Hobo Hobo komentáře u knih

Robot na konci tunelu Robot na konci tunelu Vladimír Pikora

Srozumitelně, čtivě a vtipně sepsaná publikace o ekonomii, jejích současných pádech a omylech s futurologickými závěry, které vyhlížejí logicky. Trošku mi vadilo, že ekonomické problémy a populismus politiků jsou prostě vystřídány technologickými předpověďmi, aniž by budoucnost ekonomického světa byla jasně vyjádřena. Jako by technologický vývoj měl vyřešit ekonomický pád do pekla, protože budeme mít samořiditelná auta, drony a komunikační prostředky... To mi nesedí, někde a někdy se ty průšvihy v tisku nekrytých peněz, rozšiřujících se dotacích atd., podle mne musí projevit a technologie to možná mohou přibrzdit, ale nikoliv trvale. Nemůžeme ovšem mít všechno, v každém případě autory předložená fakta poskytují dostatečný prostor pro vlastní přemýšlení. A v tom je toto dílo fakt dobré.

13.08.2018 5 z 5

Kámen a bolest Kámen a bolest Karel Schulz

O knize jsem vždy slyšel tak nějak bokem, přímo ke mně se však nedostala. Až jsem ji ušmudlanou sebral v jakémsi knihoboxu. A objevil jsem skutečnou perlu, pověsti o ní nelhaly. Sága nejen o renesanci, ale i renesančních rozměrů. A já měl zrovna čas číst! Opravdu jsem si to užil. Zařadila se ihned mezi osobní top 5.
Od té doby je mé chápání renesance obrazem od Karla Schulze. A jako mnoho jiných komentátorů lituji, že dílo zůstalo nedokončeno, jistě by autor dotvořil obraz Machiavelliho, který se dějem v zásadě jen mihne, ačkoliv ho cítím jako jistý pandán k Michelangelovi. Stejně tak důležitý je i Michelangelův vztah k Leonardovi, který sice získal více prostoru, ale i tak je nedokončený a vývoj mohu pouze tušit.
Ovšem dobře popsána je i Michelangelova víra a jeho střet s fanatismem. Fanatismus prolíná celými lidskými dějinami a na rozdíl od obecného přesvědčení není spojen pouze s náboženstvími. Překrásná a hrůzná freska o Savonarolově fanatismu patří k dalším částem románu, které dokážou uchvátit.

09.08.2018 5 z 5

Záhada v Haut-Brion Záhada v Haut-Brion Jean-Pierre Alaux

Víc než o detektivku jde o vinařskou novelu. Zvlášť mě zaujaly pasáže o moderní době, ničící tradiční vinařskou krajinu. Jedna ukázka:
"Plnou hubu teorií, slavný Le Corbusier, ideologický podvodník, komunistický nadutec, který se prodával majitelům, aby nastavěl králíkárny pro proletáře. Kašlu na ty prodavače iluzí, kteří kážou sociální spravedlnost, psance této země, lidský rod a všechno to svinstvo a kteří se přitom cpou a plní si kapsy penězi. A navíc nám, pane, pořád kážou morálku a dávají nám lekce o tom, jak máme žít. Nikdo nikdy neposlouchá ty, kteří opravdu myslí, protože myslet, to vždycky znamená škodit. ….. Bylo by potřeba vyhodit do povětří všechny ty univerzity a školy, kde už nikdo neumí latinsky a kde si všichni myslí, že Roland Garros byl tenisový hráč. ….. Le Corbusier miloval slávu, medaile a peníze. Ten zmetek nenáviděl obyčejné lidi. Nic o nich nevěděl. Protože lid, to smrdí, je to cítit potem, nadělá to spoustu dětí, neumí to správně mluvit."

06.08.2018 3 z 5

Máj Máj Karel Hynek Mácha

V době, kdy vlastenci přísně sledovali, zda literatura plní svou vlasteneckou národní funkci, si Mácha dovolil napsat prostě romantické dílo o lásce. A zatímco soudobá literatura dnes zajímá jen literární experty, Máchův Máj žije a zřejmě bude žít ještě dlouho.

