Hobo Hobo komentáře u knih

Šíp do nebe Šíp do nebe Arthur Koestler

Teď už jen netrpělivě čekám na překlad druhého dílu.

12.02.2018 5 z 5

Král rytíř Přemysl Otakar II. Král rytíř Přemysl Otakar II. Vlastimil Vondruška

Jako vždy: Vondruška výborný.

10.01.2018 5 z 5

Vystěhovalci I. Vystěhovalci I. Vilhelm Moberg

Zaujal mě i vedlejší příběh Karl Oskarova bratra. Jeho touha po lepším životě byla ještě silnější, na rozdíl od něho však k realizaci svého snu používal "rychlejší" cesty, chtěl prostě hlavně zbohatnout, takže nakonec se místo "klučení divočiny" vydal jako zlatokop do Kalifornie a vrátil se nakonec bez zlata, ale stále v iluzi o zbohatnutí, aby nakonec v hořkém poznání zemřel.

03.01.2017

Zadní dvorek Ameriky: USA a Latinská Amerika od Monroeovy doktríny po válku s terorem Zadní dvorek Ameriky: USA a Latinská Amerika od Monroeovy doktríny po válku s terorem Grace Livingstone

Není divu, že má český národ poněkud zmatek v pohledu na světové dění po komunistickém vymývání mozků. Vše, co nám bylo vštěpováno, jsme okamžitě zavrhli a své hodnocení obrátili naruby. K tomu přispěla ještě invaze v r. 1968, která záporný vztah k Rusku jako říši zla ještě umocnila. Nicméně platí, že sovy nejsou tím, čím se zdají. RF není SSSR a nedivím se, že se nechce stát "zadním dvorkem Ameriky".
Vyplatí se proto tuto knihu pečlivě přečíst. A ačkoli jsem měl takový slabý pocit, že autorka fandí levicovým myšlenkám, nelze zpochybňovat fakta, která uvádí. Bezesporu užitečná publikace pro naše zmatené české duše.
Druhý důležitý poznatek, který jsem při četbě učinil, je fakt, že se nevyplácí hodnotit z pozice levice-pravice. Jakkoliv se považuji za "pravičáka", jediné relevantní hodnocení může být učiněno jen z jedné pozice: z pozice pravdy. Neboť pravičáci lžou stejně jako levičáci, učiní-li svou pozici z hlediska ideologie. Takové vidění pak vědomě i nevědomě oklešťuje pravdu, jen aby si ideolog udržel tu svou. Ideologie je pak cesta k fanatismu. Tak tomu Livingstoneová nepodlehla.

03.03.2015 5 z 5

Kde peníze jsou služebníkem, nikoliv pánem Kde peníze jsou služebníkem, nikoliv pánem Naďa Johanisová

První práce "alternativního" ekonoma, která mě skutečně zaujala. Žádné poblázněné ideologické sny, na faktech založený rozbor současného ekonomického vývoje. Měl jsem nad čím přemýšlet.

06.08.2012 5 z 5