JanaDor - Přečtené 606


Pravidla dohazovačů
? - březen 2019
Pravidla dohazovačů 2019, R. V. Dyken

Celkově to bylo čtivé, místy úsměvné, sympatické a hezky romantické. Prostě milá pohádka pro velké holky, která neurazí a mě prostě bavila. Ráda si přečtu i další díl, který se chystá na červen.


Čekání na Velikonoce
? - březen 2019
Čekání na Velikonoce 2019, M. Kita

Velikonoce jsou velký svátek, který už mnoho lidí neslaví, protože neví proč. Většina je vnímá jako příchod jara a bonusem jsou státní svátky, kdy můžeme být čtyři dny v kuse doma. Ale je to škoda, protože i nevěřící mohou být těmito svátky velmi vnitřně obohaceni. Tato kniha nám ukáže jak moc lze vnímat tento křesťanský svátek jako posílení víry nebo uvědomění meditace být lepším člověkem a nalézt sílu vnitřního klidu. Je psána jednoduše, ale silně a s citem klade důraz na pokoru, milosrdenství a lásku. Je určená dětem, ale má velkou moc obohatit i dospělého čtenáře.


Neříkej, že nemáme nic
leden - březen 2019
Neříkej, že nemáme nic 2019, M. Thien

Kniha se nečetla lehce. Je psáná krásným jazykem s lyrickým nádechem přes hudbu, takže jsem se na čtení někdy musela hodně soustředit. O to více jsem vnímala krásu jazyka a hrůzu žití v Číne. Komunistická strana určovala, kde budou lidi pracovat a žít. Často jsem nad knihou přemýšlela a hodně mě zasáhla. Vím, že si ji časem přečtu znovu. Knihu celým srdcem doporučuji.


Kontrakt
? - březen 2019
Kontrakt 2019, M. Moreland

Kniha se mi líbila od začátku. Je čtivá, romantická a erotiky je tam trochu až v závěru. A právě ten závěr byl na mě více přeslazený. Jinak moc pěkné, mám ráda, když se chlap pomalu mění z blbce na správňáka.....


Poslední den - Mnichov-Praha, konec září 1938
? - únor 2019
Poslední den - Mnichov-Praha, konec září 1938 2011, R. Kvaček

Kniha se na dané téma dobře četla (jasně, není to román přečtený jedním dechem, ale to jsem ani od literatury faktu neočekávala) a je zde vše jasně vysvětleno z pozicí všech stran. Dvě třetiny knihy jsou věnovány popisu situace a poslední třetina obsahuje fotografie a části dokumentů, které mají s Mnichovskou smlouvou něco společného. Je dobré si vše připomínát. Nejen hrůzy z koncentráku, ale i fakta, které k tomu vedly. Mohlo to dopadnout všechno jinak, kdyby Francie dodržela spojeneckou smlouvu s Československem, kdyby se západní mocnosti nebály, kdyby….


Zůstaň se mnou
25. únor 2019
Zůstaň se mnou 2019, A. Adebayo

Autorka skvěle vykreslila prostředí a postavy, které jsou velmi odlišné od našeho života. Ať je to od rodinných vztahů, kde se udržuje úcta dle postavení a ne zásluh. Nebo od chování dle tradicí až po povinosti. Skvěle popsala pocity smutku, beznaděje a ztráty. Přesto byla ke čtenáři shovívavá a v závěru nechala svítit paprsek naděje, který vykoukl po více než dvaceti letech. Autorka si vše hezky rozporcovala a překvapení mi dávkovala pěkně postupně. Již jsem očekávala, že nic není, jak na první pohled vypadá. Takže jsem se dočkala nejen skvělého příběhu v zajimavém prostředí, ale byla jsem stále v napětí, co bude dál. Není to nic hororového, ale je to tak opravdové a ze života, že osudy hrdinů mě zasáhly přímo do srdce. Vřele doporučuji.


