O holčičce z jiného světa

Je válka a židovští chlapci Adam a Thomas se musí ukrývat v lese a čekat, než bude ve vesnici bezpečno a mámy si pro ně zase přijdou. Mají dost jídla a umí si poradit, ale zásoby se pomalu tenčí, příroda se s chlapci nemazlí a hlad je nemilosrdný. Vtom se jako spásný anděl zjeví holčička Mína. Není nakonec opravdu z jiného světa? Dojemný dětský příběh cenami ověnčeného hebrejského autora o neobyčejné odvaze, hlubokém porozumění a síle, která se skrývá tam, kde bychom ji někdy nečekali....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/22_/222398/o-holcicce-z-jineho-sveta-222398.jpg 4.164
Pro děti a mládež, Příběhy
Vydáno · Albatros (ČR)

A girl from another world · 2014

Kniha O holčičce z jiného světa

Karcoolka2210

Pekný príbeh, trochu zvláštny, ale zvláštny v dobrom.

triatlet

"Všechno má svůj smysl. Pokud jsi někoho potkal, znamená to, žes ho měl potkat, znamená to, že od něj dostaneš něco, co ti chybí. Nebuď vůči těmto setkáním nevšímavý. V každém setkání s lidmi se skrývá poselství." (s. 16/17)

Na sklonku války nacházejí dva židovští kluci útočiště v lese. 30 krátkých kapitol je založeno především na jejich rozhovorech. Mluví o strachu, předávají si moudrost a znalosti, vyprávějí si o odpuštění, vysvětlují, co je egoismus. I sny jim pomáhají přežívat.
V polovině knihy do příběhu vstupuje Mína a postupně další postavy. Je jedno, jak příběh dopadne. Je méně realistický než Kdysi a Potom, méně metaforický než Anna a Vlaštovčí muž, přesto předává poselství.
Pro vnímavější čtenáře mladšího školního věku vhodné jako první seznámení s tím, co byl holokaust.
I když jsou ilustrace Vali Mintzi především černobílé, odráží se v nich vlídnější tvář lesa.

zuzka894

Těžko hodnotit tuhle knihu. Malé děti, které žijí v lese navzdory zimním mrazům, sněhu a děšti?? No jasně, proč ne, v 0°C je to ještě pohodička. Pes kaskadér skákající ze stromu.....chudák, musel mít vháji klouby. Udivil mě i styl řeči obou chlapců. Sakra, takhle přeci děti nemluví. Vykládají si mezi sebou jako by jim bylo 50let.
Neřekla bych, že je to knížka pro děti. Podle mě tomu neporozumí ani 10ti leté dítě.
Autor měl asi velkou fantazii a v jeho světě není nic nemožné.
Na druhou stranu pěkný příběh o velké odvaze, síle a obětavosti.

oolinkaa

Text napsan velmi jednoduše, také jsem knihu nasla v dětském oddělení v knihovně. Ale zároveň je příběh protkán myšlenkovými pochody, ktere se snad ani k 9letym klukům nehodí .. každopádně zajímavy příběh z války, kdy se děti ukrývají v lese, sami , v korunách stromů a čekají , zda se pro ně rodiče vrátí nebo ne..

okeey
20.12.2018

Tohle byl neuvěřitelně silný příběh o dvou chlapcích, v době světové války, jež nezávisle na sobě nechaly matky v lese se slovy: ,,Pokud se pro tebe do večera nevrátím, běž k Dianě." Osud jim svedl cesty dohromady a stali se z nich nerozluční kamarádi, kteří k Dianě nikdy nedošli a zůstali několik měsíců v lese a přežívali na všem možném, dokonce i v zimě. Přesto jim bylo štěstí nakloněno a přihrálo jim do cesty vše, co v danou chvíli potřebovali, mimo jiné i Mínu (holčičku z jiného světa), která jim v krušných chvílích dost pomohla.
Je to zajímavý pohled na válku očima devítiletých dětí. V mnohém mi tento příběh připomínal Chlapce v pruhovaném pyžamu. Rozhodně doporučuji, příběh se vám zaryje do srdce.

Amy864
17.09.2018

Příběh se odehrává v době druhé světové války. Dva židovští chlapci Adam a Tomáš se musí ukrývat v lese a čekat, než bude ve vesnici bezpečno. Do lesa je odvedly mámy a oni čekali než si pro ně přijdou. Chlapci mají dost jídla a umí si poradit, ale zásoby jim pomalu ubývají a příroda se s nimi nemazlí. Přenocovali na stromě, kde si udělali bunkr z klacků a listí, aby je nenašli vojáci. Jednoho dne však spatří jejich spolužačku Mínu...

JointlieKat94
30.04.2018

Ano, knihu bych rozhodně doporučila dětem. Je to takové dětské "dobrodružství" a vlastně i boj o přežití za doby války. Knihu jsem dala na jeden zátah. Byla napsána moc hezky.

petrakolton
27.12.2017

Kniha mi ze začátku přišla napsaná velmi jednoduše, takže jsem k ní byla zprvu skeptická. Během dalšího čtení se mi kniha zalíbila. Hezký příběh pojednávající o odvaze židovských dětí a nekonečné naději k lepším zítřkům.

TIP: Máte rádi Databázi knih?

příběhy

Aharon Appelfeld