JanaDor JanaDor komentáře u knih

Zaklínačka koní Zaklínačka koní Tamora Pierce

Nádherná, čtivá, propracovaná fantasy, která mě chytla od první stránky. Na konci jsem si přála další slova a volala ještě.... :-) Doufám, že se brzy dočkám pokračování. Dainu jsem si zamilovala na první řádek. Líbilo se mi, jak přes své nové přátelé poznávala sílu své magie. Její vztah ke zvířatům je kouzelný, ke všem, nejen ke koním. Na začátku mi trochu vadila složitá jména, ale díky poutavému ději jsem si zvykla velice rychle. Jsem nadšená a myslím, že děti budou taky. Dle mého názoru, se v hlavní postavě vzhlédnou především dívky. I když kluci si příjdou taky na své. O boje a napětí není nouze. Jen je škoda toho obalu, kniha by si zasloužila vázanou vazbu a ne brožovanou. Jsou zde větší písmena a tak se kniha čte rychle.

25.11.2014 5 z 5

Jak to vidí Milo Jak to vidí Milo Virginia Macgregor

Úžasná, dobře napsaná kniha na téma, kterému se knihy věnují velmi málo. Aspoň já jsem četla o stárnutí, jež je tu pravdivě vykresleno i s neduhy a problémy, jež je provází, poprvé. Přitom by jsme tuto životní etapu měli brát s úctou, s láskou a se samozřejmostí. A co se děje tady? Většinou se staří lidé dají do domova důchodců a dělá se, že nejsou. Já vím, najdou se i ti, co se opravdu postarají, ale je jich málo. Vím to, moje maminka pracovala celý život v domově důchodců....Devitíletý Milo se rád stará o svou prababičku. A když ji dá maminka do pečovatelského domu, přemýšlí, jak ji z tama dostat. Vidí, že tam strádá fyzicky i psychicky. Chápu, že ne o všechny lidi se dá postarat doma, opravdu někteří potřebují stálou, odbornou péči. Ale i ta se dá dělat dobře. A to vše je ukázáno tady. Zmatek rodičů, zájem Mila, moudrost babičky, přehlížení do oči bijících faktů, které vidí pouze Milo. Milo, který má oční vadu a vnímá své prostředí všemi smysly. Je to úžasný kluk, jenž má za domácího mazlíčka prasátko. Výjmečná je tato kniha nejen svým obsahem, ale i bohatou dějovou linkou a perfektně vykreslenými postavami. Vřele doporučuji.

23.11.2014 5 z 5

Pád vzhůru Pád vzhůru Gary Van Haas

Vždy než začnu číst novou knihu, tak se dívám, jaké předešlé díla autor napsal, jaké má komentáře a recenze. Tady to bylo všelijaké, spíše negativní, o to s větší zvědavostí jsem ji začala číst. Je psána na úplně jiné téma než ty minulé knihy a velmi mile mě překvapila. Je určená přímo pro podzimní chladné dny, protože krásně zahřeje. Je to pohádka s prvky poučení ve stylu „boží mlýny melou pomalu, ale jistě“ nebo „co se má stát to se stane“. Filozofické úvahy o dopadu až na dno, kde se člověk má možnost odrazit a zase stoupat. Konec byl tak trochu přehnaný, ale k tomuhle příběhu se skvěle hodí. A mě se prostě celá kniha líbila.
Příběh je napsán čtivě a laskavě, je pozitivní a v závěru knihy ukazuje svět v sluníčkovém světle, když dobří lidé dělají dobré věci. Já myslím, že takových knih je potřeba. Připomenou nám ty opravdové hodnoty, na kterých v životě záleží.

20.11.2014 3 z 5

Roštěnka Roštěnka Alice Clayton

Roštěnka je volně navazující díl na knihu Nabíječ. Řeknu to ve zkratce. Nabíječ je vtipná kniha o seznamování a jiskření s více opakujícími slovy, které mi tak trochu lezly na nervy. Roštěnka je milá kniha o vyvíjejícím se vztahu a problémech, které při začínajícím soužití dvojce mohou nastat. Humoru je tam méně, ale pořád se dobře čte s úsměvem na rtu. Slov, které se opakují je tam poskrovnu. Celkově je to spíše oddechová knížka, která hezky plyne. Děj je také pohodový. Nic závratného ani překvapujícího se zde neděje. Ale mě se to líbilo, díky tomu to bylo vše reálnější.

