Hobo Online Hobo komentáře u knih

Mámin seznam Mámin seznam John St. Greene

Neuvěřitelně krásné, dojemné a pozitivní. Konečně příběh, o který je možné se opřít, získat optimistický pohled na svět. Konečně příběh, který nesráží. Realitě života a smrti dává každý svou barvu, a já mám rád spíše tento pozitivní pohled na svět.

02.11.2018 5 z 5

Johnny a mrtví Johnny a mrtví Terry Pratchett

Pratchettova fantazie nezná hranice.

25.10.2018 4 z 5

Johny: jen ty můžeš zachránit lidstvo Johny: jen ty můžeš zachránit lidstvo Terry Pratchett

Pratchett není jenom Zeměplocha. Docela se mi líbí i jeho knížky pro skutečné děti. Převlékl jsem se do dětství a prožíval příběh se vším všudy.

15.10.2018 3 z 5

Věrni zůstaneme Věrni zůstaneme kolektiv autorů

Sborník prací k 100. výročí republiky. Původně se mi do čtení nechtělo a myslel jsem, že to odložím. Přesto jsem nahlédl a nakonec mě jednotlivé příspěvky zaujaly. Tak, že jsem přečetl vše. Nekonvenuje mi to tak úplně názorově, na můj vkus jsou autoři poněkud nalevo, ale uvědomil jsem si, že současné základní problémy naší země jsou nad jakékoli členění levice/pravice. A o těchto nejzásadnějších problémech publikace pojednává. A koneckonců máslo na hlavě mají oba politické směry.

10.10.2018 4 z 5

Žižka a jeho doba Žižka a jeho doba Josef Pekař

Lépe než jakýkoliv neumělý komentář poslouží citát ze závěrečné kapitoly: "Co bych však v neblahých důsledcích, jež v té míře nebylo lze předvídati, kladl na prvé místo, to je skutečnost, že ono podlomilo osudně šťastný a slibný rozvoj našeho národa a to právě ve chvíli, kdy vyzbrojil se a vyrůstal k pravé velikosti. Mluvili jsme o zcela neobyčejném duchovním a kulturním rozvoji Čech od doby Karlovy, o mladé energii, jež proudila zemí, budujíc sebevědomý a pokročilý národ, plníc universitu českými mistry, kostely a knihovny uměleckými a vědeckými díly, v tom rostoucí měrou i českými spisy a traktáty a v demokratickém sklonu svém povznášejíc k účasti v životě kulturním i malého člověka městského a venkovského, ano snažíc se i rozličně o zlepšení podmínek sociálního nebo hmotného růstu jeho. Všude krátce byla probuzená síla národní v nadějném rychlém postupu, tak rychlém a útočném, že v blouznivém sebepřecenění sáhla k násilí, aby najednou dosáhla všeho, co jevilo se cílem žádoucím. Ale po patnáctiletém zuření revoluce se ukázalo, že zisky, jichž dosaženo, byly zaplaceny strašlivě: země byla plna trosek všeho toho, co dřív bylo titulem její slávy, vydrancovaná a zchuzená, a co je nejbolestnější, zbavená toho imponujícího počtu inteligence, s nímž minulá generace vstoupila v zápas za osvobození a proslavení svého národa. Největší a nejlepší část toho byla ztrávena, vyčerpána, zničena revolucí a to v situaci, jež takřka vylučovala možnost nápravy nebo náhrady: kulturní ochuzení a zjalovnění českého prostředí, zbaveného de facto myšlenkového ohniska university, která byla hlavním semeništěm pokroků minulých, a odervaného od obrodného duchovního společenství románského jihu a západu, byla konečným facitem podivuhodného vzepjetí české odvahy, té odvahy, jež pyšnila se nadějí: Linguam nostram magnificabimus.
Čteme častěji, že zásluhou revoluce je, že nám počeštila česká města. Pravím proti tomu, že nebýti revoluce, byla by se počeštila, pokud ležela v českém okolí, zcela jistě cestou pokojnou a při tom zachovala větší měrou svou hospodářskou potenci. Ano, troufám si tvrditi, že by se byla počeštila i města moravská; v nich příklady revolučního počešťování českých měst musily jen zvýšiti opatrnost v přijímání nových sousedů české krve a most panovničí sotva byla by nadále ochotna nadiktováním polovice českých konšelů, jako se to dálo v Čechách v době Václava IV., přispěti k vítězství českého lidu. A co vůbec pro vlivy českého uvědomění národního a zmohutnění kulturního, vlivy na východ, na Moravu, do Slezska, ba i na Slovensko a do Polska, všude tam, kde před revolucí vzhlíželi k Praze uctivě jako k velké učitelce a dárkyni příkladů a popudů, mohlo znamenati zachování prestiže české jako 'národa nejkřesťanštějšího'! Dotklo-li se i působení české náboženské vzpoury místy Uher a Polska, obou zemí, jež učinily vše potřebné, aby zavřely se útoku českého 'kacířství', je to jen důkaz, jak mocně působila hesla z Čech vycházející na sousední východ - co by to bylo znamenalo, kdyby ten vliv nebyl podlomen, diskreditován kacířskou pověstí Čech."

06.10.2018 5 z 5

Pavilón polozapomenutých snů Pavilón polozapomenutých snů Jaroslav Hovorka

Popravdě řečeno nevím, jak tuto krásnou knihu charakterizovat. Vím jen, že stojí za čtení několikrát opakované.

