Iwy Iwy komentáře u knih

Spasitel Spasitel Andy Weir

Máločemu dám plný počet, ale toto je prostě "skvělé, skvělé, skvělé".
Je jasné, že spoustě lidí nesednou technické popisy a astrofyzika, ale učitel Ryland všechno srozumitelně vysvětlí, jó mít takového na střední :-) Za mě úžasně promyšlená, napínavá, dechberoucí jízda.

24.07.2022 5 z 5

Tisíce planoucích sluncí Tisíce planoucích sluncí Khaled Hosseini

Kniha s velkým K. Silné emoce, obyčejní lidé s neobyčejnou vůlí přežít na pozadí dlouhých roků bojů a násilí. Na začátku jsem trochu pochybovala, jestli bude spisovatel schopen příběh vyprávět uvěřitelně z pohledu hlavních ženských postav, ale naopak, je to skvělé. Mrazivé, drsné, dojemné… V tomto příběhu je vše. A je děsivé vědět, že takovéto hrůzy se děly a dějí pořád, v dnešní době je kniha více než aktuální, doporučila by přečíst všem.
Jo a Rašíd... to byl fakt ultrahnusák, dobře mu tak.

04.02.2020 5 z 5

Růže pro Algernon Růže pro Algernon Daniel Keyes

Panejo... nechápu, jak mě tato věcička mohla za celé roky minout. Tolik zneklidňujících emocí, zrovna jsem ji dočetla a musím to ještě vstřebat, ale každopádně je to jedna z těch knih, které by měl přečíst a procítit každý. Obdiv autorovi, do jakých hloubek se dokázal ponořit. A na konci, u scény v pekárně, jsem bulela jako želva :-)

10.12.2021 5 z 5

Úzkosti a jejich lidé Úzkosti a jejich lidé Fredrik Backman

První kniha autora, ke které jsem se dostala. Na první pohled (i podle obálky) se tváří jako taková ta lehká blbinka, kterou si člověk vezme na dovolenou, aby nějak zabil čas. O to víc mě překvapilo, že tomu tak vůbec není. Jojo, příběh je při zběžném pohledu zvenčí fakt ujetý. A střelený. A plný blbců. Kteří nakonec blbci vlastně nejsou. Ale uvnitř je tohle dílko krásně lidské a dojemné. A je příjemné si občas přečíst knihu, která si nehraje na nějaké zásadní dílo tisíciletí a jednoduše jen vypráví o obyčejných lidských starostech a radostech obyčejným jazykem. A navíc je to fakt sranda :-)

02.04.2022 4 z 5

Vypravěčka Vypravěčka Jodi Picoult

Nikdy jsem neměla chuť číst cokoli o holocaustu... Asi podvědomý strach pustit si do mysli hrůzy, které se opravdu staly... Takže vlastně už ani nevím, jak jsem se k této knize dostala.
Nelituji. Přečteno bez dechu, i když někdy jsem stihla jen pár stran při cestě vlakem do práce, ale nešlo se odtrhnout. Výborný příběh, výborně napsaný, část vyprávěná Minkou se mnou dost zamávala, semotamo to bez slz fakt nešlo. Kniha, která rozhodně zanechá v člověku stopu a musí na ni ještě aspoň pár dní myslet.

27.02.2020 5 z 5

Podivný případ se psem Podivný případ se psem Mark Haddon

Zajímavé, netradiční počtení, i když v dnešní době už na toto téma vyšlo knih více. Citlivé, humorné i trpké vyprávění mladého hrdiny, který se vypořádává svým způsobem s pro něj nepochopitelnými zapeklitostmi a pravidly "normálního" světa. Fajn kniha.

Je to i můj život Je to i můj život Jodi Picoult

Jojo, tohle mě bavilo. Silné téma (jako vše od autorky), někdy až trochu moc tlačí na pilu s city, ale budiž, zrovna k tomuto to nejspíš patří. Sympatické postavy, dialogy nenudí, jako obvykle konec jiný, než člověk očekává... sice smutný, ale jinak by to byla až moc limonáda.

A hory odpověděly A hory odpověděly Khaled Hosseini

Výborná kniha. Čtivé, poutavé, rozčlenění na jednotlivé příběhy různých postav se sice nejdřív zdá trochu matoucí, ale vše se nakonec propojí a dá smysl. Pro mne zajímavý náhled do jiné kultury i do lidské duše.

19.02.2020 4 z 5

Osamělá holubice Osamělá holubice Larry McMurtry

Chtělo by to mít na výběr víc hvězdiček :-) Moje naprostá srdeční záležitost, vzácnost svázaná do podoby knihy, k jejímž stovkám stran se opakovaně vracím, ale přitom to dlouho odkládám, abych se mohla těšit ještě víc na těch pár dní, kdy se zase budu moci nechat tímto pro mě úchvatným příběhem pohltit...
Strašně mě zajímají knihy, které údajně ději předchází, ale nebyly přeložené do češtiny. Ale zase by možná pak tato jediná ztratila své kouzlo.
Každopádně, takovéto knihy a prasata se nepůjčují :-)

10.12.2021 5 z 5

Nejsem jako vy Nejsem jako vy Jodi Picoult

Dočetla jsem... paráda. Svižné, čtivé, originální, napínavé, dojemné... Musím říct, že dost přicházím na chuť autorčině stylu psaní, moc a moc se mi líbí, že nechává vyprávět všechny hlavní postavy, každá postava tak přidá svůj vlastní příběh a svůj vlastní pohled na věc. Všechny postavy jsou navíc propracované, dá se do nich snadno vcítit (ano, i do Jacoba :-) Opravdu dobré čtení, některé pasáže při soudním líčení jsem sice trochu přeskakovala (to je ale prostě můj problém, zvědavost, jak to dopadne, je někdy silnější), jako celek super.

