icezero icezero komentáře u knih

Hra o trůny 1 Hra o trůny 1 George R. R. Martin

Seriál jsem neviděl, ale reference mě tak trošku navnadily. A protože je fantasy literatura mou oblíbenou, sáhl jsem ke konci doby s korona opatřeními po prvním dílu celé série.
Sice je pravda, že občas aby se v těch jménech i rodinných souvislostech čert vyznal - případně by si člověk musel udělat na kus papíru poznámky s rodokmenem všech těch serů a podobných. Ale na druhou stranu mě to vlastně ani nevadilo. Jako úvod do celé série to je super a děj se postupně příjemně zašmodrchává. Sem zvědavý na pokračování

05.06.2020 4 z 5

Pavučina snů Pavučina snů Stephen King

Pro mě trošku rozporuplné... Začátek a konec super ale ten prostředek se fakt strašlivě táhnul a zrovna moc mě nebavilo. I když to neříkám často, tak tentokrát ilm, který jsem poprvé viděl kdysi dávno, byl pro mě lepší

17.05.2020 3 z 5

Nemesis Nemesis Agatha Christie

Naše společná šifra, má drahá, je Nemesis...

V rámci letošní výzvy jsem sáhl po dalším příběhu slečny Marplové. Musím říct, že ač ze začátku mi to přišlo jako příšerný chaos, vydržel jsem a nelituji... Hledej když nevíš co ani kde, je docela blbý téma, ale nakonec se z toho námětu vyklubala jedna z hodně povedených detektivek. Slečna Marplová je mi asi milejší než Poirot, a tak snad najdu další z jejích dobrodružství

03.05.2020

Zahájení Zahájení Dan Simmons

Po začátku ságy Hyperion jsem sáhnul po dalším úvodu série Dana Simmonse. Ale vlastně nevím jestli budu pokračovat, po úvodu už mě další díly zase tak moc nelákají.
O jisté posedlosti třetí říše vší možnou mystikou toho bylo napsáno plno, ale myslím že téma toho skýtá ještě dost. Právě jisté Schopnosti odhalené budoucím psychiatrem při pobytu v lágrech druhé světové války jsou základem tohoto příběhu. Ale víc snad ani prozrazovat nebudu...
Sama kniha se mi až na příjemně temný popis pobytu v lágru nečetla zrovna příjemně, postavy mi přijdou takové nemastné neslané a vyprávění se dost nepříjemně táhne. Myslím že to mohlo být lepší. Proto jen dvě hvězdičky... Ale název se mi fakt líbí

20.04.2020 1 z 5

Inferno Inferno Dan Brown

Za sebe souhlas s předchozím komentářem o Langdonovi. Inferno jsem četl po večerech při koronavirovem volnu... Sice trošku blbé téma, ale proč ne :)
Co se mi na knihách Dana Browna líbí je návaznost na fakta (nebo spekulace), která je skrytá na pozadí příběhů. Ale třeba DaVinci code se mi líbil vic

12.04.2020 2 z 5

Kniha prokletých Kniha prokletých Jana Rečková

pro mě byla kniha docela neznámou ale zaujala obálkou a od autorky jsem krom pár povídek v časopisu Ikarie nic nečetl. Ale rozhodně toho času při čtení nelituju. Skvěle napsaný fantasy příběh, který se tedy rozjíždí poněkud pomalu ... za mě čtyři hvězdičky, právě kvůli obálce, ta je podle mě šílená a to je fantasy obrázků všude plno, mnoho z nich by se hodilo líp

02.04.2020 4 z 5

Máj Máj Karel Hynek Mácha

Kdysi dávno na střední škole jako povinná četba mě zrovna moc nezaujala. Možná, že je to věkem, ale tentokrát jsem díky čtenářské výzvě sáhl do knihovničky znovu a musím říct ani tentokrát to nebylo lepší. I když souhlasím s tvrzením, za má Mácha vybroušený jazyk. Poezie asi nikdy nebude můj šálek kávy ač některá díla by člověk přece jen přečíst měl

26.03.2020 2 z 5

Harry Potter a relikvie smrti Harry Potter a relikvie smrti J. K. Rowling (p)

pro mě je celá série skvěle napsaná, čtivá. Některé osudy jsem nečekal, některé byly naopak z minulých dílů předvídatelné. Atmosféra se se zvyšujícím číslem pokračování stává temnější a temnější, a rozhodně ne takovou pohádkou pro děti jako tomu bylo u Kamene mudrců... Jen ten konec byl pro mě trošku přeslazenej a ve filmu to bylo ještě horší

13.03.2020 4 z 5

Vezmi černou slepici Vezmi černou slepici Andrzej Pilipiuk

něco lepší, něco slabší ale jako celek průměr... další vikendové čtení o bláznivém dědkovi

01.03.2020 2 z 5

Čaroděj Ivanov Čaroděj Ivanov Andrzej Pilipiuk

druhé pokračování série o alkoholismu, exorcismu a bláznivém dědkovi, za mě odpočinková knížka tak akorát k odpornému podzimnímu počasí

