helenah helenah komentáře u knih

Šikmý kostel 3 Šikmý kostel 3 Karin Lednická

Tušila jsem, že to bude náročné....a proto moc děkuji za to, že kapitoly jejichž čtení vyvolávalo úzkost, bolest, vztek, bezmoc, byly střídány prostým provázením životními osudy hlavních postav. Děkuji za to, že je paní spisovatelka nesoudí. Že během čtení poznáváme, jak v kontinuitě svého života jednají vlastně logicky a ikdyž nejsou sympatičtí a mnohdy třeba až protivní, že asi prostě nemůžou jinak....
První dva díly jsem přečetla každý dvakrát, zamilovala si hlavní postavy. A těšila jsem se a zároveň trochu bála, jak "rudá doba" zamotá jejich osudy, jak máma a babička můžou přežít ztrátu milovaného dítěte, jak se nezbláznit ze zážitku znásilnění, jak unést výčitky svědomí (když jako ženě mi trápení ženských hrdinek byla pochopitelnější a bližší).A to jsem netušila, co budou - nejen ženy - zažívat dál. Ufff...
Je to dobré, je potřebné takové knihy psát a číst.
Děkuji Vám paní Lednická. Poprvé jsem knížku zhltla, protože nešlo odložit ji. Teď si ji vychutnám znovu.

20.04.2024 5 z 5

Bílá Voda Bílá Voda Kateřina Tučková

Lena, Evarista, Tobie, Marta, Agnieszka, Paulita, Jan...dočetla jsem tuto úžasnou knížku a vůbec mi to nejde spát. Životní příběhy, jednání a myšlení postav, těch nádherných,silných ve své slabosti a bezmoci, i mocných a všeho schopných slabochů a lidských zrůd...to vše dokázala paní spisovatelka spojit do neuvěřitelně čtivého a krásného celku...Myslela jsem, že téměř 700 stran budu číst dlouho. Ale knihu jsem nakonec zhltla za tři dny, při čtení jsem i brečela, občas úžasem, občas vzteky...
Nechám to v sobě trochu uzrát a pak si knihu přečtu znovu, už v klidu.
Děkuji Vám paní Tučková. Byl to fakt silný zážitek.

05.05.2022 5 z 5

Debutantka Debutantka Jan Gardner

Mám ráda knihy, jejichž autor dokáže navodit atmosféru, která vtáhne do příběhu a nepustí. V duchu jsem si k postavám přiřadila tváře, jako by se přede mnou odehrával napínavý prvorepublikový film. Byly to prima tři dny četby. Tři dny proto, že jsem si knihu šetřila,abych si tu atmosféru mohla vychutnávat déle. Doporučuji a moc se těším na další díl série

17.09.2021 5 z 5

Chalupa Chalupa Pavlína Křivánková

Dvě ženy z nichž mi popravdě nebyla sympatická ani jedna a mezi nimi muž, který....věděl nebo nevěděl co vlastně chce? Poslouchala jsem jako skvělou četbu na pokračování v Českém rozhlase. A určitě doporučuji.

29.03.2024 5 z 5

Jelení vršek Jelení vršek Hana Marie Körnerová (p)

Kdo má rád styl psaní paní Körnerové,bude spokojený. Život postav knihy zasazený do historických souvislostí, takových jaké skutečně mohly být, proměna charakterů, trocha napětí, nenávist i láska...konec který nebudu prozrazovat:-) Jsem spokojená, moc jsem se na knihu těšila a nezklamala mě.

26.11.2022 5 z 5

Olivovník Olivovník Lucinda Riley

Omnia mea mecum porto...neboli všechno své si neseme s sebou. To krásné...i to co jsme nezvládli,zvorali, zničili. A když máme stejně jako Helena štěstí na ty, kteří jsou schopni a ochotni odpouštět, protože i oni "všechno své nesou a někdy možná táhnou s sebou", může nastat prostý a krásný happyend.
Knížka Olivovník je krásná a já za ni děkuji.

02.07.2022 5 z 5

Zuzanin dech Zuzanin dech Jakuba Katalpa (p)

Asi ještě nikdy jsem nečetla knihu psanou tak zvláštně stroze...je to jako reportáž ze života jedné židovské dívky, její rodiny, jejích dvou kamarádů, ze kterých se stali nápadníci. Mohl to být krásný příběh lásky, zklamání...jenže doba, ve které se děj odehrává přidala do života hlavní hrdinky tolik trápení, bolesti a hrůzy až zůstává rozum stát.
Nemohla jsem se od knihy odtrhnout, upřímně ji doporučuji..a modlím se "kéž tohle už navždy zůstane jen hroznou historií"

22.04.2021 5 z 5

Podbrdské ženy Podbrdské ženy Jana Poncarová

Nejen ženy, ani muži to v životě ani v tomto románu nemají lehké...a
všichni v sobě neseme otisk našich předků a to jak se chováme je někdy prostě jen proto, že to jinak neumíme...nebo kolik trápení jsme museli unést.
Knížka Podbrdské ženy se mnou zacloumala. Četla jsem předchozí komentáře....že se vlastně v té knize neděje nic světoborného. Možná, že hrdinové knihy měli sílu žít dál všemu navzdory právě proto,že věřili, že už musí být líp, že válka skončí, nemoc se vyléčí, nevěry přestanou, neúspěchy a útlak přestanou.
Vím že se k této knížce budu vracet a moc děkuji, paní Poncarová, za dva úžasné dny, které jsem při čtení prožila.

