Atlasova vzpoura

Rozsáhlý, vlivný a kontroverzní román Ayn Randové vyšel poprvé v roce 1957 a dodneška je její nejproslulejší a nejprodávanější knihou. Randová se věnovala především filosofii, vypracovala vlastní směr zvaný objektivismus. K němu patří etický egoismus či racionální sledování vlastního zájmu. Ve svém románu využívá postupů science-fiction, detektivky i milostné romance. Děj tohoto díla je zasazen do dystopické budoucnosti Spojených států, v které se prosazují socialistické tendence, regulace a daně. Ústřední premisu knihy metaforicky vyjadřuje název: co se stane, když se Atlas, který na svých ramenou nese svět, rozhněvá a svět z ramen shodí? Co se stane, když tvůrčí mozky – vůdčí byznysmeni, vědci, vynálezci, umělci... –, kteří udržují svět v chodu, začnou stávkovat? Tento motiv demonstruje, že když se zničí lidské usilování o vlastní zisk a prospěch, povede to ke zhroucení celé společnosti....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/21_/218344/atlasova-vzpoura-FW0-218344.jpg 4.2132
Vydáno, Argo, Dokořán

Atlas Shrugged, 1957

Kniha Atlasova vzpoura

blowfish

Konec byl divný.

gonga
14.10.2020

Fanatismus ve své nejčistší podobě, premisa kniha něco do sebe má, provedení a úpornost, jakou je čtenáři do hlavy vtloukán " jediný správný světonázor" je otravná a ubíjející. Knihu jsem nedočetl, v podstatě opakuje stále dokole ten samý "jediný správný názor" a podkládá jej ̶a̶r̶g̶u̶m̶e̶n̶t̶y̶ , pardon, opakováním "jediného správného názoru". Stejně jako Zdroj je pro mě tato kniha nesnesitelná ať už způsobem vyprávění a fanatismem autorky, tak hlavně tím, co hlásá. Děkuji, nechci. A to nejsem žádný levičák nebo, nedej bože, komunista či socialista.

padola
24.08.2020

Nesmírně naivní. Jako fanatická víra v socialismus, jenom naruby. Lidi nejsou stroje.

Dejf_ano
22.08.2020

Roman vydaný v roce 1957, jeho stářì prozrazuje pouze prostředí příběhu. Filosoficka myšlenka objektivismu již za minulého režimu ukázala, že centrální plánování nefunguje, když nebyl ani toaletní papír. Je znepokojující, že se dnes tyto socialistické myšlenky znovu vracejí. Atlasovu vzpouru si stále v v čechách přečetlo moc málo lidí.

s.mirka1
06.06.2020

Kolem knihy jsem doma chodila asi rok až v době Corony a nuceného klidu jsem se odhodlala do těch 1108 stran pustit! Přečteno jedním dechem za cca 5 týdnů... ikdyž přiznávám, že některé "filosofické" pasáže jsem tak nějak přeskakovala - včetně projevu Galta, to jsem i já měla pocit, že bych to četla 3 hodiny ....
Nicméně osobně mi kniha celou dobu připomínala, na co občas zapomínám - musíš si věřit a stát si za svým stůj co stůj ("Dagny, nauč se rozumět své vlastní síle, a porozumíš paradoxu, který teď vidíš všude kolem sebe. Ty ke svému životu nepotřebuješ žádné materiální statky , to ony potřebují tebe, to ty je vytváříš, ty vlastníš jediný skutečný výrobní nástroj. ")
Další důležitou připomínkou pro mne bylo téma sebelásky, respektu a úctě sám k sobě, a chtít pro sebe jen to nejlepší a nespokojit se s ničím menším. Včetně vztahů...

"Inu, muži , kteří sami sebou pohrdají, hledají sebeúctu v sexuálních avantýrách. Tam ji však nikdy nenaleznou, protože sex není příčinou, nýbrž následkem a vyjádřením toho, jak si člověk váží sám sebe."

"Ve skutečnosti je však volba partnera výsledkem a souhrnem základních hodnot každého z nás. Povězte mi, co vás sexuálně přitahuje, a já vám dopodrobna popíšu filosofii vašeho života.
Ukažte mi ženu, s níž spíte, a já vám povím, jak vysoko si ceníte sám sebe. Bez ohledu na to, co vám kdo namluvil o přednostech nezištnosti, sex je tím nejzištnějším ze všech skutků, protože jedinou myslitelnou pohnutkou sexu je vlastní potěšení - jen si zkuste představit, že se s někým vyspíte čistě z dobročinnosti! - protože cílem sexu není sebeponížení, nýbrž rozkoš plynoucí z vědomí, že po vás někdo touží a že jste jeho touhy hoden.
Láska je odrazem našich nejvyšších hodnot - a nemůže být ničím jiným."

"Přísahám na svůj život a svou lásku k němu, že nebudu nikdy žít pro druhé, ani žádat, aby oni žili pro mne." - to se nebude dobře číst všem, kteří sebe staví až na konec a žijí jen pro druhé ...

tomaser
24.02.2020

Až na nekonecnej Galtuv proslov se kniha četla dobře. Vřele doporučuji všem sociálním inženýrům, kteří blaho lidu staví před blaho jedince.

tccrsx
21.01.2020

Po Bibli údajně druhá nejprodávanější kniha na světě, Nazývaná také "Bible kapitalismu". U nás byla až do 89 zakázaná. Ale pokud jste levicového a altruistického smýšlení pak si knihu nekupujte. Má to 1100 stran a určitě to nepřečtete celé a nikdy se nedovíte "KDO JE JOHN GALT"

effa
05.01.2020

Přestože je kniha staršího data vzniku a je psána poněkud naivnějším stylem, má i dnešnímu čtenáři co říci. Stále je totiž aktuální a mnoho z toho, před čím varuje, se dnes naplňuje. Ohromné sociální přerozdělování, deptající ekonomiky mnoha států, je i dnes aktuální a totéž se týká i kritiky státních zásahů do ekonomiky a svobodného podnikání. Kniha, i přes její stáří rozhodně stojí za přečtení