indyka indyka komentáře u knih

Světlo ženy Světlo ženy Romain Gary (p)

Přiznávám, zpočátku jsem byla skeptická a prvních pár desítek stránek to byla opravdu drezúra...nicméně jsem ráda, že jsem vytrvala, i když jsem během čtení občas měla v hlavě bordel jak na ruském večírku.

Spousta hlubokých myšlenek, temnoty, bolesti, lásky, alkoholu a touhy dostat to dno ze sebe a alespoň se pokusit zase žít. Autor nám to servíruje po troškách, co zpočátku nedává smysl a vypadá to, že tomu chybí začátek, se ve správný čas vysvětlí. Ale čtenáře nešetří, to rozhodně ne. Těším se, že si knihu přečtu znova za pět či deset let a budu jí rozumět zase o něco víc. A velmi oceňuji Michelův příležitostný cynismus.

22.01.2021 4 z 5

Monology Monology Milan Kundera

Stále nedokážu pobrat, že autor proslulých vyzrálých románů a těchto lyrických básní je jeden a ten samý Milan Kundera. Nevím, jestli si mám gurmánsky zanotovat nad jeho autorským vývojem nebo stačí jen opět nechat spadnout bradu nad jeho uměním. Krása.

15.01.2021 5 z 5

Osobně vidím ve třetím dílu více děje a méně myšlenek - zřejmě půjdu proti proudu, ale vidím v tom klad. V předchozích dílech totiž byly myšlenkové a dějové části na sobě trochu krkolomně a nedůvěryhodně našroubované, to tady odpadá.

Jednoduše - další milé čtení s přesahem.

11.01.2021 4 z 5

Autoportrét Autoportrét Édouard Levé

Takhle si představuji ideální odpověď na větu "Řekněte mi něco o sobě."

Levé tušil, že z tohoto světa odejde a pomocí Autoportrétu na něm zanechal kus svojí mysli v nejsyrovější možné podobě. Bylo mi ctí Vás poznat, monsieur.

02.01.2021 5 z 5

Dalajlamova kočka a umění příst Dalajlamova kočka a umění příst David Michie

Příběh zde vlastně slouží jen k tomu, aby se ty myšlenky na něco namotaly - je ještě sladší a naivnější než první díl, ale k cukroví a vaječňáku je to akorát :) Několik opravdu moudrých vět a jinak milé, odpočinkové čtení.

27.12.2020 3 z 5

Dalajlamova kočka Dalajlamova kočka David Michie

Nahlédnutí do buddhismu pro široké masy. Jsem zarytý kočkomil a kočičí téma je rozhodně plus, ale celou knihu neudrží. Předkládaná poselství jsou občas hezky sepsané staré pravdy, občas mě něco zaujalo a trklo, občas jsem si říkala, že s tímto tedy rozhodně nesouhlasím... milá oddechovka, život mi to nezměnilo, ale ráda si odpočinu i u dalšího dílu.

25.12.2020 3 z 5

Zapomenuté světlo Zapomenuté světlo Jakub Deml

Málokdy nedávám hvězdičky, ale dnes to bude ten případ. Autor si vylévá srdce, zpovídá se ze všeho špatného a umí čtenářem zacloumat - a přesto mám pocit, že mi spousta věcí unikla, jakoby mi kniha protekla mezi prsty. Přitom dílo je to bezesporu silné...prostě jsme s autorem nějak nebyli na stejné vlně.

10.12.2020

Šikmý kostel Šikmý kostel Karin Lednická

Region, kam autorka zasadila děj, má kouzlo sám o sobě a v mých očích knihu dost nese. O příběh vlastně ani nejde, postavy tu slouží jen k ukázání toho, jak se tam a tehdy žilo.

A ukazují to neskutečně poutavě. Uvědomuji si, že dílo je beletrie a nikoliv literatura faktu, nicméně dokáže výborně čtenáři otevřít obzor na region a část historie, na které se zapomíná. (Knihu jsem četla prakticky s mapou v ruce, abych si to lépe prostorově uspořádala.) Těším se na pokračování, ve kterém mě autorka opět nechá nakouknout pod pokličku svého rodného kraje.

09.11.2020 5 z 5

Slavnost bezvýznamnosti Slavnost bezvýznamnosti Milan Kundera

Otevřít Slavnost bezvýznamnosti pro mě bylo jako vrátit se někam, kde jsem sice byla jen párkrát, ale přesto mám pocit, že tam znám každý kámen. Použití vypravěče, střídání a míchání příběhů, absurdity, myšlenky, dokonce si vybavuji jednu narážku na Směšné lásky...opravdu jsem se tu cítila jako doma (příteli). Přitom - je vůbec možné znát Kunderovo dílo skrz na skrz? Každé další čtení mi odhaluje nové perspektivy a já si užívám, že to občas ani nejsem schopna pochopit.

