hrdlickova_61 hrdlickova_61 komentáře u knih

Mrak Mrak Gudrun Pausewang (p)

Tahle malá knížečka se mi vůbec nejeví jako vymývání mozků, ani jako nudné čtení, ani jako škvár. Myslím si, že v případě opravdové havárie jaderné elektrárny by se odehrálo mnoho příběhů podobných tomuto. Přehnané je z mého pohledu jen to, že rodiče byli zrovna na protijaderné demonstraci. Povaha hlavní hrdinky, její rozhodování a jednání, to vše na mě působí autenticky, takže jsem její osud sledovala s opravdovou účastí a nijak se za to nestydím, i když si tím pravděpodobně vysloužím nálepku ekoteroristy...

Lovy beze zbraní Lovy beze zbraní Jaromír Tomeček

Patřím k pamětníkům, kteří ještě zažili stejnojmenný televizní program. Už sám název se mi tehdy velmi líbil, jednotlivé besedy také a knížka J. Tomečka s nádhernými ilustracemi Mirko Hanáka mi to vše připomíná. Vůbec nejvíc mě v ní zaujal závěr s příběhem starého jelena - víc k tomu prozrazovat nebudu a doporučuji k přečtení.

Čas hájení, čas lovu Čas hájení, čas lovu Jiří Andreska

Název trochu mate, protože působí dojmem, že knížka je určena hlavně myslivcům. Stejně jako autorův podobně zaměřený titul Zvířata v nejistotě (a i cokoliv jiného od něj) mohu komukoliv vřele doporučit. Dokonce i těm lidem, kteří se o zvířata nezajímají - myslím si totiž, že po této četbě by se to změnilo.

Nejvíc se mi líbí, že jde o "obyčejné" naše druhy, s nimiž se můžeme venku setkávat, a přesto o nich mnoho nevíme. Všechny knihy J. Andresky jsou maximálně čtivé a nabité informacemi, jsou příjemné a svědčí o krásném autorově vztahu k přírodě i k lidem.

O životě divokých prasat O životě divokých prasat Heinz Meynhardt

Stejně jako knížka téhož autora Mezi divočáky, i tahle (určená spíše pro děti, ale vhodná pro každý věk) mě velmi zaujala. Unikátní zkušenosti člověka, který se spřátelil s tlupou divokých prasat a doslova s ní žil, to je mimořádné téma. A je i velmi pěkně podáno.

Alej vzpomínek Alej vzpomínek Ladislav Tůma

Velmi příjemná knížka. Pro současného čtenáře je asi nejzajímavější kapitola o životě v rodině F. L. Čelakovského (z níž L. Tůma pocházel). Moc ráda bych si přečetla i další autorova díla, kdyby bylo kde si je půjčit.

Paměti babičky Kavalírové Paměti babičky Kavalírové Josef Jan Frič

Jsem moc vděčná za to, že tato kniha vznikla a že jsem se o ní díky rozhlasové četbě dověděla. Je to jedna z nejlepších, jaké znám.

Barunka Barunka Antonín Zápotocký

Knížka podle mě výborně seznamuje s životem dětí tehdejší doby a pokládám ji za velmi užitečnou. Skutečnost, že jsou tam zdůrazněné odlišné vlastnosti bratra Pepíka a jsou kritizovány jako sobecké, to je také určitý doklad doby a k tomu vyprávění to zkrátka patří. Tak jako tak se k Barunce hodí společné čtení dětí s rodiči, a tak se to vše může náležitě probrat. A stejně jako u jiných knížek ilustrovaných Miladou Marešovou jsem vděčná i za líbivé, a přitom vkusné obrázky.

Anekdoty o civilizaci Anekdoty o civilizaci Vladimír Jiránek

Pro mě snad vůbec jedna z nejlepších knížek, co se mi kdy dostaly do ruky.

31.03.2019 5 z 5

Angličtina pro vědecké a odborné pracovníky Angličtina pro vědecké a odborné pracovníky Libuše Bubeníková

Výborná učebnice. Obsažená slovíčka navíc doopravdy patří k těm nejvíce používaným, jak se mi v praxi potvrdilo.

ČÍTANKA pro druhý ročník ČÍTANKA pro druhý ročník Květoslav František Sedláček

Ve druhé třídě se mi tahle čítanka moc líbila a mrzelo mě, že jsme ji museli na konci roku odevzdat. Po několika letech jsem ji zahlédla ve výkladu knihkupectví a honem jsem běžela poprosit rodiče o peníze na ni. Dodnes si ji hýčkám.

