Podivná smrt Evropy

Douglas Murray brilantně líčí příběh masové imigrace do Evropy – její počátky v poválečném nedostatku pracovní síly, její zintenzivnění při slučování rodin a konečně humanitární ospravedlňování otevřených hranic. Od druhé světové války až po současnost vznikají a rostou ohromné nepřizpůsobivé přistěhovalecké kolonie, navzdory tomu by ale „příchod milionů nemusel být hlasem polnice posledního soudu, kdyby Evropa neztratila víru ve svou civilizaci, tradici a legitimní právo na vlastní existenci“. Vyčerpaný a historickou vinou kolonialismu a rasismu posedlý Západ není schopen hájit občanské svobody a práva proti nábožensky sebejisté kultuře islámu, jež nezná odluku církve a státu. Murray vykresluje dramaticky narůstající spor většinové společnosti s intelektuální elitou, která hodlá evropský lid vyměnit. Důkladně analyzuje její akademické šibolety, vytáčky a lži i její ideál „morálně nadřazeného univerzálního lidství“ bez kulturního rozlišení, utopickou vizi nesoudržné, multietnické společnosti pouhých lidských práv. Jak prorocky napsal G. K. Chesterton, proti ideologii bezbřehého splynutí všech se všemi se jednou instinktivně vzbouří miliony a rozpoutá se střet mezi davem a posedlou internacionální třídou. Ať už nadcházející konflikt dopadne jakkoli, podle Murrayho to pak nebude Evropa, jakou jsme dosud znali....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/38_/383332/big_podivna-smrt-evropy-LeD-383332.jpg 4.688
Literatura naučná, Politologie, mezinárodní vztahy

Vydáno: , Leda

The Strange Death of Europe, 2017

Kniha Podivná smrt Evropy

Iki1
15.12.2021

Prostě a jednoduše seřazená fakta spolu s kritickými komentáři autora mi přinesla dost "nepříjemné" čtení v tom smyslu, že mě to nadzvedlo ze židle. Obávám se, že poměrně obsáhlá skupina cílových čtenářů - liberálních politiků tuto knihu ani nezaregistruje, o nějaké povinné četbě pro ně skutečně nemůže být řeči. Tak co s touto velmi nepříjemnou pravdou?

Bedřich63
09.12.2021

Tato kniha by se stejně jako několik dalších měla stát povinnou četbou pro všechny "politiky" a nejen pro ně. Teď je u nás aktuální téma ministra zahraničí......snad se prezident a předseda vlády zeptají pana pirátského kandidáta i na tyto záležitosti.
Knihu jsem si vybral podle recenzí mých oblíbených čtenářů a také kvůli tématu, které mě dlouhodobě trápí a mělo by zajímat především všechny mladé.
Moje generace tady něco velmi podstatného v Evropě změnila a náš stát se chce- někdy také nechce - k Evropě počítat. V knize popsané události budou v mnoha ohledech ovlivňovat život v Evropě. A asi je naivní si myslet, že při současné politice EU se to ČR vyhne.
Souhlasím s hodnocením hareny, hanzmb, ddkk a dalších.

Pokud politici nebudou konat a pokud je občané nebudou ke konání nutit, tak konec současné Evropy, jejích tradic, kultury, životní úrovně a původních obyvatel je v dohlednu....
Dnešní "politici" nejsou garancí jakékoliv změny a to nejen u nás, ale i v našem širším okolí.
Autor situaci s uprchlíky podle mě popsal velmi realisticky.