01.03.2020 2 z 5

Kroniky Jakuba Vandrovce Kroniky Jakuba Vandrovce Andrzej Pilipiuk

co říct o fantasy jejímž hlavním hrdinou je alkoholik v důchodu. Mě série docela bavila a jen člověk nesmí podlehnout nápadu, že s flaškou vodky jde zvládnout všechno

01.03.2020

Sestřenky Sestřenky Andrzej Pilipiuk

Kdysi dávno jsem četl povídky v časopise Ikarie a pak se mi dostala do rukou tahle knížka, něco mi připomínala a nevěděl jsem co. Nakonec jsem se dopátral toho, že začátek vyšel v Ikarii jako samostatná povídka.
Námět s hledáním věčného života je hodně často zpracovávaný, ale občas mi některé autorovi konstrukce přišly vážně přitažený za vlasy...
Až později jsem někde četl, že alchymista Michal Sendzivoj byl skutečně žijící osobnost a údajně působil na dvoře Rudolfa II

01.03.2020 4 z 5

Eragon Eragon Christopher Paolini

první tři díly téhle série jsem kdysi dostal jako komplet k narozeninám, fantasy literatura je asi moje nejoblíbenější. A hned jsem se začetl.
první díl mi přijde jako pohádka a ač rozhodně nejsem v dětském věku, rozhodně můžu říct že se mi líbil a celou sérii můžu doporučit. I když je pravda, že občas by člověk hlavního hrdinu praštil. Ale to pro mě vyvažuje celý svět, který v tomto díle autor vytvořil

29.02.2020 4 z 5

Pravidla moštárny Pravidla moštárny John Irving

mě z téhle knihy a stejně tak i filmového zpracování zůstala v hlavě především věta "Dobrou noc, princové z Maine, králové Nové Anglie."
Občas mi knížka přišla až hrozivě zdlouhavá a to mi celkový dojem dost kazí. A taky to že to rozhodně není dílo, které se dá číst na jednou.

29.02.2020 3 z 5

Harry Potter a Tajemná komnata Harry Potter a Tajemná komnata J. K. Rowling (p)

Postupem času se jednotlivé díly stávají poněkud temnějšími. U tajemné komnaty je to ale jen v náznaku a tak je podle mě druhý díl série skvěle napsanou pohádkou. Autorku za tuhle fantazii docela dost obdivuju

25.02.2020 4 z 5

Dům na úskalí Dům na úskalí Agatha Christie

Co říct... Mám pocit že hodně lidí nemá seriálové zpracování knih s Poirotem zrovna v oblibě, ale mě třeba k A. Christie přivedl právě film.
Tentokrát je pro mě závěr trošku překvapivější než u jiných detektivek, samotná postava vraha docela překvapila, i kdyz vysvětlení motivů bylo pěkné propracované. Vlastně si dokážu představit, že by to nemusel být je románový příběh

24.02.2020 4 z 5

Forrest Gump Forrest Gump Winston Groom

Do filmu se knížka nikdy celá nevejde... Někdy lepší kniha, někdy film. Tenhle film je prostě klasika a tak jsem se zvědavostí sáhl po knize. Četla se mi krásně a vlastně mi vůbec nevadilo ty odlišnosti mezi textem a filmem, který mi při čtení zase běžel před očima.
Život je prostě jako bonboniéru, nikdy nevíš co ochutnáš

17.02.2020 4 z 5

Tetovač z Auschwitzu Tetovač z Auschwitzu Heather Morris

některé okamžiky našich dějin by neměly zapadnout. Stejně jako třeba místa, kde se většina tohoto příběhu odehrává. Pro mě bylo zajímavé porovnat tu spoustu štěstí, které v neštěstí potkalo oba hlavní hrdiny. Místy je příběh až neuvěřitelně pozitivní, když uvážíme kde se odehrává. Podle mě je příběh hodně dobře zpracován a rozhodně patří k těm lepším z toho, co jsem o holokaustu přečet

11.02.2020 4 z 5

i já mám z knížky rozporuplné pocity... prostě to nebylo úplně ono, ale nakonec jsem se celou knihou přece jen prokousal.
podle mě byl seriál, ač nemá úplně super hodnocení, lepší než kniha

07.02.2020 2 z 5

Dumasův klub Dumasův klub Arturo Pérez-Reverte

kdysi jsem viděl film Devátá brána, který je podle této knihy natočený... takže jsem věděl, co od knížky čekat. A nezklamala.
ten příběh na pozadí je pro mě možná zajímavější než hlavní téma. Zajímavé pro mě byly ty informace od Dumasovi,
Do výzvy 2020 si zařazuju právě kvůli oboru, ve kterém se Corso točí. Staré tisky knih případně rukopisy by mohly být hodně zajímavá práce, ale vím, že se k nim běžný člověk prakticky nikdy nedostane - takže nesplnitelný sen :D
za mě 5/6 snad i proto že se mi knížka líbila víc, než docela oblíbený film

07.02.2020 4 z 5