hvězdo.kupa hvězdo.kupa komentáře u knih

Vejce a já Vejce a já Betty MacDonald

Měla jsem moc předsudků. Že je to pro "zasloužilý matky s pěti dětma" a že to jinak nepochopím. Ale prd. Pochopila jsem to všechno, a jak jsem se nasmála u těch "starých" vtipů. A už si jedu na autobiografické vlně Betty MacDonaldové, a směju se pořád, i když téma není tak úplně k smíchu.

Než jsem tě poznala Než jsem tě poznala Jojo Moyes

Konečně příběh s obyčejnou holkou, která se nevrhá do všeho po hlavě tak, jak je to dneska moderní, a které vážně věřím, že je obyčejná a spokojená se svým obyčejným životem. Slaďák konečně z trochu jiného soudku. Chytlo mě za srdce. Film překvapivě stejně skvělý, jako jeho knižní předloha.

Dcera sněhu Dcera sněhu Eowyn Ivey

Ano, na tohle ráda vzpomínám, baví mě tady ty příběhy uprostřed hnusného nevlídného studena, kdy se postavy musí vypořádat především samy se sebou. A to teda každý neumí.

01.03.2018 5 z 5

Řbitov zviřátek Řbitov zviřátek Stephen King

Moje první Kingovka. Moc nadějí jsem do ní nevkládala. Ale to proto, že jsem tehdy byla Kingem nepolíbená. Taky jsem si myslela, že název je chyba tisku. Dnes už se tomu směju a s láskou vzpomínám na tohle první seznámení s "Kingzávislostí" :)

Sedmilhářky Sedmilhářky Liane Moriarty

Myslím, že při tomhle čtení jsem vydechla až, když jsem zaklapla desky. Byla to pecka, dlouho se mi nestlo, že by mě tak strašně moc překvapil konec. Ještě dlouho jsem to vstřebávala a pěla ódy :D A hrozně mě potěšilo, že se to chystali zfilmovat s hvězdným obsazením. Což mě ve výsledku nepotěšilo vůbec. Natáhnout toto skvostně napínavé dílo do sedmi dílů bylo podle mě hrozně na škodu a závěr, ta původně nejvíc struhující část, tu natočili v pěti minutách a šlus. Vizuelně hezký, ale málo překvapivý. Být vámi, rozhodně dám nejdřív přednost knížce!

02.03.2018 5 z 5

Jo, nejenže roním slzy pokaždé u filmu, ale i u knížky se mi svíralo srdce. První milou zprávou bylo, že film má knižní předlohu, takže jsem do ní vložila své naděje a ona mi to oplatila vtipným, láskyplným vyprávěním o nelehkém soužití se čtyřnohým přítelem. Zvířecí bezmezná oddanost mě vlastně vždycky dostane do kolen.

Dívka ve vlaku Dívka ve vlaku Paula Hawkins

Bylo to celkem předvídatelné. Někdo holt nemá ten dar umět to pořádně zakamuflovat. Přikláním se k názorům, že se o tom tak moc mluvilo, až to knížce uškodilo, protože každý čekal bůh ví co nevídaného. Ale je to obyčejný příběh s vraždou. A film? Ten dle mého názoru neměli točit tak rychle, jenom proto, že to čtenáři vyžadovali. Kdyby si s ním víc vyhráli, mohl aspoň ten být solidním thrillerem.

28.02.2018 3 z 5

Muži, kteří nenávidí ženy Muži, kteří nenávidí ženy Stieg Larsson

Na prvních stránkách jsem se chytala za hlavu, do čeho jsem se to pustila, "jakýsi politický a mafiánský kecy". Ale ještě teď jsem v šoku, jak mě ty politický a mafiánský kecy vtáhly a jakou rychlostí jsem se blížila k poslední straně. Nyní mám bohužel za sebou celou trilogii Milénium a vlastně mě to hrozně mrzí. Protože je mi jasné, že tohle asi žádné norské krimi nemůže překonat, a já závidím každému, kdo má tyhle knížky ještě před sebou. Zároveň mě mrzí, že od Stiega Larssona se už nových děl nedočkáme a tak mi asi nezbyde nic jiného, než si tuhle trilogii opět někdy vychutnat. Co se filmů týče, švédská verze je rozhodně lepší, ale na knižní předlohy nemá ani omylem. Milión, pro mě zásadních věcí ve filmu není, a vůbec - já jsem si postavy vyfantazírovala jinak... O:-)

Jeden plus jedna Jeden plus jedna Jojo Moyes

Na začátku jsem byla děsně napjatá, uprostřed už mě ta romantika začínala nudit, blízko ke konci jsem za každou kapitolou v duchu vykřikla: "Cože??!" a na konci už mi bylo jasné, jak to s nimi dopadne.
Možná mi přišel trochu únavný ten kontrast mezi extrémní chudobou a extrémním bohatstvím, který mi byl neustále připomínán. Ale jinak vesměs uklidňující čtení, takové to, co je potřeba občas zařadit mezi to kriminálno, nereálno, depresivno ...

