guardian guardian komentáře u knih

Muž, který sázel stromy Muž, který sázel stromy Jean Giono

Nevím, zda se vůbec dá hodnotit takto útlá knížka. Její přínos spatřuji především v rovině morální, nikoliv v rovině literární. Za krásné poselství ale dávám 5*, protože kniha umí opravdu pohladit po duši, jak zde už psali jiní.

31.10.2022 5 z 5

Malý princ Malý princ Antoine de Saint-Exupéry

Roztomilé čtení. Docela by mě zajímalo, jak tuto knihu chápou děti v porovnání s dospělými. Zda si uvědomují ještě něco "za tím" nebo naopak ještě nejsou schopny vidět ten velký rozdíl dětského a dospělého světa, protože s tím zkrátka nemají zkušenost.
Kniha hezká, je to taková klasika, kterou by měl asi přečíst každý. Nicméně ruku na srdce, úplně nesouzním s většinou zdejších komentářů, že je to TOP a že si z této knihy udělám životní filozofii. Tím však nechci říct, že neuznávám hodnoty, které kniha vyzdvihuje, naopak! Kniha obsahuje samozřejmě krásná poselství. Jen si myslím, že existují jiné knihy, které mě za srdce vzaly zkrátka více. Možná v tom největší roli hrál styl, jakým je Malý princ napsán. Nevím.

PS: Autor sice popsal, jak jsou důležité přátelství a láska, ale za mě by se hodilo taky vysvětlit, že chování princovy květinky není úplně v pořádku. Ono to tam sice v jedné větě je, ale v celkovém kontextu to dost zapadá. Toho je škoda. V kontrastu s princovou nevinností, který o květinu chudák ještě pečuje navzdory její odtažitosti / citovému vydírání, to totiž vypadá, že je jejich vztah vlastně naprosto zdravý, ač v reálném životě by takový vztah samozřejmě nefungoval správně. To je pro mě taková velká černá kaňka.

20.04.2022 4 z 5

Duna Duna Frank Herbert

Přečetla jsem si Dunu až poté, co jsem viděla film. Na knize musím ocenit neuvěřitelně propracovaný svět, zajímavý příběh. Podotknu jen, že v tomto případě se hodí číst spíš tištěnou knihu než e-book (jako v mém případě), protože se člověk může kdykoliv podívat do rejstříku, aby si přečetl, co přesně si má představit pod některými cizími slovy.
Knize bych vytkla snad jen to, že jsem se celkem často zastavovala a musela jsem dlouho přemýšlet nad tím, "co tím chtěl vlastně autor říct". To je ale o určitých preferencích, kdo má rád jaký styl psaní.

25.12.2022 5 z 5

Bábovky Bábovky Radka Třeštíková

Ale jo, fakt mě to bavilo a bylo to úsměvný. Jediný, co mě fakt rušilo, je to, že se v některých obratech autorka už dost opakovala. Stejný "vtip" / obrat / figuru (či jak to mám nazvat) používala v rámci celé knihy. Všechny postavy navíc působí podobně ironicky, resp. cítila jsem z nich podobný ironický pohled na svět. Možná záměr, možná do všech postav dala autorka kus sebe, a proto mají v některých věcech něco společného. Těžko říct. Možná jsem tam viděla něco, co tam ani není.

20.04.2022 5 z 5

Metro 2033 Metro 2033 Dmitry Glukhovsky

Většinu času jsem se sama sebe ptala, v čem přesně tkví úspěch této knihy. Ano, při čtení jsem se vážně bála a v noci mě honily příšery, ale pořád mi to přišlo na bestseller tak nějak málo. ALE... význam knihy člověk pochopí až v samém závěru, kdy čtenářovi poslední odstavce naprosto vyrazí dech. I slzy ukáply. Až na samém konci člověk pochopí hloubku, obrovský filozofický a etický přínos knihy. Celé její poselství. Totálně mě to rozsekalo na maděru, že o tom budu ještě minimálně celou noc přemýšlet. PS: Pokud se chytnete uprostřed knihy s tím, že od toho dáte ruce pryč, vydržte. To nejdůležitější vážně čeká na konci.

02.10.2023 5 z 5

Setkání s Rámou Setkání s Rámou Arthur Charles Clarke

Klasika, co by se měla ocitnout v seznamu přečtených knih každého fandy scifi.

03.04.2022 5 z 5

Farma zvířat Farma zvířat George Orwell (p)

Z téhle knihy nejde nebýt emocionálně poznamenaný.