Kulti
22. únor 2019
Kulti 2019, M. Zapata

Autorka píše čtivě a umí rozehrát na omezeném prostoru skvělou hru. Je to vtipné, milé, romantické (ale ne moc) a postavy jsou dobře vykresleny. Moc se mi líbil od Sal táta, který je taky Kultiho fanouškem a když se dostane do jeho přítomnosti, zratí řeč. Jinak mu pusa jede v jednom kole. Autorka postupně upouštěla střípky z minulosti hlavních hrdinů, takže pořád to bylo akční a pestré. Dozvídala jsem se nové věci a nenašla jsem hluché místo. Moc jsem se těšila až budu zase pokračovat ve čtení. Jako romantika je to skvělá a věřím, že se bude líbit. Doporučuji.


Medvědín
březen 2018 - únor 2019
Medvědín 2017, F. Backman

Kniha se po mém zorientování v postavách velmi dobře četla. Ale byla to křivka. Mé nadšení šlo nahoru, urpostřed gradovalo a v závěru šlo jemně dolů. Bylo to trochu pro mě překombinované. V knize se vyskytuje moc vážných témat ze života, až to ve mně nevyvolalo takové cítění z příběhu, jak bylo autorem zamýšleno. Autor perfektně vylíčil postavy, bylo to promyšlené a dobře vystavěné. Jednotlivé postavy byly skvělé, ale jako celek toho bylo moc. Jinak je to dost dobrá kniha, která stojí za přečtení. Doporučuji.


Linda
leden - únor 2019
Linda 2019, Z. Ryšavá

Jsou knihy určené danému věku a baví to i jinou věkovou generaci. A jsou knihy, které zůstavají pro určenou skupinu. To je pro mě tato kniha. Dobře se četla, ale není pro mě a já to tam cítila. Takže holky určitě si tento román přečtěte. Věřím, že se vám bude líbit. Celkově je zde první láska vykreslena jemně a čistě. Také je zde zajimavý pohled do bohaté rodiny ze stránky bulváru. Věřím, že zde popsané situace jsou často pravdivé. Pro prodejnost se vymyslí spousta lží a je jim jedno, jaký to má dopad na psychiku dotyčného.


P.S. Líbíš se mi
leden - únor 2019
P.S. Líbíš se mi 2019, K. West

Příběh je zábavný, má šmrnc, správnou dávku jiskření a je prostě čtivý. Lily je moc sympatická hlavní hrdinka s normálními, uvěřitelnými problémy. Ne vždy je ráda doma v tom chaosu, ale miluje svou rodinu. Nad knihou jsem se někdy zasmála, někdy naštvala. Dokázala mě vtáhnout do děje a já si ji skvělě užila. A vůbec nevadí, že je určena mladším čtenářům. Tato kniha je třetí, kterou jsem od aurotky přečetla a všechny byly moc fajn, ale tato vede. Moc vám – nejvíce romantikům – ji pro radost a milé počtení doporučuji.


Normálně jiní
srpen 2018 - únor 2019
Normálně jiní 2018, T. Robinson

Kniha je milá, čtivá, a velmi hezky vykresluje rodinné vztahy. Jak ty správné u Maddy, kde nemůžou být sobečtí. Musí pomáhat B., která si to neuvědomuje, ale je centrem dění. A pak jsou tu ty manýry Albertova otce, který se nejvíc zajímá sám o sebe. Je to jenom já, já, já. Velmi dobře jsou vykresleny obě rodiny a jejich děti, které se s tím musí vyrovnat. Romantická linka je jemnější a dokresluje obraz toho, co se v příběhu děje a jak to dopadne se sny hlavních hrdinů.


