heavy66 heavy66 komentáře u knih

Osudy dobrého vojáka Švejka za světové války 1-4 Osudy dobrého vojáka Švejka za světové války 1-4 Jaroslav Hašek

Je Švejk typickým Čechem nebo je každý Čech Švejkem? Označení Švejk, švejkovat bylo a je hodnocení negativní, a nejenom v armádě.
Ale je opravdu ostuda být Švejkem?
Švejk má rád dobré jídlo, dobré pivo a Prahu. Švejk je vytrvalec, založil v Čechách tradici dálkových pochodů, svojí budějovickou anabází. Švejk bojkotuje hlupáky humorem, což je způsob, jak šetřit vlastní nervy. Švejk je dobrý člověk, neubližuje lidem, není podrazák, když nepomůže skutkem tak dobrou radou vždycky! Švejk nehledá pravdu, není fanatik, nepěstuje velkohubé kecy a nemá rád válku! Švejk je osobnost. Jako vy nebo já!
Mám ten román rád. Připomíná mi domov, naši milou zahradu, kde je všude blízko, kde autority nemají na růžích ustláno, a nebezpečí hrozí maximálně od komárů, kterých je mezi Táborem a Budějicemi požehnaně. Kéž by to tak zůstalo!

10.12.2022 5 z 5

Černí baroni nebo Tankový prapor? Baroni, to je groteska, čistá legrace, neřku-li sranda, a postavy jsou typovými karikaturami bez vnitřního vývoje, minulosti, rodinných vazeb nebo vztahů. S nadsázkou řeknu, že ponechám-li první a poslední kapitolu a ostatní přeházím, román neztratí na srozumitelnosti! Poprvé jsem Barony četl v 80.letech v samizdatu, na strahovské koleji. Ležel jsem na posteli, a doslova se válel smíchy. O těžkých a tragických osudech odvedenců k PTP jsem tenkrát bohužel nic nevěděl, naopak z četby jsem nabyl nesprávného dojmu, že služba u PTP byla samá legrace a mejdan! Chápu, že někteří veteráni PTP neměli z knihy dobrý pocit!

16.08.2022 5 z 5

Polámal se mraveneček Polámal se mraveneček Josef Kožíšek

"Polámal se mraveneček,
ví to lánská obora,
padl k zemi jako šraňky,
viróza - ta potvora! "

Zdravotnická příručka o úraze a první pomoci pro nejmenší čtenáře nás provází od dětství. Jen ty verše se mi po letech pletou, to je holt věkem!

09.09.2023 5 z 5

Knížka Ferdy Mravence Knížka Ferdy Mravence Ondřej Sekora

Kdo by neznal knížku oblíbenou mnoha generacemi dětí i dospělých, kteří vyrostli z těch dětí! Knížku plnou roztomilých tvorečků, z nichž někteří jsou v reálném životě otravnými hmyzáky.
Pilný a čestný Ferda, fintivá a pyšná Beruška a Pytlík to je rebel, Pytlík to je pankáč! Vsadím se, že není očkovaný a nenosí roušku!

16.11.2021 5 z 5

Poklad na ostrově Poklad na ostrově Robert Louis Stevenson

Ostrov pokladů je pro mě praotcem pirátských příběhů a kapitán Flint synonymem mořského lupiče. Má obliba karibských rumů vznikla tenkrát před padesáti lety, když jsem poslouchal v sudě s jablky ponurou píseň o pití rumu na truhle nebožtíka, a rozbaloval pergamen s černou známkou.
Filmová adaptace z roku 1990 dala mým dětským nočním můrám tváře. Charlton Heston charismatický Dlouhý John Silver, Christopher Lee děsivý Slepý Pew, Oliver Reed opilec Billy Bones, a já Jim Hawkins coby mladičký Christian Bale.

Splněno č.19 čtenářské výzvy. Databáze eviduje 32 vydání Ostrova od roku 1901!

27.03.2023 5 z 5

Klapzubova jedenáctka Klapzubova jedenáctka Eduard Bass (p)

Humoristický román o neobvyklém receptu, jak vyhrát ve fotbale každý zápas nebo soutěž. Při průměrném počtu 1,67 dítěte na rodinu v ČR je to koncept nepoužitelný. A v moderní době, kdy fotbalovou ligu řídí Berbr, Rogoz nebo Pelta, by neprorazili ani Klapzubové.
Kniha je určena školní mládeži, ale fandové věřící ve zlepšení poměrů v českém fotbale ji mohou číst v jakémkoliv věku!

