Iki1 Iki1 komentáře u knih

Pavoučí síť Pavoučí síť František Niedl

Jak úspěšně napsat čtivý historický román? Vezmeš příběh s jednoduchým, nijak nerozvětvujícím se dějem, přidáš středověké reálie (mimochodem parádně popsané), pořádně vyprofiluješ hlavní postavy, lehce řízneš trochou nadpřirozených schopností, kápneš lásku a hlavně, ten román musí mít happy end. Sice trošku růžová knihovna, ale početl jsem si pěkně oddychově a do dalšího dílu půjdu v nejbližší době.

31.05.2022 5 z 5

Honzlová Honzlová Zdena Salivarová

Ke čtení této knihy se sem tam vracím. Psána úžasným jazykem a i když žít v té době bylo k uzoufání, je vylíčena lehce a s nadhledem. Navíc je děj postupně gradován, takže čtenáře po celou dobu udrží v napětí.

11.01.2022 5 z 5

Kroky vraha Kroky vraha Michaela Klevisová

Vcelku povedený detektivní román. Hlavní dějová linka je dobře propracovaná, místy značně rozvleklá, což nutí k přeskakování, ale celkově se jedná o dobré odpočinkové čtení. Vedlejší linka - příběh odehrávající se ve Francii - je dle mého zmatečná, marně jsem hledal souvislost s vyšetřováním vražd.

04.10.2021 3 z 5

Neviditelné kořeny Neviditelné kořeny Hynek Čapka

Skvěle vedená dějová linka mi ukázala mnohé skutečnosti o firmě Baťa, které mi dosud nebyly známy. Je opravdu poznat, že autor má zjištěny mnohé informace. Představeni jsou velmi uvěřitelní hrdinové, jejich charaktery plně v souladu s prožívanou dobou. K tomu spousty citů a prožívaných pocitů. Ty vrcholí v poslední kapitole, i když ta byla podle mého názoru v celém románu nejslabší. V souladu s americkým dobrým koncem. V každém případě jsem si při čtení hodně užil autorův parádní námět i několik dějových zvratů.

19.11.2023 4 z 5

Železná rukavice Železná rukavice František Niedl

I tato velmi čtivá kniha je psána jednoduchým jazykem. Další příhody Ondřeje z Rohatce mě hodně zaujaly. A protože se jde o jednoduchý příběh, opět s dobrým koncem, jedná se o parádní počtení. Skvěle zachycená středověká atmosféra života na menší tvrzi i ve městě. K tomu téměř dokonalý rozbor podnikatelského uvažování šlechticů a života středověkých obchodníků. Přidán jemný autorův humor a je tu hodně zábavná kniha, i když patřící spíš mezi pohádky pro dospělé.

25.07.2023 5 z 5

Městečko, kde se zastavil čas Městečko, kde se zastavil čas Bohumil Hrabal

Podvečerní čtení téhle knihy jsem si fakt užil. Nádherný autorův vypravěčský styl, někdy méně, jindy více sžíravé ironie mě prostě uchvacuje od mého prvního setkání s ním. Kdo jiný tak koncentrovaně a výstižně popsal změnu politického uspořádání? Při letošním čtení jsem se navíc dost často přistihoval, jak vzpomínám na své mládí a na všechny ty lumpárny, které jsem tehdy provozoval a zažíval. Prostě a jednoduše léta přibývají, a tak málo platné, se občas vracíme do našich ideálně vzpomínkových časů.

30.01.2022 5 z 5

Vetřelec Vetřelec Kristýna Trpková

Čtení této knihy jsem si užil. Jednoduchá dějová linka, jasný a srozumitelný jazyk, vztahová linka dvou hlavních protagonistů z předchozích dílů. Ta mi v této knize příliš nesedla, myslím, že tu už bylo přespříliš šťourání se v pocitech, ale nešť. Děj byl postupně šponován, konec překvapivý. Celkově tedy kniha patří k těm lepším až výborným českým detektivkám.

