Žítkovské bohyně

věstit budoucnost, léčit nemoci, nalézt ztracené předměty i přičarovat lásku. Kniha inspirovaná vztahem autora k moravským Kopanicím a setkáním se slavnou žítkovskou bohyní Irmou Gabrhelovou. Ilustrace Olga Vlasáková.

https://www.databazeknih.cz/images_books/25_/25530/zitkovske-bohyne-25530.jpg 4.2108
Literatura naučná, Historie
Vydáno:, Alcor Puzzle

Kniha Žítkovské bohyně

Měňavka

Fakta, příběhy, vyprávění, přepisy zaříkávání a náhled na skutečný život bohyní, to vše činí knihu unikátní a velice zajímavou. Nedá se číst narychlo. Zaslouží si nechat plynout čas, vybízí k rozletu ve vlastních myšlenkách a představách o zcela jiném a přesto kouzelném životě těchto výjimečných žen.

Lizard

Velice zajímavé téma. Až si člověk uvědomí, jak málo toho o své vlasti a historii ví - natož potom o historii místa, kde se narodil a celý život žil.... Bohužel mi ale přišlo téma nešťastně zpracované. Dost informací se v knize opakuje a tím, že jsou v ní doslova popsány i formule, které Bohyně používaly, ztratila pro mě kniha na “tajuplnosti”. Nějak se mi nechce věřit, že by své několik desítek let v rodině předávané moudrosti Bohyně tak snadno svěřily veřejnosti...Kniha se dobře čte, je skvělým doplněním ke knize od Tučkové, ale dle mého názoru mohla být zpracována více do hloubky - do historie samotného života Bohyň. Působila na mě spíše dojmem, že se autor snažil díky tomuto tématu zviditelnit nežli by ho tolik zajímalo.

m.valova
06.06.2018

Chtěla jsem poznat kraj žítkovských bohyní i kdo to vlastně byl,kniha byla na doporučení,zajímavá i když jsem četla pomalu,dočetla jsem do konce a nelituji,autor sám se s bohyní setkal a je vidět,že to v něm zanechalo stopu,přesto píše objektivně a čerpá z více pramenů...

freejazz
28.02.2018

niečo mi na tej knihe stále chýbalo, akoby to nebolo dokončené. myslím, že keby ju predávali v sade s Tučkovou, mala by väčšiu vypovedaciu hodnotu. ale čítať sa oplatí.

medvedice3
18.02.2018

Skvělý publicistický doplněk k beletristickému zpracování paní Tučkové.

wooloong
13.02.2018

Dozvěděla jsem se pár nových skutečností, pár zajímavých fotografií, nicméně knížka se mi četla špatně díky neustálému střídání různých místních nářečí.

Markéta137
21.12.2017

Četla jsem Žítkovské bohyně od Tučkové a chtěla jsem zjistit další informace. Žítkovské čarování samozřejmě není román, takže se nečte tak lehce i proto, že je použito hodně nářečí.

nikola2817
19.09.2017

Po přečtení Žítkovských bohyní od Tučkové a Žítkovských bohyní od Pintířové-Dobšovičové jsem se rozhodla si více rozšířit vědomosti o Moravských Kopanicích. Jilík zde popisuje těžký život kopaničářů, jejich bohatou lidovou kulturu, zvyky, ...Vše je autentické, doplněno rozhovory, fotografiemi, vlastnímu úvahami. Charakter knihy je spíše informativní, faktografický. Knihu jsem nepřečetla úplně celou, vzala jsem si z ní jen to, co mě samotnou zajímalo, protože některé věci se v knize trochu opakovaly.