Pohádky vánočního zvonku Pohádky vánočního zvonku František Kožík

Knížka, kterou jsem znávala skoro zpaměti. A podílejí se na tom i obrázky Milady Marešové, že jsem ji měla (a pořád mám) tak ráda. Těším se, až si přečtu i nové vydání, kde jsou pohádky v původních verzích psaných pro dceru pana Kožíka.

Život v manéži Život v manéži Václav Cibula

Knížka je podle mého soudu velmi výstižná a dobře napsaná. Pomáhá pochopit mentalitu lidí od cirkusu, jejich lásku k němu, ale i problémy, které jsou s ním spojené. Vyprávění Karla Kludského je citlivě zaznamenáno Václavem Cibulou. Četla jsem tuhle knížku několikrát v dětství a nedávno jsem se k ní vrátila ještě jednou. Znovu mě to vše velmi zaujalo. Zároveň ale zastávám názor, že v dnešní době by bylo nanejvýš žádoucí postupně cirkusy přeměnit tak, aby v nich už nevystupovala zvířata.

Imunitní trénink Imunitní trénink Herman Geesing

Knížku jsem četla jedním dechem. Je plná užitečných informací, vše je navíc podáno velmi čtivým stylem. Pamatuju si, jak jsem se během čtení nemohla dočkat večera, tak jsem si ji otevřela i na dvoře, kde si moje malé děti hrály na písku. Musela jsem si na sebe dávat velký pozor, abych se nezačetla až příliš a abych vnímala současně i děti. Hned druhý den jsem si ji šla koupit ještě jednou, abych ji mohla půjčovat kamarádkám. Jim se pak knížka líbila podobně jako mně.

Lazar a píseň Lazar a píseň Josef Kainar

Tuhle knížku jsem jeden čas četla pořád dokola a těšila jsem se zároveň i z krásných černobílých fotografií, které jsou k veršům připojeny.

Bláznův kabát Bláznův kabát Josef Kainar

Moc pěkný výbor, navíc s nádhernou gramodeskou.

Starci a klarinety Starci a klarinety Karol Sidon

Knížku mi půjčila spolužačka o přestávce mezi přednáškami, s tím, že ji bude chtít ještě ten den zase zpátky, aby ji mohla půjčit dál. Filmy jsem oba znala, o existenci takto vydaných scénářů jsem nevěděla a bylo to pro mě velké překvapení a radost. Knížku jsem otevřela, začetla se - a okolní svět zmizel. Tak dokonale jsem se začetla. Kdyby mě přednášející vyvolal, netušila bych to. Nevšimla bych si, ani kdyby spadl strop, dokud jsem nebyla na poslední stránce.

Tajnosti zákulisí Tajnosti zákulisí Bohumil Bezouška

Knížku jsem dostala k 15. narozeninám. Rádi jsme se s rodiči dívali na filmy pro pamětníky, a tak je napadlo, že vyprávění o hercích z nich by se mi mohlo líbit. Hned tehdy jsem byla čtením této knížky nadšená a mám ji moc ráda doteď. Stejně tak tu další - Adaptace není legrace. A snad ještě více než text B. Bezoušky obdivuji obrázky Miloše Nesvadby. Mám je ráda i v jiných knihách a v těchto dvou obzvlášť. Později jsem si ještě koupila vynikající LP.

Kronika Ztracené stopy Kronika Ztracené stopy Jaroslav Foglar

Vždycky jsem měla ráda všechny foglarovky - a tuhle obzvlášť, i když je nenápadná a někomu může vadit, že děj je roztříštěný do drobných epizod. Pořád mám před očima i autorovy prosté obrázky. Úvod ("Pojď se mnou tam, kde nebe je vysoké a modré... ") znám doteď celý zpaměti.

30.03.2019 5 z 5

Víťa Malejev ve škole i doma Víťa Malejev ve škole i doma Nikolaj Nikolajevič Nosov

Knížku mi darovala naše paní sousedka, když mi bylo asi tak deset let. Měla jsem od téhož autora moc ráda příběhy o Neználkovi, a tak jsem zajásala a přečetla si s chutí i o Víťovi, Kosťovi a jejich kamarádech. Moc se mi líbilo hlavně to, že se tu vypráví o všedních starostech, jaké může zažít každý. Realistické obrázky ten dojem ještě posílily, a protože jsem vždycky měla sklon číst oblíbené knížky několikrát, vracela jsem se ráda i k téhle.

30.03.2019

Kamenáč Bill Kamenáč Bill Dal Stivens

Na knížku mě navedla animovaná groteska Miroslava Štěpánka. Líbilo se mi jak filmové zpracování, tak potom i knižní podoba.