24.07.2023 4 z 5

Nebe nad Perninkem Nebe nad Perninkem Štěpán Javůrek

Kniha se sice pěkně čte, ale její děj je příliš plochý, velmi předvídatelný. Přiznávám se, že jsem stále čekal, co se zamilovaným v Krušných horách zvrtne, jaký problém se před ně postaví, co budou muset řešit. Občas to už vypadalo (třeba návrat unaveného Petra autem), ale ne, nic. I postavy mi přišly nepříliš prokreslené, snad jen Nina... Dále si myslím, že Petr už natolik propadl alkoholu, že vlastní vůlí se z toho nemohl dostat.
Autorův jazyk odpovídá průměrnému zamilovanému románu, není tu žádná jazyková lehkost ani pohoda. Tak jsou v knize alespoň sem tam roztroušeny výchovné myšlenky pro přemýšlivé čtenáře, například tato:
"I ten, kdo spadne až na úplné dno, může být jednoho dne šťastný. Pokud dokáže milovat a být milován. Pokud dokáže odpustit druhým, ale i sám sobě. Každý, kdo v sobě má něco dobrého, může být v životě šťastný a spokojený. Všemu navzdory. Ale zlí lidé to nedokážou nikdy. Ti jsou odsouzeni k životu bez lásky. K životu ve věčné nespokojenosti."

15.05.2023 3 z 5

Hypnotizér Hypnotizér Lars Kepler

Kniha na mě působila jako takový trochu větší mišmaš. Do hlavní dějové linie jsou vnořeny další úseky mapující život a "přešlapy" psychiatra Erika, osudy jeho pacientů, vachrlatý vztah s manželkou, do toho oficiální vyšetřování superdetektiva Linna i "neoficiální" vyšetřování Erikova tchána - bývalého policisty, nyní v důchodu a další drobné epizodky, které děj místy zrychlují, místy zpomalují. Autor se snaží sem tam děj rozostřit, ale vše postupně směřuje k předvídatelnému cíli. Motiv zapadlé lesní chaty, kde se skrývá zločinec je už vcelku profláklý. Zde ho autor vylepšil vraky různých strojů v okolí, takže poslední zápas dobra se zlem mohl být tímto zpestřený.

27.03.2023 3 z 5

Zpětný ráz Zpětný ráz Peter May

Velmi dobře vygradovaná detektivka a pro mě hodně pohodový čtenářský zážitek, i když značně zvolna tažený. S povděkem kvituji vykreslené prostředí, které je pro mne nové - luxusní hotely a vztahy v nich, hazardní sázky a miliony vniveč.

01.04.2022 4 z 5

Mráz pod kůží Mráz pod kůží Allie Reynolds

Dost nanicovatý rozjezd autorka kompenzovala perfektní znalostí snowboardingu a hlavně poměrů při závodění. Ke čtivosti přispěly dvě dějové linie - současnost a minulost, které se v závěru proťaly v nečekaném rozuzlení. Parta kamarádů, která se při snowboardingu setkala, je charakterově vylíčena naprosto perfektně, že bych se s nimi setkat rozhodně nechtěl. Líčení děje v kapitolách Nyní mi přišlo dost rozvláčné, až sem tam k uspání. Celkově se jedná o zajímavý thriller z netradičního prostředí.

25.02.2022 4 z 5

Darda Darda Irena Dousková

Pěkně zprostředkovaný ironický pohled na život ženy středního věku, která právě zažívá manželskou krizi a bojuje se zákeřnou nemocí. Tenhle typ humoru nadšeně přijímám a občas i vyhledávám. A ten konec mě fakt dostal.

19.02.2022 5 z 5

Tma Tma Jozef Karika

Hodně zajímavý námět, aneb jak velký nepořádek může mít člověk ve své hlavě. Autor mě zaujal tím, jak dokáže celou knihu vystavět na jedné postavě. Několikrát ovšem děj ztrácel na tempu, až téměř uspával. Vylepšilo to vyvrcholení na konci, pro mě to bylo nečekané překvapení.

11.11.2021 4 z 5

V pravěku bylo blaze člověku V pravěku bylo blaze člověku Jiří Žáček

Žáček umí vždy pohladit po duši. Jemným vtipem a neotřelým humorem, jazykovými obraty i nápady. V této knize navíc v úžasném kontrastu, kdy vynikne ona pohoda, pohodička. K tomu nádherné ilustrace, prostě knížka do ticha či k hlasitému čtení dětem. Ať se poučí.

