Hobo Hobo komentáře u knih

Slza bohů Slza bohů Raymond E. Feist

Naštěstí počítačové hry nehraji, takže mě ničím neovlivňují. Nevím ani, co bylo dřív, zda hra, nebo kniha. Na magické prvky si úspěšně zvykám od doby, kdy jsem přečetl Harryho Pottera, do té doby jsem byl přísně sci-fi, nyní ke stáru už jsem mnohem, mnohem smířlivější a k různým prostředkům literárního zpracování otevřenější.
Neznám předchozí díly trilogie Krondor, snad se ke mně ještě dostanou, ale tato závěrečná část se mi líbila, děj se utěšeně rozvíjel, napětí stupňovalo, dobře se to četlo. Tedy, žádné Jméno růže to nebylo, ale takové ambice autor zřetelně neměl, a protože mu zjevně šlo především o příběh, snažil jsem se ocenit příběh...

03.07.2019 4 z 5

Pražská Loreta Pražská Loreta Jan Diviš

Běžná propagační muzejní publikace. Text plný fakt, celkem zajímavý a brzo zapomenutých, takže se v hlavě uchová to nejdůležitější: že jde o důležitou sakrální a uměleckou památku nedozírné ceny. Většinu publikace zabírají celostránkové fotografie s popisky, bohužel vesměs černobílé.

13.06.2019 2 z 5

Proč tak snadno... Některé rodinné důvody sametové revoluce Proč tak snadno... Některé rodinné důvody sametové revoluce Ivo Možný

Kdyby Možný psal možná s méně odborným slovníkem, byla by studie asi známější více i mezi laickým čtenářstvem, takto jsem na začátku četby několikrát čelil pokušením to vzdát. Že jsem to nevzdal, vděčím své pověstné trpělivosti. Nebo zvědavosti? Jo, a je to asi jediná kniha, kde jsem nakonec přeskočil i předmluvu (ke druhému vydání), abych se k ní nakonec dostal až na samý konec, kdy jsem byl schopen ji pochopit.
Obsahově je tato sociologická esej poměrně svěží a zajímavá. Nebudu opakovat slova z anotace a omezím se pouze na uznalé pokývnutí. Ani sociologie ale podle mého nemůže zcela abstrahovat od politiky, zejména té vnější, takže není všechno jen dílem "rodinných sítí". Respektive vliv těchto vnějších sil je v tomto směru značně, značně upozaděn, v zásadě označen jako marginální, lze si tak pouze domýšlet, že byl podobně marginální, jako dnes při "žalobách" těchto kruhů do Bruselu.

11.06.2019 5 z 5

Historie světa - Atlas světových dějin Historie světa - Atlas světových dějin John Haywood

Skvělé časové osy, skvělé mapky, dokonce i skvěle podaný text. Ale to je tak všechno. A jestliže kniha je určena čtenářům, kteří mají základní znalosti o historii, tak nutno dodat, že víc než ony základní znalosti nezískají. Pravda, je to všechno pěkně pohromadě, ale to je také jediný klad obsáhlé publikace. Je to všechno tak tradičně podané, žádné pochybnosti, žádné varianty, tak obecné, až to bolí. historie bez překvapení. Tedy, hodnotově přísně EUropské!

10.06.2019 3 z 5

Léčba rakoviny, která fungovala! Léčba rakoviny, která fungovala! Barry Lynes

Uvažoval jsem, že jednu hvězdičku uberu kvůli typografické (a překladatelské) úpravě, ale nakonec jsem jednu přidal kvůli obsahu. A ten je opravdu závažný.
Během života všichni zápasíme s nejrůznějšími konspiračními teoriemi - pravda? nepravda? A během života zjišťujeme, jak se některé z nich z konspiračních mění v reálné! A informace o léčebné metodě, která už ve 30. letech minulého století platila, jsou skutečně hrozivé. Jsou o reálné situaci, kdy lidé spojeni zájmově proti pravdě bez skrupulí zarazí nejen nadějný výzkum, ale už i úspěšnou léčbu a zaviní tak úmrtí milionů lidí. Ale to už si přečtěte... Stojí to za to.

