Lovy beze zbraní

Lovy beze zbraní https://www.databazeknih.cz/img/books/60_/60434/bmid_lovy-beze-zbrani-CFx-60434.jpg 5 36 5

Povídky a črty o životě zvířat v moravské a slovenské přírodě a o vztahu lidí k nim.

baji42
baji42
11.09.2023 5 z 5

Nádherná kniha od velkého milovníka naší přírody.

hrdlickova_61
hrdlickova_61
31.03.2019 5 z 5

Patřím k pamětníkům, kteří ještě zažili stejnojmenný televizní program. Už sám název se mi tehdy velmi líbil, jednotlivé besedy také a knížka J. Tomečka s nádhernými ilustracemi Mirko Hanáka mi to vše připomíná. Vůbec nejvíc mě v ní zaujal závěr s příběhem starého jelena - víc k tomu prozrazovat nebudu a doporučuji k přečtení.

haki34
haki34
09.03.2019 5 z 5

..."neodradilo mě husté trní,, nedal jsem se odvrátit vývraty, přes než jsem padal, nelekala mě svorová skaliska a strže, z nichž jsem klouzal a sjížděl : pomáhal jsem si prokřehlýma rukama a postupoval dál, zastavoval se a naslouchal výzvám vládců divočiny. Připadal jsem si, že nacházím ztracený ráj, končinu, kterou bláhový člověk prodal za pohodlí městských stavenišť, a cítil jsem se nevýslovně dobře.."

a tak to je...nález z knihobudky, který nahradím jiným dílkem....a řadím do mé knihovny...Jaromír Tomeček nám svým typickým poetickým stylem přibližuje ztracený ráj....přírodu pusty, polonin, hluboké pralesy s jejich obyvateli...vše doprovázeno nádhernými ilustracemi Mirka Hanáka..Fantazie se může rozletět...Knížka mi připomněla Myslivcův rok od Josefa Vrby...
Příběhy jsou vlastně sesbírané z jeho předchozích sbírek a kromě tvorů lesa nás seznamuje i se sedláky, pomocníky, dětmi, obyvateli svérázných míst...a také se svým dětstvím a klukovskými dobrodružstvími...příběh Vlkodlak má až hororový charakter třeba, Pinta nám ukáže krásně mezilidské vztahy...
Prasátko a vlk - sílu rodičovského pudu zvířat...poučné, poetické, pro milovníky přírody tuze vhodné...a od autora jsem se dozvěděla spoustu informací o vodě, životě pod hladinou a rybaření (což třeba v Myslivcově roce není, tam autor bloudil hlavně lesními porosty :)))..

encyklopedie
encyklopedie
11.06.2017 5 z 5

Vždycky jsem měl rád knihy o přírodě. V mých dětských létech vyšlo několik knih od J.Tomečka. Všechny jsem "pohltal".....nevím, jak bych to snášel po 50-ti létech. ALE vždycky rád knihy J.Tomečka vytáhnu a kochám se fantastickými ilustracemi Mirko Hanáka. A když semi nechce tahat knihy, tak spustím youtubě a nádherné klipy z tvorby Mirko Hanáka
...a několik dalších videí

corvo
corvo
15.09.2013 5 z 5

Tyhle povídky z pohledu zvířecích obyvatel naší přírody a svérázných, leč pro někoho podivínských horalů, mě doslova odzbrojily. Ukládám svou starou vysloužilou kulovnici, kterou jsem zdělil po dědečkovi nimrodovi, mezi krovy pod střechu a zapřísahám se, že už ji nechci ani vidět. Pampalini je mrtev, ať žije král lovu - lovec beze zbraní!