O holčičce z jiného světa

Je válka a židovští chlapci Adam a Thomas se musí ukrývat v lese a čekat, než bude ve vesnici bezpečno a mámy si pro ně zase přijdou. Mají dost jídla a umí si poradit, ale zásoby se pomalu tenčí, příroda se s chlapci nemazlí a hlad je nemilosrdný. Vtom se jako spásný anděl zjeví holčička Mína. Není nakonec opravdu z jiného světa? Dojemný dětský příběh cenami ověnčeného hebrejského autora o neobyčejné odvaze, hlubokém porozumění a síle, která se skrývá tam, kde bychom ji někdy nečekali....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/22_/222398/o-holcicce-z-jineho-sveta-222398.jpg 477
Pro děti a mládež, Příběhy
Vydáno, Albatros (ČR)

A girl from another world, 2014

Kniha O holčičce z jiného světa

Greena

V období druhé světové války odvede maminka svého syna Adama do lesa. Řekne mu, že ho v lese zanechá samotného. Nechá mu tam jídlo a batoh plný potřebných věcí a řekne mu, aby na ni počkal, než se pro něj bude moci vrátit. Adamovi je jasné, že to může trvat dlouho. Les dobře zná. Trávil v něm se svojí rodinou spoustu volného času. Adam věří v boha, umí si poradit v přírodě a má veselou mysl.
V přibližně stejný čas do lesa odvede svého syna i jiná maminka. Tomáš je chytrý kluk, který si neuměl nikdy získat kamarády, protože ho obestírala aura vzdělanosti a nepřístupnosti. Tomáš se v lese nevyzná, lépe je mu v blízkosti knih.
Oba chlapci se znají ze školy, ze třídy, kam spolu chodili. Nikdy se nekamarádili, nebyli si blízcí. Oba chlapci jsou židé, které jejich matky ukryly před transportem do koncentračního tábora.
Chlapci se v lese potkají a prožijí velké dobrodružství, spočívající v přežití, ukrývání, poznávání, pochopení, povídání o rodinách, přátelství, o bohu, o našich odlišnostech.
Holčička, kterou chlapci potkají bude jejich andělem…
Kniha se mi zdála napsaná hodně dospělým stylem řeči, měla jsem pocit, že tak by děti nemluvily, že to čtenáře může odradit. Dala jsem knihu přečíst svému dvanáctiletému synovi a vůbec mu styl řeči nevadil a kniha se mu líbila. Jestli by si také tak uměl v těžkých podmínkách poradit…

Karinka2012

Hezká knížka, moc se mi líbila. Příběh o dvou chlapcích, kteří se ukrývají v lese. Nastala totiž II. světová válka......

Zelvicka03

Kniha se mi líbila, doporučuji.

MartinaF
27.12.2019

Pokládám si otázku, co autory vede k tomu, aby knihy o válce pro děti psali v jazyce, který je tak složitý a filozofický? Těžko říct, jestli by děti příběh kvůli stylu psaní pochopily? Ty, co rády čtou, jistě ano.

Na rozdíl od Anny a Vlaštovčího muže se mi příběh líbil více, ale přesto jsou zde věci, které člověk moc nepochopí. Některé námitky tu už zmiňovány byly, nebudu se moc opakovat. Jen jednu věc - ještě že ta válka se blížila ke konci, jinak by chlapci zimu nepřežili. Ale jinak klobouk dolů, že byli tak stateční a odvážní.

Karcoolka2210
22.02.2019

Pekný príbeh, trochu zvláštny, ale zvláštny v dobrom.

triatlet
10.02.2019

"Všechno má svůj smysl. Pokud jsi někoho potkal, znamená to, žes ho měl potkat, znamená to, že od něj dostaneš něco, co ti chybí. Nebuď vůči těmto setkáním nevšímavý. V každém setkání s lidmi se skrývá poselství." (s. 16/17)

Na sklonku války nacházejí dva židovští kluci útočiště v lese. 30 krátkých kapitol je založeno především na jejich rozhovorech. Mluví o strachu, předávají si moudrost a znalosti, vyprávějí si o odpuštění, vysvětlují, co je egoismus. I sny jim pomáhají přežívat.
V polovině knihy do příběhu vstupuje Mína a postupně další postavy. Je jedno, jak příběh dopadne. Je méně realistický než Kdysi a Potom, méně metaforický než Anna a Vlaštovčí muž, přesto předává poselství.
Pro vnímavější čtenáře mladšího školního věku vhodné jako první seznámení s tím, co byl holokaust.
I když jsou ilustrace Vali Mintzi především černobílé, odráží se v nich vlídnější tvář lesa.

zuzka894
09.01.2019

Těžko hodnotit tuhle knihu. Malé děti, které žijí v lese navzdory zimním mrazům, sněhu a děšti?? No jasně, proč ne, v 0°C je to ještě pohodička. Pes kaskadér skákající ze stromu.....chudák, musel mít vháji klouby. Udivil mě i styl řeči obou chlapců. Sakra, takhle přeci děti nemluví. Vykládají si mezi sebou jako by jim bylo 50let.
Neřekla bych, že je to knížka pro děti. Podle mě tomu neporozumí ani 10ti leté dítě.
Autor měl asi velkou fantazii a v jeho světě není nic nemožné.
Na druhou stranu pěkný příběh o velké odvaze, síle a obětavosti.

oolinkaa
02.01.2019

Text napsan velmi jednoduše, také jsem knihu nasla v dětském oddělení v knihovně. Ale zároveň je příběh protkán myšlenkovými pochody, ktere se snad ani k 9letym klukům nehodí .. každopádně zajímavy příběh z války, kdy se děti ukrývají v lese, sami , v korunách stromů a čekají , zda se pro ně rodiče vrátí nebo ne..

Mikulášovy prázdniny
Mikulášovy prázdniny