Žítkovské bohyně

Žítkovské bohyně

věstit budoucnost, léčit nemoci, nalézt ztracené předměty i přičarovat lásku. Kniha inspirovaná vztahem autora k moravským Kopanicím a setkáním se slavnou žítkovskou bohyní Irmou Gabrhelovou. Ilustrace Olga Vlasáková.

https://www.databazeknih.cz/images_books/25_/25530/zitkovske-bohyne-25530.jpg 4.298
Literatura naučná, Historie
Vydáno:, Alcor Puzzle

m.valova

Chtěla jsem poznat kraj žítkovských bohyní i kdo to vlastně byl,kniha byla na doporučení,zajímavá i když jsem četla pomalu,dočetla jsem do konce a nelituji,autor sám se s bohyní setkal a je vidět,že to v něm zanechalo stopu,přesto píše objektivně a čerpá z více pramenů...

freejazz

niečo mi na tej knihe stále chýbalo, akoby to nebolo dokončené. myslím, že keby ju predávali v sade s Tučkovou, mala by väčšiu vypovedaciu hodnotu. ale čítať sa oplatí.

medvedice3

Skvělý publicistický doplněk k beletristickému zpracování paní Tučkové.

wooloong

Dozvěděla jsem se pár nových skutečností, pár zajímavých fotografií, nicméně knížka se mi četla špatně díky neustálému střídání různých místních nářečí.

Markéta137
21.12.2017

Četla jsem Žítkovské bohyně od Tučkové a chtěla jsem zjistit další informace. Žítkovské čarování samozřejmě není román, takže se nečte tak lehce i proto, že je použito hodně nářečí.

nikola2817
19.09.2017

Po přečtení Žítkovských bohyní od Tučkové a Žítkovských bohyní od Pintířové-Dobšovičové jsem se rozhodla si více rozšířit vědomosti o Moravských Kopanicích. Jilík zde popisuje těžký život kopaničářů, jejich bohatou lidovou kulturu, zvyky, ...Vše je autentické, doplněno rozhovory, fotografiemi, vlastnímu úvahami. Charakter knihy je spíše informativní, faktografický. Knihu jsem nepřečetla úplně celou, vzala jsem si z ní jen to, co mě samotnou zajímalo, protože některé věci se v knize trochu opakovaly.

Moška
28.08.2017

Střízlivá protiváha k mým oblíbeným Žítkovským bohyním mi celý fenomén kopanického čarování dala do souvislostí a trošku i historického rámce. Kdo si oblíbil knihu Kateřiny Tučkové, tomu tuto studii vřele doporučuji. Není tak dramatická (logicky), zato čerpá z historických pramenů.

gab72
25.08.2017

Výborná kniha, v které je shromážděno více pohledů různých autorů. To svědčí o snaze pana J. Jílka o autentičnost. V zaříkávacích formulích jsou všechny přístupy pohanské, zaštítěny Bohem, krásné :). Z celé knihy plyne pokojná pohoda.
Vřele doporučuji jako přípravu před četbou románu stejného názvu.

Tyet
16.06.2017

Kniha s podtitulem Pravdivý příběh žítkovských bohyní od Jiřího Jilíka si mě získala svou autenticitou a poctivostí. Kniha obsahuje množství svědectví pamětníků a vedle příběhů ukazujících bohyně jako ženy ochotné a schopné pomáhat i ty, které jejich činnost odsuzují. Autor završuje své vyprávění takto: „Více znát a vědět netřeba. Vše, co se stává veřejnou informací, se ocitá v prostoru bulvarizace a zbaveno výlučné posvátnosti to ztrácí i neznámou energii přítomnou v magické komunikaci. Energii, o níž se dá soudit, že je schopna za určitých podmínek ovlivnit určité procesy a děje v přírodě, na nichž je člověk jako součást přírody vědomě nebo nevědomě účasten.“
A ještě pregnantněji to vyjadřuje Claude Lévi-Strauss, který je v knize citován: „ Nejlepší ochranou proti uřknutí zůstává nevěřit v ně, to jest vědomá vůle vyjít ze systému, mimo nějž nelze mít ani oběť, ani čaroděje.“

Pl2899
15.05.2017

Žítkovské čarování jsem přečetl již několikrát a mohu říci, že je to jedna z mých nejoblíbenějších knih. K návštěvě Kopanic mne inspirovala právě ona. Při jejím čtení plasticky ožívají lidová magie a staré časy, na které náš uspěchaný svět již bohužel zapomněl.

