Pavučina snů

Kdysi dávno se v prokletém městě Derry (dějišti klasických románů To a Nespavost) spojili čtyři kluci a odhodlali se ke statečnému činu. K činu, jenž je všechny změnil způsobem, který nikdy nebudou schopní pochopit. Teď, o pětadvacet let později, jsou z kluků dospělí muži, každý se svým vlastním životem a vlastními starostmi. Ale vzájemné pouto přetrvalo.
Každou loveckou sezónu se čtveřice znovu schází v lesích severního Maine. Letos do jejich chaty zabloudí dezorientovaný cizinec, který mumlá cosi o světlech na obloze. A jeho nesrozumitelné blouznění se brzy ukáže až nepříjemně blízké pravdě. Zanedlouho jsou čtyři přátelé vtaženi do děsivého souboje se stvořením z jiného světa. Jejich jediná naděje na přežití leží ve společné minulosti - a v pavučině snů... méně textu

https://www.databazeknih.cz/images_books/89_/890/pavucina-snu-890.jpg 4.2829

Dreamcatcher (2001)

Horory, Sci-fi, Fantasy
Vydáno:, Beta - Pavel Dobrovský

natalie94

Ze začáku celkem fajn, po půlce jsem se musela ke čtení přemlouvat, až jsem ji nakonec odložila nedočtenou :/ výjimečný stav

Anysis

Popisovat lidské myšlení takhle bravurně dokáže jen Stephen King. Kniha naprosto úchvatná, film katastrofa. Polovina věcí v něm chybí a děj si zřejmě režisér upravil po svém. Doporučuji si přečíst jen knihu.

pedroK

Snad nejlepší, co jsem od Kinga četla...propracovaný příběh, u kterého jsem i já osoba už velká zase po čase trochu bála!!! Perfektní. Jste vtaženi do děje a prostě musíte číst dál, musíte vědět, co bude dál!!

sabina3898

Po velmi dlouhé době jsem se vrátila ke Kingovi. Filmové zpracování jsem neviděla, ale mám to v plánu. Z počátku jsem měla problém se začíst, ale od druhé třetiny to byla jízda.

Neopol

Výborná knížka-na film nekoukat

Shui-Xian

Zřejmě byla chyba číst Pavučinu následně po dočtení Kingova memoáru o psaní. Mně totiž přijde, že v téhle knize značnou část svých spisovatelských zásad porušil. Jmenovitě myslím, že plynulosti příběhu uškodilo to odbočení od linie čtyř přátel a vložení obsáhlé části s oním armádním děním. Svůj význam jistě měla, ale knihu rozpůlila na poměrně dlouhý čas, aniž by všechny její pasáže příběh vyžadoval (buď pro pointu, tak pro obohacení). Být úměrně seškrtaná, asi bych přečetla Pavučinu jedním dechem... V závěrečné třetině nicméně King opět dokázal, že umí čtenáře udržet v napětí a očekávání - co víc: v nepřerušitelném hltání stránky za stránkou. :-) I když jsem se nemohla ubránit srovnávání s tematicky příbuzným "To", finální souboj s panem Šedým a Duditsova role v příběhu vytvořily zatraceně poutavé sepětí. Bavila mě Jonesyho vynalézavost a šedivákovo plahočení se (za stále narůstajícího užívání bobrovin ;-) ). Palec nahoru za originální námět...

Gabi.K

Velmi dobře čtená kniha. Příběh o partě přátel z dětství, kteří díky nemocnému chlapci získali zvláštní schopnosti, přesouvání děje z přítomnosti do minulosti je efektní a jakási invaze mimozemšťanu no velmi propracované . Stále mě fascinuje , kde autor bere tolik námětů, pokaždé odlišných a vždy je děj jedinečný a působivý. Viděla jsem i film, dost průměr, nerozumím proč u většiny filmu, které natočí podle Kinga změní konec a to vždy dost zásadně.
Každopádně knihu doporučuji.

MinaHawke

Bezva kniha i film.

olcab
30.12.2016

Tak tuhle knihu jsem četla asi tak před deseti roky a stále ji mám v hlavě. Vážně! Dokonalé dílo, doporučuji všem, kteří se chtějí bát...