08.04.2019 5 z 5

Zasvěcení Zasvěcení Elisabeth Haich

Slyšela jsem samou chválu na tuto knihu a dostala jsem mnoho doporučení. Ale abych byla upřímná - vůbec mi nesedla. Ani jsem ji nedočetla. Celé mi to přijde podané hrozně nesrozumitelně a příliš "fantaskně". Už od začátku mi vadilo, jak je hlavní postava dokonalá a všemu dokonale rozumí v podstatě od začátku. O tuto tematiku se už nějakou dobu zajímám a podle mě věci prostě takto "lusknutím prstu" nefungují. I duchovně vyspělý člověk je pořád člověk, co si musí projít spoustou věcí, aby pochopil. Ale třeba celý můj názor jen dokazuje, že já sama nejsem připravena na informace obsažené v této knize. Kdo ví.

25.03.2020 2 z 5

Obraz Doriana Graye Obraz Doriana Graye Oscar Wilde

Ocenila bych méně zdlouhavě filozofických dialogů a více děje, včetně trochu barvitějšího konce. Filozofie je fajn, moc fajn, ale v této knize už jí na mě bylo příliš mnoho a ubíralo to ději, který měl v tomto směru mnohem větší potenciál. Námět knihy je ale super, takže proč se s hodnocením držet při zemi.

28.09.2022 4 z 5

Poslední aristokratka Poslední aristokratka Evžen Boček

Také jsem četla na doporučení a musím říct, že mě to vážně bavilo. Doopravdy jsem se zasmála. Upřímně. I když některé detaily mi v knize poměrně nesedly, a tak dávám jen 4*.

08.04.2019 4 z 5

Malý pražský erotikon Malý pražský erotikon Patrik Hartl

Další dobrá oddechovka. Cením si především toho, že se příběh odehrával napříč několika desetiletími, tudíž jsme mohli sledovat vývoj všech postav v průběhu jejich života. Stejně jako u Prvoka mi ale k dokonalosti prostě něco chybí - to něco navíc, z čeho bych si sedla na zadek.

06.01.2024 4 z 5

Prvok, Šampón, Bodka a Karol Prvok, Šampón, Bodka a Karol Patrik Hartl

Dobrá oddechovka. Kniha se hezky četla, ráda jsem se k ní vracela. Dávám ale "jen" 4*, protože jsem čekala nějakou větší zápletku, zvrat, poselství, myšlenku... Zkrátka něco mi tam chybělo k dokonalosti.

05.12.2023 4 z 5

Návrat Rámy Návrat Rámy Arthur Charles Clarke

Můj názor již naprosto přesně vystihlo mnoho předchozích komentářů. Velké zklamání a zároveň velká škoda. Po prvním díle jsem byla natěšená, jaká Rámova tajemství odhalí další díl, ale než jsem se dostala k pasáži, která snad popisuje Rámův svět, stránky jsem začala přeskakovat "rychločtením", takže mám jen hrubou představu. Něco tak vleklého a nudného jsem dlouho nečetla (že jsem po půl roce čtení byla na 160. straně, o něčem vypovídá). Kdyby se autoři věnovali poslední třetině knihy, kdy se očividně začalo něco dít, mohlo to být zajímavé čtení, nicméně prokousat se k tomu stojí člověka opravdu hodně sil.

22.08.2022 2 z 5

Vadná Vadná Cecelia Ahern

Škoda té obálky a zařazení do kategorie "Pro děti a mládež". To totiž potenciálního čtenáře celkem odradí, protože obálka vyvolává dojem, že se vážně jedná o knihu řešící pubertální problémy dívek. A přitom je to vážně škoda, protože o tom to fakt není. Závažnost tématu připomínající knihy G. Orwella si rozhodně nemůže dítě nebo dospívající člověk zcela uvědomit.
Já knize tleskám, rozhodně patří mezi ty, jejichž pokračování mě zajímá. Vytkla bych jen nějaké detaily, které jsou spíše otázkou subjektivního cítění než objektivního hodnocení. Rozhodně stojí za přečtení.

24.06.2021 4 z 5

Vůně citrónu Vůně citrónu Sam Xabyssus (p)

Příjemné čtení, zajímavě uchopeno. Není to obyčejný příběh s přesně daným začátkem a koncem. Líbí se mi, jak jsou tytéž situace vykreslené ze dvou pohledů. Styl není náročný, což je fajn, protože se kniha dobře čte. Jediné, co mě trochu rušilo, byly některé nepříliš vysvětlené myšlenkové pochody, ve kterých jsem se občas opravdu ztratila, nicméně to může být součást autorčina stylu a čtenáře to alespoň nutí být pořád duchapřítomný. Rozhodně stojí za přečtení.

