Gooverka - Příspěvky

HanaHanaA. Mornštajnová

U knihy, která se zabývá druhou světovou válkou a židovstvím, jsem si vždy jistá, že se mi bude hodně líbit. Hana však předčila všechna má očekávání. Nádherný příběh, který se v této době děl mnoha lidem, ale zrovna tento konkrétní autorka podala pro mě výjimečným způsobem.

04.05.2017

Osvětimská knihovniceOsvětimská knihovniceA. G. Iturbe

Tématika knih s druhou světovou válkou je mi vlastní, ale musím i tak říct, že Osvětimská knihovnice je výjimečná. Vždy se snažím k podobným textům přistupovat jako k příběhům, které mají reálný základ, ale jsou hodně beletrizovány. V této knize se ale skrýval opravdový příběh, což mě na konci nadchlo snad ještě více. Nechápu, jak něco takového mohl napsat španělský autor, který k tématu nemá až tak blízko. Po polovině knihy, kdy už jsem si myslela, že se nemůže dít nic horšího, teprve přišla opravdu krutá část, ze které je mi smutno ještě teď. Výjimečná kniha.

Open – Otevřená zpověďOpen – Otevřená zpověďA. Agassi

Knihu jsem, stejně jako mnoho lidí přede mnou, zhltla za pár dní. Agassiho kariéru jsem moc neznala, v mém povědomí byl zařazen do kolonky vtipálek a jako součást perfektního tenisového páru se Steffi.

Kniha ale byla úžasná. Spoustu věcí v Agassiho životě chápe i člověk, který se s tenisem nikdy nesetkal. Jeho výkyvy se sice ke konci knihy už slévaly, ale to nic nemění na tom, jakou legendou se za tu dobu stal. Celou knihu jsem mu fandila, a nemohla se dočkat, co všechno ještě získá. Opravdu doporučuju všem, kteří v sobě mají jen trochu sportovního ducha. Agassiho pohled na ostatní tenisty byl velice zajímavý a potěšila i zmínka o Tomáši Berdychovi.

15.06.2014

Pod sněhemPod sněhemP. Soukupová

Depku od Petry Soukupové miluju vždycky a její nejnovější kousek mě opět nezklamal, musím dát pět hvězd. Každou z postav jsem svým způsobem chápala, každou z nich sem stranu od strany nenáviděla. Končí to tak, jako všechny ostatní knihy, úplně normálně všedně. Čekat se vyplatilo!

03.06.2015

Opráski sčeskí historje. Zmikund vs. Huz – paralenní žitovopisiOpráski sčeskí historje. Zmikund vs. Huz – paralenní žitovopisiJaz

Hned několikrát jsem se smála nahlas. Huz a Zmikund jsou prostě nejlepší dvojka. Doporučuju všem milovníkům humoru, češtiny a historie!

27.12.2016

Harry Potter a prokleté dítěHarry Potter a prokleté dítěJ. K. Rowling

Bylo to jak vrátit se do dětství, kdy jsem s knížkou o Harry Potterovi usínala, jak jsem nemohla přestat číst. Příběh naprosto skvělý, některé postavy jsou přesně takové, jaké si je pamatuji (Ron, Hermiona), další mě popisem a chováním trochu zklamaly (Harry, Albus) a některým sem jejich chování nevěřila (Draco). Proto dávám jednu hvězdu dolů.

29.12.2016

Geniální přítelkyněGeniální přítelkyněE. Ferrante

Od příběhu jsem nic nečekala, a jak se na začátku pomalu rozjížděl, ke konci už jsem nemohla přestat číst. Skončil v tom nejlepším, a tak nezbývá, než pořídit druhý díl a dát se do čtení. Nádherně vykreslené prostředí i mentalita lidí v Itálii a přátelství dvou dívek, jako snad nikde jinde.

15.06.2017

SpasitelSpasitelJ. Nesbø

Nesbo je výborným vypravěčem příběhů, které se proplétají tak, aby se mohly na konci skvěle protknout. Umí držet napětí a řekla bych, že i když nějaké zvraty v knize tušíte, na konci budete stejně překvapeni. Jediné co mě štve, je poměr Holleových blízkých osob a jejich vysoký počet úmrtí.

18.08.2017

Marťanská kronikaMarťanská kronikaR. Bradbury

Kniha má velký přesah. Byla napsána před mnoha lety a přesto, je v ní poselství, které platí dnes možná více než kdy dříve. Ne všechny povídky se mi tolik líbily, ale celkově je kniha zajímavým a aktuálním pohledem na dnešní svět.

Farma zvířatFarma zvířatG. Orwell

Orwell - naprosto geniální autor a Farma zvířat jen dokazuje jak byl úžasnej a jaké skvělé nápady měl

30.11.-0001

Vesnický románVesnický románK. Světlá

Jedním dechem jsem tuto knihu přečetla za jeden den a nevěřila její čtivosti. Se jménem Karoliny Světlé jsem si vždy představila jen něco v tom smyslu, že píše o ženských hrdinkách, ale nic dalšího. Vesnický román byl úžasně čtivý, na konci měl obrovský spád a pro mě neočekávaný konec. Z literatury 19. století je to podle mě jedna z nejlepších knih a spisovatelek.

