Granáty

Granáty https://www.databazeknih.cz/img/books/25_/25780/bmid_granaty-QgT-25780.jpg 4 84 23

Příběh schovanky Věrušky a jejího moudrého, laskavého a milujícího vychovatele, faráře Doležala. Po farářově zatčení Věruška přichází do Prahy do bohaté rodiny farářovy sestry Márinky. Ústrky, pohrdání a ponižování, které Věra v této rodině zažije, ji nakonec donutí bohatý Pekárkův dům opustit. Mezitím ovšem klíčí mezi ní a synem Pekárkových Waldemarem sympatie a náklonnost, ze které se pomalu vyvijí láska. Důležitou úlohu zde sehraje rodinný šperk - náhrdelník z granátů...... celý text

Kokoska92
10.09.2023 5 z 5

Zcela zřejmě to vše cítila, a chápala a myslila si, že nemá člověk žít tak lhostejně, že by mu byl život mnohem delší a že by pomaleji žil, kdyby si vše uvědomoval, kdyby vše kolem sebe pozorně sledoval a zažíval všecky dojmy až do podrobnosti jak teskné, tak i veselé.

Moc pěkné a dojemné čtení, ze kterého na vás dýchnou staré časy, a také si aspoň na chvíli odpočinete od starostí všedních dnů. Granáty byly mojí první knížkou od paní Javořické, ale rozhodně ne poslední!

uzivatel4381
06.08.2023

Až přejde den a budu spát,
přijď na můj hrob se podívat,
jen podívat a neplač moc,
kdo usnul, spí už každý rád,
a svatá je ta tichá noc,
když přejde den.

švíckoarsenal
29.04.2022 5 z 5

Zatím nejlepší román od p. Javořické který jsem četl. Mám ho po babičce v originálním vydání z roku 1930 a nádherně se čte.

85098211
31.10.2021 5 z 5

Tuto autorčinu knihu jsem četla před lety hned po jejím prvním porevolučním vydání, tj. v roce 1991. Už dlouho jsem přemýšlela, že bych se k ní chtěla vrátit, protože mne zajímal můj nynější názor na ni. No a teď tedy k tomu došlo a já musím přiznat, že se mi příběh Věrušky, pana faráře Doležala, jeho zlé sestry Márinky a jejího syna Valdemara líbil mnohem víc než tenkrát. Pochopila jsem i to, co mi možná při prvním čtení uniklo, nebo jsem to vzhledem ke svému hodně mladému věku nebyla schopna pochopit. Kniha je výborně napsaná, čte se doslova jedním dechem, i když předpokládám, že nesedne každému. Ale já jsem se radovala i trpěla spolu s Věruškou a hodným panem farářem, zároveň nesnášela domýšlivého Valdemara a bytostně nenáviděla jeho pokrytecky pobožnou a současně tak zlou matku. Za Věrušku jsem byla ráda, když po všech těch příkořích odešla z Pekárkova domu na venkov, kde znovu víceméně nalezla ztracené štěstí. A přestože se potom vrací zpět už jako Valdemarova nevěsta a posléze i vdaná paní, čtenář tuší, že ji čekají opětovné nešťastné časy, způsobené tvrdou a nemilosrdnou tchyní, která se nezastaví před ničím ve snaze snachy se zbavit... Věra však zažije nejen to. Je totiž odhalen i její původ, což je velkým překvapením nejen pro všechny zúčastněné, ale samozřejmě také pro čtenáře ;-). Víc již prozrazovat nebudu, knize dávám plných pět hvězdiček a vím už teď, že další setkání s autorkou mě někdy v budoucnu zase určitě nemine ;-).

helenah
24.08.2021 5 z 5

Ke knihám Vlasty Javořické se pravidelně vracím-když se potřebuju zklidnit, když je vše okolo nečitelné, zamlžené a chtělo by se zdát, že zlé.
Ne všechny knihy, které jsem od ní četla, mi při tomto stavu mé duše pomohly. Ale kniha Granáty vždycky....

Naďa2411
23.06.2021 3 z 5

(SPOILER) Granáty - více kamínků v náhrdelníku, který ukrývá tajemství odloženého dítěte devčátka u faráře v jedné vesnici v období světové války.

knihomolka1197
16.11.2020 5 z 5

Další úchvatné dílo paní Javořické!

m_martina
22.05.2020 5 z 5

Tohle byla moje první kniha od Vlasty Javořické a líbila se mi.