16.06.2021 5 z 5

Četla jsem již v pubertě, takže nedokážu říci, jak náročná kniha ve skutečnosti je. Zařadila bych ji mezi náročnější čtení, ale rozhodně stojí za to přečíst. Především pak pro milovníky historie Egypta je to jedno ze základních literárních děl, která by neměla chybět ve vaší sbírce přečtených knih.

08.04.2019

Jen jeden svět Jen jeden svět Renata Šindelářová

Nesouhlasím s některými níže uvedenými zápornými komentáři. Podle mého šlo v knize o znázornění dvou naprosto odlišných světů, které ale ve své podstatě splývají v jeden. Od toho název knihy. Je v tom filozofie. Tu však nenajdete, pokud jste zvyklí číst knihy "spotřebně", "tupě", aniž byste se zamýšleli nad obsahem, souvislostmi apod. Vzhledem k myšlence, která pro mě z knihy vyplývá, je znázornění těchto dvou světů žádoucí přesně tak, jak jsou popsány. Za mě 5 hvězdiček.

Níže uvedenému komentáři bych ráda vzkázala - potrefená husa?!

19.03.2019 5 z 5

Zahrada Rámova Zahrada Rámova Arthur Charles Clarke

(SPOILER) Rozhodně chytlavější než druhý díl. Začali jsme se konečně dozvídat, CO je vlastně Ráma a PROČ k nám byl vyslán (i když mi přijde, že se to dozvídáme vlastně velice stručně oproti tomu, jaký mělo téma potenciál). Od půlky knížky se to už ale zase nedá číst, moje hodnocení se tedy týká první půlky, která alespoň trochu dává čtenářovi to, co čeká od knížky ACC. Ačkoliv byla první půlka vcelku zajímavá, narazila jsem na některé věci, které mi stejně kazily dojem. (SPOILER) Např. to, že bych naprosto s ledovým klidem uvažovala o tom, že moje děti (i když nevlastní sourozenci) společně zajistí pokračování lidského druhu. Nebo že budu vlastně docela v pohodě s tím, že moje nezletilá dcera vstoupí do manželského svazku se vším všudy s o tolik starším mužem, se kterým jsem sama měla poměr. Také mluva dětí nepůsobí reálným dojmem, jelikož je příliš dospělácká. Nevím, bylo to v některých aspektech hodně neuvěřitelné. Hodnotila bych nakonec spíš 2.5*.

08.10.2022 3 z 5

Miluji tě, vole! Miluji tě, vole! Stanislav Rudolf

K panu Rudolfovi chovám hlubokou úctu, ale bohužel musím konstatovat, že tato kniha mi moc nesedla. V kontextu požadavků na současnou tvorbu jsou povídky příliš obyčejné, občas tematicky chaotické, někdy mi připadají i jaksi prázdné, bez nějakého hlubšího sdělení (což od knihy vyžaduji). Ačkoliv jde o krátké a veselé povídky, několikrát jsem se chytla, že vlastně ani moc nevnímám obsah. A to není bohužel dobré znamení. Nedočetla jsem.

13.03.2022

Kontakt Kontakt Carl Sagan

Protože miluju film Kontakt s Jodie Foster v hl. roli, cítila jsem určitou povinnost přečíst si i knižní předlohu. Samozřejmě nebudu hodnotit to, že se film v některých aspektech lišil od knihy a některé aspekty mi přišly lepší ve filmu než v knize - třeba vykreslení hlavní postavy Ellie, která je ve filmu naprosto skvělá a v knize na mě působí o dost povrchněji.
Rozhodně ale stojí za to říct, že kniha patří mezi kvalitní výtvory. Není ovšem psaná pro každého, protože se v ní nachází i celkem složité technické pasáže, které by mohly odradit. Trochu mi vadily některé zdlouhavé odstavce o vedlejších postavách nedůležité pro děj knihy a také mě trochu mrzelo, že kontakt s mimozemskou civilizací byl vykreslen tak krátce. Moc jsem si tuhle pasáž užívala a litovala, že není aspoň o stranu delší. Přesto má u mě kniha 5*, protože stejně jako film ve mně zanechala stopu. Film u mě ale zůstane před knihou, protože jeho emotivní konec ve spojení s obrácenou kartou (nakonec je to Ellie, která nemá důkaz o existenci něčeho, co sama prožila) mě zkrátka dostává.

21.02.2022 5 z 5