Pavučina snů

Kdysi dávno se v prokletém městě Derry (dějišti klasických románů To a Nespavost) spojili čtyři kluci a odhodlali se ke statečnému činu. K činu, jenž je všechny změnil způsobem, který nikdy nebudou schopní pochopit. Teď, o pětadvacet let později, jsou z kluků dospělí muži, každý se svým vlastním životem a vlastními starostmi. Ale vzájemné pouto přetrvalo. Každou loveckou sezónu se čtveřice znovu schází v lesích severního Maine. Letos do jejich chaty zabloudí dezorientovaný cizinec, který mumlá cosi o světlech na obloze. A jeho nesrozumitelné blouznění se brzy ukáže až nepříjemně blízké pravdě. Zanedlouho jsou čtyři přátelé vtaženi do děsivého souboje se stvořením z jiného světa. Jejich jediná naděje na přežití leží ve společné minulosti - a v pavučině snů......celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/89_/890/pavucina-snu-890.jpg 4.2915

Derry (4.)

Dreamcatcher (2001)

Horory, Romány, Sci-fi
Vydáno:, Beta-Dobrovský

MartinSt

První část TOP, tajemná, napínavá! Ve druhé části už jsem se malinko začal ztrácet a s každou stránkou jsem se do toho šíleně zamotával. Podle toho taky kniha geniálně pojmenovaná, protože je tam tolik NITEK, až z toho bolí hlava :) "Závěrečná honička" pro mě ale bylo utrpení a už jsem si přál, ať to má nějaký konec, který jsem vlastně ani nějak úplně nepochopil a Epilog ho ještě víc zamotal :D i tak se ale knížka zakousla a neskončila v mojí knihovně v sekci "King - odloženo, nehodlám ani dočíst" :)

Freemantle

Stephena Kinga mám rád, zejména pro jeho hororovou tvorbu. Pavučina snů byla směs sci-fi, thrilleru a rádoby akce. Osobně sci-fi žánr nijak zvlášť nemusím, ke Kingovi mi absolutně nepasuje. Kniha je zbytečně dlouhá, barvité popisy mě unavovaly, autor mohl knihu klidně o 200 stran zkrátit, věřím, že by to bylo jedině ku prospěchu. Postava Dudditse byla milá, Jonesy byl fajn, ale myšlení pana Šedého mi přišlo dost přitažené za vlasy, nějak jsem se nemohl ubránit dojmu, že by se "emzák" choval v našem prostředí a lidském těle tak, jak se choval. Akční pasáže zvláštní... Do čtení jsem se od poloviny musel nutit, posledních sto stran jsem chtěl knihu už definitivně odložit, ale nakonec jsem ji s obrovským sebezapřením dočetl.

LyttaNeyd

Ke knize (a vlastně i ke Kingovi) jsem se vrátila po pár letech. Pavučina snů je jednou z mých nejoblíbenějších knih od Kinga – jednak proto, že se v ní objevují narážky na To, a taky proto, že je to taková čtivá míchanice sci-fi, skoro fantasy, akčního příběhu a špetka hororu. A samozřejmě přátelství a dobrodružství.

Co se mi na Kingových příbězích (světech, chcete-li) líbí asi nejvíc, je, že každý má svá pravidla. Nemůže se tam přihodit nic, co by se tam nehodilo. Když Henry kouše do párku, na chvilku si při tom představí krev, nebo snad byrus.. ale párek jen zůstane párkem. V Tom by se párek mohl proměnit, a zcela jistě by to udělal. Ale ne v Pavučině snů, ta má totiž jiná pravidla. Stejně jako když byl Jonesy ve své kanceláři ve své hlavě, okupován panem Šedým. Pozorovat pana Šedého, jak se nechává strhávat vábením požitků a emocí (slanina!!!), to mě prostě hrozně bavilo.