04.04.2018 3 z 5

Geraldova hra Geraldova hra Stephen King

Samota je podle mě jedna z nějděsivějších věcí. Ve spojení s bezmocí je to pro mě dostatečná dávka děsivého napětí.

05.03.2018 5 z 5

Drobný poklesek Drobný poklesek Jan Ellison

Moc nemusím to neustálé skákání z přítomnosti do minulosti a zase zpátky, obzvlášť, když to autor neumí podat tak, abych z toho neměla hlavu jak pátrací balón :) Až dokonce jsem moc nevěděla, o čem čtu, "o co jí vlastně jde". Jednou stačilo.

02.03.2018 2 z 5

Hobit (alebo Cesta tam a späť) Hobit (alebo Cesta tam a späť) J. R. R. Tolkien

Kdysi dávno, u babičky na prázdninách... Zhltla jsem hobita, ačkoli jsem zase měla tisíc předsudků ( vždyť je to fantasy, vždyť je to strašně starý a bla bla). Byly to neoprávněný předsudky. A stejně tak jsem měla až doteď předsudky vůči trilogii Pána prstenů (vždyť to bude moc složitý, vždyť už znám filmy nazpamět a bla bla). Ale nakonec už na mě Společenstvo prstenu čeká v poličce, protože tohle chci zažít znova.

02.03.2018 5 z 5

Dcery Lamače kostí Dcery Lamače kostí Ted Dekker

Navzdory takovému "hnusnému ději" mě to potěšilo. Byla to má jedna z prvních zkušenností s thrillerem, možná, že dnes už by mě neuchvátila, ale tehdy tedy rozhodně ano, proto doporučuju spíš thrillerovým začátečníkům ;)

01.03.2018 4 z 5

Život po tobě Život po tobě Jojo Moyes

Druhý díl mi přijde jako zbytečné pokračování, plné zbytečných "neuvěřitelných" náhod, zbytečně velká love story o úplně jiné Louise, které si vynutili čtenáři. Tvářím se, že to není pokračování svého prvního dílu, abych si nepokazila dojem z něj.

28.02.2018 3 z 5

Morová rána Morová rána Betty MacDonald

Během čtení se u mě projevovaly příznaky hypochondrie, až tolik mě Betty vtáhla s sebou do sanatoria. Na druhou stranu se mi tam s ní líbilo, přála bych si stejnou dávku léčivého humoru pro každého nemocného.

Príbeh Edgara Sawtella Príbeh Edgara Sawtella David Wroblewski

Přímé řeči je zde poskrovnu. Děsilo mě to, celkem dost, ale pak jsem propadla láskyplným a květnatým popisům krajiny, povah, psího chování a na konci jsem ještě dostala porci nečekaného napětí, které jsem k uspokojení ani nepotřebovala, a díky tomu u mě knížka stoupla na vrchol. Protože zažít mezi řádky něco úplně nepředvídatelného je neobvyklé.

Manželovo tajemství Manželovo tajemství Liane Moriarty

Někdy beru do ruky knížky, o kterých toho moc nevím, ale zrovna mám prostě chuť skočit do neznáma. Tohle byl ale vydařený skok! Poměrně neotřelá zápletka, s těmi "neotřelými" se poslední dobou roztrhl pytel, ale tohle mě fakt dostalo, konec šokoval, zkrátka ukázkové počteníčko. Ihned jsem začala nakupovat další autorčiny knížky, což se ne vždy vyplácí, ale Manželovo tajemství má už napořád místo v mém srdci :)

Farma Farma Tom Rob Smith

Farma je pro mě velkým zklamáním. Chystala jsem se na její koupi docela dlouho, rychle s chutí jsem začala číst, ale stejně rychle mě chuť opouštěla. Trpělivě jsem ale louskala stránky a doufala aspoň v naprosto šokující konec. Ale šokovalo mě akorát to, že už je konec, a já ho vůbec nerozeznala od prostředku. Tuhle knížku pošlu někam dál. A to nikdy nedělám.

28.02.2018 2 z 5

Slepá skvrna Slepá skvrna Torkil Damhaug

Neměla jsem ráda detektivky. Dokud mi jednou při nákupu nepřeskočilo a nekoupila si Slepou skvrnu - líbila se mi ta chatička na obalu. Po přečtení se mi líbilo všechno! A v té chvíli jsem propadla norskému krimi.

Osm Osm Radka Třeštíková

Za mě dobrý! Přiznám se, že české autory zanedbávám a tak jsem sáhla po "bestselleru", jak tvrdili. Mně tento břitký přisprostlý humor a milenecké peripetie na čtyř stech stánkách bavil, dokonce jsem se i nahlas smála. Jednou za čas takováto četba rozhodně neuškodí.