Řecký poklad

kniha od:


KoupitKoupit eknihu

Rozsáhlý životopisný román líčí životní osudy Heinricha Schliemanna, průkopníka terénní archeologie a objevitele Troje. Když si mladý chlapec uchová svůj dětský sen do dospělosti, je to pěkné; když tomu naplnění svého snu podřídí veškerý svůj život, je to obdivuhodné. Heinrich Schliemann jako mladý hoch podlehl kouzlu Illiady a Odyssey, věřil v Homérovo dílo jako jiní v Písmo svaté a z chudého syna meklenburského pastora se vypracuje až na bohatého sanfranciského makléře, a to jen proto, aby mu nashromážděné jmění umožnilo na vlastní pěst vykopat Tróju. Vysmívaný a opovrhovaný, amatér a směšný diletant, tak byl všemi souzen. To, jak svou Tróju přece jen našel, vypráví Irving Stone z pohledu jeho řecké, mnohem mladší manželky....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/43_/43044/big_recky-poklad-26D-43044.jpg 4.4190
Žánr:
Literatura světová, Biografie a memoáry, Historické romány

Vydáno: , Odeon
Originální název:

The Greek Treasure, 1975


více info...
Nahrávám...

Komentáře (30)

Kniha Řecký poklad

bookworm
04.11.2022

Ako pochopiť Schliemanna a pritom nepodľahnúť pokušeniu hodnotiť ho optikou 21. storočia? Psychopat? "Mediálna osobnosť"? Génius, čo predbehol svoju dobu? Mnohé z toho, nad čím sa dnes môžeme pohoršovať (vykopávky hrubou silou, manželka ako osobný majetok...), nebolo pred 150 rokmi asi ničím výnimočným. Ale skôr to bola Schliemannova egocentrická povaha, čím si už počas života znepriatelil mnoho významných ľudí, a tak zostal už navždy kontroverznou osobnosťou... Ale späť ku knihe - dej je nápadne dvojrýchlostný: keď sa deje niečo v živote Schliemannovcov, dej usýpa rýchlo. Keď sú práve na vykopávkach, tak sa dej spomalí a sústredí sa na (príliš) detailný opis miesta a tamojších objavov. Vtedy som si pomyslela, že je lepšie raz vidieť ako 100x čítať, a pre lepšiu predstavivosť som si hľadala fotky na internete.
Kniha sa mi veľmi páčila. Poskytuje mnoho zaujímavých dobových informácií, ktoré sa objavia len tak mimochodom. To boli napríklad zásadné kultúrne rozdiely medzi postavami, ktoré pochádzali z rôznych krajín a z toho vyplývajúceho správania (Gréci, Turci, Nemci, Angličania a hlavný hrdina, kozmopolita Schliemann, silne ovplyvnený americkou skúsenosťou...).
Pre čitateľov s hlbším záujmom o problematiku odporúčam paralelne porovnávať informácie z aktuálnych zdrojov. Nielenže mnohé Schliemannove tvrdenia veda časom vyvrátila, ale aj niektoré okolnosti súvisiace s jeho objavmi sa udiali trochu inak, ako ich Schliemann zapísal vo svojich denníkoch.
Na záver si neodpustím poznámku, že keby Schliemann žil v našej dobe, tak by na nás asi "útočil" zo všetkých dostupných médií a sociálnych sietí, len aby bol stále stredobodom pozornosti. Možno to bolo aj šťastie, že bol posadnutý "len" svojimi vykopávkami a neangažoval sa v politike...

