Hobo Hobo komentáře u knih

Letní královna 1 Letní královna 1 Joan Carol Dennison Vinge

Hlavně si dřív přečtěte Zimní královnu, jinak vám spousta souvislostí unikne. Dobrá fantasy.

18.04.2018 4 z 5

Sněhová královna Sněhová královna Joan Carol Dennison Vinge

Bohužel jsem měl smůlu, že jsem četl dřív Letní královnu. Moc jsem tomu nerozuměl. Pak jsem si vzal Sněhovou královnu a poznal, co všechno mi uniklo a co jsem nemohl pochopit. Znovu jsem popadl "Letní" a vida - už to bylo jiné čtení! Dobrá fantasy.

18.04.2018 4 z 5

Hledat - najít, držet - nepustit Hledat - najít, držet - nepustit Vendula Neumannová

Autentické, velmi zajímavé, v závěru poněkud havloidní, leč vzhledem k době vzniku omluvitelné.

18.04.2018 3 z 5

Nemusí být vždycky kaviár Nemusí být vždycky kaviár Johannes Mario Simmel

Čtivé od začátku do konce.

18.04.2018 5 z 5

Zastavte Dubčeka! - příběh člověka, který překážel mocným Zastavte Dubčeka! - příběh člověka, který překážel mocným Jozef Banáš

První, co jsem od Banáše četl, byly Idioti v politice. Skvělá. Pak jsem četl Kód 9, sice zajímavé čtení, ale filozoficky mě to spíše od něho odradilo. Zastavte Dubčeka se mi však opět líbilo. Především mě Dubčekův život vyloženě zaujal, mnohé jsem nevěděl a náhled na Dubčeka mi biografie vylepšila. Tu dobu jsem prožíval a vše sedělo.

Konzervativní smýšlení Konzervativní smýšlení Russell Kirk

Co mě nejvíc mrzí, je to, že jsem knihu nemohl číst, když jsem byl mladý. Můj život by se odvíjel jinak.

Mýtus evoluce Mýtus evoluce Jiří A. Mejsnar

Fascinuje mě, jak se dnes zachází s vědci, kteří si troufnou jakkoli kritizovat či dokonce zpochybnit Darwina. Ačkoliv jsou jejich argumenty z různých pohledů (podle oboru) relevantní, místo diskuse jsou s opovržením shozeny se stolu. Jonathan Wells, Michael Behe či Jiří Mejsnar, ať uvedou jakýkoliv argument, jsou okamžitě prohlášeni za nesolidní, omylné, manipulátory a lháře - jedním slovem kacíře. Ocitají se na stejném místě jako svého času Galilei - koneckonců vždyť Galileo tvrdil, že slunce je středem vesmíru, no neposmáli byste se? A tak se dnešní kritici ocitají v roli inkvizitorů, kteří jediní mají pravdu. Na Boha Darwina se sahat nesmí a basta.
Vyměnili jsme jen nevědeckého křesťanského boha za boha evoluce. Pochybnosti jsou zakázány. Ideologie opět vystřídala racionalitu.
A přitom většina z těch, kteří pochybují, pochybují na základě vědeckých poznatků, opakuji, nejde o žádné náboženské fanatiky. Vidí, že tak, jak se evoluce traduje, nemohla fungovat. Odporuje to vědeckým zjištěním. Ani nemusí psát o "stvořiteli", "inteligentním designu" atd. atp., vyslovením pochybností nad závěry Darwina si vybudovali cestu do pekla.
Takže se z Darwina prostě stala ideologie. A ideologie se nemají zpochybňovat. Ne že by neexistovala evoluce, ta je faktem. Problém však je, jak probíhá. Evoluce není totéž co darwinismus. Darwinismus je podobný marxismu, který rovněž chtěl změnit svět, ale diskusi, jak by změna měla probíhat, nepřipustil. Největší otázkou, se kterou se evoluční teorie neumí vyrovnat, je pro mne princip nezjednodušitelné složitosti. A co kambrická exploze, podle níž nejvíce vysoce rozvinutých druhů bylo na počátku, nikoliv na konci vývoje přírody. Nevyvrací zcela jasně Darwinův strom života?
Nevím, jak to je ve skutečnosti. Ale vadí mi, že diskuse neprobíhá.