20.11.2014 4 z 5

Švéd Švéd Robert Karjel

Velmi dobře promyšlený příběh, dělá z této knihy super počtení. Přes pomalý rozjezd mě zápletka vtáhla do děje a já byla zvědavá jak to vše skončí. Jediné co mi trochu chybělo, bylo avizované napětí. Čekala jsem větší pnutí, ale myslím, že to bylo díky anotaci. Ano, ta má prodat knihu, ale přeci by jen neměla mít velké oči. Jinak chválím. Kniha mě také vedla k zamyšlení. Možnost, že uvedené formy vyslýchání jsou skutečné, mě celkem deptaly. Ne proto, že by si to ti zločinci nezasloužili. Ale proto, že systém chce za jakoukoli cenu viníka a je jim jedno jestli je to pravda nebo ne. Mají na koho ukázat prstem a nezajímá je, jakým způsobem bylo doznání vyřčeno. Přiznání bylo třeba jen proto, aby domnělý viník měl už pokoj od mučení a mohl v klidu zemřít.

19.11.2014 4 z 5

Vražedná pomsta Vražedná pomsta Suzanne Collins

Tento druhý díl již vydané trilogie je stejně dobrý jako první. Většinou mají pokračovací díly tendenci klesat. I když se mi jednička líbí, přistupuji k dalšímu dílu s pocitem, že to může být jen horší a horší. Zde jsem byla mile překvapena. Opět čtivý příběh s překvapujícími momenty, které jsem hodně prožívala. Vtáhlo mě to tak, že jsem měla chuť jen číst a číst. Prostě super počteníčko.
Často jsem četla, že tato kniha není určena pro mládež. Já si to nemyslím. Zlo je dobře rozpoznatelné. Přes všechny následky lidé už nechtějí, aby bylo po nich tak šlapáno. I Katniss pochopí, že útěkem se nic nevyřeší.
A proto se těším na třetí díl. Vše nasvědčuje tomu, že bude převrat. Jsem moc zvědavá, jakým způsobem se to stane a jakým směrem se ponese Katnissin osud v rámci jejich lásek. Peet nebo Hurikán? ÁÁÁ, já už chci vědět jak to skonči.....

17.11.2014 5 z 5

Smrtící pouto Smrtící pouto Jaime Reed

Druhý díl této série se nese v podobném duchu jako ten první. Je to oddychová fantasy s trochou dobrodružství a lásky. Kniha je průměrně čtivá. Netáhlo mě to přečíst si ji na jeden zátah, ale chtěla jsem vědět jak to dopadne a celkem mě to bavilo. Jen bych řekla, že charakter postavy kambiona je překombinován. Trochu jsem se ztrácela. Chvilkami to bylo dobře napínavé a chvilkami se děj táhl. Je to škoda. Překvapivého dění tam moc není, dalo by se říci, že až na konci. Ten je zcela otevřený a já jsem hodně zvědavá jak to vše dopadne.

14.11.2014 3 z 5

Nemoc jako řeč duše - Význam a naděje chorobopisů Nemoc jako řeč duše - Význam a naděje chorobopisů Ruediger Dahlke

Když je zdraví, tak se všechno spraví. Malinko jsem si zarýmovala, protože když nad tím přemýšlím, tak je zdraví střed spokojenosti. Od toho se odvíjí další pocity. Když ho člověk má, připadá mu to jako normální stav a když nemá, tak nad tím začne opravdu přemýšlet. Až jsem měla menší zdravotní problémy, začala jsem se o to zajímat. Jedna kamarádka mě nasměrovala na etikoterapii, tedy léčbu mravností. Vychází z toho, že existují negativní pocity jako závist, nenávist, křivda, zloba, lítost, strach nebo trápení za jiné. Když to shrnu, tak veškeré diagnózy vznikají, když se naruší lidská duše. Věřím tomu. Téma mě velmi přitahuje, a tak mě zaujala i tato kniha.
Není to zcela jednoduché čtení, je zde hodně psychologie, vysvětlování a tak jsem ji četla po chvílích. Taky se přiznám, že některé detailní chorobopisy jsem zrychleně přelítla. Podrobně by mě to zajímalo, kdybych tuto nemoc měla.
Doktoři jsou důležití, to je bez diskuse. Ale je dobré zkusit přemýšlet i jiným způsobem, než vezmu si prášek a to mi pomůže. Jsem moc ráda za tuto knihu. Vím, že si v ní budu často listovat a číst si. Toto téma je pro mě víc jak zajímavé a vřele doporučuji.

