Emil Běžec

Chcete vědět, jak žil člověk, který objevil to, pro co byl stvořen, a dělal to? Pokud ano, pak je pro vás odpovědí první ucelený životopis legendárního běžce Emila Zátopka. Vypráví o jeho dětství v početné rodině, o mládí v baťovském Zlíně, o době, kdy se u nás rodil běžecký sport, o respektovaných soupeřích i přátelích, o armádě a disciplíně, o manželství a také o politice. Ale především a stále o běhání. Kniha je připomenutím osudu člověka, kterému se jako jedinému atletovi v historii světového běžeckého sportu podařil zlatý hattrick na olympijských hrách v roce 1952. Je potvrzením toho, že pokud děláte cokoliv na sto procent, není možné, abyste neuspěli, i když zrovna nezískáte olympijské zlato. A pod zátopkovským heslem Nemůžeš? Přidej! je také inspirací k amatérskému běhání nás všech....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/40_/407280/emil-bezec-o7k-407280.jpg 3.856
Literatura naučná, Biografie a memoáry
Vydáno:, Universum (ČR)

Kniha Emil Běžec

Hynais

Vyslechl jsem audioknihu a je to super - protože je provázána i s Emilovými autentickými promluvami. Moc pěkně zpracováno, bez přehnané adorace tohoto výjimečného sportovce i člověka

marnazuza

Když je celá kniha o jednom člověku, těžko se pak při hodnocení knihy odhlíží od hodnocení člověka. Text je bezesporu napsán čtivě a kniha je nápaditě zpracovaná. Nicméně jinak jsem v rozpacích. Zpočátku se zdá, že autor chce dopodrobna popsat vše, co se Zátopka týká a tak si detailně čteme o režimu Baťových závodů a dalších dobových běžcích. S postupem kapitol je ale životopis stručnější a stručnější, že by nevycházelo číslování stránek? Nebo autor nechtěl legendu příliš kritizovat? V tom případě to klidně celé šlo pojmout odlehčeněji a místo omílaného "Emil byl skvělý vypravěč a srandista" mohl zařadit nějaké z těch jeho vyprávění. Prý tisíckrát opakoval své zážitky ze slavných olympijských běhů, my se je ale nedozvíme. Chybí tomu emoce. A místy se našlapuje velmi opatrně po špičkách. Dalo se to celé prodat líp, nicméně za přečtení to stojí.

xxtom

Moc hezká kniha, dozvěděl jsem se hodně nového ze života pana Zátopka. A audio kniha načtená panem Trojanem je famózní.

Emily82

Z knihy jsem byla nadšená, byla čtivá a neotrele číslování tomu dodalo smrnc. Pan Kosatík je skvělý spisovatel.

E_Lan
08.12.2018

Krásný příběh zpočátku jednoduše se vyjadřujícího muže, jehož hloubka spolu s knihou postupně vyvíjela. Posloucháno jako audiokniha, fantasticky namluvená panem Trojanem. Pro mne jako amatérského ale přeci jen pravidelného běžce pak snad ještě jedna * navíc za souznění duše:-)

momo01
17.11.2018

[audiokniha] Po přečtení předchozích komentářů na DK byla audiopodoba této knihy určitě šťastnou volbou. Knihu čte skvělý Ivan Trojan a součástí jsou záznamy z reportáží, Zátopkův zpěv slováckých písní a záznamy z jeho rozhovorů, kde komentuje své výsledky. To všechno oživuje autorův suchý popisný styl. Jestli nějaký člověk motivuje k tomu, jít si za svým snem, tak je to Zátopek. „Zátopek nemá žádný evidentní běžecký talent, jehož podstata by se nedala pochopit. Všech svých úspěchů dosáhl tréninkem." O to víc je škoda, že autor příběh Zátopka dostatečně nevytěžil, ve všech tématech klouzal tak nějak po povrchu. Někde jsem četla, že Kosatík se spíše zúčastnil, než by zvítězil. A je to tak.

Lenka4
20.01.2018

Autor běžící v Emilových stopách se snažil zachytit vše, co týká sportovní dráhy atleta. Na širší ohlédnutí po dalších aspektech jeho života mu už nestačil dech(nebo zdroje). Přitom různé zmínky v textu naznačují, že by bylo možné přinést mnohem plastičtější a barevnější portrét. Zajímavé jsou informace o poměrech u firmy Baťa ve Zlíně. Hodně rozpačitě vyznívá závěr knihy věnovaný poměru Emila Zátopka k politice.

Paobratil
15.11.2017

"Nelétaj jako blázen po polu, Emilu!"