Stovka černých šicích strojů
leden 2019 (16.-27.)
Stovka černých šicích strojů 2018, E. Hirschl

Kniha se bude líbit čtenářům, kteří se zajímají o psychicky nemocné lidi. Nečekejte souvislý román. Ale útržkovité vyprávění o různých věcech, které se týkají civilkáře a obyvatel chráněného domu. Také filozofické úvahy jejich obyvatel. Humor jsem v knize nenašla, ani ironický. Nebo spíše to není můj styl humoru. Půlka knihy mě nebavila. Druhá půlka byla nějak souvislá, ale nejsem si jistá, jestli jsem vše pochopila. Kniha prostě není pro mě.


Hvězdy nad Berlínem
leden 2019 (16.-26.)
Hvězdy nad Berlínem 2018, S. Matthias

Kniha se četla dobře. Velmi mě zaujal popis chování Němců během války v jedné rodině, kde třeba mladší Maxova sestra byla tak zblblá, že toužila rodit Hitlerovi čisté děti. Max si z ní kvůli tomu dělal srandu. Je zde zajimavě popsán i život cikánů, kteří se poctivě živili cirkusem. Konec byl velmi reálný a celkově to bylo uvěřitelné. Kniha ukazuje válku z pozice Němců. Třetina knihy byla věnována Lily, jak její rodina přežívá v táboře. Nelidské podmínky i zacházení se pojí s poznáním, že jsou na tom cikáni o stupínek výše než židé. Myslím, že je to dobře napsaný román pro mladé o válce, ale pozor není to jen zamilovaná romance. Doporučuji.


Radosti zimy
leden 2019 (16.-20.)
Radosti zimy 2018, J. Kinney

Deníky malého poseroutky čtu ráda. Je to zpestření a hodně mě baví jeho máma, která je mi sympatická. Ani v tomto třináctém díle nezklamala, i když jí tam byl dán velmi malý prostor, proto mě to mrzelo. Celkově tento díl byl pro mě slabší než díly předešlé.


Fi a Flo
leden 2019 (16.-18.)
Fi a Flo 2018, L. Zemanová

Knihu bych doporučovala dětem od druhé třídy a je lepší, pokud s nimi čtou rodiče, aby si děti mohli prozkoušet podstatné jména formou otázek. Věřím, že je to bavit bude. Zkoušela jsem to u nás, a určitě to mělo větší úspěch něž učebnice. Je to škola hrou a musím říct, že velmi povedená. Kniha je krásně provedená, kvalitně a se znalostmi zpracovaná.


Očarovaná Havaj
březen 2018 - leden 2019
Očarovaná Havaj 2018, M. Stingl

Kniha je velmi obsáhlá, putování po havajských ostrovech je zajímavé a fotky, které doprovazejí text krásu Havaje jen podtrhují. Toto vydání je aktualizované a provázejí je ilustrace, autorovy dobové snímky a fotografie jednoho z nejznámějších současných cestovatelů a fotografů Jiřího Kolbaby.


Anna ze Zeleného domu
? - leden 2019
Anna ze Zeleného domu 2018, L. M. Montgomery

Tato kniha je nejčtenější kniha mého dětství. Chodila jsem si ji půjčovat do knihovny několikrát do roka. Já tu knihu milovala a stále tento stav zamilovanosti trvá. Kniha je vhodná pro děti od devíti let. Toto vydání s ilustracemi je moc krásné a věřím, že osloví i nynější děti, protože Anna je kouzelná a nadčasová. Doporučuji přečíst i dospělým, aby vnímaly optimistický pohled Anny na život. Je čtivá, vyprávění je literárně bohaté a je to moje Anna ze Zeleného domu. Přečtěte si ji.


Náš velký útěk
leden 2019 (05.-06.)
Náš velký útěk 2018, A. Hejlskov

Musím přiznat, že mě rodina svým přístupem celkem zklamala. Do přírody šli úplně nepřipraveni a dle mého jim scházel i obyčejný selský rozum. Uvědomuji si, že je to obrovská změna a je to náročné. Klobouk dolů před rozhodnutím opustit civilizaci a jít do lesa. Ale žít s přírodou znamená být k ní ohleduplný. Což často nedělali. Spousta postřehů je zajímavých, ale také neuvěřitelných v tom smyslu, že to nevěděli. Četlo se to celkem dobře, jen někdy to bylo zdlouhavě popsáno. Je to o zkušenostech žití v lese na jeden rok pro rodinu a jejich prožitky.