13.09.2012

Dvojité dnoDvojité dnoJ. H. Krchovský (pseudonym)

První má básnická sbírka od Krchovského, ale neuvěřitelně mě chytla. Nevadily mi ani básničky přisprostlé, všechny měly své kouzlo a já se vždy jen pousmála. Strašně trefné a někdy i hlubší myšlenky, které celé sbírce dodávaly nádherný nádech.

25.03.2013

DivergenciaDivergenciaV. Roth

Příběh sám o sobě docela zajímavý a čtivý, ke konci skvěle stoupá napětí, ale tím pro mě všechna pozitiva končí. Nevím jestli je to překladem, ale styl vyprávění nebyl vůbec propracovaný, "kecy" hlavní hrdinky často úplně k smíchu, slova zvýrazněná kurzívou záměrně navádí čtenáře, a tím ho svým způsobem degraduje - jakoby sám nepoznal důležitá místa a věty v textu. Po dalších dílech určitě neprahnu a neplánuji je číst. Jako odpočinkové čtení dobré, pokud u knihy nechcete vůbec myslet, ale jakmile trochu začnete zkoumat výstavbu textu, možná vás to jako mě začne nahlodávat.

12.07.2014

Zlodějka knihZlodějka knihM. Zusak

Hitlerovské Německo a osudy lidí za 2. sv. války jsou vděčnými tématy pro mnoho knih, ale jen někteří spisovatelé je umí pořádně uchopit. Zusakovu Zlodějku určitě řadím mezi ně. Dát vyprávění na bedra Smrti je hodně originální nápad, který můj pocit z knihy ještě umocnil. Zusak je především výborným vypravěčem, který vás do příběhu vtáhne a už nepustí. Grafická úprava už byla jen nadhodnotou, která snad jen potvrdila kvality knihy. Všechny postavy jsem si zamilovala, a v knize snad nebyl žádný prvek, který by mě rušil.

Konec mě "nešokoval" tak moc, jak bych od tak chválené knihy očekávala, ale stejně musím dát pět hvězd. Teď už se těším na film.

20.07.2014

ŠvábiŠvábiJ. Nesbø

Opět mě to nenadchlo tak moc, jak od tolika kladných hodnocení očekávám, ale naštěstí byl tenhle díl o dost lepší, než Netopýr. Nesbo píše strašně čtivě, knihu jsem přečetla opravdu rychle, jak mě bavila, ale pořád mi tam chybí to překvapení. Zase jsem od poloviny knihy tušila, kdo by mohl být vrah a zase se mi to potvrdilo. Doufám, že se dostávám ke stále lepším a lepším dílům.

21.08.2014

BuzíčciBuzíčciJ. Folný (pseudonym)

Kniha peprnější než Padesát odstínů, od které jsem se nemohla vůbec odtrhnout. Všechny příběhy byly jedinečné, měly svůj styl vyprávění a strašně mě bavily. Folný je prostě pan spisovatel, a já jsem strašně ráda, že otevřel tohle donedávna kontroverzní téma.

08.04.2015

Muž jménem OveMuž jménem OveF. Backman

Knihu jsem poslouchala jako audioknihu a tu mohu vřele doporučit opravdu všem, staříkův hlas mu dodával život sám o sobě. Ove je přesně takový ten dědek, kterého nemáme v nákupním centru u pokladny rádi, ale jak knížka běžela, zamilovávala jsem se do něj čím dál víc. Příběh je místy dost vtipný, pak zase přicházejí nesmírně smutné kapitoly, u kterých jsem skoro brečela. Je to velmi silný příběh, který jako jeden z mála ve mě zanechá hlubokou stopu. Autor se řadí mezi mé oblíbené a určitě si od něj přečtu i něco dalšího.

24.07.2015

Poslední aristokratkaPoslední aristokratkaE. Boček

Poslouchala jsem ji jako audioknihu a moc se mi líbila. Skvělá oddechovka, u které jsem se několikrát nahlas zasmála.

14.03.2016

HoubařkaHoubařkaV. Hanišová

Skvěle napsaná a čtivá kniha, jejíž téma začínáte pomalu rozkrývat před polovinou knihy. Mám ráda knížky odehrávající se na vesnici, kde mají lidé úplně jiné a přitom naprosto stejné starosti. Prostředí lesa a hub bylo skvělé. Nemohla jsem se od ní odtrhnout, a dávám pět hvězd, i když mi tam některé drobnosti neseděly.

19841984G. Orwell

jedna z nejlepších knížek minulého století.. není k ní co dodat, geniální dílo geniálního autora

30.11.-0001

K mořiK mořiP. Soukupová

Zajímavější knihu jsem už dlouho nečetla. Styl psaní se mi hrozně líbil, stručnej, strohej a dost depresivní. Nemám co jiného dodat.

