hrdlickova_61 hrdlickova_61 komentáře u knih

Obrázky z českých dějin a pověstí Obrázky z českých dějin a pověstí Zdeněk Adla

Nejsem závistivá povaha, ale nad touhle knížkou mě už kolikrát zamrzelo, že naše starší generace ji nemohla číst ve školních letech. Moc by se líbila i nám. Dala by nám rámec, do kterého se ostatní historické vědomosti pak už celý život pěkně zasazují jako kamínky do mozaiky. A ještě by nás to ohromně bavilo a četli bychom ji pořád dokola. Měli bychom chuť vídat ty milé obrázky a připomínat si vtipné texty co nejčastěji. Takhle přesně posloužila mým dětem a jejich vrstevníkům a jsem ráda, že je k sehnání ještě i teď.

01.04.2019

100 kapek 100 kapek Zdeněk Adla

Knížku jsem poznala až jako dospělá, ale prohlížela ji pořád dokola, jako kdybych byla jedním z těch malých čtenářů, pro které je určena. Je milá, vkusná, vtipná, zábavná, a kdykoliv mi přijde do ruky, mám z ní hezký pocit.

Robot Emil Robot Emil Jiří Havel

Robota Emila jsem vídala jako malá v televizi, a když vyšla knížka (a ještě k tomu s obrázky mého oblíbeného Jiřího Kalouska), hned jsem po ní skočila. A nezklamala jsem se ani v ní, ať už tenkrát, ve školním věku, tak později, kdy jsem ji četla svým dětem a půjčovala ji v knihovně.

Člověče, nemrač se! Člověče, nemrač se! Jiří Havel

Chytré a milé slovní hříčky, neméně pěkné obrázky a vůbec celá úprava knížky, to se to chválí, když co stránka, to nová radost a překvapení! Tedy, pokud jde o to překvapení, tak pro ty, kdo čtou poprvé. Pro mě už ne, já to znám za ta léta už všechno zpaměti : o)

Písničky bez muziky Písničky bez muziky Emanuel Frynta

Tyhle verše patří k takovým, jaké by měl člověk chuť nosit neustále u sebe a přemlouvat lidi, aby si je taky přečetli. Píšu "člověk", a ne "já", protože si myslím, že tenhle pocit z nich musí mít skoro každý, kdo si je přečte. Aby taky ne, když je něco tak nápadité, vtipné, neotřelé, milé, a ještě to oplývá dokonalým rytmem a rýmuje se to. Říkáte si, jak to vůbec mohl někdo takhle vymyslet, a jestli to není spíš zjevení než knížka : o)

01.04.2019 5 z 5

Zpívající memoáry, aneb, Když archiv zakuká Zpívající memoáry, aneb, Když archiv zakuká Jan Vodňanský

Mám ráda nejrůznější vzpomínky a přečetla jsem takových knížek opravdu hodně. Tahle asi není příliš známá - a to je škoda, protože je výborná. Obsažná, čtivá, vtipná...

Víno tvé výborné Víno tvé výborné Svatopluk Karásek

Přiznám se, že jsem původně Sváťu Karáska jako osobnost nijak moc neznala. Ke čtení knížky mě nalákal zajímavý název. Ze zvědavosti jsem zalistovala - a přečetla pár odstavců - a knížku okamžitě koupila - a pak ji takřka nedala z ruky, dokud jsem nebyla na konci. Dá se nad ní slzet smíchy i dojetím, dozvíte se z ní spoustu věcí, které by vás asi nenapadlo někde hledat, a i kdyby, hledaly by se těžko. Myslím, že něco si v ní najde snad úplně každý.

Korektor Korektor Jana Kilianová

Už jsem si vzpomněla na tolikero knížek, jimž musím teď hned dát pět hvězdiček (a u většiny si říkám, jak to, že mě nenapadla hned mezi prvními) - a najednou se mi vybavil Korektor! Jak to, že mě nenapadl hned mezi prvními? Hledí na mě z obálky knížky... Tak už jsem tam zaklikla těch pět hvězdiček... Korektor hledí dál... Za vteřinku se odhlásím z Databáze a budu pokračovat v tom všem, co jsem dneska už rozdělala (náhodou ne žádné korektury, ale taky je někdy pro někoho dělávám) a říkám si, jak se asi tak bude v tu chvíli tvářit korektor...

Základní kniha o čakrách Základní kniha o čakrách Shalila Sharamon

Knížku mi doporučila kamarádka. Okouzlilo mě hlavně to, že jednotlivé čakry mají barvy duhy. A také to, že moje tehdy osmiletá dcerka, která neměla o knížce ani tušení, začala přesně v té době malovat množství obrázků v duhových barvách. Nemyslím si, že by to byla jen náhoda. Jak se říká, něco je mezi nebem a zemí. Tahle knížka je jednou z těch, díky kterým jsem se o tom dověděla něco více.

Celestinské proroctví Celestinské proroctví James Redfield

Dobrodružná "omáčka" mě v téhle knížce moc nezajímala, ale její filozoficky laděné části ano.

01.04.2019 5 z 5

Chatrč Chatrč Wm. Paul Young (p)

První polovina knížky se mi vůbec nelíbila, ale doporučení mojí kamarádky mě u ní udrželo. Druhá polovina pro mě byla zajímavá. Viděla jsem i film a je velmi blízký předloze.

