Jak to vidí Milo

od:


KoupitKoupit eknihu

Obyčejný devítiletý kluk? To tedy Milo rozhodně není. Je kromobyčejný. Čím to, že vidí mnohem víc než jeho vrstevníci? Mnohem víc než jeho rodiče? Milo trpí vzácnou oční vadou, kvůli níž sice postupně slepne, ale současně také vidí věci, kterých si ostatní vůbec nevšimnou. Vidět víc ho učí prababička, na kterou se po odchodu otce upne a která pro změnu nemluví. Ta jednou zrána podpálí kuchyň a za trest se stěhuje do domova důchodců. Milo si při svých návštěvách začne všímat jistých podivností. Spolu s kuchařem Tripim a svým prasátkem Hamletem, které mu tatínek zanechal doma namísto sebe, se pouští do pátrání, jehož cílem je odhalit tajemství domova důchodců a usvědčit zlotřilou sestru Thornhillovou! Tento na první pohled bláznivý debut britské autorky je mnohem víc než jen příběh o malém klukovi. Je to příběh o rodině - o té, do které jsme se narodili, a o té, kterou tvoříme -, je to příběh o světě a o lásce, o toleranci a předsudcích, o ochotě poslouchat a slyšet, vidět, všímat si a chápat. Milo nám svým neposkvrněným a upřímným pohledem na svět ukazuje vše, co my přes svou narůstající zaslepenost vidět nemůžeme....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/22_/220470/jak-to-vidi-milo-HhZ-220470.jpg 4.390
Orig. název:

What Milo Saw (2014)

Žánr:
Literatura světová, Romány, Pro děti a mládež
Vydáno:, Mladá fronta
více informací...
Nahrávám...

Komentáře (25)

Přidat komentář
VikčaV
13. října

Okouzlující knížka, která mi v mnoha ohledech otevřela oči. Vřele doporučuji. Z prvu vypadala průměrně, ale hned jsem se do té knížky zamilovala.

DracoMalfoy
25. května

Levné knihy, 60 korun. Očekávala jsem průměrný milý příběh. Ale Milo. Tahle kniha mě okouzlila a nechala mě se zamilovat. Doporučuji všema deseti.

m_friedlova
20. dubna

Zdánlivě obyčejný příběh o neobyčejně krásném mezigeneračním vztahu prababičky a pravnuka protknutý všedními nepříjemnostmi našich životů. Jednoduše a čitelně napsané. Příběh není komplikovaný, působí, jako by ho napsal sám život. Velmi příjemná četba.

Chika
02.11.2017

Zvláštní kniha. Začátek mě moc nezaujal, ale pak mě zajímalo, jak se příběh bude dále vyvíjet. Závěr se četl úplně sám. Zajímavý příběh. Líbilo se mi, že se v příběhu propojuje několik generací, několik národností a nikdo si z ničeho nedělá hlavu.

sporran
21.08.2017

Poměrně čtivá knížka, ale prazvláštní zápletka a na to navazující události, místa a lidé. Zaujala mě oční vada, kterou Milo měl. Hledala jsem, jak se k tomu autorka dostala. Nenašla...

Avielin
23.05.2017

Ze začátku mě to vůbec nebavilo, ale je třeba vytrvat, nakonec se to rozjede. Sledovat děj očima dítěte byl rozhodně něco jiného.

t.adm
28.04.2017

Taková....milá kniha. Velmi zajímavý je pohled dítěte na "dospělácké" věci, například to, jak si kvůli mamince myslel, že se tatínkova přítelkyně jmenuje Coura :D ... Byly zde moc krásné myšlenky, zajímavý a celkem i neobyčejný příběh :). Ale celkově jsem čekala jiné vyústění situací, dalo ze z toho vytřískat víc... Konec mne dost zklamal.

kedlis
24.02.2017

Ze začátku mě kniha moc nezaujala, nicméně si mě postupem čtení získala. Ukazuje to, jak jsou děti opravdu všímavé a že občas vidí i věci které dospělí nevidí. Námět i hlavní postava této knihy jsou originální, vedlejší postavy a jejich příběhy jsou taktéž zajímavé. Je to milá a oddychová kniha která určitě stojí za přečtení.

sikope
15.02.2017

Velice dojemný příběh. Kniha, která přinutí člověka zamyslet se nejen nad svým vztahem k prarodičům ale donutí i přemýšlet, jestli věci, které vidí a cítí, se opravdu tak dějí.