12.11.2014 5 z 5

Třináct měsíců Třináct měsíců David Mitchell

Kniha je o dospívání. Kdo na tyto roky vzpomíná s láskou? Nejspíš málokdo. Hlavní hrdina Jason mě na první pohled moc nezaujal. Vypadal jako puberťák, který nechce vyčnívat. Trápí ho hádající rodiče a začínající šikana ve škole. Pozvolna jsem sledovala jeho vykuklení. Z nenápadné housenky se stal krásný a silný motýl. Kluk, který se nebojí a stojí si za svými názory. Úžasné. Kéž by takových motýlů bylo mezi mládeži co nejvíc. Celkově se kniha dobře četla, ale od vykuklení jsem jí přímo hltala. Konec byl jak ohňostroj, jen jsem s potěšením zírala a těšila se z něj.

11.11.2014 4 z 5

Příběhy skutečné odvahy Příběhy skutečné odvahy Bear Grylls (p)

Nejen během čtení, ale i po přečtení jsem na tuto výjimečnou knihu musela často myslet. Opravdu mi rozšířila vnitřní obzory. Co vše může člověk překonat, aby přežil. Často jsem měla nechápavý výraz s otázkou proč to dělají? Ví, že je mohou provázet obrovská rizika a přesto to podstoupí. Ať je to z pocitu dobrodružství či pomoci. Nejraději bych je všechny poslala domů. Ale pak jsem si uvědomila, že lidé mají v sobě zakódovanou touhu pro dosažení nových cílů a objevů. Kde bychom byli, kdyby lidé nepřekračovali uznané hranice a netoužili by v té době po nemožném či nepředstavitelném?
V knize je dvacet pět příběhů. Dvacet pět neuvěřitelně silných, odvážných hrdinů, kteří překonali sami sebe a přežili (tedy skoro všichni). Příběhy jsou velmi působivé, dobře napsané, líčí bez kliček tu hrůzu co museli hlavní představitelé překonat. V každé kapitole je foto hlavního hrdiny a citát, který ho charakterizuje. Na konci je seznam literatury, z které bylo čerpáno.
Knihu jsem zavírala s pokorou a s vděkem za to, co mám. Bude mít v mé knihovně čestné místo a pokud si kdokoli bude stěžovat na nějakou blbost, že se má špatně, vytáhnu ji a dám mu přečíst jednu kapitolu. Upozorňuji, že některé pasáže jsou dost drsné a proto kniha není určená pro slabé žaludky. Vřele ji doporučuji.

08.11.2014 5 z 5

Nevíte, co jíte Nevíte, co jíte Petr Fořt

Jídlo hýbe světem. Můžete si říkat, co chcete, ale je to obrovský byznys. Každý si vybírá co jíst. Správně se říká, tisíc lidí, tisíc chutí. A tak vznikají různé studie, diety, potravinové trendy, doporučení a normální člověk se ve změtí informací orientuje čím dál hůř. Osobně si myslím, že každého zajímá co jí, ale každý má priority jinde. Já bych nejraději ode všeho něco tak, aby to mému tělu prospívalo. A v tom mě velice zaujala tato kniha. Je to zcela jiný – pro mě rozumný - pohled na potraviny. Způsobem, který se mi líbí, jsem se dozvěděla, co bych měla jíst a na co si dát pozor.
Jediné co vám mohu poradit, opravdu si tuto knihu pozorně přečíst. Nejlépe ji mít doma a vracet se k ní. Je dobře, srozumitelně napsána a lze z ní jednoduše pochopit, v čem nás klame potravinářský průmysl. Já si v ní listuji doma každou chvíli a jelikož je to velmi zajímavé, tak některé pasáže čtu nahlas komukoli, kdo je vedle mě. Vzdělávám i své okolí, ať chce nebo ne. Jedna z nejlepších knih o jídle co jsem četla.

06.11.2014 5 z 5

Příběhy nešťastný lásky Příběhy nešťastný lásky Rachel Renée Russell

Ačkoliv je Mimoňka určena mladým dívkám, tak i já jsem se parádně bavila. Tento šestý díl mě vrátil zpět do školních let a připomněl ty úžasné trapasy, při kterých se chcete zahrabat pod zem. Myslím, že takové situace prožil někdy každý a po čase na ně s humorem vzpomínáme. Svižně, vtipně, čtivě a s porozuměním napsaný příběh je krásný tip na dárek pro holky od devíti let. Text doprovází hodně obrázků ve stejně humorném duchu. Díky tomu, je textu méně a i ne dobrým čtenářům se kniha čte rychle a s radostí.
Vůbec nevadí, pokud jste nečetli předešlé díly. Každý má uzavřený konec a linka základního děje je vždy na začátku ve zkratce zopakována. Když to řeknu několika slovy, tak je to báječné čtení pro holky.