Eldar80
29.11.2021

Kniha se těžko hodnotí. Mám nadšeně jásat nebo být kritický? Literární kvalita či hloubka myšlenek je průměrná. Působí to jako soubor článků z blogu, ale nakonec to má určitou myšlenkovou nit.
Autor nepřináší nic nového. Jen popisuje přístup evropských politiků k migraci od druhé světové války. Jejich chování nemá logiku. Pováleční gastarbeiteři splnili co se od nich očekávalo, ale do Turecka se už nevrátili.
V dnešní době migrace dál pokračuje a přitom je v jižních státech Evropy extrémně vysoká nezaměstnanost mladých lidí. V Řecku a ve Španělsku dokonce přes 30 %. A jak autor pokračuje, tím víc je výklad absurdní.
Proto se to špatně čte. Zdravý rozum dostane pořádně zabrat. Objeví se vztek a bezmoc, protože to nedává smysl. Pak je to dost úzce zaměřené. Popisují se hlavně tři věci. Migrace, islám a úpadek Evropy.
Islám jen proto, že migranti jsou muslimové. To brání jejich úspěšné integraci. Samotný islám se neřeší. Není to nábožensky zaměřené. Náboženství se bere z pohledu jeho vlivu na kulturu, společnost a politiku.
Křesťanství je vnímáno jako naše kulturní dědictví a součást historie. Jeho opuštění a osvobození od církve se nepřímo ukázalo jako prohra. Došlo k úpadku kultury a zmenšení životaschopnosti Západní společnosti.
Autor ukazuje, jak se to promítlo do umění. Všímá si především francouzské literatury a na pár stránkách se věnuje kontroverznímu Houellebecqovi, který se ve svém díle dekadenci Západu věnuje.
Je to analogické románu Podvolení. Houellebecq napsal příběh z příštího roku a Murray tohle. Takže oboje je pořád velmi aktuální. Na konci se zamýšlí nad blízkou budoucností a dnes se dá říct, že se zatím nic nezměnilo.
Všímá si německé filozofie a hledání životního smyslu. Zamýšlí se nad hodnotami.
Murray ke křesťanství naštěstí vůbec nenabádá. Zmiňuje Dawkinse a upozorňuje, že ateismus situaci jen zhoršuje. Nenabízí řešení.
Zas je to ta kniha, kde se dá psát, že ti, kteří by si to měli přečíst, si to nepřečtou. Každý holt čte, co mu dává větší smysl. Napsané je to zcela srozumitelně a jednoduše. Nějaký intelektuální zázrak od toho nečekejte.
Použitá stylistika má blízko k selskému rozumu, takže to humanitní intelektuály může popuzovat, ale Murray to má podložené. Literatura je sice na pár stranách, ale české vydání má velká písmena a proto je to tak tlusté.
Pět hvězd nakonec dávám jen proto, že si myslím, že je důležité, aby to lidé četli. Je totiž nutné, aby nad tím přemýšleli chytří lidé a je úplně jedno jestli s autorem souhlasí nebo ne. 85% 4,5*

harena
13.11.2021

Trvalo mi několik dní, než jsem přečetla knihu Murraye o stále aktuálnějším problému neřízené imigrace v Evropě. Je to depresivní a smutné čtení. Kniha plná čísel, statistik a konkrétních důkazů bohužel ukazuje, jak politici ruku v ruce s médii, lžou, překrucují fakta a sankciují ty, kteří jsou v opozici s oficiální ideologií. Autor kromě popisů teroristických činů vznáší otázky, kdo za to může, proč to začalo a proč se to stále děje. Také jsem byla naivně přesvědčená, že většinu fakt a skutečností o imigraci vím, ale zdaleka to nebyla pravda. Jak dlouho ještě zvládnou naše země uprostřed Evropy odolávat této masivní imigraci? Mají se přistěhovalci asimilovat, anebo si udržet vlastní kulturu? A budou i budoucí politici propagovat politiku otevřených hranic, nechají problémy zahnívat a postupovat svým nástupcům, protože je to pro ně výhodnější? Jak říká Oriana Fallciová, "chybí jim snad koule, aby se postavili proti muslimskému sektářství a fanatismu?" Kudy ven z tak zapeklité situace? Jestliže se přístup evropských politiků nezmění, můžu si i sama díky číslům, která jsou v této knize, i sama spočítat, kolik vyznavačů islámu bude v Evropě do padesáti let a je jen otázka, jak to bude u nás. Výstižný a vyčerpávající komentář napsal čtenář ddkk a milana3144.
str.97 "Prudká reakce veřejnosti je pochopitelná, lidé mají už delší dobu pocit, že multikultura neznamená nic jiného, než postupnolu rezignaci na vlastní civilizaci, včetně její minulosti, a zárověň ochranu tradice příchozích."
str.147 "Šest bohatých států Perského zálivu nepřijalo jediného arabského uprchlíka. Jak vysvětlil kuvajtský státní představitel Fahad al Šalami v programu televize France24: " Na rozdíl od Libanonu nebo Turecka jsou životní náklady v Kuvajtu a v ostatních státech Perského zálivu velmi vysoké. Můžeme u nás zaměstnávat cizí dělníky, ale nejsme sto financovat uprchlíky. Ostatně nelze přijímat lidi z jiné společenské atmosféry, z tak odlišného světa."
str.219 "Politici se rozhodli vyloučit z diskuze odpůrce masové imigrace tím, že je nařknou z rasismu a fašismu. Mnozí z nich dobře vědí, že tyto nálepky jsou většinou falešné, rozhodli se ale, že se jim lež vyplatí.
A tak můžu pokračovat dál a dál, ale jen jednoznačně doporučuji, přečtěte si.

hanzmb
07.06.2021

Už dlouho mi neběhal během čtení mráz po zádech, jako při této knize. Je to takový protiklad Houellenbecqa. Tam, kde on používá literární fikci, cpe Murray do nás reálná data pod tlakem. Jako spousta podobných knih ale nemá bohužel široký dosah. Její čtenáři mají převážně určité IQ a už dopředu pevně formulovaný názor. Tuhle literaturu vítači nečtou. Ti když už ujedou, tak maximálně Vondruškova Kronika zániku Evropy. A to jsou pak komentáře :-). V doslovu je sice vyslovena naděje pro střední Evropu, ale když se podíváte, kdo má aktuálně u nás nejvyšší preference, tak to tak růžově nevidím.

