Říše letního měsíce: Vzestup a pád národa Komančů

kniha od:


KoupitKoupit eknihu

Komančové byli nejmocnějším indiánským kmenem v amerických dějinách. Proslavili se nedostižným jezdeckým i válečným uměním a legendární bojovností, dokázali zarazit rozpínání španělského impéria z Mexika i francouzských kolonistů z Louisiany. Anglosaští osadníci na obranu proti Komančům založili jednotky texaských hraničářů. V téže době byla také vynalezena převratná nová zbraň – šestiranný kolt –, která do bojů výrazně zasáhla. V druhé, komornější rovině knihy autor vypráví pozoruhodný příběh „bílé squaw“ Cynthie Ann Parkerové, kterou v devíti letech unesli indiáni, a jejího syna Quanaha Parkera, jenž se stal posledním a největším náčelníkem Komančů. Vzestup a pád národa Komančů se dotýká éry španělského kolonialismu v Novém světě, americké občanské války, masové likvidace bizoních stád a rozvoje železnice v USA. Nabízí však především napínavé vyprávění o souboji nespoutaných vládců Velkých plání s dobyvačnou bílou civilizací a usiluje o objektivní historický přístup k tomuto složitému a citlivému tématu....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/39_/396646/big_rise-letniho-mesice-vzestup-a-pad-n-wGH-396646.jpg 4.735
Žánr:
Literatura světová, Literatura naučná, Historie

Vydáno: , Argo
Originální název:

Empire of the Summer Moon: Quanah Parker and the Rise and Fall of the Comanches, ..., 2010


více info...
Nahrávám...

Komentáře (19)

Kniha Říše letního měsíce: Vzestup a pád národa Komančů

čef
16. září

Možná jsou v této knize, jak se píše v doslovu, některá fakta ne zcela přesná, ale na výsledný efekt to nemá žádný vliv. Tolik historických událostí z 19. století ze života Komančů jsem nikde jinde neviděl. Civilizační střet mezi těmito brutálními primitivy a bělochy nemohl dopadnout jinak, než dopadl a možná je to i dobře, ale komu by se nezastesklo po širé svobodě, kterou disponovali, a která je stále s rostoucím počtem lidí neustále více a více oklešťována.

Vlk.kh
02. května

Zatím asi nejdetailnější kniha zabývající se kmenem Komančů, která v češtivě vyšla. Publikací, kde je zmíněn Quanah Parker a nějaký ten střet s rangery jsem sice četl víc, ale Říše letního měsíce je monumentální dílo, které přináší informace, o kterých jsem neměl zatím ani páru uvádí je v jedinečném kontextu doby a dalších událostí. Na knize bych vyzdvihl i její syrovost, co se popisu nájezdů týče, protože ač jsou Indiáni v mých očích národ rozhodně zasluhující úctu, obdiv a respekt, zároveň se jednalo o národ, který se taky s nikým nemazal, i když leckteří současní sluníčkoví blábolisté např. ohledně Toltéků se snaží razit opačný názor a překrucování historie. Svobodní Indiáni byli přírodní lid žijící prostě a v souladu s okolím, ale rozhodně ne žádní mírní hipíci.


Deia
02. března

Kniha sa mi čítala celkom dobre. Spočiatku som síce z autora mala pocit, že „nadržiava“ bielym osadníkom, ale postupne ma to prešlo, aj keď neustále poukazovanie na to, aký boli Komančovia krutí a podobne mi celkom vadilo. Áno, boli krutí, ale občas to vyznievalo tak, že „civilizované“ obyvateľstvo nikdy nič zlé nespáchalo a tento pohľad mi dosť vadil. Ináč som sa z knihy toho dozvedela veľmi veľa, napríklad ako sa indiánske kmene dostali ku koňom, či história revolveru. Tiež kniha veľmi zaujímavo opisuje celý konflikt medzi Komančmi a ostatnými, vrátane niektorých brutálnych praktík. Vďaka tomu všetkému má kniha dobrodružný nádych a cítiť z nej všetku tú krv, nenávisť, ale aj hrdosť či odvahu. Od niektorých kapitol som sa naozaj nemohla odtrhnúť a bola som zvedavá, ako to bude pokračovať. Koniec ale v podstate všetci vieme a je to podľa mňa strašne nespravodlivé, ako Indiáni dopadli.
Som veľmi rada, že som sa ku knihe dostala, ale niečo mi v nej chýbalo. Pred niekoľkými rokmi som čítala knihu Moje srdce pochovajte pri Wounded Knee a tá vo mne zanechala výraznejšie pocity.

