gonga gonga komentáře u knih

Honba za Orlíkem Honba za Orlíkem Ljuba Štíplová

Kouzlo, věřím, že nechtěného, zde dosahuje oblačných výšin. Uvést v roce 1973 komiks pro děti , ve kterém jedna z postav vytvoří "prášek, co dělá prima náladu" obrázkem, na kterém je stavebnice s nápisem PIKO, to je opravdu něco. Ještě, že si toho tehdy nikdo nevšiml, dnes to působí značně pikantně. Jinak samozřejmě vynikající, jeden z mých nejoblíbenějších dílů a stejně tak i mého 3,5 letého syna.

09.02.2021 5 z 5

Sráči Sráči Richard Price

Z knihy mám rozpolcené pocity, na jednu strana je napsána barvitým jazykem a dobře vystihuje atmosféru New Yorku, na druhou stranu klade nemalé nároky na čtenářovu pozornost. Chvílemi jsem měl pocit, jakoby se autor předváděl ve smyslu: "Koukejte jak to taky umím napsat!" a snažil se hodně samoúčelně o co nejoriginálnější popis města a pohnutek postav. Přijde mi ale, že to moc nebylo u prospěchu knihy natož čtenáře. Často jsem se ztrácel, často jsem nevěděl o kom je řeč a ač si nemyslím, že by autor měl čtenáře vodit za ruku, jsem přesvědčen, že nároky , které kniha na čtenáře klade, by neměly být v rozporu se základní orientací v ní.

19.01.2021 2 z 5

Donbas: Svadobný apartmán v hoteli Vojna Donbas: Svadobný apartmán v hoteli Vojna Tomáš Forró

Povinná četba pro všechny zdejší pomatené idioty vzpomínají se slzou v oku na "ruské bratry", pro ostatni silné memento, protože to, co je dnes na Donbase, může být jednou i u nás. Chci ale věřit, že se ruské hybridní agresi ubráníme, ačkoliv dnes to tak rozhodně nevypadá.

12.01.2021 5 z 5

Od agamy po žraloka. Velký ilustrovaný slovník zvířat Od agamy po žraloka. Velký ilustrovaný slovník zvířat kolektiv autorů

V tehdejší době (70. léta 20.století) zcela nepřekonatelná encyklopedie s fantastickými ilustracemi a perfektním obsahem. V dětství to byla moje bible a naprosto jsem ji miloval.

05.11.2020 5 z 5

Atlasova vzpoura Atlasova vzpoura Ayn Rand (p)

Fanatismus ve své nejčistší podobě, premisa kniha něco do sebe má, provedení a úpornost, jakou je čtenáři do hlavy vtloukán " jediný správný světonázor" je otravná a ubíjející. Knihu jsem nedočetl, v podstatě opakuje stále dokole ten samý "jediný správný názor" a podkládá jej ̶a̶r̶g̶u̶m̶e̶n̶t̶y̶ , pardon, opakováním "jediného správného názoru". Stejně jako Zdroj je pro mě tato kniha nesnesitelná ať už způsobem vyprávění a fanatismem autorky, tak hlavně tím, co hlásá. Děkuji, nechci. A to nejsem žádný levičák nebo, nedej bože, komunista či socialista.

14.10.2020

Život v utajení - Příběh agentky CIA Život v utajení - Příběh agentky CIA Amaryllis Fox

Tato kniha je pro mě zklamání, plná vzletných slov a lásce, míru a porozumění, na mě ale působila falešně a povrchně. Snaha o napsání knihy, která se bude prodávat a souznít se současným levicovým pohledem na svět, ve kterém jsou všichni dobří, z ní je cítit na sto honů. Jako by šlo spíš o autorčino vyznání víry v pravdu a lásku a ne o memoáry agentky CIA. Podotýkám, že se sám za pravdoláskaře považuji a samotné snaze o "pravdu a lásku" se nevysmívám. Toto nejsou memoáry agentky CIA, ale sladkobolné bilancování jedné idealistky, ze kterého se o špionážní práci dozvíme akorát to, že většinou neprobíhá jako ve filmech. Nechal jsem se nalákat reklamou a opět hořce lituji, vyhozené peníze.

