harena harena komentáře u knih

Poslední neuvěřitelné dobrodružství pana Monroea Poslední neuvěřitelné dobrodružství pana Monroea Dan Mooney

Dojemný a pozitivně laděný příběh dvou přátel Joela a Franka, kteří žijí v domově důchodců. Joel už je morous ubitý jednotvárností a nudou, ale jeho život se změní s příchodem Franka, který je plný energie a nápadů, které brzy začnou oba realizovat. Bavilo mě nejen jejich plánování útěků ale i to, jak si útěk dokázali užívat, líbil se mi jejich sarkasmus a vzalo mě za srdce jejich přátelství a jak dokázali porozumět jeden druhému. Sice Joelovi to chvíli trvalo, ale na konci jsem měla slzy v očích. Snad proto, že patřím ke starší generaci, byl to pro mě krásný příběh, který jen tak nezapomenu.
"Duši se moc chtělo, ale pokročilý věk o sobě dával vědět slabostí."

14.03.2024 5 z 5

Ďáblové jsou tu Ďáblové jsou tu Louise Penny

Konečně další díl mojí oblíbené série s inspektorem Gamachem, tentokrát odehrávající se v Paříži, kde se setkáme s jeho celou rodinou a víc se také dozvídáme o jejich problémech a vztazích. Ale i tady je potřeba odhalit zlo a jak se posléze dozvídáme, je potřeba ochránit i dalších tisíce lidí a komu jinému by se to povedlo, než Gamachemu a Jeanu Guye Beauvoirovi, tak jim celou knihu držíme palce. Díky skvělému stylu psaní je to napínavé čtení a těším se na další díl, tentokrát už opět v Kanadě, v městečku Three Pines.

09.03.2024 5 z 5

Paříž pro jednoho a jiné povídky Paříž pro jednoho a jiné povídky Jojo Moyes

Opět pěkná romanťárna od Jojo Moyes, to ona opravdu umí. Jsou tu povídky, některá kratinká, jiná dlouhá a všechny se mi líbily, některá víc, jiná méně, ale v každém případě je to výborné relaxační, oddychové čtení. Občas je to opravdu potřeba.

09.03.2024 5 z 5

Kukačka Kukačka Camilla Läckberg

K celé sérii se vracím po pěti letech a proto jsem nikoho z množství lidí, kteří se tu vyskytují, neznala, ale zase tak moc to nevadilo. Jenže děj se odvíjí hodně pomalu, připadalo mi, že spisovatelka potřebuje napsat hlavně hodně stránek a až v poslední čtvrtině příběh dostává spád. Zjistí se, jestli vraždy, které se před lety staly, souvisí s masakrem v současnosti nebo je to náhoda. A že vražd je tu opravdu hodně, až mi to vše připadá příliš překombinované.

09.03.2024 3 z 5

Mozek a jeho zdraví: Praktický průvodce Mozek a jeho zdraví: Praktický průvodce Anthony William

Kniha na více než pětistech stránkách nabízí recepty na mnoho nemocí a problémů. Navrhuje potravinové doplňky, různé čerstvé šťávy, přečteme si něco o problematických potravinách, o pročištění těla a v druhé půlce knihy jsou recepty na zdravá jídla, např. "Nori závitky se sladkými bramborami".
Protože nemám žádné neurologické, autoimunní a psychické potíže, jen jsem knihu prolistovala a proto ji ani nebudu hodnotit.

28.02.2024

Vražedný rej Vražedný rej Andreas Gruber

"Měl jsi pravdu. Minulosti neutečeme."
Čtivé napínavé i plné zvratů a překvapení. Něco, co se stalo před dvaceti lety vyplouvá na povrch. A vyšetřování, do kterého se pustí geniální případový analytik Maarten S. Sneijder a komisařka Sabine Nemezová se rozjede a nejde zastavit. Střídá se tu přítomnost a minulost, což v tomto případě vůbec nevadí. A jak nám autor na konci knihy v "Poděkování" píše, je tato kniha úvodním dílem druhé trilogie, takže se máme na co těšit.