Slavnost je poklidnější, komornější a nezasáhne tolik jako některé z předchozích děl, nicméně co jsou u Kundery čtyři hvězdičky, je jako sedm hvězdiček pro kohokoliv jiného. A dovoluji si na dálku zatleskat paní překladatelce, jak krásně dokázala vrátit Kunderovi jeho češtinu.

24.09.2020 4 z 5

Slepá mapa Slepá mapa Alena Mornštajnová

Slepou mapu jsem četla jako poslední z dosud vydaných autorčiných knih a nemám k ní vymyslet moc co jiného než k jejím předchůdkyním - autorka píše "stále stejně, ale vlastně stejně dobře". Motiv jedné rodiny na pozadí dvacátého století, dobře sestavený příběh, linky jednotlivých postav se vzájemně proplétají a s tempem tak- akorát rozplétají, přeskakuje se v čase... až bych řekla, že mi knihy od Mornštajnové (vyjma Hany) celkem splývají, ale zároveň jsem si s každou jednou udělala příjemný víkend a určitě sáhnu po každé další.

Mouchy na Slepé mapě - naznačování příštího děje, na které se ale v knize později nenaváže, nevěrohodnost stylu vypravěčky, která těžko mohla znát každou větu řečenou padesát let před jejím narozením osobami, které nikdy nezažila a poměrně patetické poslední věty knihy, které velmi zajímavou dějovou linku naprosto zabily.

13.09.2020 4 z 5

Dobývání nebe Dobývání nebe Paolo Giordano

Chvilku mi trvalo se začíst, na můj vkus plynul příběh odnikud nikam a ještě po sto padesáti stranách mi byly postavy a jejich osudy celkem ukradené. Nicméně jsem ráda, že jsem knihu neodložila, protože pak se vše začalo správně zaplétat a jinde rozplétat - a po dočtení musím říct, že autor sestavil příběh výborně.

Hutné věty a všudypřítomná stísněnost jsou Giordanův standard, stejně tak přesahy do jiných témat - zde je to ekologie, víra, rebelství a jeho opravdovost, vztah k přírodě...ač jsem byla zpočátku skeptická, Dobývání nebe mě nezklamalo a už se těším na další autorovo dílo.

A ty, čtenáři, co jsi ještě od Giordana nic nečetl - touto knihou nezačínej a raději nejdříve sáhni po Osamělosti prvočísel.

29.08.2020 4 z 5

Parabible Parabible Alexandr Flek

Výchozí bod: Náboženství a víra mě zajímají, ale jakkoliv zjednodušená Bible pro mě vždy byla nestravitelné čtení.

Málokdy nedávám hvězdičky, ale tady mi nezbude nic jiného. Já prostě nevím...když jsem se o Parabibli dozvěděla, byla jsem nadšená. Chvilku jsem ji poslouchala jako rozhlasové zpracování, pak se rozhodla pro koupi knihy a procházela si i původní text. Ze začátku to bylo SKVĚLÉ, pak jsem se ale do četby musela víc a víc nutit. Parafráze mi přišly stále více omleté a prvoplánové, nakonec jsem se útlou knihou prokousávala dva měsíce...přitom si myslím, že Parabible je neskutečně zajímavý literární počin a jsem ráda, že se mi dostala do ruky. Občas mě myšlenky zasáhly, občas zůstaly stejně abstraktní...asi nejsem cílovka. Přesto bych doporučila každému, kdo se zajímá, dát knize šanci - vůbec nevadí, že sotva odvykládáte Otčenáš.

01.08.2020

Meta Meta Pavel Bareš

Nečtu scifi, ani fantasy, vlastně ani thrillery a nebaví mě superhrdinové - a právě jsem dočetla knihu, která kombinuje vše výše uvedené a hledám bradu někde na podlaze. Zdaleka ne každé knize se povede mnou zacloumat a Meta je jedna z těch, které jsem občas musela na chvilku odložit, abych to rozdýchala.

I když mi vyjadřování hlavních hrdinek rvalo oči a připomínalo spíš puberťačky než vysokoškolačky - přidávám se k zástupu těch, co obdivují schopnost mužského autora takto skvěle psát z ženského pohledu. Jeho mládí (a český původ) můj obdiv ještě prohlubují, a to jsem ještě nezmínila to, o čem je ta kniha "doopravdy" - stalking, zaužívaná pravidla mezi muži a ženami, o kterých nikdo nenapadne, že nejsou v pořádku, jinakost, nespravedlivý systém...smíchejte všechny faktory dohromady a vyloupne se z toho kniha, o které ani po přečtení nevěříte, že vlastně může existovat.

Co na tom, že předchozí tvorba Pavla Bareše je úplně mimo můj vkus - přeji mu co nejširší okruh čtenářů, salvy, chodníky slávy a nehynoucí obdiv literárních kruhů. Po Luboši Pandovi je to můj druhý letošní objev skvělého, ale (zatím!) ještě nedoceněného českého autora.

