Sociální politika

Sociální politika https://www.databazeknih.cz/img/books/25_/257637/bmid_socialni-politika-W6r-257637.jpg 4 2 2

Karel Engliš (1880-1962), habilitoval se v roce 1919 na Masarykově univerzitě v Brně, později byl profesorem právnické fakulty Univerzity Karlovy, odkud byl po komunistickém puči propuštěn. Ač byl největším finančním odborníkem, který s Aloisem Rašínem ovlivňoval měnovou politiku mezi světovými válkami, věnoval se i sociální politice. Jeho spis „Sociální politika“ (1916, druhé vydání 1922) ovlivnil sociálněpolitické myšlení první republiky. Jeho názory vycházely z jeho statistických analýz chudinství a na rozdíl od německých autorů pojímal sociální politiku jako dynamický nástroj k „povznesení národa“. Tím předběhl koncepci lorda Williama Beveridge („Social Insurance and Allied services, 1942) o 26 let.... celý text

Hobo
24.05.2019 4 z 5

Je poměrně zajímavé přečíst si o sociální politice z dob, kdy vznikala, a navíc ještě z Rakousko-Uherska a z doby uprostřed 1. sv. války. Tedy spíše se jedná o politickou ekonomii, nikterak to ovšem nevadí. Dobře se dá přemýšlet nad tím, kam se svět za těch sto let posunul a jak se sociální politika změnila z dobrých úmyslů ve zlý nástroj manipulace a útlaku. Někde zřejmě udělali soudruzi z NDR chybu... Nicméně nemám v úmyslu psát z mých myšlenek, které se mi vynořovaly, dlouhou esej, to ponechám myšlenkám dalších přemýšlejících čtenářů.

Night
02.12.2016 4 z 5

Úvod do problematiky sociální politiky. Poskytuje pohled do úplných začátků, které jsou dnes už nějak vyřešeny, ale varuje před věcmi, které jsou nyní aktuální.

Karel Engliš
česká, 1880 - 1961
1921  80%Sociální politika
1924  0%Národní hospodářství (Příručka)
1947  60%Malá logika
1992  80%Věčné ideály lidstva