28.02.2024 5 z 5

Máma má alzheimera Máma má alzheimera Luboš Hacala

Už jsem před mnoha lety četla knihu "Ještě jsem to já", která patří mezi nezapomenutelné a byla jsem zvědavá, jak tato nemoc je vnímána rodinou a jakým způsobem se rodina s touto nemocí vyrovnává. Příběh je psán podle skutečné události formou deníkových záznamů a to z pohledu dcery Soni, u jejíž matky Zdeňky se asi před sedmi lety zjistil začínající Alzheimer. Knihu pak zpracoval vnuk babičky. Ve svém okolí neznám nikoho s Alzheimerovou nemocí a tady jsem si s rodinou celou tu těžkou dobu prošla. Ale není třeba mít strach, je psána empaticky, citlivě a velmi čtivě. Štěstí, že babička měla takovou rodinu, bez lásky by ale takové soužití nebylo možné, za to jim patří můj obdiv. Doporučuji všem si ji přečíst, člověk nikdy neví, s čím se v životě setká.

28.02.2024 5 z 5

Vykrvácet Vykrvácet Michael Robotham

Vykrvácet je výborně propracovaný detektivní příběh s pořádnou dávkou napětí, stejně jako předešlé díly. Hlavní postava Joe je sice v prvé řadě psycholog, ale především milující otec dvou dcer a rozhodne se vyšetřit vraždu, z které je obviněna kamarádka jeho dcery. Spojí se se svým skvělým parťákem Ruizem a společně rozmotávají klubko

18.02.2024 5 z 5

Desetkrát a dost Desetkrát a dost Scarlett Wilková

Dobře psaná, čtivá a zajímavá kniha, která osloví především ženy dříve narozené. Tři ženy, které se zatím neznají, se rozhodnou, že ještě není pozdě na to, aby našly někoho, s kým si budou rozumět a podají si inzerát na seznámení. Ale všechny narazí na stejného, sympatického muže, který je ženatý, ale odpovídáním na inzeráty si zvyšuje sebevědomí. Jak se ženy spolu seznání, jak vypátrají onoho muže a co dál podniknou se tu dočtete a je to čtení trochu úsměvné, trochu nostalgické a také plné sluníčka a vzpomínek na Řecko a jeho historii. Nenáročný a oddechový příběh, a jak tu píše moje oblíbená čtenářka TaLu : " V každém případě je to úžasně napsané".

18.02.2024 4 z 5

Řeka pod hladinou: Vědomím proti času Řeka pod hladinou: Vědomím proti času Pavel Kolář

Podtitul: Vědomím proti času

"Napadá mě nejbláznivější myšlenka, která se kdy zrodila v mé hlavě. Napadá mě, že člověk nemusí zemřít. Nikdo nemusí zemřít, pokud se vymaní z nesmírné tíhy reality"

Mladý muž, ležící v bezvědomí v nemocnici, začne vyprávět příběhy, které zaznamenává sestřička Agnieszka formou deníku a zároveň vyprávění zaznamenávají i přístroje u jeho postele.
Na počátku se píše, že byl příběh sepsán na základě skutečných událostí. Můžeme se rozhodnout, jestli vše, co muž vypráví jsou výmysly, halucinace nebo skutečně se jeho vědomí nebo duše vydává na cestu do minulosti, až do doby 2,5 milionu let od současnosti. Je to sen nebo realita? Můžeme se přenést do druhé dimenze? Existují opravdu paralelní světy? Nebo si úplně vše spisovatel vymyslel (což si nemyslím) a my to můžeme brát jako dobrodružný román, či sci-fi?

"Nevím, proč věřím, že Sofii potkám. Možná proto, že myšlenka je trvalejší, než tělo. Je to stopa v éteru, jež se nedá vymazat."

"A stále platí: myšlenky přitahují - štěstí i smůlu. Život i smrt."

Předevčírem dočteno a já knihu nemůžu dostat z hlavy. V každém případě je příběh mladého muže naprosto špičkově literárně zpracován.

18.02.2024 5 z 5

Neviditelné kořeny Neviditelné kořeny Hynek Čapka

Kniha byla pro mne opravdu velké překvapení. V příběhu se odvíjejí dvě hlavní dějové linky, jedna je od roku 1930 a druhá v roce 1989, v období Sametové revoluce. Oba životní příběhy se odehrávají v důležitých meznících naší země, chvíli dramatické, chvíli poetické a okamžitě vás okamžitě vtáhnou do děje. Zajímavé bylo i popisování Baťova života ve Zlíně. Úžasná, čtivá a nezapomenutelná kniha. Poděkování autorovi a určitě doporučuji, čtení jsem si užila, i ten konec byl fajn.

"Jak říkali Voskovec s Werichem: Doma jsi tam, kde jsi jako kluk hrával kuličky."

09.02.2024 5 z 5

Až najdu klíč Až najdu klíč Alex Ahndoril (p)

Mně se detektivní příběh od Keplera líbil, sice to není takový trhák, jako jeho dřívější knihy, ale případ byl zajímavý, díky krátkým kapitolám se dobře četl a vraha jsem neuhodla. Řadím mezi klasické detektivky a ráda počkám na další díl.