18.09.2022 4 z 5

Skleněné peklo Skleněné peklo Thomas N. Scortia

Dokonale popsaná katastrofa požárem zasažené výškové budovy! Poprvé jsem román četl, jako hoch školou povinný. Pamatuji se, že jsem se nemohl od čtení odtrhnout.
Vidím-li ve zprávách podobný případ, vzpomenu na Steva McQueena, Paula Newmana, a bezejmenné hrdiny z hasičských sborů, kteří musí jít tam, odkud se ostatní lidé snaží uniknout!

18.03.2023

O myších a lidech O myších a lidech John Steinbeck

O myších a lidech jsem četl dávno předtím, než vznikla Databáze knih, takže jsem neznal anotaci díla, a podle názvu čekal něco duchovního a filozofického. Víc jsem mýlit nemohl! Příběh George a Lennieho je stručný, syrový, bezútěšný a tragický a také plný přátelství, krásných snů a naděje. Z filmu mi utkvělo v paměti skvělé herectví chameleona filmového světa Johna Malkoviche v roli siláka Lennieho.

18.10.2022 5 z 5

Zelená míle Zelená míle Stephen King

Působivý, dojemný, lidský, skvěle napsaný příběh, ale bez Toma Hankse, Michaela Duncana, Sama Rockwella... by kniha nebyla úplná! Sláva Franku Darabontovi, nejlepšímu Mistrovu filmaři!

18.08.2021

Postřižiny Postřižiny Bohumil Hrabal

Nespočítám, kolikrát jsem Postřižiny viděl v televizi, naposledy v sobotu! A vy si myslíte, že je kniha stejná jako film? Ale prdlačky! Spoustu toho textu, co tam strýc Bohumil napsali, si ve filmu vymění Francin s Maryškou beze slova v těch zamilovaných pohledech. Jen strýc Pepin je furt stejný. Taky tolik křičí, i když v knize to neni tak hlasité, jako když křičí pan Hanzlík. Ale moc pěkná je ta kniha, třeba když Maryška v sudu vzpomíná na dětství, pan Řepa praží slad na černé pivo, a strýc Pepin k tomu zpívá do re mi fa sol la si dóóó!

01.05.2024 5 z 5

Na výstižný komentář by klidně stačily tři čtyři smajlíky.
Já přidám citát klasika, "přestanete-li pít a kouřit, nebudete ve skutečnosti žít déle, jen vám to tak bude připadat!" Jediný fungující recept na dlouhověkost, jak předvádí stoletý pohodář Alan, je úplná eliminace stresu, spěchu a špatné nálady!

20.04.2024 5 z 5

Pentagram Pentagram Jo Nesbø

(SPOILER) Představte si, že se se vás někdo zeptá, o čem je Pentagram?
"No, jak bych ti to...? Harry dostane padáka od Policie kvůli chlastu, a ve výpovědní lhůtě musí chodit do práce a najít sériového vraha satanistu. Ďábel Harryho svádí jako Ježíše na poušti, a nakonec ho prosí o milost."
Všimli jste si, že vcelku obyčejný bourbon Jim Beam nabývá v autorově podání kultovního až spirituálního významu?!

26.05.2023 5 z 5

Osvícení Osvícení Stephen King

Osvícení je skvělá a děsivá kniha. Abyste si užili opuštěné chodby hotelu Overlook, musíte povolit uzdu vlastní fantazii. Nebo si pusťte Osvícení od Stanley Kubricka a film udělá tu práci za vás. Protože Jack Nicholson je dokonalým ztělesněním Jacka Torrance. Tak šílený, jak jen Kingova postava může být! Přesto Stephen King označil Kubrickovo Osvícení za nejhorší filmovou adaptaci svého díla! Zřejmě neviděl Běžícího muže!

28.06.2022 5 z 5

Sochař smrti Sochař smrti Chris Carter

Víte proč má detektiv Hunter tak vysoké IQ? No přece, aby dokázal čelit autorově kreativitě! Obyčejní Brůžek a Bouše by případ, kde nápovědu tvoří stínové divadlo, asi nevyřešili.
Sochaře smrti hodnotím známkou 3VN – velmi násilný, velmi napínavý a vysoce nepravděpodobný! Přesto nebo právě proto jsem se od knihy nemohl odtrhnout.