Nicméně, jednu hvězdičku ubírám a to kvůli několika věcem. Zaprvé kvůli těm nevysvětleným – třeba proč šediváci ve svém rádiovém vysílání říkali ta prvočísla? Těžko říct, jestli to tam bylo jen pro ozvláštnění, nebo jestli to mělo nějaký význam, který King zapomněl dovysvětlit. A pak taky ten příšerný epilog. Proboha! Kdyby tam nebyl, tak bych asi dala pět hvězdiček, ale takhle.. Nevím, dva přeživší, kteří skoro světácky hovoří o tom všem.. přišlo mi, že se to tam vůbec nehodí a že se ti dva ani nechovají tak, jak po celý dosavadní příběh. Kdyby tam třeba bylo víc vzpomínek a příhod s Dudditsem, bylo by to pro mě asi lepší. Takhle mi to poněkud zkazilo ten konečný dojem z knihy.

Ale pokud od tohohle odhlédnu, pořád to bylo skvělé čtení a je klidně možné, že se k tomu ještě potřetí vrátím.

So antá? Antá nysku? :)

DRALI

Nápad dobrý, ale určitě zkrátit!!! A to o dost. Úplně vídím vykokslýho Kinga, jak doma píše stránku za stránkou a ono to jede, odsejpá jak blázen. Ale je to zbytečné. Nikdo z nás nechce na 150ti stránkách drobného textu číst jak se hrdinové přesouvají z místa A do místa B. Nechci jen negovat, příběh si i přes svoji délku chílemi dokáže udržet napětí a tajemnost, ale těch stránek je prostě moc.

"Ty nechceš vidět píču královny krásy? Tak nechoď..."

evinkaaa
14.11.2017

Čekala jsem něco víc..byla to moje první knížka přečtená od Kinga a jsem docela zklamaná...snad najdu lepší :-)

Klarinet
11.10.2017

Byla jsem v jiné dimenzi a nějak ji nepobrala...Duddits byl nejmilejší, Pan Šedý nejbizarnější a čtyři přátelé svorní. Zatím první z knih génia Kinga, která mě nedostala.

Baiba
16.09.2017

Pro mě jedna z nejzajímavějších Kingovek. Některé momenty jsou sice dost bizarní, ale příběh i postavy jsou skvěle propracované a celý příběh je neskutečně dojemný, aniž by pro mě překročil hranici trapné sentimentality. Kromě toho je kniha od první do poslední stránky napínavá, takže prostě starý dobrý King... Škoda, toho pitomého filmu :)

natalie94
10.08.2017

Ze začáku celkem fajn, po půlce jsem se musela ke čtení přemlouvat, až jsem ji nakonec odložila nedočtenou :/ výjimečný stav

Anysis
12.07.2017

Popisovat lidské myšlení takhle bravurně dokáže jen Stephen King. Kniha naprosto úchvatná, film katastrofa. Polovina věcí v něm chybí a děj si zřejmě režisér upravil po svém. Doporučuji si přečíst jen knihu.

pedroK
08.06.2017

Snad nejlepší, co jsem od Kinga četla...propracovaný příběh, u kterého jsem i já osoba už velká zase po čase trochu bála!!! Perfektní. Jste vtaženi do děje a prostě musíte číst dál, musíte vědět, co bude dál!!

sabina3898
20.04.2017

Po velmi dlouhé době jsem se vrátila ke Kingovi. Filmové zpracování jsem neviděla, ale mám to v plánu. Z počátku jsem měla problém se začíst, ale od druhé třetiny to byla jízda.