18.04.2018 5 z 5

Most ke svobodě - Krvavé události revolučního roku 1956 v Maďarsku Most ke svobodě - Krvavé události revolučního roku 1956 v Maďarsku James Albert Michener

Maďarských událostí 1956 se autor osobně zúčastnil pomocí maďarským uprchlíkům v Rakousku. Uprchlíky zpovídal a vědom si ošidností osobních výpovědí použil pouze ty, které si ověřil z výpovědí jiných. Publikace tak získala silný rozměr uvěřitelnosti. Zajímavá je i doba vzniku, kdy socialistický tábor byl ještě v plné síle a autor uvažuje nad jeho možným vývojem.
Silná je kniha při popisování maďarského vlastenectví a je tím i vysoce aktuální právě dnes. Proto by ji měli číst především dnešní mladí, my starší už nad ní spíše jen vzpomínáme.

23.02.2018 5 z 5

Šíp do nebe Šíp do nebe Arthur Koestler

Teď už jen netrpělivě čekám na překlad druhého dílu.

12.02.2018 5 z 5

Král rytíř Přemysl Otakar II. Král rytíř Přemysl Otakar II. Vlastimil Vondruška

Jako vždy: Vondruška výborný.

10.01.2018 5 z 5

Vystěhovalci I. Vystěhovalci I. Vilhelm Moberg

Zaujal mě i vedlejší příběh Karl Oskarova bratra. Jeho touha po lepším životě byla ještě silnější, na rozdíl od něho však k realizaci svého snu používal "rychlejší" cesty, chtěl prostě hlavně zbohatnout, takže nakonec se místo "klučení divočiny" vydal jako zlatokop do Kalifornie a vrátil se nakonec bez zlata, ale stále v iluzi o zbohatnutí, aby nakonec v hořkém poznání zemřel.

03.01.2017

Zadní dvorek Ameriky: USA a Latinská Amerika od Monroeovy doktríny po válku s terorem Zadní dvorek Ameriky: USA a Latinská Amerika od Monroeovy doktríny po válku s terorem Grace Livingstone

Není divu, že má český národ poněkud zmatek v pohledu na světové dění po komunistickém vymývání mozků. Vše, co nám bylo vštěpováno, jsme okamžitě zavrhli a své hodnocení obrátili naruby. K tomu přispěla ještě invaze v r. 1968, která záporný vztah k Rusku jako říši zla ještě umocnila. Nicméně platí, že sovy nejsou tím, čím se zdají. RF není SSSR a nedivím se, že se nechce stát "zadním dvorkem Ameriky".
Vyplatí se proto tuto knihu pečlivě přečíst. A ačkoli jsem měl takový slabý pocit, že autorka fandí levicovým myšlenkám, nelze zpochybňovat fakta, která uvádí. Bezesporu užitečná publikace pro naše zmatené české duše.
Druhý důležitý poznatek, který jsem při četbě učinil, je fakt, že se nevyplácí hodnotit z pozice levice-pravice. Jakkoliv se považuji za "pravičáka", jediné relevantní hodnocení může být učiněno jen z jedné pozice: z pozice pravdy. Neboť pravičáci lžou stejně jako levičáci, učiní-li svou pozici z hlediska ideologie. Takové vidění pak vědomě i nevědomě oklešťuje pravdu, jen aby si ideolog udržel tu svou. Ideologie je pak cesta k fanatismu. Tak tomu Livingstoneová nepodlehla.

03.03.2015 5 z 5

Kde peníze jsou služebníkem, nikoliv pánem Kde peníze jsou služebníkem, nikoliv pánem Naďa Johanisová

První práce "alternativního" ekonoma, která mě skutečně zaujala. Žádné poblázněné ideologické sny, na faktech založený rozbor současného ekonomického vývoje. Měl jsem nad čím přemýšlet.

06.08.2012 5 z 5