Šíp do nebe

Šíp do nebe https://www.databazeknih.cz/img/books/28_/285473/bmid_sip-do-nebe-AdP-285473.jpg 5 12 3

První svazek autobiografie: 1905-1931. První díl autobiografie Arthura Koestlera zachycuje dětství, dospívání a mládí pozdějšího slavného autora. Koestler čtenáře provádí pozoruhodnými prostředím Budapešti v době Komuny v roce 1919, Vídně po první světové válce, kde kralují buršácké spolky a Sigmund Freud, a poté čerstvě osídlované Palestiny. Ukáže mu poválečnou Paříž a Berlín za Výmarské republiky, načež se s ním vydá k severnímu pólu. Koestler vše provází pozoruhodnými reflexemi, nejistotami svého dětství a úvahami zralé dospělosti. Líčí v knize svůj intelektuální a ideový vývoj - první díl pamětí končí jeho vstupem do komunistické strany na konci roku 1931.... celý text

Literatura světová Biografie a memoáry
Vydáno: , Academia

Arrow In The Blue , 1952

kuruteku
12.01.2019 3 z 5

Po přečtení Tmy o polednách a Zlodějích v noci jsem věděl, o jakého autora jde. A když se objevily upozornění na druhý díl jeho pamětí, zjistil jsem, že vůbec vyšel první díl ;-) A tak, kniha se čte od začátku, jsem prvním dílem začal. První třetina mne v podstatě nudila, i když popis Maďarské komuny očima dítěte byl velmi zajímavý. Bohužel toho o ní víme tak málo, že se nedá soudit - moc spadla/byla předána/získána Kunovými stoupenci a zhroutila se/zákonitě neuspěla/byla poražena rumunským a českým vojskem. Popis Izraele, Paříže, Berlína už je mnohem zajímavější, autorova zamyšlení také. Už se těším na druhý díl.

Hobo
12.02.2018 5 z 5

Teď už jen netrpělivě čekám na překlad druhého dílu.

marek9481
13.08.2016 5 z 5

"Bojovali jsme své bitvy slovy a neviděli jsme, že důvěrně známá slova ztratila vliv a ukazují špatným směrem. Pronášeli jsme slovo demokracie slavnostně jako v modlitbě a brzy poté největší evropské národy zvolily perfektně demokraticky k moci své vrahy. Pokládali jsme kapitalismus za zastaralý a byli jsme ochotní ho vyměnit za zbrusu novou podobu otroctví. Socialistický pokrok, za nějž jsme bojovali, se stal pokrokem k otrockým pracovním táborům, náš liberalismus z nás udělal komplice tyranů a utlačovatelů. Naše láska k míru vyzývala k agresi a vedla k válce"

paměti, memoáry autobiografie

Arthur Koestler