10.06.2019 5 z 5

Kacířka Kacířka Ayaan Hirsi Ali

Cenné hlavně proto, že je kniha od muslimky (byť bývalé) a že se věnuje možnostem reformy islámu ze všech možných hledisek. Kdo se chce seznámit s podstatou islámu, nechť si přečte Kacířku. Dozví se vše, zejména o současném dění uvnitř islámu.
Za nedostatek považuji určitý rozpor v zaměření. Autorka v zásadě celým textem dokazuje nereformovatelnost islámu, neboť ta tkví v jeho pěti základních koncepcích, zásadně neslučitelných s moderní dobou, jak uvádí sama autorka; a své návrhy i konkretizuje - nutno říci, že už by to nebyl islám, neboť by z něho nic nezbylo... Nemůžete reformovat nereformovatelné. Proto jsem ubral jednu *. Myslím si, že tento nedostatek tkví ve faktu, že jde o dílo uprchlice před islámem do západní společnosti, která je právě v zásadní krizi, vyžaduje vlastní reformaci, přičemž Ayaan Hirsi Ali vychází ze západních hodnot, s jejichž dodržováním má tato společnost vážný problém.
To nicméně neubírá knize na čtivosti, je obsahově plná a nesporně čtenáře obohatí.

05.06.2019 4 z 5

Kdo přinutil Hitlera přepadnout Stalina Kdo přinutil Hitlera přepadnout Stalina Nikolaj Viktorovič Starikov

Chcete jiný pohled na historii 2. světové války? Přečtěte si Starikova! Řada věcí vás zarazí, ale zároveň donutí k přemýšlení.

03.06.2019 5 z 5

Sociální politika Sociální politika Karel Engliš

Je poměrně zajímavé přečíst si o sociální politice z dob, kdy vznikala, a navíc ještě z Rakousko-Uherska a z doby uprostřed 1. sv. války. Tedy spíše se jedná o politickou ekonomii, nikterak to ovšem nevadí. Dobře se dá přemýšlet nad tím, kam se svět za těch sto let posunul a jak se sociální politika změnila z dobrých úmyslů ve zlý nástroj manipulace a útlaku. Někde zřejmě udělali soudruzi z NDR chybu... Nicméně nemám v úmyslu psát z mých myšlenek, které se mi vynořovaly, dlouhou esej, to ponechám myšlenkám dalších přemýšlejících čtenářů.

Nečekané variace Nečekané variace George R. R. Martin

Povídková kniha se mi špatně hodnotí, ne všem povídkám bych dal stejný počet hvězdiček. A tak jenom uvedu, že 5* bych dal té poslední: Portréty dětí. Ale Nečekaná variace je také velmi dobrá. Celkově nutno říci, že všechny jsou celkem vyrovnané, jde o příjemné čtení.

Egypt. Říše faraonů Egypt. Říše faraonů Robert Hamilton

Publikace s tradičním souhrnným výkladem egyptských dějin. Nic nového se sice nedočtete, ale kvalita spočívá především v mnoha reprodukcích. V podstatě se jedná o kvalitní obrazovou publikaci s doprovodným textem. Za prohlédnutí a přečtení ale stojí, zájemce o podrobnosti může sáhnout po speciálnějších historiografiích, např. po nestárnoucím Zamarovského Bozích a králech starého Egypta.

Andělí vejce Andělí vejce Petr Stančík

Byl jsem značně překvapený, že existuje současný autor s takovým slohem, vtipem, s takovou nečeskou fabulací. Nejvíc mi při četbě vyvstával Márquez, podobnost však byla taková - česká. Určitě se podívám i po dalších jeho knihách.
Tak jen na ochutnávku:
Zašel také do kostela za otcem Kadlubem, aby se před válkou smířili. Starý farář mu vyvolávání démonů už dávno odpustil. Nalil do pohárů mešního vína a zavdali si.
Hovor se rychle stočil na otázku, zdali je válka dílem lidským, či Božím. Augustin byl toho názoru, že Bůh je strůjcem všeho, kdežto Kadlub věřil, že by nevymyslel něco tak hloupého, jako je válka. Augustin však nesouhlasil:
"Když může všechno, proč by nemohl být taky hloupý, je-li to jeho vůle?"
"Chceš mi tu povědět, že Pánbůh je blbec?" zeptal se farář spíš udiveně než rozhořčeně.
"A to zas ne, důstojný pane," bránil se Augustin. "Jen si říkám, že myslet, že Bůh musí být ze všech nejchytřejší, je pýcha rozumu a taky vzdělanosti. Jako by inteligence byla ta nejvznešenější ze všech vloh. To si vymysleli učenci, aby zdůvodnili, proč nepracují."
"Avšak rozum byl dán pouze lidem," namítl farář. "Aby rozeznali dobré od zlého."
"No právě že jenom nám. Třeba je to jen taková úchylka. Jinak by to měla i zvířata a rostliny. Ostatně k rozeznání dobra od zla stačí cítit bolest a radost."
"Ale jak by mohl být všemohoucí, jestliže by nebyl vševědoucí?" zoufal si padre.
"Podobně jako Röntgenovy paprsky X nebo zemětřesení, prostě bezmyšlenkovitá síla. Naproti tomu lidská cesta ovládání přírody skrze rozum a smyslové poznání vypadá hrozně chytře, jenomže nakonec vždycky vede k sebezáhubě."
"Synu, do téhle dálky s tebou nepůjdu," řekl Kadlub smírlivě. "Ale dávám ti požehnání, aby ses nám z té vojny vrátil živý a zdravý na duchu i na těle."