Acamar
25.01.2017

Kniha o několika postavách, které se nacházejí v nepříznivé životní situaci - chlapec Milo s oční vadou, jehož opouštějí jeho milovaní lidé a je bez přátel, stará nemocná babička přesunutá do domova důchodců, maminka po odchodu tatínka bez práce a peněz, ilegální přistěhovalec, který ztratil sestru a je bezdomovec...Navzdory tomu nejde o depresivní čtení, i když smutek je občas cítit, když se věci nevyvíjejí dobře. Postavy se však se svou situací umí poprat či si její tíži tolik nepřipouštět. Četlo se to dobře. Konec lehce bláznivý a příliš happy end, ale komu by to doopravdy vadilo...vhodné spíše asi pro děti.

ivca3710
14.11.2016

Hezká kniha. Nebylo to něco užasného a popravdě jsem d toho čekala, že to bude něco jako (Ne)obyčejný kluk, ale ono vůbec. Ale ani to mně neodradilo od téhle knihy. Hezká jako pohádka :)

vikaa
28.08.2016

Kniha od které jsem nic moc nečekala, mě naprosti dostala. Čtu hodně, ale je málo knih, o kterých přemýšlím víc než jeden večer nebo noc po přečtení. Tohle je kniha, která se týká nejen nějak postižených dětí,ale i jejich rodičů a prarodičů. Milo to má v hlavě docela dobře srovnané, ale to ho stejně neochrání od nenávisti k vlastním rodičům, kteří mu podle jeho názoru neříkají pravdu a hrají si mezi sebou hry, kterým nerozumí. Vztah mezi matkou a uprchlíkem mi připadá lehce (spíše těžce) přitažený za vlasy, no ale dějí se na světě různé daleko víc nepochopitelné věci.... Za mně poctivé 4 hvězdy za čtivost a poselství,že jiné vidění světa může být plusem a ne jen mínusem...

viviann
26.08.2016

Mile oddychove cteni.

Thackery14
21.08.2016

Zhltnuto za 2 dny. Vážně se nepokoušejte tuhle knihu dočítat ve veřejné dopravě, jen stěží jsem zatlačovala slzy. Příběh opravdu chytl za srdce, byl velice čtivý a vtipný, všechny postavy jsem si velice oblíbila, (nesmíme zapomenout ani na Hamleta!) autorka moc dobře vykreslila jejich povahu, jen mi trochu chyběl popis Mila. Škoda, že o téhle úžasný knížce neví víc lidí. Chro.

hlina
26.07.2016

Dobře propojeno několik zajímavých a v dnešním světě důležitých témat. Vše popsáno citlivě a laskavě.
Taky jsem měla babičku, která stavěla rychlovarnou konvici na plynový hořák, když ji nemoc přemohla:-(

Peace
01.04.2016

"Zázraky se dějí každý den. Ale jenom pokud na ně věříš."

Milý a hezký příběh, který nejen pohladí po duši, ale dává prostor i závažným tématům. Ať už stáří a s ním spojené občasné bezmocnosti, tak i cizincům a uprchlictví - dnes tolik propírané a kontroverzní.
V neposlední řadě se pak věnuje i klučinovi s oční vadou, který je zářným důkazem, že když se chce, tak jde skutečně vše.
Přečtením knihy rozhodně neprohloupíte! ;o)

KACABAK
07.02.2016

Kniha dává nahlédnout do světa malého a statečného chlapce Mila, který díky svému onemocnění očí, vidí drobnosti, které zdravé lidi již zapomněli vnímat. Do poloviny se mi kniha velmi líbila, pak zústal příběh na stále stejném bodě (špatné zacházení v pečovatelském domě) a závěr byl příliš velký Happy end, pro mne mohla kniha skončit mnohem dříve a čtenář by si musel závěr domyslet.

noral
24.11.2015

Krásný příběh:)

anibeni
03.09.2015

Tahle kniha je opravdu velice zvláštní.... Není to tak, že by mne chytla hned na začátku a nepustila, naopak, ze začátku mi to čtení moc nešlo, ale pomalu a jistě si mně kniha získávala a druhou polovinu už jsem hltala, co to šlo. Příběh sám o sobě je jednoduchý, ale stylem vyprávění zajímavý. Námět knihy a především jeho hlavní hrdina Milo je originální.. Bylo zvláštní si uvědomit, jak děti vnímají věci, o kterých si my dospěláci myslíme, že si toho ani nevšimnou... Určitě doporučuju tuto knihu přečíst..