JP
24. ledna

Mapování konfliktu mezi původním obyvateli Ameriky a anglosaskými osadníky, kteří je postupně vytlačili (jak je řečeno v závěru, z lavičky dolů) - kniha je do značné části zaměřená nejen na desítky let trvající krvavý konflikt, ale i na postavu prozíravého Quanaha Parkera, posledního a největšího náčelníka kmene Komančů, který byl sám o sobě magnetizující. ____ Spousta násilí. Spousta nenávisti, touhy po mstě ve vzduchu.... ale i touhy po tom udržet svoji hrdost, udržet svoji kulturu a to, co je nejlepší v zájmu lidí. Tuhle knihu nedělá ani tak přehršel informací, jako spíš spousta drobných malých detailů, které člověk možná měl vlivem popkulturních obrazů vryté do paměti jinak, než jaká byla skutečnost.

belerofontes
04.09.2020

Bestseller souvislostí.O významu prapodivného vynálezu zbrojíře Samuela Colta. O tom,proč byla prérie velikou překážkou při dobývání severoamerického kontinentu,a proč musela 4tisíce let zaostávající indiánská civilizace lovců a sběračů ustoupit té moderní evropské. V neposlední řadě je to i tak trochu políček románům Karla Maye. (Apači totiž nikdy nejezdili na koních)…
Vyprávění je navíc velmi umně zasazeno do životního příběhu Cynthie Ann Parkerové a jejího syna Quanaha (to je ten muž na obálce knihy).Osudy této rodiny byly tragicko-romantické a daleko předčí v emocích příběh Winnetoua, Old Shatterhanda,či jiných hrdinů ,které známe z filmů o indiánech…
Konečně,trochu se mi zde nabízí srovnání s knihou Svatavy Rakové:“Dobrodruzi puritáni a Indiáni“,která je o osídlování východního pobřeží USA,zatímco tohle je především o místech kde se dnes nachází Texas,Nevada nebo Arizona…
Gwynneho kniha byla označena v USA za bestseller a podle mého názoru je to bestseller!

Martinmmm
15.06.2020

Výborne napísaná a veľmi zaujímavá kniha. Rozhodne odporúčam.

thorir
01.02.2020

„Na odhalená břicha jim nasypali řeřavé uhlíky … Jednoho ubožáka jménem Samuel Elliott, který bojoval do poslední chvíle a očividně utrpěl zranění, jsme nalezli připoutaného řetězem mezi dvěma koly, kde byl na ohni rozdělaném na oji od vozu pomalu upečen k smrti, spálený na škvarek.“

Naprosto neuvěřitelný, fascinující a epický příběh odvahy a dobrodružství z dob kolonizace jihozápadu Spojených států, příběh z dob kdy se rodily americké legendy. Příběh dobrodruhů, kteří neváhali dát všanc životy své a svých blízkých jen aby o kousek posunuli západní hranici civilizace. Dnes to takto již možná nevnímáme, mnozí popisované události a dobu a naturel osadníků odsuzují a poukazují na bezpráví, které s tím bylo spojeno. Ať tak či onak, byla to doba absolutní morálky, víry v predestinaci bílých protestantů, a jako taková vytvářela a předávala velice jasný vzkaz a morální dogma současníkům, což mnozí nadšeně nebo z nutnosti následovali.

Kniha je skvěle napsaná, čte se jako dobrodružný román. Střety mezi osadníky na hranici civilizace a původními obyvateli byly dlouhé a kruté, plné zabíjení, mučení, znásilňování, násilí všudypřítomné. Naprosto fascinující jsou pak etnografické poznámky o životě Komančů, způsobu jednání, denních rituálech, hierarchii, atd. Autor poněkud boří mýtus vznešených divochů prohrávajících v nerovném zápase s bílými vetřelci zápas o svou původní domovinu. Nic jako vznešený divoch neexistuje, autor ukazuje krutost a surovost indiánů, kmenů zapomenutých v době kamenné, velmi pravděpodobně tisíce a tisíce let bez změny způsobu života, přesto svobodné, a možná mnohem šťastnější než mnozí moderní lidé.

Příběh klanu Parkerových se pak odvíjí na pozadí politických a historických událostí, kromě zmíněné kolonizace a střetů s domorodci autor zasazuje do kontextu dílčí dějiny vzniku státu Texas, pohraniční boje se Španěly a Mexikem, vznik elitních jednotek Texas Rangers, vliv Americké občanské války a mnohé další. Nesmírně zajímavé jsou pak dobové komentáře obyvatel ohledně situace domorodých Indiánů, jako by už tehdy přesně kopírovali dnešní rozdělení společnosti mezi progresivně liberální pobřeží a konzervativně tradicionalistické vnitrozemí.

Knihu rozhodně doporučuji. Ukazuje dobu, která nenávratně zmizela, a která se zřejmě jen tak nevrátí. Dobu plnou odvahy a odhodlání posunout výspu civilizace. Jsem přesvědčen, že i dnes lze obdivovat ten objevitelský duch, ten zápal a bezbřehý optimismus tváří v tvář drsnému a značně nebezpečnému životu na hranici. A již jen z toho se lze poučit.

8130
13.01.2020

Žádná idyla...obě strany (běloši i indiáni) si nezůstaly nic dlužné...bohužel na to doplatili domorodí obyvatelé, kterými bylo šoupáno,jako figurkami na šachovnici a byli zbavováni svých svobod .... autor nenadržuje žádné straně, jen popisuje a snaží se, aby si čtoucí udělali vlastní názor .... širší pohled na rudý lid, který se velkým nestal - protože se velkým stát nesměl (což považuji za velice pravdivou a výstižnou myšlenku z pera Karla Maye), je soubojem civilizací na různém stupni vývoje.... koho zajímá indiánská tématika, toho kniha klidným a chladným nenechá....

1

Doporučujeme

Vladař
Vladař