Neopol
20.04.2017

Výborná knížka-na film nekoukat

Shui-Xian
17.04.2017

Zřejmě byla chyba číst Pavučinu následně po dočtení Kingova memoáru o psaní. Mně totiž přijde, že v téhle knize značnou část svých spisovatelských zásad porušil. Jmenovitě myslím, že plynulosti příběhu uškodilo to odbočení od linie čtyř přátel a vložení obsáhlé části s oním armádním děním. Svůj význam jistě měla, ale knihu rozpůlila na poměrně dlouhý čas, aniž by všechny její pasáže příběh vyžadoval (buď pro pointu, tak pro obohacení). Být úměrně seškrtaná, asi bych přečetla Pavučinu jedním dechem... V závěrečné třetině nicméně King opět dokázal, že umí čtenáře udržet v napětí a očekávání - co víc: v nepřerušitelném hltání stránky za stránkou. :-) I když jsem se nemohla ubránit srovnávání s tematicky příbuzným "To", finální souboj s panem Šedým a Duditsova role v příběhu vytvořily zatraceně poutavé sepětí. Bavila mě Jonesyho vynalézavost a šedivákovo plahočení se (za stále narůstajícího užívání bobrovin ;-) ). Palec nahoru za originální námět...

Gabi.K
30.03.2017

Velmi dobře čtená kniha. Příběh o partě přátel z dětství, kteří díky nemocnému chlapci získali zvláštní schopnosti, přesouvání děje z přítomnosti do minulosti je efektní a jakási invaze mimozemšťanu no velmi propracované . Stále mě fascinuje , kde autor bere tolik námětů, pokaždé odlišných a vždy je děj jedinečný a působivý. Viděla jsem i film, dost průměr, nerozumím proč u většiny filmu, které natočí podle Kinga změní konec a to vždy dost zásadně.
Každopádně knihu doporučuji.

MinaHawke
14.03.2017

Bezva kniha i film.

olcab
30.12.2016

Tak tuhle knihu jsem četla asi tak před deseti roky a stále ji mám v hlavě. Pan King je mistr svého řemesla. Viděla jsem taky film ale na knihu nemá.Doporučuji!

Darknessfriend
27.12.2016

Doctene jedním dechem zacatek knihy je napinavy s hustou atmosferou v pulce kniha poleví ale opravdu nepatrne a konec asi cca.200 stran je to neskutecna jizda ktera vas vycucne az na konci tohohle uzasneho kamaradskeho příběhu. Doporucuji moc dobry pribeh na dlouhé zimní večery ktery se odehrava v huste zasněženém a sny propletenem Derry za me 4,5 hvezdy z pěti. Některé sny prostě umírají a rozpadaji se, to je dalsi z trpkych pravd tohohle světa. Další z mnoha trpkych pravd

danny_21
06.11.2016

Pavučina Snů má výbornou první čtvrtinu, nicméně jako celek, po vstupu pana Šedého na scénu, hodnotím jako průměrnou záležitost i díky tomu, že se mě ta komplikovaná mystika tentokrát moc neoslovila a taky fakt, že poměrně jednoduchý příběh byl proklatě dlouze natahovaný - 65 %

Anet1994
01.10.2016

King je můj oblíbený autor, ale tahle kniha je jedna ze slabších. Každopádně na zabití času poslouží :-)

tomaserd
16.09.2016

Neskutečně promyšlení a brilantní příběh který všem doporučuji

Nikolmiksovska
06.09.2016

Kniha se cetla jednim dechem(teda az ke konci, kdy jsem si s litosti zacala uvedomovat, ze ten nadherny pribeh konci). Doporucuji!

Arlienen
14.08.2016

Nejvíce se mi líbila postava Dadyce, je škoda, že King mu zpečetil jiný osud, než jaký jsem si přála já.

Aredhelka
02.08.2016

Jedním slovem ÚŽASNÁ. Kniha je opravdu jedinečnou a dokonalou tvorbou, která se nedá vůbec ničím předčít.

gemi
07.06.2016

Přemýšlím, jak začít recenzi této skvělé knihy, aby sama nebyla o rozsahu vieweghovského románu (tedy středně útlé brožury), protože toho mám na srdci opravdu hodně.

