Říše letního měsíce: Vzestup a pád národa Komančů

Říše letního měsíce: Vzestup a pád národa Komančů https://www.databazeknih.cz/img/books/39_/396646/bmid_rise-letniho-mesice-vzestup-a-pad-n-wGH-396646.jpg 5 62 27

Komančové byli nejmocnějším indiánským kmenem v amerických dějinách. Proslavili se nedostižným jezdeckým i válečným uměním a legendární bojovností, dokázali zarazit rozpínání španělského impéria z Mexika i francouzských kolonistů z Louisiany. Anglosaští osadníci na obranu proti Komančům založili jednotky texaských hraničářů. V téže době byla také vynalezena převratná nová zbraň – šestiranný kolt –, která do bojů výrazně zasáhla. V druhé, komornější rovině knihy autor vypráví pozoruhodný příběh „bílé squaw“ Cynthie Ann Parkerové, kterou v devíti letech unesli indiáni, a jejího syna Quanaha Parkera, jenž se stal posledním a největším náčelníkem Komančů. Vzestup a pád národa Komančů se dotýká éry španělského kolonialismu v Novém světě, americké občanské války, masové likvidace bizoních stád a rozvoje železnice v USA. Nabízí však především napínavé vyprávění o souboji nespoutaných vládců Velkých plání s dobyvačnou bílou civilizací a usiluje o objektivní historický přístup k tomuto složitému a citlivému tématu.... celý text

Literatura světová Literatura naučná Historie
Vydáno: , Argo

Empire of the Summer Moon: Quanah Parker and the Rise and Fall of the Comanches, ... , 2010

gonga
24.07.2019 5 z 5

Skvělá a čtivá kniha popisující velice poutavou formou příběh jednoho indiánského národa. Dlouho jsem o dějinách Divokého Západu nečetl nic tak dobře napsaného. A vůbec mi nevadí, že kniha původním obyvatelům Ameriky snímá masku mírumilovných , duchovně založených a moudrých lidí žijících v sepětí s přírodou a některé z nich nám představuje jako poměrně primitivní a násilnické surovce mučící ženy a vraždící děti.

bertrand
05.06.2019 5 z 5

Tak za mne bezesporu 5* jelikož podobných knih u nás bohužel stále vychází málo a nebo o nich nevím (budu vděčný ostatním komentátorům za tipy).
Je třeba předem říci, že Gwynne nenapsal (bohužel/bohudík) etnografickou studii, ale čtivý a strhující PŘÍBĚH vzestupu a pádu jednoho velmi bojovného národa. Nedostatky tohoto přístupu podle mne bohatě vyváží fakt, že kniha vůbec u nás vyšla.
Kontroverzním plusem také je, že se v (nejen) popisu ukrutností vymyká dosavadním publikačním zvyklostem o Indiánech - dobrých tvorech žijících v souladu s přírodou, které srazila na kolena krutá civilizace bílého muže. Tak to bezesporu bylo, ale mince většinou mívají dvě strany. Kdypak se dočkáme podobné knihy o Apačích a o Lakotech? Takové knihy, která nám je vyobrazí skutečně takové, jací byli a ne jaké je chceme mít?
Ps: Apačové, neustále nám prezentování jako bezmála největší bojovníci Nového světa, zde vedle Komančů vypadají jako velkoryse trpěná nedochůdčata.

tereza1198
23.05.2019 5 z 5

Cože? Indiáni nebyli čistí a hrdinní lidé z plání, kteří v míru uctívali Velkého ducha? Že se navzájem mučili už dávno před příchodem bělochů a pak se v tom jen zdokonalili? Že vraždili mimina a nemyli se? To kdyby věděl Vinnetou?! Jako Apačovi by mu Komančové totálně nakopali.

A teď vážně. Historie národa Komančů jako celku a pak příběh unesených bělošských žen z rodu Parkerových a jednoho jejich slavného potomka. Drsné čtení a překvapí, co všechno může člověk vydržet.

BUBINA1971
25.04.2019 5 z 5

Velmi zajímavá kniha. Doporučuji

Gaudericus
08.04.2019 4 z 5

Nejsem si jist, jestli uživatel s přezdívkou Lucithor přečetl stejnou knihu jako já. Mně rozhodně nestranná připadala a žádné moralizování si v ní nepamatuji.
Za mne tedy výborná kniha o reálných indiánech, občas pro silnější povahy, ale to jen kvůli událostem, které popisuje, než že by se snažila hrát si na horor.
Jestli se rozhodujete, zda knihu přečíst, možná si raději přečtěte nějakou recenzi na ni.

Lucithor
17.03.2019 odpad!

Tvrdit, že jde o nestranné dílo je naprosto směšné. Inu kdo se dobrovolně nepodvolí rozpínání španělského impéria (potažmo Američanů) krvavě za to zaplatí. Pan Gwynne (běloch) poměrně výživně popisuje brutální pomstu rudých primitivů na „nevinných“ kolonizátorech.

Blue
11.03.2019 5 z 5

Na indiánech jsem vyrostl a baví mě dodnes. Už jako dítě jsem kromě mayovek o indiánech četl i literaturu "odbornou", či spíše populárně naučnou. Takže ledacos vím. Ale dosud jsem nečetl nic, co by mi poskytlo obraz tak plastický, jako tato kniha o Komančích. Dáno je to jistě i šťastným způsobem autorova podání, které nemá daleko k čisté beletrii. Autorovi se podařilo velice srozumitelně vysvětlit celou problematiku postupného dobývání pohraničí, texaských rangerů, způsobu života indiánů atd. Vše objektivně, aniž by někomu stranil. K tomu je třeba připočíst řadu zajímavých osobních příběhů, zejména Quanaha Parkera. Doporučuji všem, kdo ještě vyrostli na indiánských příbězích. A samozřejmě nejen jim. Je to zážitek.

Indiáni domorodé kmeny

Autorovy knížky