04.11.2014 5 z 5

Zapletený Zapletený Emma Chase

Muži. Můžeme je nenávidět, můžeme je milovat, můžeme na ně nadávat, můžeme je chválit. Jsou tu s námi a hlavně bez nich to nejde. Příroda to uměla zařídit. Vždy nás – ženy - bude zajímat, jakým způsobem přemýšlejí, protože je to zcela odlišné od toho ženského pohledu. A pro ty, které by si to chtěli živě představit, je tato kniha. Psaná z mužského pohledu v ich formě. Nenáročná, vtipná, čtivá, oddechová, trochu eroticky laděná romance. Hlavní hrdina je bohatý, úspěšný, hezký, rozmazlený, sobecký, ješitný muž Drew, který vypráví o události, která mu změnila smysl života.Nad knihou jsem se bavila. Některé Drewovy postřehy o ženách byly trefné. Mile příběh zpestřila jeho čtyřletá neteř, kterou zbožňuje. Kniha nemá opravdu hluboký děj. Ale na odreagování vřele doporučuji.

03.11.2014 4 z 5

Pekáč buchet Pekáč buchet Kateřina Petrusová

No, konečně. Po dlouhé době jsem se od srdce u knihy smála. Usmívala jsem se nebo smála po celou dobu čtení. Autorka se trefila přesně do mého vkusu. Úžasně milé, vtipné, romantické – kniha se mi líbila od začátku do konce. V komentářích na knihu jsem četla samou chválu. Nechci se opakovat po ostatních, ale musím. Jsem nadšená a přidávám se k většině. Velmi příjemná oddechovka. Dokonce mi ani nevadilo, že není tak dlouhá. Potřebovala jsem to co nejdříve přečíst, ať vím, jak to skončí. Po celou dobu čtení jsem měla úžasnou náladu. A i když v knize nebylo vše jen růžové, tak smutná jsem z toho nebyla. Vše bylo popsáno s pochopením a s láskou.

31.10.2014 5 z 5

Úklony a úklady Úklony a úklady Gail Carriger (p)

Líbilo se mi to a moc. Kupodivu mě to bavilo více jak první díl a zaujalo mě to od samého začátku. V knize se pořád něco dělo, velmi dobře se četla a musím říct, že se těším na poslední díl. Tuším, že bude opět akční s větší dávkou romantiky. Jsem zvědavá, jak to vše dopadne. Naštěstí konec byl v jednom případě uzavřený a tak mi nevadí čekat. Však to znáte, kdo si počká, ten se dočká.

29.10.2014 5 z 5

Anton a Jonatán Anton a Jonatán Jostein Gaarder

Kniha je určena dětem od sedmi let. Jsou zde zvláštní, líbivé ilustrace a milý, zvláštní příběh. Celkově je prostě zvláštní. Je to malý formát knihy a krátké povídání s koncem, který jsem až tak nepochopila. Budu věřit, že je to pohádka a konec je dobrý. Knihu jsem měla přečtenou za deset minut. Nějak jsem to vše dohromady nemohla pobrat. Byla jsem z toho tak mimo, že jsem zavolala všechny tři děti (věkové rozmezí tři až deset let) a každý si ji měl prohlídnout a říct mi, jak se mu líbí. Nejvíc se líbila té nejstarší, oba kluci jen prolistovali a řekli hezká. Žádné nadšení se nekonalo.
Přijde mi, že tato dětská kniha je spíše směrována na dospělé. Obrázky se mohou kochat všichni, ty se mi moc líbily, jsou opravdu velmi nádherné. Ale také myslím, že udělají radost spíše dospělým. Text je prostě jiný. Je to zcela netypická kniha a záleží na vkusu čtenáře.

27.10.2014 3 z 5

Tím všechno začíná Tím všechno začíná Robyn Schneider

Začínám být háklivá na anotace, kde se nachází slovo vtipná. Už po několikáté je anotace zavádějící a ten kdo ji psal, knihu asi nečetl. Protože nevím, jak si to vysvětlit, že tady u této se píše "palčivě vtipná kniha". Tato kniha je velmi čtivá, úžasně milá, líbí se mi jak realisticky popisuje zmatené pocity v dospívání, ale vtipná není. Určitě ne tím způsobem, že bych se smála, spíše mi sem tam prošel úsměv přes rty, a to hlavně díky trefnému způsobu při popisu situace.
Ezra svůj příběh vypráví v první osobě a já jsem měla pocit, že čtu jeho deník. Výstižně a se sebeironií popisuje změnu svého života, kde v první řadě jde o jeho uvědomění si, co vlastně chce. Láska je přítomna, ale ne sladkým způsobem. Je vylíčená realisticky i s bolestným poznáním, že ne vše je, jak to na první pohled vypadá.Ezra byl miláček, kterého jsem si oblíbila od začátku a ani na konci mě nezklamal.

