Sráči

V polovině devadesátých let byl Billy Graves jedním ze skupiny policistů zvyklých čelit zločinu v Jižním Bronxu podle hesla „účel světí prostředky“. Poté co mu vyhlídky na postup pokazilo neúmyslné postřelení desetiletého chlapce, pracuje dnes jako seržant v manhattanské noční hlídce připravující podklady pro vyšetřovatele v denní službě. Když se ukáže, že zavražděný muž, ke kterému je Billy jednoho rána povolán na nádraží Penn Station, byl kdysi sám podezřelým v nevyřešeném případu brutální vraždy dítěte, Billy se rozhodne obnovit spojení se starými kolegy, kteří mezitím řady policie opustili. V tu chvíli ještě netuší, že návrat do problematické minulosti se promění v dosud nejtěžší zkoušku jeho profesní dráhy a že jeho rodina bude zanedlouho čelit dalšímu, zcela nečekanému ohrožení....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/33_/332789/big_sraci-gav-332789.jpg 3.691
Literatura světová, Detektivky, krimi, Romány

Vydáno: , Paseka

The Whites, 2015

Kniha Sráči

NiccaG
11.02.2021

Dobrý námět, složitě napsané, těžko se čte.
Když se již orientujete v postavách, stává se kniha dobrou četbou.

gonga
19.01.2021

Z knihy mám rozpolcené pocity, na jednu strana je napsána barvitým jazykem a dobře vystihuje atmosféru New Yorku, na druhou stranu klade nemalé nároky na čtenářovu pozornost. Chvílemi jsem měl pocit, jakoby se autor předváděl ve smyslu: "Koukejte jak to taky umím napsat!" a snažil se hodně samoúčelně o co nejoriginálnější popis města a pohnutek postav. Přijde mi ale, že to moc nebylo u prospěchu knihy natož čtenáře. Často jsem se ztrácel, často jsem nevěděl o kom je řeč a ač si nemyslím, že by autor měl čtenáře vodit za ruku, jsem přesvědčen, že nároky , které kniha na čtenáře klade, by neměly být v rozporu se základní orientací v ní.

ThomasRuhe
20.12.2020

Kniha Sráči je skoro až civilně vyprávěným příběhem několika policistů pracujících v Bronxu. Hlavní postavou je Billy Graves, který začíná tušit, že se k jeho rodině pomalu blíží neurčité nebezpečí z daleké minulosti...
Musím vyzdvihnout popsanou rutinní práci policistů i vzrůstající nebezpečí pro Gravesovu rodinu...
Nic není přehnané a celý děj je uvěřitelný, místy možná trochu popis situací pokulhává, ale to se dá překonat.
Za mne 60%.

Sejna1955
15.11.2020

Ze začátku pro mě chaos, ale pak, když se to rozjelo (spíš, když jsem pochopil, o co jde), dobrý.

AlenaF
09.10.2020

Originální, drsné, skvělé.

broskev28
05.09.2020

Když vyberu jediný komentář - marlowe, a z něj jedinou, ale pro mě tu zásadní věc: je to zážitek, ale musíte si ho tvrdě odpracovat. Možná při druhém čtení bych pobrala více a snáz, ale na to nemám sílu, protože nemám sílu ani chuť znovu sestoupit do zločinného podsvětí tolik opěvovaného velkoměsta . . .
Billy - skvělý policajt, Carmen - možná alespoň částečně chápu, ale stejně bych ji vyfackovala. Styl autora (a poté i překladatele) ohromující, ale pro mě velmi náročný; naposledy jsem se při čtení takhle doslova fyzicky vyčerpala u knihy Bůh maličkostí. Obě knihy leží v naší "poličce náročného čtenáře"; doposud si na ně trouflo jen několik fajnšmekrů a já se jim hluboce klaním, podobně jako zdejším čtenářům. Za sebe mám pocit, že jsem k takovým výšinám ještě nedorostla (nedočetla) a začínám pochybovat, zda se mi to vůbec někdy podaří.

"Totéž platilo i venku na ulici: v závislosti na dotyčném a na situaci člověk někdy vytáhl na přečin kanón, a jindy zase pustil individuum, které nemělo právo strávit tu noc ve vlastní posteli. Dělal všechny tyhle i další věci, protože pokud by na místě šéfa nebyl ochotný zapomenout v případě potřeby na opatrnost a tu a tam nenápadně ohnout pravidla hry, mohl se zrovna hodit marod.
Tak to prostě chodilo."

hynopes
17.06.2020

Ztrácela jsem s v postavách (nesnáším, když se použije jednou jméno, pak příjmení a nakonec přezdívka jedné osoby), kterých bylo opravdu hodně.
Ve finále tedy vůbec nevím kdo byl kdo, kdo zabil koho apod.
Příběh si dokážu představit spíš jako film, ale jako kniha to byl za mě propadák.

kap66
27.05.2020

Bráno od začátku: bertrand, Killingjoke, trudoš, Roubas, marlowe, DriftsBooks, milary. U každého z těchhle komentářů jsem si minimálně jednou řekla – jo, to je přesně ono! Shrnu to a snad i přidám něco svého.
Poctivě napsaná kniha vyžaduje poctivého čtenáře, který pak získá nejhlubší uspokojení; kvůli tomu já čtu. Sráči mi to splnili naprosto vším. Prostředí ve mně vyvolalo chuť znovu si pustit The Wire; atmosféra, o které reálně vím houby, ale její zachycení je dokonalé – jsem tam. Věřím navíc postavám a jejich motivaci, a to naprosto všem; psát kladným i záporným je blbost, žádná černobílost tu není. Jenom lidi. Ne „jenom“. Jsou to LIDI - s odhodláním odvést dobře práci, schopností či aspoň předsevzetím milovat, pochybnostmi a výčitkami, morálkou a city. Způsob psaní mi vyhovoval tak, že se mi bude těžko v tomto ranku hledat konkurence; perfektní dialogy, skvělá čeština překladu. S vyzněním jsem dost dobře schopná se ztotožnit; pojetí spravedlnosti je téma, které si sama pro sebe řeším častěji, než je možná běžné.
Zapisuji Sráče do své hlavy na jeden uzounký řádek, který je ale úplně navrchu detektivkovo-kriminálkové pyramidy. Dlouho tam bylo samotné Larssonovo Milénium, loni tam přibylo L. A. Přísně tajné. Takže 5 kusů, respektive 3 autoři. Díky jim!