Hynais Hynais komentáře u knih

Ochráním tě Ochráním tě Peter May

Peter May je nejen vynikající vypravěč, ale do svých knih dokáže dostat místní reálie, které má precizně sesbírané, nastudované a s láskou podané čtenáři. Nejinak je tomu i v této knize. Zklamáním je ovšem sama kriminální zápletka, která není ani příliš vzrušující ani moc uvěřitelná

17.07.2019 3 z 5

Příběhy Staré dámy Příběhy Staré dámy Tomáš Macek

Musím doplnit svůj původní komentář pod čarou. Nedávno jsem s celou svojí rodinou poslouchal audio-knihu při dlouhé cestě autem a všichni (manželka, syn, dcera i její přítel) byli nadšeni, protože netušili, jak vzrušující, fantastické a nevšední zážitky může "obyčejné ježdění na kole" přinášet...
-------------------------------------------------------------------------------------------------
Vynikající, plastické, zábavné i poučné... Mám to i v audioformě a když se mnou osmnáctiletá dcera poslouchala kapitolu věnovanou organizovanému dopingu (Temná síla...), tak se jí udělalo fyzicky špatně.

24.06.2019 5 z 5

Meteorit s rodokmenem Meteorit s rodokmenem Martin Jun

Ta kniha je prostě jiná a to jí dodává na kráse, protože když v záplavě těch přímočaře směřujících a uhlazených románů se objeví něco tak nevšedního, jako román z vesnického prostředí podávaný v dlouhých souvětích, tak to zprvu nevypadá, že "je to výborný", ale je... a vás to dostane, jak přesně je ten styl vhodný pro popis, děj, vyznění situací a tak, pokud se s přispěním autora naučíte tu formu podání nejpozději na straně 44-47 akceptovat, tak budete mít parádní a nevšední čtenářský zážitek!

24.05.2019 5 z 5

Stopařův průvodce Galaxií Stopařův průvodce Galaxií Douglas Adams

Nečetl jsem … poslouchal jsem.
Děkuji pane Adamsi, děkuji Vojto Dyku! Když jsem se zrovna nesmál, tak jsme se na to právě chystal...

Tulák po hvězdách Tulák po hvězdách Jack London

Já jsem k tomu v mládí přišel omylem při čtení jiných "londonovek"... Dneska si ty jiné knihy moc nepamatuji, ale na "tuláka" si vzpomenu vždycky, když se setkávám s nespravedlností, nehumánností, mocenskou zvůlí - a dojde mi, že (nejde-li to jinak) , tak si můžeme pomoci tím, že si vytvoříme svoji realitu, svůj život, svůj svět... Zdrcující nádherná kniha!

Emil Běžec Emil Běžec Pavel Kosatík

Vyslechl jsem audioknihu a je to super - protože je provázána i s Emilovými autentickými promluvami. Moc pěkně zpracováno, bez přehnané adorace tohoto výjimečného sportovce i člověka

26.04.2019 4 z 5

Vyhnání Gerty Schnirch Vyhnání Gerty Schnirch Kateřina Tučková

Kromě osudu brněnských německých občanů Československa mě v knize zaujal i motiv (ne) odpuštění a následného vlivu takového postoje na samotné aktéry i na další generaci(e). Děkuji paní Tučkové za uvědomění si širších souvislostí i za emočně silný příběh...

Zkurvenej příběh Zkurvenej příběh Bernard Minier

Za mě lepší než Mráz. Prostě je to propracováno do detailu a navíc příběh fantasticky graduje. Kdo che začít s Minierem, tak doporučuji tuhle knihu spíše než trilogii s komisařem Servazem, protože vás více vtáhne... Ale je třeba se připravit, že vás po přečtení bude pronásledovat otázka: "Je vůbec možné, aby se tohle stalo?" I když je to celé asi nereálné, čtenářův zážitek je parádní :-)

24.10.2017 5 z 5

Muž z ostrova Lewis Muž z ostrova Lewis Peter May

Moc mě potěšilo, že i když se kniha zase odehrává zejména na ostrově Lewis, tak je prostě napsaná jinak než Skála a přesto opět strhujícím způsobem. Navíc to prolínání různých časových období dává možnost nejen nahlédnout do důvodů chování zúčastněných osob, ale vytváří více paralelních příběhů a já se tak při čtení cítil "bohatší". S P1trem souhlasím v tom, že mi chybí více propracovaná linka vztahu mezi Marsaili a Finem... jenže možná to úsporné "vztaho-opisování" prostě k P.Mayovi patří stejně jako ke Skotsku samotnému.

