Parabible

Tisková zpráva o našem prezidentovi Ježíši z Nošovic je aktuální, místy až provokativní biblickou parafrází. Dávný příběh o Ježíši Nazaretském zasazuje do kulis současného Česka, především ale staví dnešního čtenáře před nově obnažené pointy dávných evangelijních příběhů a výroků. Jak v předmluvě uvádí prof. Martin C. Putna, v Parabibli jde o rozlousknutí jádra biblických textů ze slupky jejich dobového kontextu a o jejich nové „zabalení“ do současné literární formy. Evangelický teolog Alexandr Flek je známý jako překladatel Bible21, bestselleru roku 2009. Tentokrát ale namísto snahy o maximální přesnost překladu volí jiný přístup: aktualizované převyprávění. Reflektuje tak původní záměr biblického textu: vyprovokovat čtenáře k reakci, překvapit, konfrontovat, rozesmát nebo rozčílit. Parabible je tedy dílčí, zaujatou, subjektivní, ale vážně míněnou odpovědí na otázku: Jak by mohl vypadat Ježíšův příběh, kdyby se odehrál dnes. Předmluva: Martin C. Putna....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/39_/395127/parabible-jbw-395127.jpg 4.160
Duchovní literatura
Vydáno, Biblion

Kniha Parabible

between
včera

Čtivé a vtipné. Myslím, že se autorovi podařil záměr přiblížit toto dílo dnešnímu člověku.
Což ovšem nic nemění na tom, že to stále zůstává jen nástrojem moci a je to pouhý "předvolební program". Na první pohled líbivý, logický a věcný. Při podrobnějším zkoumání však svůj lesk ztrácí. Kdo by však v dnešní uspěchané době ztrácel čas tím, že se bude o stranu zajímat dřív než těsně před volbami a zjišťoval si víc, než to minimum z volebního programu.

helusa2

To je tak geniální nápad!!! Věrozvěstové Cyril a Metoděj tady prostě přišli už strašně dávno... Teď jejich práci připomněl a obnovil Alexandr Flek :-) Vřelé díky za to!

lidunka1
27.11.2019

Úžasný počin - smála jsem se a přesto mi bylo jasné, jak pravdivé a přitom dnešnímu člověku srozumitelné ty příběhy jsou.

heliiinka
09.10.2019

Skvělý počin! Příběhy jsem samozřejmě znala, ale tady jakoby dostaly přesnější směrování a více mě oslovily. K některým jsem se i po pár dnech vracela, jak jsem o nich musela přemýšlet.

Eorin
15.07.2019

Není to celá Bible (pochopitelně!), jsou to evangelia tak, jak by asi bylo fajn je někdy slyšet v kostele, aby zbožné ovečky neusínaly a vnímaly :)
Super nápad. Přiznám se, není to tak úplně můj šálek čaje, ale věřím, že ke spoustě lidí si tato kniha najde cestu a bude jim velkým přínosem. Líbí se mi to zpracování a aktualizaci na dnešní dobu. Nejvíc mě asi pobavil příběh o připravených pannách s lampami = fanynky Justina Biebera, kterým na mobilu dochází baterka a posílají ty "nepřipravené" (bez powerbanky) do "Mekáče", aby si mobily dobily.. :) Skvělé, prostě skvělé.

pahorkatina
20.05.2019

Varování: Toto hodnocení Parabible pochází od osoby, která je ve znalosti křesťanské věrouky téměř panna.

Parabible je nádherná kniha, ke které se budu vracet nejen kvůli jejímu na dotek příjemnému obalu z recyklovaného papíru. Evangelický příběh Ježíše jakožto progresivní postavy, která se znelíbila mocným lidem, protože jeho přítomnost vnímali jako ohrožující pro jejich mocenské postavení, zde dostává moderní, atraktivní podobu. Poselství vyplývající z Ježíšových výroků a činů mají hloubku a obsahují konsistentní pravdu, která přetrvává po staletí. A odbočím-li od účelu recenze knihy, pak bohužel po staletí přetrvávají i v mnoha ohledech poněkud zkostnatělé názory (zejména katolické) církve. Zpět k recenzi: Parabible jako taková mi poskytla mnoho podnětů k úvaze a proto ji doporučuji nejen ostatním, ale také sobě - k opětovnému přečtení. Prezentuje totiž takovou část křesťanství, kterou by měl vzít v úvahu každý člověk, jemuž záleží na lidské solidaritě a lidskosti obecně, každý člověk, který hledá pravdu a jehož zájmem je, aby svět byl lepším místem k žití. Ježíš je představitelem nenásilné inspirace pro nás všechny, nejen pro praktikující křesťany.

Miloš_1
14.05.2019

Pouhá devalvace a zamlžení poselství Nového zákona.

Boogie007
12.05.2019

Nadšení, které se nezmenšuje ... znáte to, jak na něco nahlížíte léta a léta a najednou stačí slovo, věta, aby se oči doširoka otevřely a udiveně zíráte, co jste celou tu dobu vlastně měli před sebou.