Podivuhodné a krásné soužení Avy Lavender

Rodina Rouxova má pošetilou lásku ve vínku, což nevěští nic dobrého pro její nejmladší členku, Avu Lavender. Ava – skoro ve všech ohledech normální dívka – se narodila s křídly. Ve snaze pochopit tuto svou zvláštnost a s rostoucí touhou zapadnout mezi své vrstevníky se šestnáctiletá Ava odváží do světa, naprosto nepřipravená na to, co ji může čekat, a naivní vůči zvráceným pohnutkám ostatních lidí. Lidí, jako je třeba zbožný Nathaniel Sorrows, který si Avu splete s andělem a jehož posedlost dívkou s křídly vygraduje v noci oslav letního slunovratu. Tu noc se nebe roztrhne, vzduchem se mezi poletujícím peřím řinou provazce vod a osud Avy i její rodiny nabírá na ničivé kadenci.... Magický realismus, lyrická próza, bolest i vášeň a soužení – to vše v jedné knize!...celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/21_/210786/big_podivuhodne-a-krasne-souzeni-avy-la-210786.jpg 4.2268
Fantasy, Pro děti a mládež

Vydáno: , CooBoo

The Strange and Beautiful Sorrows of Ava Lavender, 2014

Kniha Podivuhodné a krásné soužení Avy Lavender

DreamerX9

Tak tohle byla hodně zvláštní kniha. Tajemná, depresivní, kouzelná ale krásně napsaná. :)

Rihatama

"....a znovu navršila na své srdce rov."

Ava, avem, ave... Pošetilé, ale i nemálo potměšilé je magično Leslye Walton. Generační příběh neobvyklých žen, jejichž láska i bolest prostupuje je samotné i jejich okolí, jako mlha stojaté močály. Ava vstupuje do příběhu až coby třetí generace rodu prodchnutého magií, která má svůj osud předurčen nejen po svých předcích, ale i jménem, které jí matka dala do vínku. Jenže nejsou to jen ptáci, koho zdobí křídla a není to jen Ava, jejíž životní příběh mě zaujal.

V této magicko-tragické próze autorka zkouší čtenářovu představivost i schopnost vcítění se do prostých, i když někdy dost nepravděpodobných poloh naroubovaných do všedních životních situací. Sama dospívající Ava s tím nemálo bojuje, stejně jako její matka nebo babička. To největší soužení Avě s medovou vůní Levandule nakonec nepůsobí nikdo jiný, než nějaký Sorrow a nikdy jindy, než o slunovratu. To aby u čtenáře náhodou nedošlo k nějaké mýlce. Závěr knihy je vpravdě dramatický, téměř tragický. Téměř. A všechno právě k tomuto konci směřovalo. Ale on to vlastně konec není... Magický realismus mě přitahuje a baví a nadchlo mě i soužení Avy Lavender, poslední čtvrtinu jsem přečetla za jeden večer. Díky, Bezinko, za zprostředkování tohoto zážitku! Některé popisy jsou navíc i krásně vtipné.

"Rouxovy děti byly tak zvyklé na hlasy sousedů, neustále pronikající tenkými stěnami do jejich bytů, že brzy každé z nich mluvilo několika jazyky: všechny hovořily francouzsky a anglicky, Emilienne italsky, René holandsky a německy a Margaux španělsky."

"Když se na dohled objevila americká pevnina, všichni cestující vydechli úlevou tak silně, až to způsobilo změnu větru a denní zpoždění cesty."

broskev28

Výborné čtení, děkuju Atanone za pomyslnou "navigaci" k této knize (fantasy pro děti a mládež, považte) - právě na základě jejího komentáře jsem se rozhodla si ji vypůjčit z knihovny, a rozhodně nelituju. Komentáře maruschka, JanaDor a Maanna bych taktéž podepsala, takže děkuju.
Moc se mi líbil styl vyprávění, takový životomrtvopis jedné rodiny; smrtí totiž nemusí nutně skončit pobyt na světě vezdejším (alespoň v této knize). A velké poděkování patří Janě Jašové za skvělý a zřejmě ne zrovna jednoduchý překlad, bez něj by kouzlo příběhu bylo pravděpodobně mnohem méně působivé. Příjemný, zajímavý i poučný zážitek; všichni děláme chyby a jsou i tací, kterým trvá roky, než si ty omyly přiznají. Nejen tohle mě oslovilo, takže určitě doporučuju!

"Tu noc spal tvrdě a zdály se mu poctivé pekařské sny o mouce a vaječných bílcích až do rána, kdy se jeho srdce zastavilo. A v tu chvíli si Connor Lavender se šokovaným zklamáním a zcela jistě i s mrazivou hrůzou uvědomil, že je mrtvý."

Atanone
26.12.2020

Být ten příběh napsaný jinými slovy, řekli bychom asi, že je to drama...ke konci možná i thriller. Jenže autorka dokáže vidět duše věcí a lidí, a to i lidí, kteří už zemřeli. Takže tu máme příběh podivuhodný, křehký, plný lásky i soužení, které lidé připravují sobě i těm, které by mohli milovat, kdyby to dovedli. Nebo kdyby se nebáli zklamání, ztrát a pohledu do zrcadla.

Za setkání s touhle knihou jsem vděčná. Určitě se nevidíme naposledy.

Lily-fairy
22.04.2020

Pokud se člověk naladí na onu ponurou vlnu, je to vše tak podivuhodné a krásné...

pajaroh
28.03.2020

Příběh dle vzoru Čokolády od J. Harrisové s prvky magického realismu, které děj šikovně oživují. Voňavá atmosféra pekárny sdružující milé i podivné postavičky ulice, dramatické okamžiky, rodinný pes a trochu duchařiny - příjemné oddechové čtení nebo je za tím něco víc?

Kacennnka
04.11.2019

Kniha, co je a není o Avě Lavender a magický realismus, který vás dostane. Neuvěřitelné podivné a krásné.

Shaxx
01.11.2019

Tak to byla pořádná nálož magického realismu! To jsem si fakt užila. Když si jen vzpomenu na to, že jsem jen letmo přečetla anotaci a myslela si, že je to nějaké obyč YA.. Uff, ještě, že jsem svůj omyl napravila :) Jak už název knihy napovídá, ono je to celé takové podivuhodné a krásné. Příběh napříč několika generacemi jedné neobvyklé rodiny, příběh o lásce v různých podobách a o čase, o touze a o přátelství. Je to takové tklivé a melancholické a na podzim se to fakt hodí.