13.01.2012

Šumava umírající a romantickáŠumava umírající a romantickáJ. Váchal

Váchalovo vrcholní dílo plné ekologických myšlenek a nádherných popisů Šumavy. Připadala jsem si, že všechny mé smysly cesty po Šumavě prožívají s ním, i tu beznaděj.

27.03.2013

ZbabělciZbabělciJ. Škvorecký

Výborné čtení, dokonce i pro holku. Škvorecký mě naprosto vtáhnul do příběhu, to už se mi dlouho nestalo, aby mě něco takhle chytlo. Napsáno úžasným lehkým jazykem a zase úplně jiný pohled na konec 2 sv. války.

06.05.2013

Jozova HanuleJozova HanuleK. Legátová (pseudonym)

Stejně jako mnoho dalších lidí i já tento příběh přelouskala během jednoho krátkého odpoledne. Legátová umí vtáhnout do děje a už nepustit. Jako bych v Želarech byla s Hanulí a prožívala všechno s ní. Také jsem sice věděla dopředu jak to skončí, ale stejně mě příběh rozesmutnil a budu ho mít v hlavě asi ještě dlouho.

24.06.2013

Paní DallowayováPaní DallowayováV. Woolf

Jsem ráda, že jsem si ji přečetla, protože to určitě je jedno z vrcholných děl anglické literatury. Nemohla jsem se do ní ale pořádně začíst, sice se mi strašně líbilo, že je příběh vyprávěn několika postavami, ale ne všechny mě oslovily. Nedokázala jsem se vžít do té určitě nádherné atmosféry, která se přede mnou rozvinula až při výborném doslovu od M. Hilského. Hodně zajímavé dílo, které by měl znát každý.
Určitě stojí za přečtení, vůbec toho nelituju, ale bohužel mě asi tolik kniha neoslovila jako ostatní.

03.07.2013

ZázemíZázemíJ. Šrámková

Úžasně napsaná vzpomínková kniha, autobiografie i fikční svět. Několikrát jsem se musela pousmát, z dalších fragmentů mi bylo smutno, jiné mi zas přišly jako vystřižené z mého vlastního života. Nádherně čtivé, prostě milé. Pohlazení na duši. Každý čtenář si snad musel vzpomenout na vlastní dětství strávené u své babičky, na ty zážitky.

11.07.2013

Hobit aneb Cesta tam a zase zpátkyHobit aneb Cesta tam a zase zpátkyJ. R. R. Tolkien

Ze začátku jsem se trochu bála, že mě styl vyprávění moc nechytl, ale jakmile se příběh rozjel, už jsem k němu získala velký obdiv a vztah. Vyprávěno tak skvěle, že si všechny scény dokážete sami představit. Příběh zajímavý až do úplně poslední stránky, žádná pasáž tam nebyla navíc, vše mělo své kouzlo. Určitě se pustím i do Pána prstenů. Díky Hobitovi mi došlo hned několik věcí, které sem předtím tolik nechápala!

05.09.2013

Svatý XaveriusSvatý XaveriusJ. Arbes

Poslouchala jsem sc. Xaveria jako audioknihu a bylo to strhující, ale do knihy se prostě ne a ne začíst. Namluvená verze spádu příběhu dost pomohla.

09.03.2014

NetopýrNetopýrJ. Nesbø

Možná jsem měla od Nesba moc vysoká očekávání, ale za mě prostě NE. Začátek šíleně roztahaný, asi 2/3 knihy by se daly shrnout do několika desítek stran. Nejzajímavější byly od začátku legendy, které mi ale s příběhem vůbec nekorespondovaly. Když už se kniha ke konci začala rozjíždět, tak nějak mi bylo dobu jasné, že vrah bude jeden ze dvou mých tipů - a také se tak stalo. Tedy žádné velké překvapení ani zvrat.

Kniha byla hodně čtivá, to jí neupírám, konec měl velký spád a já hltala každou stránku. Jako odpočinková beletrie super, styl vyjadřování i jazyk na jedničku. Harry Hole mi byl od začátku do konce sympatický. Nezbývá než se pustit do dalšího dílu, a doufat, že konečně narazím na toho opěvovaného Nora.

02.07.2014

Na vine sú hviezdyNa vine sú hviezdyJ. Green

Hvězdy jsem četla v anglickém originále, což byla snad ta nejlepší volba. Green je mistr vyprávění, nejde ani tak o příběh, který byl úžasný, smutný a veselý zároveň, ale o to, jak to podal. Už dlouhou dobu jsem se u knihy tak neculila jako tady, na posledních stránkách jsem zas zaháněla slzy. Měla jsem určitá očekávání, která se naplnila. Všechny postavy více než sympatické. Nemám co víc dodat.

12.08.2014

1 2 3 4 5 6 ... 7