Noc, kdy padaly hvězdy
prosinec 2018 - leden 2019
Noc, kdy padaly hvězdy 2018, R. Zadinová

Celkově se to moc dobře četlo. Jsou zde s citem vylíčeny myšlenkové pochody dívky, která prožila trauma a nechce se ji dál žít. Stydí se před okolím, i když ví, že za to nemůže. Postupně na to příchází a je jí jedno chování okolí. Záleží jí na rodině a nejlepších kamarádech. Hodně jí pomůže Nina a Libor. Z příběhu lze vyčíst i poučení, aby si holky dávaly pozor na kluky, se kterými se stýkají. A také trochu poslouchaly okolí, které je varuje. Já chápu, že každý se učí chybami, ale někdy jsou těžce zaplaceny, a tak neuškodí vnímat cizí rady i své pocity.


Hygge a polibky
prosinec 2018 (30.-31.)
Hygge a polibky 2018, C. Christensen

Příběh je psán na pohodu a rovněž to z něj vyzařuje. Pouze Bo mi někdy lezla na nervy svým vztahem k Benovi. Bylo to účelně, protože změna poté byla viditelná. Hygge se mi moc líbí a myslím, že stále více lidí se snaží takto žít. Román jako celek je moc hezký i s nádhernou obálkou, takže kdo chce zjistit více hygge ve vztahu, určitě si knihu přečtěte.


Nejkrásnější čas v roce
prosinec 2018 (24.-30.)
Nejkrásnější čas v roce 2018, J. Bolouri

Příběh je milý, vtipný a čtivý. Je to román na pohodu na pozadí vánoc. Je to o rodině, kde jsou rodiče milující, ale svými poznámkami někdy ubližují svým blízkým, aniž by si to uvědomovali. Je to i o výběru partnera, kdy láska nezná hranice věku. Je to o rodinné atmosféře, kde vedou hry a zábava mezi sebou. To se mi hodně líbilo. Malé mínus je použití vulgárních výrazů, ale mě to vyloženě nevadilo. Jen upozorňuji, že tam jsou. Celkově je to vtipný a čtivý román o lásce o vánocích.


Dopis
30. prosinec 2018
Dopis 2018, K. Hughes

Příběh je to čtivý a celkem dobře promyšlený. Opět se tu setkáváme s lidmi, kteří velmi ubližují svým blízkým pro svou zaslepenou sobeckost. Některá utrpení jsou až nepředstavitelná a to vše vyšlo z jedné tvrdé hlavy, která neuzná nikdy chybu ani na konci svého života, kdy vidí, co vše špatné způsobil. To mi nedělalo moc dobře, ale konec, kdy se to aspoň vysvětlilo, mi udělal radost. Taky mi místy lezla na nervy Tina svou naivitou, jež stále omlouvala svého manžela, i když ji velmi ubližoval. Bohužel s takto týranými ženami i jejich smýšlením se můžeme setkat i v současnosti. Příběh je romantický s někdy až moc reálnými prvky. Četl se velmi dobře a milovníkům romance ho doporučuji.


Čekání na Vánoce
? - prosinec 2018
Čekání na Vánoce 2018, M. Kita

Text doprovází moc hezké ilustrace. Advent pochází z latinského slova, které znamená příchod. V církevním roce je advent dobou, kdy čekáme na vánoce. Je zajímavé, že o adventu vědí i nevěřící a svým způsobem ho taky dodržují. Vánoce jsou prostě kouzelné a měly by se brát ohledy na dětské přání, ale i ukazovat dětem, že je to něco víc než dárky. Děti vše do sebe vsakují jako houby po dešti, tak si můžete být jisti, že to v nich zůstane a v pravý čas se to projeví. I oni svým dětem budou číst v adventní čas, každý večer jeden příběh z této knihy, aby si jejich děti uvědomili, jak velké události se staly v čase vánočním.