09.02.2024 4 z 5

Cyklista Cyklista Tim Sullivan (p)

Třetí díl ještě lepší a zajímavější, než předchozí dva. Leckdo se snaží detektiva Grosse, který má poruchu autistického spektra, přesměrovat na jiný druh pátrání, ale to by byla dlouhá a zbytečná diskuze, která by skončila, teprve až by sám sebe přesvědčil, že jeho řešení bylo od počátku jediné správné. Já jsem si tuto pohodovou detektivku skutečně užívala.

09.02.2024 4 z 5

Pacientka Pacientka Tim Sullivan (p)

Stejně jako první díl je i tento psaný s nadhledem a trochou humoru a hlavní detektiv George Gross je mi víc a víc sympatičtější. Pěkné, pohodové čtení a moc se těším na třetí díl.

04.02.2024 5 z 5

Zubař Zubař Tim Sullivan (p)

Klidná, odpočinková detektivka, kde je hlavní vyšetřující detektiv s poruchou autistického spektra, který jde někomu hrozně na nervy a jiní mu fandí a milují jeho způsoby pátrání. Detektivka je psaná lehce a s nadhledem, nechybí tu ani trocha suchého humoru, tak budu ráda v sérii pokračovat.

04.02.2024 4 z 5

U severní zdi U severní zdi Petra Klabouchová

Určitě je to kniha, která ve vás ještě dlouho zůstane. Spisovatelka použila příběhy skutečných lidí, a snad proto jsou popisy života ve věznicích, výslechy a týrání žen a dětí, strašlivě depresivní a mrazivé čtení. První noc jsem nespala a druhý den jsem téměř neměla odvahu knihu otevřít.
Jako při všech revolucích a převratech, tak se i u nás v padesátých letech dostává k moci spousta psychopatů, bestií a zrůd a spisovatelce se podařilo dokonale toto šílené období dobře literárně zpracovat. Kniha je i o zradě, pomstě, ale i o snaze o odpuštění. Dokáže člověka naprosto pohltit, čtenář prožije hluboké emoce ať je to smutek, rozhořčení, dojetí a deprese.

"Ošetřovatelka umírajících bude stát u jejich postele až do posledního okamžiku, pomůže jim odejít na druhou stranu. A pak jim odpustí. Aspoň to zkusí."

Hodnocení 5/5 a doporučuji

Buď jako řeka Buď jako řeka Shelley Read

Některé řeky plynou poklidně a tiše, některé divoce, všechny ale míří vpřed.

Překrásný a silný příběh psaný nádherným jazykem je příběhem mladé dívky a ženy, která v sobě dokázala nalézt mnoho síly k dalšímu životu. Je o odvaze, utrpení, bolesti a porozumění navíc s nádhernými popisy přírody. Věřím, že si ji užijí hlavně ti čtenáři, kterým se líbila třeba kniha "Kde zpívají raci" . Krásný čtenářský zážitek.

Pláňata Pláňata Petra Dvořáková

Tedy zase dost depresivní čtení, ale to jsem trochu očekávala a zvlášť konec bolel. Hlavně se řeší rodinné vztahy. Otec se upíná k alkoholu a dcery se snaží nějak žít, což v takovéto hrozně disfunkční rodině nejde. Je tu popsáno, jak se na život dívají členové rodiny a zvláště pohled matky je děsivý. Spisovatelka jako vždy dokáže popsat tu bezvýchodnost a beznaděj žití, prostě paní Dvořáková psát umí.

25.12.2023 5 z 5

O upírech a vlkodlacích O upírech a vlkodlacích * antologie

Tak tuto knihu jsem si musela přečíst, protože ji chtěla moje 15ti letá vnučka k Vánocům a potřebovala jsem zjistit, jestli není moc drsná. Ale v klidu jsem ji mohla zabalit, legendy a povídky jsou přiměřeně strašidelné, je tu povídka i od Kiplinga, Maupassanta a dokonce i od Nerudy, takže žádný brak. Nejstrašidelnější jsou ilustrace, ty se tedy taky povedly.

25.12.2023 4 z 5

Případ zatoulanýho rybáře Případ zatoulanýho rybáře Jan Frána

Výborná kniha pro odpočinek a relaxaci. Trocha dobrodružství, napětí, humoru a neschází ani pravé kamarádství. Moc pěkná kniha pro odpočinek od starostí světa.

25.12.2023 5 z 5