Předně - tohle je horor jak má být, se vším všudy. Zapomeňte na thriller Cujo, zapomeňte na krimi/fantasy Lisey a její (nudný) příběh, protože tohle bude jízda ve stylu To a Osvícení. Jízda, ze které se vám pořádně zatočí hlava.

Kinga se vyplatí číst chronologicky. Pokud totiž za sebou máte geniální To, bude se vám kniha líbit daleko víc než těm, kteří to (nebo To?) stěstí nemají. Pokud ne, nechte Pavučinu snů ještě chvíli ležet a přečtěte si nejdřív To. Vrátíte se totiž do Derry, jen s jinou (a rovněž velmi sympatickou) partou kamarádů a potkáte spoustu odkazů a reálií právě z To, bez jehož znalosti budete velmi ochuzeni. Pokud jste To četli, pak máte představu o tom, jak svižná jízda je právě před vámi a říkám rovnou - máte se na co těšit.

Pavučina snů má v sobě rovněž osvědčené hororové prvky z Osvícení. Nelidská hrůza nejlépe vynikne v izolovaném prostředí. Seznámíte se se čtyřmi přáteli, kteří si vyrazili na lov daleko od civilizace a najednou zjistí, že se ocitli v té nejhorší noční můře.

King je spisovatel několika tváří, což se projevuje nejen v rozmanitosti žánrů jeho knih (není všechno horor, co se za horor označí), ale také v tom, jakým tempem se ubírá příběh. Jestli si myslíte, že těch 600 stran, které máte před sebou, bude nějaká selanka, kdy se bude tu a tam stovku stránek plkat jen tak do prázdna, tak to se škaredě (nebo spíš krásně) mýlíte, protože vás čeká pořádný sešup téměř od začátku až do samotného konce, nevydechnete si ani na chvíli. Opět jsem zažil ten euforický pocit jako při To (i když ne tak silný, protože když je něco dokonalé, těžko to lze vylepšit), že prostě musím číst dál, i když můj mozek řve, že měl už dávno spát.

Na to, jak je kniha strhující, krásná i krutá zároveň, a také plná emocí, byla velmi krátká. Těch 600 stran uteče jako voda a vy si v poslední třetině uvědomíte, že vás začíná pozvolna mrzet, že tahle parádní jízda (doslova) už za nějakých usmolených pár set stran skončí. Pokud lze podle něčeho poznat dobře napsanou knihu, pak je to právě tohle.

MonikaV
01.04.2016

Tak, dočteno. Líbila. King rozjel fantazii na 100 procent. Myslím, že je to docela náročná kniha, a chápu, že ne každý v ní najde zalíbení.

marek6463
23.03.2016

Film není špatný,ale moc průměrný,a to zatím co kniha je nadprůměrná.

premacech
29.01.2016

Poprvé jsem ji přečetl špatně a nelíbila se. Podruhé (2015) to bylo něco jiného. Pekelná jízda! Viď, Jonesy? Super atmosféra, takovéhle příběhy mě hodně baví. 95%.

Targa Dall
19.11.2015

Napřed jsem myslel, že příběh končí po cca 100 stranách (kniha má celkem 680). Mýlil jsem se, teprve to začalo - a jak!
Jedná se o úžasný příběh, plný snů, "magie", přátelství, "malých problémů" při záchraně světa. Kniha se těžko popisuje, je prostě třeba si ji přečíst :)

Valentine
21.09.2015

Výborná a neuvěřitelně napínavá sci-fi záležitost, ze které mrazí až do morku kostí a přitom se od ní nedá odtrhnout. King ve své nejlepší formě, řekla bych. S touhle knížkou v ruce rozhodně nebude PPDD ;)

evickakyticka
01.09.2015

Ač nerada, musím přiznat, že tuto knihu jsem nedočetla. Nebavila mě. A to jsem ji tak dlouho po bazarech sháněla... Těžko říct, v čem byl problém. V tomto případě se (bohužel) radši podívám na film.