Jitík sportovcem
? - prosinec 2018
Jitík sportovcem 2018, J. Molavcová

Text doprovázejí nádherné ilustrace Vlasty Švejdové. Celkově se mi kniha moc líbila a věřím, že se bude líbit i dětem. Dle mého ji mohou číst rodiče malým dětem a pak spolu. Od druhé třídy to zvládnou už sami. Kniha má větší písmena a širší řádky pro lepší čtení začínajícím čtenářům. Děti Jitík zaujme svým všestraným sportovním uměním. Svým způsobem autorka dětem představuje různé sportovní aktivity a třeba někoho zaujmou tak, že se jim bude chtít věnovat. Pamatujte, sportem ke zdraví.


Přece to nevzdáš
? - prosinec 2018
Přece to nevzdáš 2018, H. Žižková

Zaujala mě tato kniha pro své téma o vážné nemoci, které postihlo dítě. Je to smutné, a proto si říkám, zdali ta kniha může bavit a zaujmout dítě. Zároveň vám velmi rychle odpovím. Může. Je to psáno hezky čtivě a líbí se mi, že je pohádka jemně propojená s kouzlem i s realitou. Myslím, že se dětem bude líbit. Zkuste to, je svým způsobem poučná i pro rodiče.


Jeden kopeček šmoulový
prosinec 2018 (04.-07.)
Jeden kopeček šmoulový 2018, M. Doležalová

Kniha je nádherně graficky zpracována. Pro autorku je to klenot plný láskyplných vzpomínek. Obsahuje fotky babiček, dědečků, rodičů a dětí, z nichž některé jsou originálně doilustrovány. A zde je pro mě kámen úrazu. Vyprávění je to pěkné, ale moc mi to nedalo a ani mě to nepohltilo. Styl autorky mi nesedl. Místy mě to ani nebavilo, nic mi to něříkalo. Krásné je to pro tu rodinu, které se to týká. Ale pro cizí čtenáře je to lehké zpestření.


Z kopce do kopce
? - prosinec 2018
Z kopce do kopce 2018, K. Dubská

Tato kniha je na pohodu, na milou, úsměvnou a hřejivou. Autorka vypráví o svém stěhování z Brna do chalupy na kopci v Bílých Karpatech. O sžití se s životem na vesnici, s jejich obyvateli a se zvířaty. Vyprávění je to velmi sympatické a čtivé. Hodně jsem koukala, jak se do toho paní obula. Má můj obdiv. Nejen že se začala věnovat zahrádce, ale také chová slepice, kozy nebo včely. Když k tomu připočtu dům na samotě u lesa na kopci, tak je to náročné, ale krásné. Vše je vyprávěno s láskou. Máme podobný náhled na život a nejen proto mě to bavilo.


Vždycky je to manžel
? - listopad 2018
Vždycky je to manžel 2018, M. Campbell

Po dlouhé době jsem četla knihu, která je pro mě velmi rozporuplná. Na jednu stranu je tu zajímavý, promyšlený a velmi čtivý příběh. Na druhou stranu jsou tu nesympatické postavy, které jsou zvláštní. Tři hlavní hrdinky a ani jedna normální. Ale pozor, kdo určuje normálnost? Je to podle mého měřítka. Všechny byly ode mě tak odlišné, že mě fascinovaly, ale jejich chování mi vadilo. Taky na to doplatily. Takže svým způsobem je příběh poučný.