magnolia
05.05.2015

Nemohu dát víc než 3*. Bylo to čtení dojemné, místy i napínavé, s několika příběhy a docela rušným dějem, ale na mne to působilo až moc vykalkulovaně. Už jen těch postav - z každé věkové a jiné kategorie, aby si každý vybral a tolik ušlechtilosti, i té nečekané, na konci příběhu. Nechci být za necitu bez fantazie, ale některé situace a události mi připadaly hodně neskutečné, vzhledem k omezením hrdinů - zdravotním a jiným. Nedovedu si např.představit, jak malý chlapec s takovou oční vadou vláčí (nenápadně) do toho seniorského domu zavazadla, dudy a ještě živé prasátko - a ta přísná sestra to nevidí! Nic proti prasátkům, ale nechat živé zvíře u nemohoucí babičky na pokoji? Chování maminky, která mu neříká zásadní věci (kdo u nich bude bydlet, v jeho pokoji!) a vše zachraňuje sladkou pomazánkou... Nemám moc ráda, když se na city útočí takto razantně a ze všech stran. Možná mohou někde být takoví chlapci, takové babičky, tatínkové, maminky, sousedé, ale čekala jsem něco více skutečnějšího. Je to téměř pohádkový příběh, který si své čtenáře našel a ještě najde. Já za sebe na podobné téma doporučuji (Ne)obyčejného kluka nebo Človíček Tom, ty mne zaujaly mnohem víc.

Pett
21.04.2015

V poslední době se množí příběhy o stáří, ale tomuhle nesahají ani po záložku....je nejcitlivější, nejuctivější a nejlaskavější ke starým lidem... téma je neokoukané, alarmující a vy držíte Milovi a jeho partě palce až do poslední stránky...
Emocemi nabité vyprávění... tak uvěřitelné, opravdové a lidské... rozjitří vzpomínky na tu vaší "scvrkávající se" babičku, až vás srdce zabolí... mám ráda, když mnou něco zahýbe a nejde jen o plytké sázení slov, které si k vám nenajde cestu...
Navíc mám potřebu taky takového prasátka... naprosto úžasně vykreslený mazlíček :) krom jiného, samozřejmě... krásné to bylo!

Prim.
23.03.2015

Moc hezká knížka, pro malé i pro větší.

Moška
19.02.2015

Skvělé, něžné, citlivé...

kneslova
01.12.2014

Mám ráda knihy, které mě chytnou hned od prvních stránek. A tato kniha taková je. Napadá mi při snaze charakterizovat knihu slovo dojemná. Hned ze začátku se mi stáhlo hrdlo a trvalo to až do konce knihy. Tak moc jsem si přála šŤastný konec. Ano Milo je hrdina nanejvýš sympatický a skvělý. Kniha je opravdu krásná. Určitě si přečtěte ....

JanaDor
23.11.2014

Úžasná, dobře napsaná kniha na téma, kterému se knihy věnují velmi málo. Aspoň já jsem četla o stárnutí, jež je tu pravdivě vykresleno i s neduhy a problémy, jež je provází, poprvé. Přitom by jsme tuto životní etapu měli brát s úctou, s láskou a se samozřejmostí. A co se děje tady? Většinou se staří lidé dají do domova důchodců a dělá se, že nejsou. Já vím, najdou se i ti, co se opravdu postarají, ale je jich málo. Vím to, moje maminka pracovala celý život v domově důchodců....Devitíletý Milo se rád stará o svou prababičku. A když ji dá maminka do pečovatelského domu, přemýšlí, jak ji z tama dostat. Vidí, že tam strádá fyzicky i psychicky. Chápu, že ne o všechny lidi se dá postarat doma, opravdu někteří potřebují stálou, odbornou péči. Ale i ta se dá dělat dobře. A to vše je ukázáno tady. Zmatek rodičů, zájem Mila, moudrost babičky, přehlížení do oči bijících faktů, které vidí pouze Milo. Milo, který má oční vadu a vnímá své prostředí všemi smysly. Je to úžasný kluk, jenž má za domácího mazlíčka prasátko. Výjmečná je tato kniha nejen svým obsahem, ale i bohatou dějovou linkou a perfektně vykreslenými postavami. Vřele doporučuji.