16.02.2022

Noční lovec Noční lovec Chris Carter

Se srdcem na obálce jde o romantický příběh, ve kterém Robert zjistí, co je opravdová láska, a zkušenost to bude k nezaplacení! Zatím v každé carterovce nacházím inspiraci klasickým hororem. Tentokrát jsou to motivy z Mlčení jehňátek, a také starý vtip o zlaté rybce a chlapečkovi, který si přeje domácího mazlíčka. Nevím, jestli chce autor v dalších dílech ještě přitvrdit, ale podle věty „Takovou pekelnou díru by nevymyslel ani Stephen King“, soudím, že sebevědomí mu rozhodně nechybí!

01.08.2021 5 z 5

Mika Waltari byl nadán zázračnou mocí. Odfoukl prach z pískem zavátých sárkofágů, probudil mumie faraonů, a namíchal koktejl z vody posvátné řeky Nil, legend, pověstí a skutečných událostí, plný zářivých barev a života.
A ty, milý čtenáři, pluješ po Nilu na rákosovém člunu do královského města Vesetu, putuješ zemí Kemet okolo pyramid a chrámů mocných bohů do města Babylonu, plavíš se na mořském korábu na ostrov Kréta, jedeš na bojovém voze po sinajské poušti, a popíjíš ten koktejl a užíváš si úžasnou cestu dávno zaniklým světem, do kterého tě autor laskavě pozval.

22.06.2016

Řbitov zviřátek Řbitov zviřátek Stephen King

Není tolik knih, ke kterým se pravidelně vracím. Řbitov zviřátek má v sobě magickou přitažlivost, a pro mě představuje vrchol Kingovy tvorby. Komorní rodinné drama o zármutku po smrti blízkého člověka. Zármutku, který postupně přechází v šílenství. Kniha dýchá atmosférou pozdního léta, cítíte pach tlejícího listí a podmáčené, kyselé půdy. Před vašima očima se otevírá stezka nočním lesem, která je kamenitá jako mužské srdce, a vede k naplnění odvěké lidské touhy přelstít Smrt. Jen cena, která se za to platí, je příliš vysoká.

22.05.2024 5 z 5

Egypťan Sinuhet Egypťan Sinuhet Mika Waltari

Egypťan Sinuhet je kniha, která dokáže poskytnout útěchu ve smutné životní situaci. Před dvěma týdny mi umřel dlouholetý kamarád. Pár dnů před smrtí jsem ho navštívil v nemocnici, ale neloučili jsme se, protože jsem si nedokázal připustit, že se vidíme naposledy. Teď cítím smutek a ztrátu, proto bych si chtěl připomenout, co říkal o smrti lékař Sinuhet.
„Nicméně ti pravím této noci, kdy plamen tvého kahanu se chvěje, ve smrti není čeho se obávat, smrt je dobrá. Vedle všeho zlého, co se na světě děje, je smrt člověku nejlepším přítelem. Smrt je jako dlouhý spánek a jako svěží noc po horkém dni. Vskutku, život je jako žhavý popel a smrt je jako svěží voda...“

18.02.2024

Noční směna (20 povídek) Noční směna (20 povídek) Stephen King

Můžete začít se čtením za úsvitu, ale noční směna vás čeká tak jako tak, protože Kingovy povídky vás nepustí, dokud je nepřečtete všechny. Až temnota k půlnoci obklopí noční lampičku, ze stínů okolo vaší postele vystoupí krysy, upíři a duchové zemřelých. Uvidíte zářit oči krásné paní, a malou holčičku, která čeká, až jí někdo dá pusu na dobrou noc.
Ve chvílích, kdy tohle píšu, slyším svou ženu ve vedlejším pokoji plakat. Myslí si, že jsem byl včera večer s nějakou ženskou. Ach můj Bože, já si to myslím taky!

03.09.2022 5 z 5

Jiskra života Jiskra života Erich Maria Remarque (p)

Mám k dnešnímu dni na Databázi knih přesně 509 příspěvků, a vzpomněl jsem si na literární postavu stejného jména. Vězeň veterán z raných dob koncentračního tábora Mellern, proto má pouze třímístné číslo. Ostatní zemřeli, jen on přežívá díky solidaritě služebně mladších, kterým se také snaží ze všech sil pomáhat. V některých historických pramenech stojí, že to se vzájemnou pomocí vězňů bylo všelijaké, ale já Remarqueovi věřím, že mluví pravdu, že drželi jeden druhého, aby měli naději přežít, protože jen tak je možno Jiskru života dočíst a akceptovat.

22.05.2022