris

Kniha splnila všechny moje očekávání a teď napíšu řadu superlativ, protože se mi to moc líbilo. Nádherná obálka, nádherný příběh, nádherná romance a v neposlední řadě nádherný styl psaní tohoto žánru. Je to dívčí román, ale to mi vůbec nevadilo. Byla to pro mě kouzelná pohádka s velmi sympatickou dvojicí, která se navzájem podpoří k změně postoje, aby pochopili, co je pro ně v životě důležité.

31.08.2014 5 z 5