Máme to rádi zdravě
listopad 2018 (20.-25.)
Máme to rádi zdravě 2018, T. Kosačík

Recepty jsou většinou jednoduché. Na jedné straně je popis s ingrediencemi a s postupem, na druhé straně je lákavá fotka. Chce to na jídlo myslet předem, nachystat si jídelníček a koupit na to věci, protože ne vše máme doma, i když jsou recepty složeny z dostupných ingrediencí v běžném obchodě nebo ve zdravé výživě. Chce to plánovat a na jídlo se připravit. Knihu chválím a budu se k receptům často vracet. Jídlo je dobré, prospěšné a cena hotového produktu je normální. Takže vzhůru do toho, půl je hotovo. Vydržme co nejdéle "bez".


Podbrdské ženy
listopad 2018 (16.-24.)
Podbrdské ženy 2018, J. Poncarová

Kniha je pro mě velkým překvapením. Je skvělá. Úžasný literární zážitek. Jsem z ní nadšená a vím, že se k ní budu ráda vracet. Je velmi čtivá, s poutavým dějem, s reálným popisem a s postavami, které si zamilujete nebo nenávidíte, ale budete s nimi prožívat vše – dobré i zlé. Oceňuju líčení každé časové etapy, ve které se kniha odehrává. Je to věrohodné, a postavy různorodé. Děj se rozbíhá pomalu, ale jistě. Je to pozvolné, ale důkladné rozehřátí, abychom stíhali zrychlující se tempo příběhu a závěrečný sprint je dech beroucí. Autorka zasadila osudy tří generací na jedno místo, ale do obsáhlé doby.


Dietnikum
listopad 2018 (16.-20.)
Dietnikum 2018, B. Hošková

Čtení je to pohodové o všedních věcech v životě ženy, se kterými se denně setkáváme, ale každá je řešíme svým způsobem. Skvěle jsou zde popsány myšlenky nevědomého alkoholika, který si stále myslí, že má vše pod kontrolou. Vtipně jsou zde vylíčeny pokusy o diety a narážky na váhu, kdy jsou ženy smířené se svoji postavou, ale pro okolí se na oko stále snaží zhubnout. A nejvíce se mi líbí vylíčený vztah s tchánovci a jejich snachou. Knihu vřele doporučuji a moc se těším na další román od paní autorky, která krásně rozumí ženám a s citem pro ně píše příběhy ze života.


Posmrtný život Holly Chaseové
listopad 2018 (09.-13.)
Posmrtný život Holly Chaseové 2018, C. Hand

Příběh je vyprávěn v ich formě a Holly je správná, rozmazlená puberťačka. Chvílemi mi lezla pěkně na nervy a někdy byla moc sympatická. Příběh dává smysl, je tam poučení, jemná láska, správný a nečekaný konec. Místy to bylo vtipné a milé. Vánoční čas je prostě kouzelný. Celkově si myslím, že se to povedlo. Je to pohádka určená hlavně dívkám a věřím, že těm se to bude líbit.


Čas vlků
listopad 2018 (05.-09.)
Čas vlků 2018, E. Nemert

Líbí se mi, že autorka do děje dobře zakomponovala hlavní body dění druhé světové války. Soustředí se na některé události, které ovlivnily určité země. Ukazuje na sílu odvahy jednoho člověka, který zachránil desítky, někdy i tisíce lidí. Kniha je velmi silná svým sdělením o lidské statečnosti, která stojí naproti nepopsatelnému zlu války. Celkově se mi to líbilo, jen bych trochu ubrala z romantické linky, ale samotný příběh byl skvělý. Opravdu povedený román o síle boje dobra a zla.


Víkend s Miriam
? - říjen 2018
Víkend s Miriam 2018, M. Davouze

Z knihy mám rozporuplné pocity. Kniha se velmi dobře četla, ale dějově to prostě bylo zvláštní. Líbily se mi autorčiny názory, jež byly převedeny do myšlenek Rosti, který poznal až na konci některá tajemství Miriam. Někdy jsem měla nervy z toho, že jí nikdy nevyznal lásku, i když měl příležitost. Kniha se mi celkově líbila a jsem ráda, že jsem ji přečetla. Jen některé názory jsou mi cizí, to ale nemění nic na tom, že autorka má skvělý styl a cit pro čtivé vyprávění.