27.10.2014 5 z 5

Zimní příběh Zimní příběh Mark Helprin

Víte, jak se říká knižní jednohubka. Tak tato kniha je pravý opak. Je to velký hamburger se spousty vrstvami vybraných a různých chutí, na který potřebujete čas, abyste si jej vychutnali. Dlouho jsem nečetla, tak čtenářsky obtížnou knihu a také dlouho jsem tak dlouho nečetla jednu knihu. Je zvláštní, je nádherná, ale nešlo ji číst rychle. Je zde více dějových linek v různých úrovních a mnoho detailních popisů. Autor si se slovy hraje, ba ne, on si s nimi přímo pohrává. A možná právě proto jsem si musela chvílemi od knihy odpočinout. V příběhu byly prvky fantasy, promíchány s filozofií o životě a časové linky, kde bylo více hlavních postav. Prostě náročný čtenářsky zážitek.
Co mi trochu vadilo, že ty kouzelné momenty s jakoby čarováním, zde nejsou více popsány. Nedokázala jsem to pochopit, ale prostě se to dělo. Takže, když se tam objevují postavy z doby před sto lety, které již umřely, tak nevím jakým způsobem se vracely. Jinak je celý příběh dokonale propracovaný a perfektně napsaný. Čím déle jsem ji četla, tím mi připadala lepší a lepší. Často je zde podrobný popis situace, rozšířený o lyrickou notu, která ji opěvuje. Některé tyto popisy mě bavily velmi, některé méně. Kniha je dle mého určená těm, kteří milují tlusté knihy, obdivují slovní spojení jako takové, mají rádi rozsáhlé, kvalitní příběhy a věří v osud jako já.

24.10.2014 4 z 5

Prázdniny blbce č. 13 - Jak jsme zachraňovali svět Prázdniny blbce č. 13 - Jak jsme zachraňovali svět Miloš Kratochvíl

Kniha by mě vůbec nezaujala díky názvu. Ale dostala jsem meil, kde bylo napsáno, že kniha se tak líbí, že si ji vybral p.Hejlík do svého programu předčítáme dětem Listování. Také se v anotaci píše, že vás bude bolet břicho od smíchu. Takže jistě chápete, že jsem se pustila do čtení se zvědavostí a s očekáváním.
A …. chvíle napětí..... opravdu se mi moc líbila. S vtipem a čtivě je zde popsáno trápení devítiletého Tadeáše. Je to malé trápení, ze kterého my dospěláci děláme obr velké a tak to pak vidí ty hodné děti, kterým to zůstává v hlavě. Tadeášovi totiž nejde učení ve škole, i když se snaží.Osobně si myslím, že je to velmi povedená kniha, která se bude dětem líbit. Bude jim blízká už tím, že rozumí a chápe jejich starosti, které mohou mít ve škole se známkami. Z čehož může pramenit jejich pocit selhání, že nesplnili očekávání rodičů.

20.10.2014 5 z 5

V těle světa V těle světa Eve Ensler

Kniha je velmi zajimavá, v některých momentech smutně šokující. Čeho všeho špatného je člověk schopen se nedá ani věřit, ale děje se to. Bylo mi z toho hnusu na zvracení. Při čtení jsem si uvědomila, jak se mám dobře, i když si občas na něco stěžuji. Mluvím hlavně o osudech Konžských žen a překonání autorčiny rakoviny v jednom z nejhorších stádií. Klobouk dolů co vše dokázala. ALE psaný projev autorky mi nesedl, uznávám že je to silná osobnost, ale je mi - bohužel - nesympatická. Nevím čím to je....kamarádky by jsme asi nebyly....
Já se k této knize nevrátím. Ne, že bych před těmito událostmi zavírala oči. Ale to, že se to děje mě neskutečně deptá a vím, že to neovlivním. Tímto určitě neodrazuji od jejího přečtení. Je zaměřena na ženy a jistě povzbudí, jak jsou ženy silné a co vše zvládnou.

13.10.2014 4 z 5