Granáty

Příběh schovanky Věrušky a jejího moudrého, laskavého a milujícího vychovatele, faráře Doležala. Po farářově zatčení Věruška přichází do Prahy do bohaté rodiny farářovy sestry Márinky. Ústrky, pohrdání a ponižování, které Věra v této rodině zažije, ji nakonec donutí bohatý Pekárkův dům opustit. Mezitím ovšem klíčí mezi ní a synem Pekárkových Waldemarem sympatie a náklonnost, ze které se pomalu vyvijí láska. Důležitou úlohu zde sehraje rodinný šperk - náhrdelník z granátů... ...celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/25_/25780/granaty-25780.jpg 4.352
Romány, Pro ženy, Literatura česká
Vydáno:, Jota

channah007

Jako film pro pamětníky. Milé a uklidňující čtení.

Zajímavá kniha, také dost smutná - ale i takový je život.

Len2očka
29.10.2017

Je to první kniha od této autorky co jsem si koupila asi před 25 roky.Nyní jsem si ji přečetla znovu,je nádherná,má místo na mém TOP seznamu.

sabca
14.08.2017

Knihu jsem přečetla z důvodu plnění čtenářské výzvy. Protože to není to co mám ráda, tak jsem byla trochu zklamaná.

Damato
06.05.2017

Znáte tu situaci,kdy nemůžete spát,bolí vás hlava,zuby,záda...to je jedno co a jste tím protivní i svému v globále s vámi soucítímu se partnerovi,který vám doporučí...tak si čti,ale hlavně už se přestaň pořád sakriš vrtět...Když opatrně blekotáte,že máte všechno přečtené,pomalu vás zadusí nejen pohledem,ale trochu i polštářem. Ovšem ráno vás veze - a rád- na pohotovost a když zjistí,že vaše noční jízda s Brufenem a Nimesilem byla opodstatněná,což vizuálně už sice ráno zjistil,ale pohled paní doktorky na vás ho ubezpečil,že tady asi není legrace na místě a začne mit výčitky, svědomí,že vám v noci nebyl tou pravou oporou a protože už ví,že vás další dny bude muset obskakovat,nenapadne ho nic jiného,než jít do nejbližší prodejny knih a tam koupit ČTYŘI takovéhle slaďáky,o kterých jste se milionkrát doma bavili,že to nečtete.Ale pozor holky,pokud máte rozvrtanou pusu,tak stejně na nic oduševnělého nemáte a přísahám,mně se to fakt líbilo.Nemusím snad holky dodávat,že po zákroku paní doktorky už jsem docela Ok, ale vidět svého miláčka,jak vaří,luxuje,mixuje vám banán a s obkladem ledu vám ho potichu přináší k posteli,kde si čtete...rozhodla jsem se- a to proto,abych mu udělala radost,že v té postýlce pár dní vydržím a všechny čtyři knihy přečtu...když už mi je koupil,ať vidí,jak si toho vážím ;-)

EvikU.
07.04.2017

Tahle knížka od Javořický je nejhezčí.

ClarissaM
06.12.2016

Tuhle knížku jsem dostala asi ve 13, v prvním originálním vázání, knížky obě mě nadchly, byli romantické, občas jsem si i pobrečela :)

koala
09.06.2016

Až na tu útrpnost Věřinu, příšernou žárlivost Valdemarovu a ta příhoda s tím vlakem už byla také tak nějak navíc, ... to byl moc hezky napsaný román s krásnou, archaickou češtinou. Ale kdo ví, jak bychom se v té době, v tom věku, na světě bez rodičů s takovou tchýní vypořádali?

TaLu
05.08.2015

Jeden z nejkrásnějších románů autorky.
Patří mezi ty romantické, zápletka je zajímavá a svižný děj s krásnou češtinou.
Autorka patřila k nejčtenějším za první republiky, ale to rozhodně neznamená, že v současné době se nedá číst.
Možná je tomu právě naopak.
V dnešní uspěchané době a nejasných životních hodnotách jsou její knihy příjemným zastavením a někdy i ukazatelem směru na křižovatkách života.

maryzka
01.06.2013

Takový smutný, ale přec krásný. Ovšem závěr knihy přináší krásné překvapení a rozuzlení

kika 13
02.04.2013

Pěkná knížka,má to děj.

ubrkoska
05.03.2013

Tuto knihu jsem dostala v patnácti jako dárek. Přečetla jsem ji jedním dechem. Teď tato kniha čeká v naší knihovně, až bude naší dceři sladkých patnáct a snad z ní dcera bude stejně nadšená jako tenkrát já:)

Val
21.02.2012

Jednu dobu jsem byla paní Javořickou doslova posedlá....Toto je opravdu jedna z nejlepších .

hortenzie
03.10.2011

Asi nejlepší, co Javořická napsala. Ještě je dost dobře napsaný Potok nebo Dva mlýny. Knihy této autorky jsem zdědila po mamince, tak jsem jich pár přečetla. Prosím, šmahem nezatracovat, i u této autorky se dají najít dobré tituly.

WEIL
05.09.2011

Mít dobrého vychovatele, to je pro život základní předpoklad. Kdo není moudrý vychovatel, ten by neměl mít děti.

Vlasta Javořická

Vlasta Javořická