04.05.2020 5 z 5

Dítě, které v noci našlo slunce Dítě, které v noci našlo slunce Luca Di Fulvio

Kniha mi byla doporučena jako úžasná - historické romány mám velmi ráda, takže jsem se do ní ráda pustila; bohužel tato kniha úplně můj šálek kávy není…
Možná je na vině i (alespoň pro mě) jaksi tuhý překlad, ale netuším, jak byla napsán originál. Sám autor každopádně vylíčil poměrně jednoduchý příběh na až přehnané spoustě stránek (mimochodem, jinak tlusté knihy vysloveně miluju). Je to prostě moc dlouhé, místy díky nedostatku děje až nudné, přeskakovala jsem řádky, abych se dostala k něčemu zajímavému… Dočetla jsem do konce statečně, ale bez nadšení.
Hlavní hrdina mi byl od začátku nesympatický a kupodivu mi to vydrželo až do konce, autorovy pokusy o jakési psychologické propracování a vyzrávání charakterů postav mi přišly úsměvné, příběh celý na mě nepůsobí reálně, spíš jako pohádka pro dospělé, kdy dobro nakonec zvítězí a všichni jsou šťastní a popravdě jsem čekala, že nakonec padnou i všechny třídní rozdíly a hlavní hrdina bude s ostatními vesničany dál zvesela žít v chatrči a obdělávat pole… Až tak budovatelské to nakonec nebylo, ale přeslazeno se mi to zdálo dost.
Některé části děje jsem vůbec ani nepochopila – proč vlastně bylo potřeba, aby rebelové cestovali do Kostnice? Nechápal to ani Mikael, nebylo nijak vyjasněno, napadá mě jen možnost, že autor potřeboval příběh něčím zpestřit a dodat mu punc historické uvěřitelnosti, a tak do něj vecpal koncil kostnický. Vlastně všechny události byly jaksi násilně pospojované a držely pohromadě jen hlavní postavou. Detailní líčení poprav a mučení je prvoplánové, čtenářova dušička se může zatetelit příjemným mrazením nad tím drsným světem středověku a oddechnout si, že jí se něco takového stát nemůže.
A příběh šlechtického synka, který vyrůstá po vyvraždění rodiny inkognito jako chudák… kde už jsem to viděla? Docela klišé…
Čili za mě nic objevného, kniha se číst dala, ale i tak si připadám trochu dotčená tím, jak malé nároky klade autor na inteligenci čtenáře. Kniha je nicméně bestsellerem (což pro mě nemusí být vždy důkazem kvality a v dnešní době je tak označená snad každá třetí vydaná kniha), autor je zdá se oblíbený, ale tak každý má holt jiný vkus, a to i u knih. Plusem je pěkná vazba samotné knihy, tak dávám 3 hvězdičky

10.01.2020 3 z 5

Čtvrtý králův pes Čtvrtý králův pes František Niedl

Mám ráda historické knihy. Ale popravdě moc nechápu, proč byla napsaná tato, nebo spíš, proč má jít o knihu pro dospělého čtenáře. Stylem jde spíš o dobrodružnou literaturu pro větší kluky, nebýt několika pasáží, kdy si hlavní hrdina užil s ženskými. Jinak je to ploché, nezábavné a historické události jsou do knihy spíše jen přilepené, asi aby bylo jasno, o jaký jde žánr. Chápu, že toto je spíš oddechová záležitost a hloubku v tom hledat nejde, ale dobrých historických románů jsou mraky, mám s čím srovnávat a vzhledem k tomu, že nejsem puberťák hltající silácké kousky drsného zabijáka, další titul autora číst nehodlám.

17.12.2023 2 z 5

Šesté dítě Šesté dítě Jonathan Dylan Barker

Tahle trilogie... to byla jízda. Bezva počtení, napínavé, nenudící, chytré.
Maličko mi nesedí to, jakým způsobem autor propojil druhý a třetí díl s první knihou, pořád mi připadá, jako by to byly případy samostatné, trochu nuceně pospojované, ale budiž, popral se s tím vcelku dobře. Tak jako tak jsou všechny díly skvělé.

