Řecký poklad

Rozsáhlý životopisný román líčí životní osudy Heinricha Schliemanna, průkopníka terénní archeologie a objevitele Troje. Když si mladý chlapec uchová svůj dětský sen do dospělosti, je to pěkné; když tomu naplnění svého snu podřídí veškerý svůj život, je to obdivuhodné. Heinrich Schliemann jako mladý hoch podlehl kouzlu Illiady a Odyssey, věřil v Homérovo dílo jako jiní v Písmo svaté a z chudého syna meklenburského pastora se vypracuje až na bohatého sanfranciského makléře, a to jen proto, aby mu nashromážděné jmění umožnilo na vlastní pěst vykopat Tróju. Vysmívaný a opovrhovaný, amatér a směšný diletant, tak byl všemi souzen. To, jak svou Tróju přece jen našel, vypráví Irving Stone z pohledu jeho řecké, mnohem mladší manželky....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/43_/43044/big_recky-poklad-26D-43044.jpg 4.4167
Literatura světová, Biografie a memoáry, Historické romány

Vydáno: , Odeon

The Greek Treasure, 1975

Kniha Řecký poklad

Iki1

Hodně zajímavý příběh o splnění snu. Všichni máme nějaké sny - menší i ty životní. Měli bychom se pokusit si je splnit. Autor život obou manželů zpracoval velmi čtivě, i když pravda nepřesně. Ale to nic neubírá na významu knihy pro čtenáře, který není až tak informován. Mě osobně zaujala také závist všech těch odborníků, kteří na realizaci svého snu neměli. "Každý průkopník otevírá hroby a za to ho stihne kletba."

Igwarr
09.07.2021

Dostal som túto knihu ako darček od mojej priateľky, keďže vedela, že sa zaujímam o históriu. Táto kniha je veľmi pekne písaná a pri čítaní som sa ponoril do príbehu spoločne s postavami. Prežíval som s nimi smútok i radosť. Schliemann bol skutočne zaujímavá osoba a jeho žena veľmi trpezlivá.

IlonaP.
21.01.2021

Mám ráda Řecko a toto přečíst pro mne byla velmi milá povinnost. Výborně se čte a příběh je poutavý, krásně napsaný. Mám tu knihu ráda.

Endy17
31.05.2020

Ačkoliv se kniha prezentuje jako životopisný román o Heinrichu Schliemannovi, hlavní hrdinkou je jeho druhá žena Sofie, jeho skutečný řecký poklad.
Příběh je přímo nabitý zajímavostmi z práce amatérského archeologa Schielmanna, dobrodruha, mecenáše, ale také rozporuplného člověka. Některá další Stoneova díla jsou čtivější, Řecký poklad naproti tomu přináší více faktů a překvapivých zjištění.

esma
01.02.2020

Asi není mnoho těch, co neznají osobnost Henryho Schliemanna, alespoň ze základních škol, kde je zvěčněn v učebnicích dějepisu. Tato čtivá a zajímavá kniha nám otevřela dveře do vzdálené minulosti, (všichni známe Staré řecké báje a pověsti) a Schliemann tu fascinující minulost tak umanutě rozkrýval a skládal, až se do těch učebnic dostal ...

soupik2012
07.01.2020

Tato kniha nám názorně ukazuje jaké je rozdíl mezi románem a literaturou faktu. Tento román nám ukazuje Heinricha Schliemanna z pohledu jeho ženy Sofie. Ta svého manžela popisuje tak jak ho možná sama viděla. Lépe řečeno, pan Irving Stone vypráví příběh tak, aby byla kniha zajímavá. A to se mu skutečně podařilo. Přestože se jedná o velmi rozsáhlý román, tak nudných popisných pasáží je v této knize poměrně málo. Převažuje až nečekaně velká porce napětí, dobrodružství a romantiky. Přesto zastávám názor, když někdo použije původní prostředí a autentické postavy, měl by se držet pravdy. Když chce psát román, tak vymyšlené postavy. Protože jinak se nikdy neubráním srovnáváním pravdy a smyšlenek. Audioknihu čte velice dobře pan Martin Preiss.

Lolila
02.01.2020

Ďalší výborný životný príbeh od I. Stona. Opisuje život svetobežníka a amatérskeho archeológa Heinricha Schliemanna, ktorého snom bolo objavenie Tróje. Prostredníctvom jeho druhej ženy Sofie sa dozviete o ceste, ktorú museli prejsť, prekonávaní prekážok, ťažkých podmienkach, v ktorých pracovali,.... Stone tiež zobrazuje život Grékov, ich náturu, zvyky.
V knihe je veľa opisovania, možno sa niekomu bude zdať dej zbytočne zdĺhavý, ale ak sa vám páčia životopisné romány spojené s autorovou fantáziou, bude sa vám páčiť:-)

Hodná
27.04.2019

K této knize jsem se vrátila několikrát.
Jsem “řeckofilka”,v Řecku se pohybují
téměř 30 let,ovládám novořecký jazyk,
takže mi tam toho hodně připomíná...
Nádherná kniha,která popisuje život
německého archeologa Heinricha