Olga.S
10.03.2017

Skvělé! Milovníci Žítkovských bohyní by si knihu měli rozhodně přečíst. Žítkovské bohyně od Jilíka jsou více založeny na faktech než-li od Tučkové. Skvělá kniha a milý autor knihy. A máte opravdu rádi tuto tématiku? Nezpomeňte jít do divadla. :)

35alice
15.02.2017

Po přečtení knihy slečny Tučkové, která se čte jedním dechem, byla pro mě tato zklamáním. Působila na mě jako soubor "papouškovaných" faktů - co řekl ten a ten druhý, co napsaly noviny apod. Příběhy se opakují, nebo aspoň jejich části, a bohužel jsem se často trochu nudila. Budu dál pátrat po "spisku" pátera Hofera. Na ten se těším.

ivzu77
30.11.2016

Tak tedy, mne příběhy zaujaly. Sama jsem navštívila dům poslední Žítkovské bohyně Irmy G. a poznala mystiku takového mista. Jejich léčitelství, znalostí psychologie, divadelní umění a talent získat si klienta jsou úžasné. Děkuji za taková Odtajnění.

qinska
27.08.2016

Knihu jsem přečetla jedním dechem, opravdu krásné a zajímavé téma. Jsem moc ráda, že jsem mohla nakouknout do světa Bohyní. Velká Škoda, že musel zaniknout.

KetrinZel
24.01.2016

Velmi dobře se to čte. Moc zajímavé téma o kterém jsem před přečtením neměla tušení.

kob
24.08.2015

"Vše, co se stává veřejnou informací, se ocitá v prostoru bulvarizace a zbaveno výlučné posvátnosti to ztrácí i neznámou energii přítomnou v magické komunikaci. ... Irma mi řekla, co říci chtěla. Více znát a vědět netřeba."
Škoda, že už není nikdo z přímých potomků, kdo by pokračoval...

Ellis
14.08.2014

Četla jsem až po románových bohyních od Tučkové. Tady jsem aspoň přesně věděla na čem jsem, že tu nejsou žádné výmysly. Tenká, ale hodně zajímavá knížka.

budíček
04.11.2013

U téhle knížky mi několikrát při čtení běhal mráz po zádech a u předposlední kapitoly týkající se rozloučení s Žítkovskou bohyní jsem četla se slzou v oku. Je škoda, že staré umění těchto bohyní už nemá v dnešním světě místo, o to zajímavější bylo číst o starých zvycích a rituálech, které tyto ženy praktikovaly. A občas bylo při tom čtení smutno, že dnešní svět už je tak moc zaměřený na peníze a materiálno, že pro obyčejná kouzla v něm opravdu už není místo. Zahybá ti manžel - snadná pomoc, nechce tě milý, nebo hledáš nějakého - snadná rada, nedojí ti kráva - jednoduchý recept, trápí tě neduh - najde se lék, chceš znát boudocnost - tak se zjistí... Tyto ženy tohle všechno uměly a nebyly to šarlatánky, jen znaly a praktikovaly starou moudrost předávanou z generace na generaci. Svým okolím byly uznávané a vážené. Novější dílo od Kateřiny Tučkové jsem zatím nečetla, ale tahle malá knížka sesbíraných příběhů a fakt o bohyních ze Žitkové a okolí si zaslouží plný počet hvězd.

hlina
12.06.2013

Pro mě mnohem hodnotnější kniha než v současnosti tolik opěvovaná knížka stejného názvu. Na malém prostoru mnoho zajímavých informací.

Claricia
24.11.2012

Velmi zajímavý náhled na působení žítkovských bohyní - knížka tenká a přece plná informací. Jen se při čtení člověku občas svírá srdce, když si uvědomí, jaké zvyky u nás v podstatě kompletně zmizely - a nejen u nás, ale všude po světě. Jak moderní doba přináší čím dál více uniformity, která postupně hubí další a další "speciality".