Azorek152
26.07.2019 5 z 5

Překrásné čtení že staré doby

channah007
16.06.2018 5 z 5

Jako film pro pamětníky. Milé a uklidňující čtení.

Len2očka
29.10.2017 5 z 5

Je to první kniha od této autorky,kterou jsem si koupila asi před 25 roky.Nyní jsem si ji přečetla znovu,je nádherná,má místo na mém TOP seznamu.

sabca
14.08.2017 3 z 5

Knihu jsem přečetla z důvodu plnění čtenářské výzvy. Protože to není to co mám ráda, tak jsem byla trochu zklamaná.

Damato
06.05.2017 4 z 5

Znáte tu situaci,kdy nemůžete spát,bolí vás hlava,zuby,záda...to je jedno co a jste tím protivní i svému v globále s vámi soucítímu se partnerovi,který vám doporučí...tak si čti,ale hlavně už se přestaň pořád sakriš vrtět...Když opatrně blekotáte,že máte všechno přečtené,pomalu vás zadusí nejen pohledem,ale trochu i polštářem. Ovšem ráno vás veze - a rád- na pohotovost a když zjistí,že vaše noční jízda s Brufenem a Nimesilem byla opodstatněná,což vizuálně už sice ráno zjistil,ale pohled paní doktorky na vás ho ubezpečil,že tady asi není legrace na místě a začne mit výčitky, svědomí,že vám v noci nebyl tou pravou oporou a protože už ví,že vás další dny bude muset obskakovat,nenapadne ho nic jiného,než jít do nejbližší prodejny knih a tam koupit ČTYŘI takovéhle slaďáky,o kterých jste se milionkrát doma bavili,že to nečtete.Ale pozor holky,pokud máte rozvrtanou pusu,tak stejně na nic oduševnělého nemáte a přísahám,mně se to fakt líbilo.Nemusím snad holky dodávat,že po zákroku paní doktorky už jsem docela Ok, ale vidět svého miláčka,jak vaří,luxuje,mixuje vám banán a s obkladem ledu vám ho potichu přináší k posteli,kde si čtete...rozhodla jsem se- a to proto,abych mu udělala radost,že v té postýlce pár dní vydržím a všechny čtyři knihy přečtu...když už mi je koupil,ať vidí,jak si toho vážím ;-)

EvikU.
07.04.2017 4 z 5

Tahle knížka od Javořický je nejhezčí.

ClarissaM
06.12.2016

Tuhle knížku jsem dostala asi ve 13, v prvním originálním vázání, knížky obě mě nadchly, byli romantické, občas jsem si i pobrečela :)

koala
09.06.2016 5 z 5

Až na tu útrpnost Věřinu, příšernou žárlivost Valdemarovu a ta příhoda s tím vlakem už byla také tak nějak navíc, ... to byl moc hezky napsaný román s krásnou, archaickou češtinou. Ale kdo ví, jak bychom se v té době, v tom věku, na světě bez rodičů s takovou tchýní vypořádali?

TaLu
05.08.2015 5 z 5

Jeden z nejkrásnějších románů autorky.
Patří mezi ty romantické, zápletka je zajímavá a svižný děj s krásnou češtinou.
Autorka patřila k nejčtenějším za první republiky, ale to rozhodně neznamená, že v současné době se nedá číst.
Možná je tomu právě naopak.
V dnešní uspěchané době a nejasných životních hodnotách jsou její knihy příjemným zastavením a někdy i ukazatelem směru na křižovatkách života.

maryzka
01.06.2013 3 z 5

Takový smutný, ale přec krásný. Ovšem závěr knihy přináší krásné překvapení a rozuzlení

kika 13
02.04.2013 4 z 5

Pěkná knížka,má to děj.

ubrkoska
05.03.2013 5 z 5

Tuto knihu jsem dostala v patnácti jako dárek. Přečetla jsem ji jedním dechem. Teď tato kniha čeká v naší knihovně, až bude naší dceři sladkých patnáct a snad z ní dcera bude stejně nadšená jako tenkrát já:)

Vlasta Javořická
česká, 1890 - 1979