25.07.2020 5 z 5

Beru všechny argumenty - opakované vtipy, překombinovaná zápletka...ale když ono se to tak skvěle čte a člověka to výborně odreaguje po práci. Navíc překombinovaná zápletka je očividně záměr, stejně jako zkratkovité a přehnané postavy - a funguje to výborně.

21.07.2020 4 z 5

Jako v nebi, jenže jinak Jako v nebi, jenže jinak Aleš Palán

Během čtení jsem se občas opravdu cítila jako v nebi, jenže jinak....tolik nových myšlenek k přemýšlení a inspiraci! Skvělá možnost vykouknout ze své sociální bubliny a nahlédnout do životů tolik odlišných od toho mého.
Různorodost samotářů z prvního dílu zůstala zachována a možná je zde i trošku větší, což je za mě rozhodně plus. Skoro až autorovi závidím osobní kontakty s tak zajímavými lidmi, i když si samozřejmě uvědomuji, že mu jen tak nespadly do ruk.

06.06.2020 5 z 5

Úzkosti a jejich lidé Úzkosti a jejich lidé Fredrik Backman

Backman je jeden z mála autorů, u jejichž knih se dojmu - zde jsou emoce občas trochu "nepřirozené" a semtam to zašustilo papírem. Tento nedostatek ovšem vyvažují skvěle napsané dialogy a postavy - ano, každá jedna postava je prototyp svého charakteru, ale to je očividně záměr a funguje výborně. Zápletka solidně zamotaná, ale krásně postupně rozplétaná. I když Úzkosti asi nebudou mou nejmilejší Backmanovou knihou (předchozí tvorba mi přeci jen sedí o něco více), jsem ráda, že jsem se nenechala odradit rozporuplným hodnocením a dala knize šanci.

Edit: Den po dočtení mám v hlavě jediné - je to báječně sestavený příběh o hluboké lidskosti.

31.05.2020 5 z 5

Foukneš do pěny Foukneš do pěny Radka Třeštíková

(Mrzí mě, že to musím napsat, protože autorčiny předchozí knihy jsem si užila, ale) toto snad napsala Irena Obermannová s Richardem Krajčem!

Už z předchozích knih vím, že autorka umí napsat věrohodné postavy a podat výstižné myšlenky - nicméně ve Foukneš do pěny je čtenář musí preparovat z hromady vzletných, ale prázdných slovních obratů, kterými je kniha doslova zaplevelená. Chápu, že byl to zřejmě tvůrčí záměr, což nic nemění na tom, že plácat se ve spoustě kýčovitých vět opravdu nebyl zrovna dechberoucí čtenářský zážitek. Za mě krok vedle.

24.05.2020 2 z 5

Žítkovské bohyně Žítkovské bohyně Jiří Jilík

Na knize mě mrzelo, že nebyla dvakrát delší a nešla více do hloubky, ráda bych se dozvěděla ještě více faktických informací (a Žítkovské čarování mám teprve v pořadníku). Nicméně velmi oceňuji, že vůbec existuje faktografické dílo týkající se žítkovských bohyní, které poskytuje ověřené informace těm, kterým nestačí román. Díky knize pana Jilíka jsem byla fenoménu bohyní o kousek blíže, děkuji za to.

17.05.2020 4 z 5

Já se nebojím Já se nebojím Niccolò Ammaniti

Příšerná, skvělá kniha.

Nedávám pět hvězd, protože by se mi kniha líbila. Tak, jak je psaná, se snad ani líbit nemůže... což neznamená, že není dobrá. Prvních třicet stran to bylo jen nepříjemné, zbylých 170 jsem stáhla za večer, se staženým hrdlem a balvanem na hrudi. Už je to nějaký ten měsíc, co se mnou kniha během čtení tolik zacloumala, na tak intenzivní knihu opravdu nenarazíte každý den. Naprosto chápu, proč se čtenáři nechají Ammanitim rádi uvrhnout do deprese a sama od něj ráda vyzkouším něco dalšího - ale až trochu vyprchá Já se nebojím.

(Dobrá rada na závěr - pokud také plánujete knihu stáhnout za večer, dejte si večeři raději předtím.)

15.05.2020 5 z 5

Profesor a šílenec Profesor a šílenec Simon Winchester

Prokousat se knihou nebylo jen tak a v první půlce jsem byla docela zklamaná - naštěstí se příběh později rozjel a já přijala skutečnost, že čtu v podstatě literaturu faktu. Prezentování knihy coby "strhujícího příběhu" neodpovídá formě, jakou je kniha psaná - holt marketing...dokumenty asi nenalákají tolik čtenářů.
Nicméně jako faktické/životopisné dílo kniha rozhodně obstojí, autor zpracoval příběh, který za to stál a odvedl kus práce.

10.05.2020 4 z 5