Muslimská pomsta

Kniha Ivy Karlíkové je pokračováním autobiografického románu Muslimské peklo, který se setkal s velkým čtenářským ohlasem. Příběh ovšem neskončil. A my se opět vracíme do muslimské části Bosny, kde nezřídka platí pravidla, která jsou pro lidi z civilizované Evropy nepochopitelná. Iva Karlíková svoji knihu uvádí slovy: „Senad byl bosenský muslim. Když jsem si ho vybrala za partnera, netušila jsem nic zlého. Jenže jakmile se nám narodila dcera Denny, z milého a galantního muže se stal tyran. V Německu, kde jsme nejprve žili, to ještě šlo, ale pak nás Senad donutil přestěhovat se k němu domů, do Bosny, a tam se naplno ukázalo, co je zač. Několikrát mě málem připravil o život a nakonec se mě pokusil připravit o dceru. Svůj příběh jsem zaznamenala v knize Muslimské peklo, kterou uzavírá smutný happyend: Senad putoval za mříže a já se s dcerkou usadila v Čechách. Jenže tím to celé neskončilo. Když už jsem si myslela, že já a malá Denny máme všechny útrapy za sebou, přišla nabídka, abych se vrátila do Bosny. Jako tlumočnice pracující pro české vojenské jednotky, které dohlížely na obnovu válkou zničené země. Neměla jsem to dělat. Mohla jsem tušit, že Senad zjistí, kde mě najít, a jednoho dne mě v Bosně skutečně vyhledá. A bude mít připravený ďábelský plán na pomstu. Kvůli své naivitě jsem se znovu nechala vtáhnout do jeho života. Opět jsem musela začít bojovat o svoji budoucnost i o dceru...“...celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/39_/391298/muslimska-pomsta-He2-391298.jpg 4.322

Muslimské peklo (2.)

Pro ženy, Literatura česká, Biografie a memoáry
Vydáno:, Daranus

Kniha Muslimská pomsta

zimolka

Na toto téma jsem přečetla více knih s tím rozdílem,že Iva byla snad jediná kdo takto riskoval návratem zpět a ještě k tomu s dítětem.Přečetla jsem oba díly velmi rychle,krásně napsané.

Hana H.

Když pominu ten neskutečně blbý nápad vrátit se k ex-h.vadu a věřit, že h.vadem už není, byla tato kniha napsaná dobře.

Hobo

Autorka sebe sama opravdu nešetří, a to je hlavní důvod mého hodnocení. Oceňuji ale i věcný, takový neliterární nepřikrášlovaný sloh, který vytváří důvěru. Tak by to mělo u autobiografie být.
A jestliže na začátku knihy píše, že se jí v Česku zdála nuda (ono to možná tak úplně nebylo, potřeba výdělku hrála také roli), ocenil jsem, že poslední odstavec uvedla větou: "Těšila jsem se na úplně nudný život."
Osobně byl to zařadil do povinné četby paní a dívek, i když, na všechno si musíme přijít sami...

pobijecmuch

Ke knize jsem přistupoval tak, že mně paní Karlíková už asi nemá čím překvapit. Bohužel překvapila, a to hned v úvodu, když píše, že v Česku byla nuda a tak jsem odjela dobrovolně zpátky do Bosny. Přísloví - „Podruhé vstoupí do téže řeky pouze ti, kteří se jdou utopit“ ji zřejmě nic neříkalo. A ještě přidám, že i malé dítě ví, že pokud se spálí o rozpálené kamna, tak už příště nikam sahat nebude. Její návrat za svým přítelem do Bosny jsem prostě nepochopil.
Hlavní děj pro mě tedy už nebyl nijak moc zajímavý. Mně spíše zaujalo její popisování práce překladatelky v MS OSN. Osobně jsem totiž strávil jeden turnus SFOR v oblasti Banja Luka a vcelku poznal mentalitu místních etnik. Souhlasím s autorkou, že muslimští Bosňáci jsou prostě takový …., no hodně jednoduchý národ. Jejich výklad koránu je totiž hodně pokroucený a někdy nepochopitelný. Je to asi dané tím, že jsou to vlastně jen poturčenci.
Toto pokračování, nebo možná, jen jakýsi dovětek k první knize, už čtenářům asi nic nepřinese. Mně totiž už moc nebavil. Nakonec i o její práci překladatelky, jsem se nic zajímavého nedozvěděl. Ale to by asi byla na jinou knihu, jiného žánru.

AndreaP.

Pokračování příběhu Muslimské peklo - knihu jsem doslova zhltla za hodinu a nechápu to, fakt nechápu, jak může být někdo tak blbý (když člověk udělá chybu, dá se to pochopit, ale udělat jí opakovaně?) Nic proti autorce, spíše knihu opravdu důrazně doporučuji všem dívkám, aby se na ten svět a odlišnost kultur dívaly s objektivním názorem a ne s růžovými brýlemi.

kleous

neskutečně silný příběh, neuvěřitelné co vše paní vydržela a že vůbec přežila, jen nechápu že se vždy dokázala do Bosny vrátit zpět, to asi pochopí jen ona proč to takhle opakovaně udělala...

DK197

Příběh, který mě po stránce objektivně-literární nijak nepřekvapil, nenadchl, ani neurazil. Ale čtivost ho posouvá k lehkému nadprůměru. A soucit z něj dělá autobiografii, která se mě hluboce dotkla. Sečteno 90 %. Jen pořád si říkám, že nevidím důvod, proč nevyšly knihy dohromady..

yetti74

Musí se nechat, že autorka píše velmi čtivě, kniha napínavá od začátku do konce. Přečteno rychle, nutí vás číst pořád dál, abyste se dozvěděli, jak to bude a jak to dopadne. Pak také obdivuji, že autorka jde s "kůží na trh." K ději se ale již radši dále nebudu vyjadřovat, nechápu to......