24.10.2017 5 z 5

Jako zabít ptáčka Jako zabít ptáčka Harper Lee

K tomu se asi nedá nic dodat... Tuto knihu je škoda nepřečíst, pokud chete přečíst jen třeba dvě knihy za život, tak tahle patří do vašeho seznamu... A tu druhou teda nechám na vás:-)

13.07.2017 5 z 5

Chvíli jsem odolával tomu mediálnímu tlaku okolo knihy, nakonec jsem to odposlouchal v autě a těšil se na každou chvíli, kdy pojedu třeba na Slovensko:-) Vynikající styl psaní, parádní jemný i hrubší humor - prostě zážitek!

13.07.2017 5 z 5

Psi z Rigy Psi z Rigy Henning Mankell

Skvěle pospáno prostředí v Lotyšsku po rozpadu SSSR. Místy až parádní šedivá atmosféra... Chvílemi mi v Mankellových knihách připadá, že čtenář by si zasloužil více informací o policejním postupu: vyšetřování, důkazech, nápadech apod. Prostě Nesbo to není...

13.07.2017 4 z 5

Žízeň Žízeň Jo Nesbø

Jsem milovníkem těch dvou Norů (autora i hrdiny:-), ale tomuhle prostě něco chybělo do kvality Sněhuláka nebo Policie. Nebo už jsem prostě rozmazlenej :-)

13.07.2017 4 z 5

Skála Skála Peter May

Právě to (místy kritizované) prolínání linky příběhu s popisem lokálních, ostrovních zvyklostí a návraty do dětství hlavních představitelů se mi moc a moc líbí a jdu rychle na Muže z ...... . Taky je fajn, že postavy nejsou černobílé a každý bojuje se svými démoníčky a démony. Velmi příjemné překvapení a čtení, co nenudí!

22.11.2016 5 z 5

Cesta Cesta Cormac McCarthy

Knihu jsme nečetl, nýbrž poslouchal v autě v podání vynikajícího Jiřího Ornesta. Přesto, že je to fakt hodně stísňující počin, tak mě to do deprese nedostávalo... Neumím si představit, že by někdo popsal lepším způsobem přesně to, co se odehrávalo - ten dennodenní boj o přežití jakožto jedinou možnost zachovat si jakžtakž normální mysl , tu snahu dodat smysl žití svému jedinému blízkému člověku a ten dětský pohled na to, že někde "musej bejt nějaký dobrý lidi, táto". Naprosto strhující román, který ke svému vyznění téměř vůbec nepotřeboval thrillerové zvraty.

20.06.2016 5 z 5

Strach v hrsti prachu Strach v hrsti prachu John Ives

Jaká to radost přečíst si napínavou knihu s jednoduchou zápletkou, v níž se to nehemží civilizačními překvapeními, ale je to prodchnuté otázkou: "Jak přežít?". Vyprávění je vedené tak, že si čtenář dělá téměř filmový obrázek dění - fakt "osvěžující" podívaná:-)

01.02.2016 5 z 5

Už je tady zas Už je tady zas Timur Vermes

Chvílemi je to vtipné hodně, chvílemi málo, chvílemi z toho mrazí... Úplný počet hvězdiček dát nemohu, protože se mi zdálo, že tomu něco chybělo: snad větší odkaz na některé současné politiky, kteří neváhají diktátorské metody používat i dnes (ale zajímavé byly narážky i na politiky demokratické:-)), snad určitá větší hloubka myšlenek (ale jak s tím naložit v "ich-formě"?), možná uvěřitelnost některých postav (ale jde o to v satiře?) - nevím... Každopádně za přečtení to stojí, některé souvislosti z předválečné minulosti mi díky knize došly právě až porovnáním se současným myšlením

13.01.2016 4 z 5

Zakázaná učebnice koučování Zakázaná učebnice koučování Magdalena Vokáčová

Vtipně napsané. Nenásilně učící. Nepodbízivě vtahující. Podpovrchově ukazující. Víc sdělím Magdaleně osobně:-)

29.12.2015 5 z 5

Půlnoční slunce Půlnoční slunce Jo Nesbø

Já jsem z knihy nadšený... Některé Nesbo-triky (například role různých detailů, které se do děje vrátí ve správný moment) jsou stále přítomny, ale přitom je to zase kapku jinak psané než Krev na sněhu I. Napětí to pro mě mělo od začátku do konce a nemuselo u toho umřít ani moc lidí - a těším se na na trojku:-)

29.12.2015 5 z 5

Zmizelá Zmizelá Gillian Flynn

Stihl jsem si ji přečíst dříve než vidět film... A mimochodem film je vynikající (má skvělou atmosféru) a vůbec nevadí, že už máte přečtenou knihu. Však se na něm také scénáristicky GF podílela... Zpět ke knize. Začíná to jak červená knihovna, ale ve finále to má všechno svůj smysl i ve zpětném pohledu. A ten závěr? Čekáte cokoliv, ale takové vyústění prostě ne - a i kdyby jste ho čekali, stejně budete hltat každou stránku!

27.08.2015 5 z 5