Darknessfriend
27.12.2016

Doctene jedním dechem zacatek knihy je napinavy s hustou atmosferou v pulce kniha poleví ale opravdu nepatrne a konec asi cca.200 stran je to neskutecna jizda ktera vas vycucne az na konci tohohle uzasneho kamaradskeho příběhu. Doporucuji moc dobry pribeh na dlouhé zimní večery ktery se odehrava v huste zasněženém a sny propletenem Derry za me 4,5 hvezdy z pěti. Některé sny prostě umírají a rozpadaji se, to je dalsi z trpkych pravd tohohle světa. Další z mnoha trpkych pravd

danny_21
06.11.2016

Pavučina Snů má výbornou první čtvrtinu, nicméně jako celek, po vstupu pana Šedého na scénu, hodnotím jako průměrnou záležitost i díky tomu, že se mě ta komplikovaná mystika tentokrát moc neoslovila a taky fakt, že poměrně jednoduchý příběh byl proklatě dlouze natahovaný - 65 %

Anet1994
01.10.2016

King je můj oblíbený autor, ale tahle kniha je jedna ze slabších. Každopádně na zabití času poslouží :-)

tomaserd
16.09.2016

Neskutečně promyšlení a brilantní příběh který všem doporučuji

Nikolmiksovska
06.09.2016

Kniha se cetla jednim dechem(teda az ke konci, kdy jsem si s litosti zacala uvedomovat, ze ten nadherny pribeh konci). Doporucuji!

Arlienen
14.08.2016

Nejvíce se mi líbila postava Dadyce, je škoda, že King mu zpečetil jiný osud, než jaký jsem si přála já.

Aredhelka
02.08.2016

Jedním slovem ÚŽASNÁ. Kniha je opravdu jedinečnou a dokonalou tvorbou, která se nedá vůbec ničím předčít.

gemi
07.06.2016

Přemýšlím, jak začít recenzi této skvělé knihy, aby sama nebyla o rozsahu vieweghovského románu (tedy středně útlé brožury), protože toho mám na srdci opravdu hodně.

Předně - tohle je horor jak má být, se vším všudy. Zapomeňte na thriller Cujo, zapomeňte na krimi/fantasy Lisey a její (nudný) příběh, protože tohle bude jízda ve stylu To a Osvícení. Jízda, ze které se vám pořádně zatočí hlava.

Kinga se vyplatí číst chronologicky. Pokud totiž za sebou máte geniální To, bude se vám kniha líbit daleko víc než těm, kteří to (nebo To?) stěstí nemají. Pokud ne, nechte Pavučinu snů ještě chvíli ležet a přečtěte si nejdřív To. Vrátíte se totiž do Derry, jen s jinou (a rovněž velmi sympatickou) partou kamarádů a potkáte spoustu odkazů a reálií právě z To, bez jehož znalosti budete velmi ochuzeni. Pokud jste To četli, pak máte představu o tom, jak svižná jízda je právě před vámi a říkám rovnou - máte se na co těšit.

Pavučina snů má v sobě rovněž osvědčené hororové prvky z Osvícení. Nelidská hrůza nejlépe vynikne v izolovaném prostředí. Seznámíte se se čtyřmi přáteli, kteří si vyrazili na lov daleko od civilizace a najednou zjistí, že se ocitli v té nejhorší noční můře.

King je spisovatel několika tváří, což se projevuje nejen v rozmanitosti žánrů jeho knih (není všechno horor, co se za horor označí), ale také v tom, jakým tempem se ubírá příběh. Jestli si myslíte, že těch 600 stran, které máte před sebou, bude nějaká selanka, kdy se bude tu a tam stovku stránek plkat jen tak do prázdna, tak to se škaredě (nebo spíš krásně) mýlíte, protože vás čeká pořádný sešup téměř od začátku až do samotného konce, nevydechnete si ani na chvíli. Opět jsem zažil ten euforický pocit jako při To (i když ne tak silný, protože když je něco dokonalé, těžko to lze vylepšit), že prostě musím číst dál, i když můj mozek řve, že měl už dávno spát.

Na to, jak je kniha strhující, krásná i krutá zároveň, a také plná emocí, byla velmi krátká. Těch 600 stran uteče jako voda a vy si v poslední třetině uvědomíte, že vás začíná pozvolna mrzet, že tahle parádní jízda (doslova) už za nějakých usmolených pár set stran skončí. Pokud lze podle něčeho poznat dobře napsanou knihu, pak je to právě tohle.