31.03.2023 5 z 5

Autor je velmi dobrý vypravěč, umí poutavě sesumírovat své myšlenky i názory. Asi víc mě upoutala první část věnovaná Nepálu. Osobně by mně bylo nejspíš líto, kdybych se s nemalými náklady vypravil do Číny a poznal tady hlavně silnice a tunely. Také jsem obdivoval autorovu zaseklost s jakou se ubytovával a stravoval u místních. Chápu, že se snažil poznat jejich život v syrové podobě, ale pak by snad stálo za to naučit se alespoň základy jejich jazyka. To, že za ním mockrát vyrazili policisté či běžní obyvatelé. zda nepotřebuje pomoct, svědčí o tom, v jakém oblečení se pohyboval. A i jeho zážitek z letadla při zpáteční cestě, kdy vedle nechtěl nikdo sedět, vše dokresluje.

01.03.2023 4 z 5

Hejnické pastorále Hejnické pastorále Vlastimil Vondruška

Čtení celé série jsem si užil. Byl jsem docela zvědavý, jak se dají osudy rodiny Heřmanů dále proplést. Myslím, že se to autorovi dost povedlo, byl jsem příjemně překvapen. Cením si historicky poměrně přesně vylíčené situace v českých zemích, charakteru tehdejších obyvatel. Však se hodně podobají těm dnešním. Sem tam mi čtenářský požitek trošku kazily předimenzované milostné scény, i když jejich akcentaci v knize chápu. Celkově se jedná o hodně dobrou knihu, jejíž čtením můžeme získat i nějaké poučení pro současnost.

20.01.2023 4 z 5

Jako v nebi, jenže jinak Jako v nebi, jenže jinak Aleš Palán

V knize se mi moc líbily fotografie. Autorka má šmrnc a umí vystihnout především atmosféru. Co se týče rozhovorů, jsou opět vedeny v pohodové atmosféře. Asi polovinu jsem si přečetl s velkou chutí, mohu konstatovat, že mě obohatily pohledem na svět z jiného úhlu. U posledního rozhovoru s paní učitelkou si myslím, že se autor nechal zaskočit a byl hodně v defenzívě. Tento rozhovor hodnotím jako dost neúplný, plující po povrchu, přišlo mi, že se paní učitelka spíš dost předvádí.

27.06.2022 4 z 5

Štvanice Štvanice Martin Goffa

Kniha je umně napsaná, jednoduše, přímočaře. Smutek a beznaděj v tak koncentrované podobě v mnoha knihách není. Trochu slabší byl děj v Jižní Americe. Zde bylo příliš popisných míst a dost krát mně při čtení napadlo, že právě z této situace šlo vykřesat trochu víc. Jako by autor tápal, co s dějem dál. I konec, i když překvapivě napsán, mi přišel taky takový neslaný nemastný. Mohu-li srovnat a autorovými ostatní knihami, tato mi připadla slabší.

24.01.2022 4 z 5

Řecký poklad Řecký poklad Irving Stone (p)

Hodně zajímavý příběh o splnění snu. Všichni máme nějaké sny - menší i ty životní. Měli bychom se pokusit si je splnit. Autor život obou manželů zpracoval velmi čtivě, i když pravda nepřesně. Ale to nic neubírá na významu knihy pro čtenáře, který není až tak informován. Mě osobně zaujala také závist všech těch odborníků, kteří na realizaci svého snu neměli. "Každý průkopník otevírá hroby a za to ho stihne kletba."

19.01.2022 5 z 5

Podivná smrt Evropy Podivná smrt Evropy Douglas Murray

Prostě a jednoduše seřazená fakta spolu s kritickými komentáři autora mi přinesla dost "nepříjemné" čtení v tom smyslu, že mě to nadzvedlo ze židle. Obávám se, že poměrně obsáhlá skupina cílových čtenářů - liberálních politiků tuto knihu ani nezaregistruje, o nějaké povinné četbě pro ně skutečně nemůže být řeči. Tak co s touto velmi nepříjemnou pravdou?

15.12.2021 5 z 5