Kytice Kytice Karel Jaromír Erben

Zcela ojedinělé dílo světové poezie. Dodnes živé i po téměř 200 letech. Vracím se k této sbírce znovu a znovu po celý život.

Vladař Vladař Niccolò Machiavelli

Autor, jemuž je vyčítán pragmatismus a opomíjení morálky. Podle mého naprosto zcestný názor. Jde o první moderní politologii, která překonává mnohé dnešní bláboly.

Ludvík XIV. -  Byl unesen? Ludvík XIV. - Byl unesen? Jean D´Aillon

Mám rád historické romány a mám rád historické detektivky. Myslím, že toto je první toho žánru, která se mi nelíbila.

04.08.2018 2 z 5

Konec liberalismu v Česku. A co dál? Konec liberalismu v Česku. A co dál? Ladislav Malý

Pravda je, že nejsem liberál, pravda je i to, že se nepokládám za člověka, který by byl přesvědčen, že demokracie je ten nejlepší systém pro život (natož liberální demokracie), takže by mi obsah měl být sympatický. Však jsem to taky s chutí otevřel, byl jsem však zklamán. Publikace je přesně z těch knih, které předkládají vizi, jak by svět měl fungovat; takže předkládají ideologii. Autor porušuje všechny konzervativní zásady, o kterých psal již Edmund Burke či Russell Kirk - prostě tady vám předkládám, jak vytvořit šťastnou společnost. Mírně to přeháním, ale ne zas tak moc. Kromě několika věcných chyb, které jsem nalezl, je základní chyba v tom, že autor předkládá vizi, která tady už byla a uplynula. Nikdy nevstoupíš do téže řeky. Takto je to neuskutečnitelné.

02.08.2018 2 z 5

Vyhnání Gerty Schnirch Vyhnání Gerty Schnirch Kateřina Tučková

Velmi dobře napsaný příběh. Kvůli tomu dostal ode mne 100 %, ačkoliv některé epizody neodpovídaly historickým faktům. Tak trochu jsem měl dojem, že je to propagace naruby.
Dodatek po roce: Sleduji komentáře jeden za druhým a čím dál víc si uvědomuji, jak literatura formuje naše myšlenky a názory, bez ohledu na historickou pravdu, jak jsou lidé ochotni skočit na špek tvrzení románu bez ohledu na skutečnost. Pravda prostě není v tom, že Němci trpěli, to by bylo příliš snadné. Pravda je mnohem, mnohem složitější. Po ročním boji jsem se proto rozhodl ponížit počet hvězdiček bez ohledu na literární kvality, neboť Pravda je víc než literatura.

02.08.2018 1 z 5

Kočka ve skleněném domě Kočka ve skleněném domě Lydia Adamson

Jestliže jsem Kočku na prameni ohodnotil třemi hvězdičkami, musím Kočce ve Skleněném domě přidat alespoň jednu navíc. Pohodové čtení, tentokrát s větším napětím a obdobně překvapivými závěry... Výborné čtení na dovolenou.

02.08.2018 4 z 5

Můj flirt s politikou aneb Příručka pro ministryně Můj flirt s politikou aneb Příručka pro ministryně Daniela Kovářová

S politikou nemá publikace nic společného, o skutečném působení v politice se nedozvíte nic, je to jen směska parkinsonských bonmotů a vtipů, které možno uplatnit na jakéhokoliv ministra bez ohledu na stranickou barvu. Z tohoto pohledu mě kniha silně zklamala. Ne že bych čekal nějaká nečekaná odhalení, ale přece jen ta osobní rovina a zkušenost mohla být alespoň nepatrně patrná.
Nedočetl jsem, takové bylo moje zklamání.