Strážce nádrže
? - říjen 2018
Strážce nádrže 2018, Z. Svěrák

Přečetla jsem ji během dvou večerů a byla úžasná!!!! Pan Svěrák nezklamal. Příběh ve formě dopisů je milý, čtivý, pestrý osobami a nechybí jeho typický laskavý humor. Mnohokrát jsem se zasmála od srdce nahlas a někdy jsem to předčítala i své dceři, která musela vědět, proč se směji a nakonec jsme se smály obě. Jediná vada na kráse této knihy je, že by mohla být delší. Velmi rychle mi to uteklo a na konci jsem chtěla pořád číst. V duchu jsem volala: „Ještěěěěě!!! Moc krátkééééé! “ Pan Svěrák se asi drží hesla dobrého pomálu. A díky za to málo. Byl to pro mě úžasný literární zážitek daný jak formou napsání příběhu, ale i popisem postav, okolí a příhod. Nechyběla ani poučná, lidsky milá a pravdivá pointa. Více takových knih, prosím.


Na okraji
? - říjen 2018
Na okraji 2018, L. Bengtsdotter

Detektivky mám moc ráda a dobře si je vybírám. Nechci hororové pozadí, ale promyšlený příběh, kde se stane něco špatného, najde se viník a případ se vyřeší. Vše tato kniha splňuje a dostala jsem nechtěně něco navíc. V závěru mě ta atmosféra z knihy pořádně tížila a musela jsem to i vydýchávat. Ale bylo to skvěle propojené, takže to vysvětlilo netypické chování hlavní hrdinky. Prostředí z dětství nás podvědomě formuje a ovlivňuje v dospělosti.


Veselí
? - říjen 2018
Veselí 2018, R. Třeštíková

Trochu smutku a lítosti, více komedie a trapnosti, ale napsáno velmi přirozeně, že mě kniha těšila a čtení jsem si užila. Tento román chválím a doporučuji. Určitě nepadne do noty každému, ale oproti Bábovkám je to skvělý posun. Takže nenechte se ovlivnit předešlými knihami a zkuste tuto novou, třeba vás příjemně překvapí jako mě.


Dědina
září 2018 (03.-24.)
Dědina 2018, P. Dvořáková

Autorka výborně vylíčila charaktery postav, poměry v rodině a prostředí dědiny. Umocnila to použitím nářečí a hovorového jazyka, jak lidé mluví na Vysočině. Je mi to blízké, protože jsem z Valašska z vesnice, kde se mluví také místním nářečím. Některé slova v knize byly velmi podobné těm, které se používají tady na Valašsku. Moc se mi líbil styl autorky, který vše výstižně popisoval, ale nesoudil. Nechává na čtenáři, aby přemýšlel nad postavami, jejich touhami a sny, které často pramení z nevyřčených vět v minulosti i v přítomnosti. Dědina je skvělá kniha a já ji doporučuji všem, kteří rádi čtou o osudech obyčejně neobyčejných lidí.


Alfa samec
? - září 2018
Alfa samec 2018, V. Keeland


Podzemní železnice
květen - září 2018
Podzemní železnice 2018, C. Whitehead

Kniha je o světě otroctví, ve které symbolizuje podzemní železnice pomoc a únik z něho. Dělali pro ni hlavně bílí, kteří si uvědomovali, jak se jedná s černým člověkem špatně. Železnice je naděje, železnice je svoboda. Autorovi se to skvěle povedlo. Kniha je o vážných věcech, přesto je psaná čtivě a krásným jazykem. Hlavní hrdinkou je dívka Cora, která je otrokyně a popisuje svůj život na farmě. Do půlky je kniha místy hodně krutá.Železnice je fikce, ale má tu důležitý úkol a její myšlenka v knize je úžasná a moc se mi líbí. Autor mistrně propojil hrůzu otroctví s nadějí svobody.


1 2 3 4 5 6 >