07.11.2022 4 z 5

Bel Canto Bel Canto Ann Patchett

Tahle knížka pro mě patří k těm, u kterých nechcete, aby skončila, i když jste napnutí, jak to vlastně celé dopadne. Sice fiktivní, ale uvěřitelný příběh napsaný krásně čtivým stylem. Hrozně mě bavilo, jak jednotlivé postavy uvažují, jak se celý jejich mikrosvět a vzájemné vztahy mění a jak všechno plyne sice pomalým a líným tempem, ale pořád je tam cítit neurčitý strach, jaký to všechno bude mít konec.
A ještě je to proložené nenápadným humorem... Vysloveně mě pobavilo uvažování viceprezidenta nad žehličkou :-)
Konec trochu zvláštní, úplně mi nesedl, ale když se člověk trochu zamyslí, co postavy prožily, tak snad i pochopitelný.

10.06.2022 5 z 5

Hermafrodit Hermafrodit Jeffrey Eugenides

Na začátku maličko rozpaky, když jsem nevěděla, do čeho jdu. Zbytečně. Jedna z nejlepších věcí, které se mi kdy dostaly do rukou. Citlivý, originální, hořkosladký příběh, místy trochu řecky vzletný, což ale vůbec nevadilo a na nečekaných místech prošpikovaný nádherným suchým britským humorem, což naprosto miluju. Autorovi se rozhodně vyplatilo tohle dílo vyladit do dokonalosti, slovy klasika – něco takového se stane maximálně jednou za 10 let :-)

04.03.2022 5 z 5

Desátý kruh Desátý kruh Jodi Picoult

Nápad zajímavý, ale je to takové roztěkané, nemastné neslané, není to prostě kniha, od které se člověk neodtrhne, dokud ji nedočte. Za mě až překombinované, vlastně vůbec nevím, proč se do toho musela míchat Aljaška, ale už je to pár týdnů, co jsem knihu četla, v paměti mi prostě moc neutkvěla, to asi taky o něčem vypovídá. Autorka má rozhodně lepší tituly.

10.12.2021 3 z 5

Kouzelník Merlin Kouzelník Merlin Mary Stewart

Dílko, ke kterému se už roky opakovaně vracím… a pořád mě to baví. A je šumák, jestli jde jen o legendu, příběh je strhující, postavy i děj vyznívají živě a jako u každé dobře podané fikce čtenáři vrtá hlavou, jestli na tom přece jen není něco pravdy. Kniha, u které se občas přistihnu, že přeskakuji řádky s popisem krajiny nebo místa, protože oči spěchají, aby už se dozvěděly, co bude dál – a to je škoda, protože autorka vypráví krásným jazykem (poklona skvělému překladu). Zrovna čtu po xté, jsem u 3. dílu a domácí práce váznou, zase mě to jako vždycky pohltilo… Celá trilogie je výborná, 4. navazující díl už oproti tomu tak dobrý není, aspoň co si pamatuji, uvidíme.

29.01.2020 5 z 5

Tisíce metrů ode dna Tisíce metrů ode dna Jasmin Schreiber

Ale jo, docela fajn kniha. Trochu zavání modním trendem absurdně bláznivých příběhů typu Stoletého staříka (kterého jsem sice kdysi četla, ale můj šálek kávy to fakt není). Spousta nadšených hodnocení....
Mně to tedy jako nějaké extra zásadní zjevení mezi jinými knihami nepřijde. Číst se to dalo, spousta dojemných emocí, pokus o humor u mě moc nefungoval, ale zajímalo mě, jak tahle cesta dopadne a knihu jsem dočetla s celkově příjemným dojmem. Na plný počet tohle dílko ale fakt není, to si schovám pro knihy s velkým K :-)
Jo a hlavní hrdinka, která mi byla mírně nesympatická, tedy fakt potřebovala psychologa jako sůl.

07.11.2022 4 z 5

Hrdinové ohně Hrdinové ohně Nicholas Evans

Parahasiči, děvče s těžkým osudem, hrůzný požár, tragická smrt, zranění, slepota a nemoc jednoho z hrdinů, válečné konflikty po celém světě, milostný trojúhelník, dítě se dvěma otci, smrt jednoho hrdiny, citová rozháranost kompletně všech atd. atd. a předvídatelný hollywoodský konec…

Trochu mi to připomíná pohádku „Jak pejsek a kočička pekli dort“.

Číst se to dá, ale autor se taaak strašně snažil, aby byla kniha co nejatraktivnější a nejdramatičtější, až se v tom úplně ztratil samotný příběh a nakonec je to tak nějak vlastně úplně prostě jednoduše... o ničem. Na plátně by to asi vypadalo dobře, ale v knize to speciální efekty nezachrání.

09.08.2022 3 z 5

Čas odejít Čas odejít Jodi Picoult

Autorka má pro mě strašně sympatický styl psaní, moc se mi líbí střídání jednotlivých postav, výborné čtivé dialogy - navíc sloni, to mě fakt nalákalo (pak jsem si dokonce na internetu zjišťovala více o útulku, který byl pro příběh inspirací :-) Příběh prima, zajímavý, originální, poutavý, ale musím říct, že mě prostě zklamalo, jak to všechno dopadlo, nebudu prozrazovat těm, kdo nečetli, ale mně konec úplně zkazil celý dojem z převážně výborného čtení. Jinak bych dala klidně 5 hvězdiček