08.10.2020 2 z 5

Moře v plamenech Moře v plamenech Miloš Hubáček

Naprostá pecka, v dětství jsem ji hltal stále dokola.

01.09.2020 5 z 5

Rostliny způsobující otravy Rostliny způsobující otravy Luděk Jahodář

Vynikající publikace, vyčerpávajícím způsobem popisující většinu jedovatých rostlin, se kterými sečlověk může potkat a zasazující je do kontextu nejen z hlediska jejich toxicity , ale i pohledu obsahových látek. Cenné jsou také části popisující první pomoc při otravách a hodnocení jednotlivých rostlin na slabě, středně, velmi a extrémně toxické.

25.08.2020

Slovanské pohádky Slovanské pohádky Karel Jaromír Erben

Vedle Krásy nesmírné ty nejkrásnější pohádky.

25.08.2020 5 z 5

Krása nesmírná Krása nesmírná Irina Karnauchovová (p)

Kultovní a nádherná kniha se skvělými Bilibinovými ilustracemi ve starších vydáních, nová tak pěkně ilustrována nejsou.

25.08.2020 5 z 5

Na smrt Na smrt Jozef Karika

Světová literatura to nejspíš není, ale napsané to je moc dobře a velmi čtivě.

22.08.2020 3 z 5

Kmotr Kmotr Mario Puzo

Dokonalost.

20.06.2020 5 z 5

Quo vadis Quo vadis Henryk Sienkiewicz

Jedna z nejkrásnějších a nejhlubších knih, které kdy byly napsány. Plná hluboké moudrosti a pochopení Kristova učení. Čtenář, který má blízko ke křesťanství či jinému náboženství oceňujícímu soucit a lásku, ji ocení více, ale má co říct i agnostikům. Pokud jsou ochotni naslouchat.

09.03.2020

Imagika I. Imagika I. Clive Barker

Perfektní, skvělá a neuvěřitelně imaginativní. Fantazii autora bych chtěl mít.

16.09.2019 5 z 5

Mafie po listopadu, aneb, Ryba páchne od hlavy Mafie po listopadu, aneb, Ryba páchne od hlavy Zdena Frýbová

Sračka od zahořklé komunistky, nenávistné plivání, nic jiného. Některá její dřívější díla, byla , řekněme, slušná oddechová literatura, tohle zaslouží odpad.

12.08.2019 odpad!

Říše letního měsíce: Vzestup a pád národa Komančů Říše letního měsíce: Vzestup a pád národa Komančů S. C. Gwynne

Skvělá a čtivá kniha popisující velice poutavou formou příběh jednoho indiánského národa. Dlouho jsem o dějinách Divokého Západu nečetl nic tak dobře napsaného. A vůbec mi nevadí, že kniha původním obyvatelům Ameriky snímá masku mírumilovných , duchovně založených a moudrých lidí žijících v sepětí s přírodou a některé z nich nám představuje jako poměrně primitivní a násilnické surovce mučící ženy a vraždící děti.

24.07.2019 5 z 5

Pomologický atlas 1 Pomologický atlas 1 Josef Kutina

Perfektní pomologický atlas (oba díly), nabitý informace o mnoha a mnoha odrůdách veškerého ovoce, které se u nás dá pěstovat. Jeden z mnoha skvělých počinů nakladatelství Brázda. Informace, které na internetu nenajdete a když tak určitě ne na jednom místě.

17.04.2019 5 z 5

200 chemických pokusů 200 chemických pokusů Jitka Macháčková

Milovaná kniha mého dětství, její kombinace se sovětskou hrou Junnyj Chimik - Mladý chemik byla nepřekonatelné kombo. Pokusy v této knize byly skvělé a perfektně popsané.

17.04.2019 5 z 5

Den opričníka Den opričníka Vladimir Georgijevič Sorokin

Mám Den opričnika se jeho archaickým jazykem opravdu moc rád, takřka nemám žádné výhrady, naopak se zaujetím sleduji, jak se děsivé Sorokinovy vize naplňují. Bohužel.

31.01.2019 5 z 5

Strach Strach Jozef Karika

Vcelku dobře napsané, byť banální rozuzlení se dalo tušit od poloviny knihy.

17.01.2019 3 z 5