Krásna Adygené Krásna Adygené Vladimír Aleksejevič Solouchin

Knihu jsem v dětství slyšela předčítat v rozhlase, velmi se mi to (jako většina takových čtení) líbilo, a tak jsem se k ní ráda vrátila a sehnala jsem si i jiné autorovy knihy.

01.04.2019 5 z 5

Krása nesmírná Krása nesmírná Irina Karnauchovová (p)

Nejdříve jsem knížku četla hlavně proto, že mám ráda koně a že tam byli skoro na všech obrázcích, posléze jsem si oblíbila všechny ty statečné a obětavé dívčiny s krásnými dlouhými vlasy, oblečené v zajímavých šatech - a tak to převládlo nad morbidními motivy, jimiž se knížka jen hemží. Nakonec, tohle platí asi na všechny lidové pohádky, že jejich silné kouzlo všechno přemáhá...

Medvídek Pú  (20 příběhů) Medvídek Pú (20 příběhů) A. A. Milne

V mém dětství mě knížka minula, ale když jsem našim dětem koupila kazety, kde ji neodolatelným způsobem předčítá Marek Eben, zalíbila se nám všem.

Dobrý člověk ještě žije Dobrý člověk ještě žije Romain Rolland

Knížku mám spojenou s hlasem pana Zdeňka Štěpánka, který ji předčítal v rozhlase. Z jeho přednesu je poznat, že ji měl rád - a je to silně nakažlivé : o)

Čenkovej deti Čenkovej deti Fraňo Kráľ

Knížku jsem četla asi tak v 7. třídě slovensky a zanechalo to ve mně hluboký dojem - jak obsah, tak způsob vyprávění, tak sama slovenština.

Malý Bobeš Malý Bobeš Josef Věromír Pleva

Knížku jsem četla sama od sebe, ještě dříve, než byla ve škole povinná. Možná i díky ní jsem měla k povinné četbě dobrý vztah, brala jsem ty tituly jako zaslouženě doporučené a stejně tak knížky z čítanek. Ve většině jsem našla něco, co mě hodně zaujalo, takže to dalekosáhle předčilo tendenční charakter některých z nich a dodnes jsem ráda, že jsem mohla s autory sdílet jejich vzpomínky a úvahy. Nedělalo mi potíže rozumět i těm, které už i nám byly víceméně vzdálené, protože v nich šlo hlavně o přátelství, dobrodružství, soucit, různé obyčejné radosti... A také starosti, které byly někdy podobné mým, někdy hodně odlišné... O to více jsem se o ně zajímala. Koho by nedojala smrt malého bratříčka nebo těžký úraz tatínka? Kdo by se neradoval ze záchrany málem utopeného děvčátka, nebo i "jen" nadmuté stračeny? A to, že dnes je ke čtení takových knih potřebný komentář rodičů, je jejich další předností, protože takové chvíle jsou vzácné a čím je důvodů k nim víc, tím líp.
A ještě musím zmínit, že mám moc ráda ilustrace Jana Provazníka, a to jak v téhle knížce, tak například v Gabře a Málince. Škoda, že už je teď skoro zapomenutý

Mezi chodskými dřevorubci Mezi chodskými dřevorubci Jan František Hruška

Autor napsal o lidech, s kterými se osobně znal, jejichž dobrou a pracovitou povahu obdivoval a jejichž osobitý svět zažil v době, kdy už začal být na ústupu. Stejně jako jeho krajan a přítel Jindřich Šimon Baar měl J. F. Hruška snahu ještě na poslední chvíli zaznamenat to, co oba pokládali za velmi cenné a z čeho dodnes čerpáme i my, aniž by si to většina z nás uvědomovala. Knížky obou autorů vřele doporučuji každému, kdo má snahu hledat naše kořeny a nacházet v nich inspiraci pro naše dnešní životy.

K lásce připraven K lásce připraven Miroslav Plzák

Velká škoda, že tahle knížka už je spolu se svým dvojím pokračováním už dávno vyřazená z většiny knihoven. Očetla se, rozsalátovala, dala na odpis. Měla by pořád ještě co říci - je nadčasová a podle mého soudu velmi užitečná. Týká se pravidel férového soužití mezi partnery a uvedené tipy a rady se dají využít v životě obecně, třeba i ve vztahu k rodičům, na pracovišti, atd.

Nejvíc se mi při čtení líbilo, že je napsáno formou dialogu a že něco, na co bych se v té které části textu ráda sama zeptala, jsem pravidelně v dalším odstavci našla napsané a probrané. Oba autoři se vyznačovali i v jiných svých knihách svěžím a srozumitelným stylem, což právě v této "trilogii" vyniká a věřím, že ji mnoho mých vrstevníků četlo jedním dechem, stejně jako já.

Jana a Jan (1-3) Jana a Jan (1-3) Jiřina Trojanová

Knížku jsem četla na nadšené doporučení mé kamarádky. Mám navíc moc ráda příběhy psané z více pohledů - a právě v tomhle směru jsem si přišla na své, protože některé kapitoly vypráví Jana, jiné (často o těch samých událostech) Jan. Vojenskou propagandu jsem brala jako obvyklý přívažek, tak jak to v těch letech často bývalo a bralo se to s nadhledem, a stejně jako asi pro většinu ostatních pro mě byl podstatný vztah těch dvou, jejich smutek při loučení, jejich dobré úmysly a občasná selhání... to vše nám bylo blízké a je to v knížce hezky vykresleno. Jako důkaz můžu použít to, že si hodně podrobností pamatuju dodnes, i když jsem tu knížku neměla nějakých 40 let v ruce.