30.09.2018 5 z 5

Vzpomínky na budoucnost Vzpomínky na budoucnost Erich von Däniken

Ve své době jsem podobná díla hltal a Däniken patřil k jedničkám. Podobně jako u Adigiotta dnes jde pouze o vzpomínku na minulost. Nadšení vystřídal kritičtější pohled až skepse. Přesto šlo o důležitý příspěvek k životnímu rozhledu, který významně přispěl k tomu, abych nepřebíral mechanicky školní pravdy a pochopil, že svět je mnohem složitější, než je nám předkládáno a i než se nám zdá. Däniken mě učil relativismu.

18.09.2018 2 z 5

Citlivá kuchyně Citlivá kuchyně Markéta Šichtařová

Opravdu skvělá bezlepková kuchařka. Výborně vypravená, s komentáři členů rodiny, jak jim jídlo chutnalo, což je opravdu nezvyklé. Autorka je evidentně nejen dobrá ekonomka.

18.09.2018 5 z 5

Prelet nad kukučím hniezdom Prelet nad kukučím hniezdom Ken Kesey

Zážitek z knihy jsem měl doplněn Formanovým filmem, ale i divadelním představením, tuším v Trnavě. Speciálním představením, ze kterého byli asi vyvedeni i samotní herci. Mezi diváky patřili totiž z velké části lidé, kteří prošli léčbou alkoholismu a kteří měli tudíž bezprostřední zkušenosti z psychiatrické instituce. Bylo to naprosto úžasné. Již nikdy jsem se nesetkal s tak bezprostřední odezvou. Reagovali spontánně na každou repliku a tím, jak jich bylo hodně, vytvořili neobyčejně kontaktní masu a vlnu porozumění, jež se přelila i na herce, kteří nutně pocítili to pochopení, to prožívání, a mělo to neobyčejně pozitivní vliv na jejich výkon. Nezapomenutelný zážitek.

13.09.2018 5 z 5

Tři dukáty Tři dukáty Jaroslav Durych

O lásce, jak se o ní dnes již nepíše, stylem, který se dnes již nepoužívá, neboť všichni spěcháme, byť nevíme kam. Útlá knížka s šesti povídkami. Vraťme se všichni do dob, kdy akčnost nebyla primární, a možná objevíme zapomenutou krásu a sílu slova.

11.09.2018 5 z 5

Mirákl Mirákl Josef Škvorecký

Zpočátku mě trochu mátlo míchání různých časových rovin, ale pak jsem to přijal. Vytvářelo to takovou zvláštní podivnou atmosféru... Vznikl vynikající román, který jako by patřil i do mého života, neboť i já jsem téměř Dannyho generace a vše to kolem mne míjelo.

10.09.2018 5 z 5

Paradox křesťanství Paradox křesťanství Graham Greene

Ne vždy jsem se vším souhlasil. V každém případě bylo nad čím přemýšlet.

04.09.2018 5 z 5

Solární baroni I - Organizovaný zločin Solární baroni I - Organizovaný zločin Alena Vitásková

Způsob, jaký autorka zvolila k vyrovnání se s vlastními zkušenostmi, se mi nezdá příliš šťastný. Přivítal bych spíše reportážní formu, byť třeba s pozměněnými jmény. Tato fikce mi nesedla.

04.09.2018 3 z 5

Modrá ložnice a jiné povídky Modrá ložnice a jiné povídky Rosamunde Pilcher

O autorce jsem měl neurčité povědomí, že jde o spisovatelku zamilovaných braků, takže mě tato sbírka povídek příjemně překvapila. Určitě si od ní ještě něco přečtu.

30.08.2018 4 z 5

Minutové povídky Minutové povídky Ida Sebastiani (p)

Co povídka, to perla.

29.08.2018 5 z 5

Psí srdce Psí srdce Michail Bulgakov

Příběh běží bez zdržování jakýmikoliv úvahami a rozbory, je chronologický a jednoduchý. Přesto je silný a neobyčejně humorný, což jsem u Bulgakova neočekával. Hlavně jde o zrádnost vědy a jejích předpokladů domnívat se, že společnost lze řídit vědecky. A samozřejmě ostrá kritika bolševismu.

22.08.2018 5 z 5

Moje probuzení Moje probuzení David Duke

V podstatě tato kniha ukazuje, jak snadné je lidi onálepkovat. Vidíme to kolem sebe dnes a denně i u nás. A stále častěji. Toto je opravdu povinná četba pro každého soudného člověka (LN88). Čítanka o základech, jak se nastoluje fašismus a jak obtížné je s tím bojovat.
Měl jsem knihu půjčenou z Městské knihovny Praha, a zřejmě na poslední (předcenzurní) chvíli, neboť když se dnes podíváte do databáze online (https://search.mlp.cz/cz/?query=Duke%2C%20David%20Ernest&kde=all#/c_s_ol=query-eq:Duke%252C%2BDavid%2BErnest), zjistíte, že svazek je nedostupný.

19.08.2018 5 z 5

Obrácení Obrácení Vittorio Messori

Hodně, opravdu hodně mýtů, které přinesla současná doba, upadá a ukazuje se jako lži. Kdy začnou padat také lži o křesťanství, zejména katolickém?

Protokoly sionských mudrců Protokoly sionských mudrců Sergej Aleхandrovič Nilus

Ať už je to falzum nebo není, překvapivá je především skutečnost, jako by podle toho někdo opravdu jel...

Podivný případ se psem Podivný případ se psem Mark Haddon

Skvělé a napínavé čtení, přestože o tu "detektivku" zas tak moc nejde. Naopak, po "vypátrání" pachatele se napětí zvyšuje. Výborná sonda.