20.01.2023

Tajemství abatyše z Assisi Tajemství abatyše z Assisi Vlastimil Vondruška

Taková "líbivá" ťafka protivné (svaté) Anežce a křesťanství.... Mně osobně to trochu mrzí,řečeno slušně.

28.06.2021 1 z 5

Prašina Prašina Vojtěch Matocha

Koupeno pro vnuka. A mohu říct,že je to úžasný příběh s atmosférou, která vtáhne a nepustí ani babičku ;-)

21.06.2021 5 z 5

Nebe mé lásky Nebe mé lásky Nora Roberts

Taková moje srdcovka, ke které se pravidelně vracím. Nejprve jsem přečetla, pak viděla i televizní film Montana Sky, který podle ní byl natočený. Postavy knihy dostaly tvář-ty kladné mám ráda ještě víc, ty záporné mi jsou ještě víc protivné :-) Doporučuji jako příjemnou letní četbu.

12.06.2020 5 z 5

Irská kráska Irská kráska Ann Moore

Smutné,krásné vyprávění o lásce,odvaze,vytrvalosti,víře,věrnosti...a hrůze doby hladomoru v Irsku. Doporučuji. A těším se na druhý díl.

20.01.2019 5 z 5

Panský dům a jeho dcery Panský dům a jeho dcery Anne Jacobs

Moc jsem se na pokračování osudů Marie,jejího muže a ostatních postav románu těšila. Kniha má spád a už se moc těším na třetí díl.

03.01.2019 5 z 5

Prosím vás, sestřičko Prosím vás, sestřičko Hana Marie Körnerová (p)

Z knih paní Körnerové, které se odehrávají v nedávné době dýchne na mě, její vrstevnici, zvláštní jalovost a syrovost té doby. A přesto i tehdy jsme prožívali strasti i chvíle štěstí a paní spisovatelka o nich umí opravdu skvěle vyprávět.

31.05.2024 5 z 5

Slavnostní příležitosti Slavnostní příležitosti Martina Jánošovová

Vždycky jsem po této knize toužila a opakovaně si ji půjčovala od kamarádky, protože když kniha vyšla, nesehnala jsem ji. Už nám svoji, z antikvariátu;) A pořád se mi líbí. Asi proto,jak mi připomíná mládí, čas brzy po svatbě, čas kdy jsem hltala všechny rady, jak udělat
domov hezčí...

17.08.2023 5 z 5

Tlukot tisíců srdcí Tlukot tisíců srdcí Kiera Cass

Ano, nádherná pohádka a reakce vnučky, která patří do cílové skupiny tohoto typu knížek, její nadšení a radost, mluví za vše. Babi,to je tak hezký, jako Selekce ale ještě trochou lepší. Vnučka sem na Databázi knih zatím nechodí, tak těch pět hvězdiček je vlastně od ní:)
Slíbila že si tu knížku přečte ještě jednou a pak mi ji půjčí

05.07.2023 5 z 5

Dopisy Ježíškovi Dopisy Ježíškovi Robert Fulghum

Opravdu milá knížka... možná proto, jak krásně nesourodá společnost se nad dopisním papírem při psaní Ježíškovi sešla. Od řeholní sestry Angeliky Pintířové a bývalé první dámy Dagmar Havlové po Martina Hofmanna, alias Luďka z Mostu nebo Lukáše Pavláska...;-)Moc doporučuji. I proto, že stokoruna z prodeje knihy jde na sbírku Pomozte dětem. A to je velmi dobře investovaná stokoruna.

08.12.2021 5 z 5

Pán hor 1 Pán hor 1 Hana Marie Körnerová (p)

Tak se těším na dlouhé zimní večery, zabalená v dece a s čajem, který bude vonět pomerančem, hřebíčkem a skořicí a budu znova (po kolikáté už:)? ponořena do osudů postav Pána hor. Miluju tento rozsáhlý román. Protože děj znám, mohu si otevřít kteroukoliv ze šesti knih a začít číst. Je skvělé, že je celá sága rozdělena na části, každá z nich má jinak zvláštní atmosféru, ale všechny jsou krásné, napínavé, romantické a místy i smutné a drsné... Už jsem jednou hodnocení této knihy psala, ale někdy je fajn opakovat se....

23.11.2021

Granáty Granáty Vlasta Javořická

Ke knihám Vlasty Javořické se pravidelně vracím-když se potřebuju zklidnit, když je vše okolo nečitelné, zamlžené a chtělo by se zdát, že zlé.
Ne všechny knihy, které jsem od ní četla, mi při tomto stavu mé duše pomohly. Ale kniha Granáty vždycky....

24.08.2021 5 z 5

Parabible Parabible Alexandr Flek

Skvělé pro nás, kdo máme pocit, že "to jsme už slyšeli a četli tolikrát"...
i pro ty, kdo Knihu knih zatím nečetli.

08.02.2019 5 z 5