heavy66
16.10.2021

Kniha plná přesných faktů, zajímavých tezí a nepříjemných pravd!
Společenský vývoj má svoje zákonitosti a jednotlivé fáze není možné přeskočit. Svoje o tom ví Rusko, které se před sto lety snažilo transformovat z feudálních poměrů rovnou do beztřídní společnosti. Všichni víme, jak to dopadlo. Proto je muslimská společnost mentálně a společensky opožděna o šest století za západním světem, což při kontaktu v zemích s demokratickou a křesťanskou nebo ateistickou tradicí přináší problémy. Z historie známe příklady, kdy primitivní, ale uzavřená a disciplinovaná civilizace dokázala rozvrátit říše na mnohem vyšší úrovni, které díky přebytku zdrojů zlenivěly a ztratily kolektivní instinkt ochrany vlastního druhu.
Žijeme v divném světě a žádné velké zlepšení nelze v nejbližší době očekávat!

kristleko
20.09.2021

Zprvu mě při čtení popuzoval autorův „brexitářský“ konzervatismus, ale postupně se od žehrání nad koncem etnicky homogenní Británie a encyklopedického výčtu teroristických útoků a sexuálního násilí páchaného muslimskými přistěhovalci myšlenkově posouvá dál. A v tu chvíli začíná být kniha nejen znepokojivá, ale i podnětná. Migrace s sebou zkrátka nepřináší jen restaurace s chicken tikka masala a kebabem, ale i netoleranci vůči ženám, gayům nebo židům… A je paradoxní, že liberální „vítači“ zavírají oči před tím, jak málo liberální migranti bývají. Vystoupení z davu a vyjádření kritického názoru pak může vést k profesní degradaci, doživotnímu strachu (Salman Rushdie po vydání Satanských veršů nebo dánský list Jyllands-Posten po publikování karikatur proroka Mohameda) nebo i k násilné smrti z rukou fanatika. Politicky a nábožensky motivované vraždy nizozemského politika Pima Fortuyna a režiséra Thea van Gogha nebo novinářů francouzského satirického časopisu Charlie Hebdo přitom reálně vedly k omezení svobody slova – dnes už si každý dvakrát rozmyslí, zda svými slovy rozzlobí nějakého muslima. Souvisí to také s tím, že ani podle průzkumů veřejného mínění islám není tak docela tím „náboženstvím míru“, kterým se zaklínali západní politici po každém teroristickém útoku. Jako právníka mě zaujala kritika Evropy, která nejenže se není schopna zbavit nelegálních migrantů, ale ještě fakticky zvýhodňuje lidi, kteří úmyslně přicestovali bez dokladů (občas dokonce neziskovky plédovaly za setrvání odmítnutých žadatelů o azyl, kteří později spáchali teroristický útok). Zdaleka nejlepší z celé knihy jsou části, které přemítají nad filozofickými příčinami současné krize Evropy. Je totiž paradoxní, že se Západ stal osamoceným masochistou ve světě sadistů, který si vyčítá vše od utlačování domorodých Austrálců až po otroctví, zatímco Turecku a Číně odpouští genocidy Arménů a Ujgurů… A zajímavá je i úvaha, že jsme se vlivem zpochybnění Bible a Boha, zákopů první světové války a koncentračních táborů druhé světové války dostali do zvláštní nihilistické fáze existence civilizace, v níž převládá únava, vyhoření a ztráta smyslu života. Není potom divu, že ji ideologicky válcuje muslimská kultura, která je od kritického čtení Koránu nebo sexuální revoluce ještě na hony vzdálena. Mám nicméně pochybnosti o tom, že by řešením bylo přizvání politiků jako Le Penová či Salvini do mainstreamového diskurzu – nelze si totiž nevšimnout, že s sebou nesou silný závan kremelských zájmů. Na druhou stranu, ani ostrakizace těchto politických sil nemůže dlouhodobě fungovat, protože s nimi souzní nezanedbatelná část voličů. Jako obžaloba liberálních politiků, kteří migraci používali jako politický klacek na své protivníky a přitom podceňovali a přehlíželi možná rizika, každopádně tato kniha funguje výborně. (8/10)

drakamena
05.06.2021

Velmi zajímavá kniha, která dává do souvislosti "syndrom vyhoření" Západní Evropy s jejím totálním kulturním a společenským rozkladem ještě umocněným a urychleným nekontrolovanou a nekontrolovatelnou - a naopak povzbuzovanou - migrací. Trochu mi v knize chyběla zmínka o nárůstu skutečné extrémní pravice v důsledku nezájmu vládních politiků i společenských "elit" o řešení palčivých problémů obyčejných lidí vyplývajících právě z důsledků nefungujícího soužití s masami nepřizpůsobivých lidí z naprosto jiného společenského i kulturního zázemí.