Rilian
09.10.2022

Skvěle napsaný román o Heinrichu Schliemannovi a jeho celoživotní vášni. Kniha je zároveň takovou sondou do amatérské vědy 19. století. Tehdy se moderní historie a archeologie teprve utvářely a tudíž zde zůstalo mnoho prostoru pro amatérské nadšence, kteří na jednu stranu dokázali svým elánem často ukázet směr, kudy by se mělo či naopak nemělo historické bádání ubírat. Schliemann žil doslova dvojí život, jeden v 19. století a druhý v antickém Řecku, přičemž důkazy o svých romantických představách nacházel doslova na každém kroku. První nalezený klíč v Mykenách okamžitě označil za klíč od Lví brány nebo v jednom dni identifikoval tři královské hroby jako hrobku Agamemnóna. Ačkoliv není možné přínos podobných amatérských badatelů přehlížet, nutno říci, že občas nadělali i mnoho škody. Například Artur Evans, jehož jméno se v knize jednou objevuje, dostavěl část objeveného paláce Knóssos za použití betonu, čímž nenávratně zničil podkladové zdivo. Schliemann zase strhl pro něj nezajímavé římské zdi a v končeném důsledku strhl i vrstvu Tróji, kterou celý život hledal.
Kniha se čte velice rychle, ale rozumím, že pro čtenáře může být popis Schliemannových vykopávek v Mykenách a dalších oblastech trochu zdlouhavý.


Kabuky
26.09.2022

Nádherný román o Heinrichu Schliemannovi.

slunicko1958
30.07.2022

Řecký poklad je teprve druhá kniha, kterou jsem od I. Stona četla. Jeho styl psaní se mi líbí, ani na chvilku jsem se nenudila. Jen mě mrzelo, že jsem musela odcházet k počítači, abych si prohlédla některé předměty i místa, o kterých se v románu píše. Autorovy popisy jsou sice pečlivé, ale obrázek je obrázek.

Mým problémem bylo, že jsem k HSch měla záporný vztah už před četbou této knížky. Ale myslím, že se mi podařilo zapomenout na to, co jsem o něm věděla, a román jsem si opravdu vychutnávala.

Sofie byla skutečně Schliemannův řecký poklad.

"Pokud šlo o vykopávky a knihy, které o svém díle vydal, byl až úzkostlivě poctivý a pravdomluvný. Ale v soukromém životě byl epickým básníkem, jehož osobní odyssea se opírala spíše o výmysly než o paměť. Měl talent k okrašlování minulosti, tak aby její jednotlivá vlákna harmonicky vetkal do osnovy svého současného života. Nelhal, pouze přetvářel, smazával, co bylo hrubou křídou reality napsáno na černé tabuli jeho mladších let, a pevnou rukou psal vzletnější verzi uplynulých dob."
(str. 514)

Čmeláček
21.06.2022

Pan Schliemann musel být zajímavý člověk a tato kniha vzdává hold jemu a jeho ženě. Výborné!

ujira
08.06.2022

Obdivuji malé, odvážné, zaujaté, jdoucí za svým snem lidi a ty oddané, pracovité, milující, kteří jim jejich sny pomáhají uskutečňovat. Stonemu se podařilo až dojemně a strhujícím způsobem vylíčit životní osudy H. Schliemanna a jeho řecké manželky Sofie, amaterského archeoologa, který pro svou lásku strhne i svou partnerku.

Jackjelly
30.05.2022

Příběh o vůli, snech a ... neskutečné dávce tvrdohlavosti. A taky závisti, byrokracii a dalších lidských nešvarech, tak často způsobujících rezignaci na sny.
Každopádně čtivá a zajímavá kniha, jak už to Stone v životopisech umí. A také jako výzva dozvědět se o tom všem něco více.

Iki1
19.01.2022

Hodně zajímavý příběh o splnění snu. Všichni máme nějaké sny - menší i ty životní. Měli bychom se pokusit si je splnit. Autor život obou manželů zpracoval velmi čtivě, i když pravda nepřesně. Ale to nic neubírá na významu knihy pro čtenáře, který není až tak informován. Mě osobně zaujala také závist všech těch odborníků, kteří na realizaci svého snu neměli. "Každý průkopník otevírá hroby a za to ho stihne kletba."

1