28.07.2018 2 z 5

Horká noc Horká noc Carol Higgins Clark

Kdyby ta tragédie, které je třeba zabránit, a kvůli níž je vyburcována bezmála polovina New Yorku bez proudu, nespočívala v hrozném nebezpečí nedobrovolného vytetování znaku na ruce, možná by šlo o docela zajímavý popis, co se může stát v supermegapoli bez elektřiny...

28.07.2018 2 z 5

Jak katolická církev budovala západní civilizaci Jak katolická církev budovala západní civilizaci Thomas E. Woods

Na čem jiném by evropská civilizace stála než na křesťanských základech?
Osobně bych velmi přivítal, kdyby Candide byla konkrétnější a uvedla alespoň několik příkladů, v čem je kniha tak strašně tendenční, dezinformační a neobjektivní.

26.07.2018 5 z 5

Podzemní univerzita: Vznik a organizace brněnských bytových přednášek a seminářů (1984-1989) Podzemní univerzita: Vznik a organizace brněnských bytových přednášek a seminářů (1984-1989) Petr Oslzlý

Nejzajímavější z celé publikace jsem shledal nikoliv ve zveřejněných přednáškách, ale v popisu vzniku a průběhu celé brněnské podzemní univerzity. Je tomu věnováno cca 100 stránek, tedy téměř polovina knihy.
Z přednášek mě zaujal hlavně David Regan: Edmund Burke a konzervatismus, možná ještě Francis Dunlop: Mužské a ženské vlastnosti (Úvod k problému vztahu pohlaví ke vzdělání) - dnešní ideologové bezbřehé rovnoprávnosti by velmi, velmi křičeli (nebo křičely?).

26.07.2018 4 z 5

Kniha mého mládí, nesporně patří do mého Top5.

20.07.2018 5 z 5

Sbohem, cizinko Sbohem, cizinko Daniela Kovářová

V podtitulku "román o vztazích s detektivní zápletkou". Jakožto román o vztazích jsem si knihu přečetl jako docela zajímavou, jen tu detektivní zápletku jsem tam nenašel.

20.07.2018 3 z 5

Kočka na prameni Kočka na prameni Lydia Adamson

Čtivá a docela příjemná útlá detektivka. Dobrá na dovolenou a oddych. Nelitoval jsem času k přečtení. Asi na ni brzy zapomenu, ale budiž.

20.07.2018 3 z 5

Spaste ryby Spaste ryby Annelies Verbeke

Jsem čtenář, který nerad opouští načaté, až do konce jsem schopen čekat, co se z toho vyvine, někdy to bohužel znamená ztrátu času. Tato kniha patří k těm druhým, vůbec mě neoslovila, až na pár vtipných glos či dobrých odstavců. Naštěstí jde o knihu útlou.
Přesto si myslím, že samotný námět frustrované hrdinky, která svou frustraci obrací ve spasení světa, je velmi moderní a nosný. Vyžaduje však více plochy, než poměrně útlý svazek. Klasičtí autoři typu Feuchtwangera, Waltariho atp. by z námětu vytvořili rozsáhlou epopej, která by byla čtivá a nezapomenutelná.

13.07.2018 2 z 5

Rudý kapitán Rudý kapitán Dominik Dán

Excelentní. Co víc dodat? Přece nebudu prozrazovat děj!

11.07.2018 5 z 5

Proč holocaust: Hitlerova vědecká mesianistická vražda Proč holocaust: Hitlerova vědecká mesianistická vražda Jan Horník

Tento vysoce zajímavý více jak čtyřsetstránkový rozbor Hitlerova myšlení, jeho zdrojů a logickém uspořádání by si měli přečíst zejména všichni příznivci Darwinovy evoluční teorie. V příloze je možné si přečíst i Darwinovu práci O původu člověka, ze které ten Hitler přímo trčí.
Doporučuji k přečtení každému, kdo je přístupný kritickému myšlení. Je nad čím přemýšlet.

08.07.2018 5 z 5