22.05.2019 5 z 5

Roky v kruhu Roky v kruhu Jarmila Glazarová

Nevím, čím to je, v době, kdy jsem dílo četl, by mě to mělo nudit. Ale nenudilo. Dýchla na mne poklidná atmosféra a celý ten rok kolem mne proběhl s příjemným pocitem...

15.05.2019 4 z 5

Tábor svatých Tábor svatých Jean Raspail

Není to lehké čtení, navíc ztíženo mnoha tiskovými a překladatelskými lapsy. Ale je to čtení naprosto úžasné, vymykající se běžným knihám. Zřejmě nejsarkastičtější dílo, které jsem kdy četl, satira, jdoucí až na dřeň. Určitě se k tomu budu vracet.
A k tomu všemu ještě ta rovina proroctví! Proroctví čtené po padesáti letech! A vy jen koukáte, jak se naplňuje...

15.05.2019 5 z 5

Couchsurfing v Rusku - Aneb jak jsem málem začal rozumět Putinovi Couchsurfing v Rusku - Aneb jak jsem málem začal rozumět Putinovi Stephan Orth

Dobrý, čtivý a zajímavý cestopis o setkáních s obyčejnými lidmi. A z faktu, že autor je novinář, je patrný i druhý rozměr knihy - tolik se bojí ruské propagandy, že ji vidí téměř všude. Jen ne propagandu z vlastní, západní strany. Vadí to ale jen trochu, pokud píše o tom, co viděl a poznal, je uvěřitelný. Jen ty závěry...

12.05.2019 4 z 5

Skleněný pokoj Skleněný pokoj Simon Mawer

Po přečtení jsme prostě s manželkou museli do Brna... A ani na místě nás nečekalo zklamání.

12.05.2019 5 z 5

Evropské rozpory ve světle migrace Evropské rozpory ve světle migrace Jan Keller

Velmi poučné a poučené čtení. Kde jsou ty doby kdysi v pravěku, kdy jsem Kellera považoval za sice vzdělaného, ale poblouzněného marxistu. Možná kdysi byl, stejně jako já, byť v jiném směru, ale to už je dávno pryč. Souhlasím s Kartsy. Kniha pro přemýšlivé.

12.05.2019 5 z 5

Ostrov Ostrov Robert Merle

Už je to hodně dlouho od přečtení poté, co kniha vyšla v Klubu čtenářů, takže se neodvažuji detailně hodnotit. Ale vím, že je to po čertech dobré čtení.

09.05.2019 5 z 5

Noc trifidů Noc trifidů Simon Clark

K tomuto dílu mě hnala spíše zvědavost, ale celkově jsem nebyl zklamán. Nejvíc je z toho patrné, jak se po 30 letech změnilo očekávání čtenářů, jak se děje knih posunuly k vyšší akčnosti. Usuzuji, že jde o vliv filmu a zejména televize a nechci vidět, kam to povede. Zdá se, že tendence k braku se prudce zvyšuje.
Nicméně v Noci trifidů jsem si početl, byť vývoj děje jako by kopíroval vývoj filmu. Myslím, že Wyndham by byl spokojen.

09.05.2019 5 z 5

Muslimská pomsta Muslimská pomsta Iva Karlíková

Autorka sebe sama opravdu nešetří, a to je hlavní důvod mého hodnocení. Oceňuji ale i věcný, takový neliterární nepřikrášlovaný sloh, který vytváří důvěru. Tak by to mělo u autobiografie být.
A jestliže na začátku knihy píše, že se jí v Česku zdála nuda (ono to možná tak úplně nebylo, potřeba výdělku hrála také roli), ocenil jsem, že poslední odstavec uvedla větou: "Těšila jsem se na úplně nudný život."
Osobně byl to zařadil do povinné četby paní a dívek, i když, na všechno si musíme přijít sami...

29.04.2019 5 z 5

Malevil Malevil Robert Merle

Jedna z knih, která mne formovala.

26.04.2019 5 z 5