MonikaV
01.04.2016

Tak, dočteno. Líbila. King rozjel fantazii na 100 procent. Myslím, že je to docela náročná kniha, a chápu, že ne každý v ní najde zalíbení.

marek6463
23.03.2016

Film není špatný,ale moc průměrný,a to zatím co kniha je nadprůměrná.

premacech
29.01.2016

Poprvé jsem ji přečetl špatně a nelíbila se. Podruhé (2015) to bylo něco jiného. Pekelná jízda! Viď, Jonesy? Super atmosféra, takovéhle příběhy mě hodně baví. 95%.

Targa Dall
19.11.2015

Napřed jsem myslel, že příběh končí po cca 100 stranách (kniha má celkem 680). Mýlil jsem se, teprve to začalo - a jak!
Jedná se o úžasný příběh, plný snů, "magie", přátelství, "malých problémů" při záchraně světa. Kniha se těžko popisuje, je prostě třeba si ji přečíst :)

Valentine
21.09.2015

Výborná a neuvěřitelně napínavá sci-fi záležitost, ze které mrazí až do morku kostí a přitom se od ní nedá odtrhnout. King ve své nejlepší formě, řekla bych. S touhle knížkou v ruce rozhodně nebude PPDD ;)

evickakyticka
01.09.2015

Ač nerada, musím přiznat, že tuto knihu jsem nedočetla. Nebavila mě. A to jsem ji tak dlouho po bazarech sháněla... Těžko říct, v čem byl problém. V tomto případě se (bohužel) radši podívám na film.

Tomsimas
29.08.2015

Parta čtyř kamarádů se vydává na každoroční výlet do divočiny a netuší jaké hrůzy je tam čekají. Začátek je pěkně tajemný ve stylu To. Pak ale přijde parazit, co způsobuje střevní nevolnost a veškerá temná atmosféra je fuč. Samotná koncepce mimozemštanů mi nepřišla moc zajímavá. Jediná věc co stála za řeč, bylo postupné polidštování pana Šedého. Čekal jsem něco trochu jiného. Moc dlouhé a natahované, hlavně Kurtzovo pronásledování Owena a Henryho a jejich pronásledování pana Šedého, to mi přišlo jak z animáku s Tomem a Jerrym. Návštěva města Derry potěší.

JanaChloé
29.07.2015

Čekala jsem že to bude lepší

Maus
24.07.2015

Nemám ráda moc věci o mimozemšťanech. Ať se jedná o seriál, film nebo knížku. Ale King mě opět náramně překvapil a tato knížka se mi hrozně líbila. Zatím jsem přečetla asi jen pět knížek od Kinga a čtu další, ale rozhodně chci přečíšt všechny.

ladyblack
19.07.2015

S většinou komentářů nemohu souhlasit. Podle mě jedna z nejlepších Kingovek. Je zde sice hodně sci-fi, ale mně to vůbec nevadilo. Kniha mě vtáhla do děje hned na začátku. Co jsem se nanadávala Kurtze a nafandila Henrymu... Chvílemi jsem i věřila v to, že pan Šedý přijme nějaké lidské pocity a stane se hodným... ^^ Pan King mě donutil k velkému počtu špantných pocitů. K pocitům, že mám na sobě zrnka Ripleyové, že mi tělo obrůstá byrusem, že mám někde na těle červené skvrnky... Obrovsky jsem si oblíbila Dadyce. A měla jsem slzy na krajíčku na konci knihy... Obrovsky mě sklamalo filmové zpracování této knihy. Nelíbilo se mi pozměnění osudu Dadyce a film mi proto přišel až moc fantasy.
Každopádně kniha byla podle mého perfektní a vřele ji doporučuji :))

LucieRossi
05.07.2015

Některé pasáže byly na můj vkus až přehnaně scifi, ale celkově hodnotím knihu kladně.

bukiet
26.06.2015

Tak toto bylo obrovské zklamání. Nikdy bych nevěřil, že budu dočítat Kingovu knihu jen proto, že nemám rád nedočtené příběhy. Nezajímavé charaktery, spletitě a dlouze vyprávěný vpravdě jednoduchý děj. Popření zásad, jež King vyslovil ve své předešlé knize O psaní. Tolik nic neříkajících canců, které mohly a měly skončit vytrženy v koši. Potěší jistá návaznost na román To, který by Pavučina snů mohla i trochu připomínat a jemuž sotva ke kotníkům dosahuje.

kethy
22.05.2015

Opět jedna z Kingovek, kde má velký podíl na ději cizí mimozemská rasa. V tomto případě laškovně zvaná Ripleyová. Napínavé, hororové a smrtící drama Jonesiho a jeho snahy o záchranu....všeho a všech.