Sráči

V polovině devadesátých let byl Billy Graves jedním ze skupiny policistů zvyklých čelit zločinu v Jižním Bronxu podle hesla „účel světí prostředky“. Poté co mu vyhlídky na postup pokazilo neúmyslné postřelení desetiletého chlapce, pracuje dnes jako seržant v manhattanské noční hlídce připravující podklady pro vyšetřovatele v de... celý text

V polovině devadesátých let byl Billy Graves jedním ze skupiny policistů zvyklých čelit zločinu v Jižním Bronxu podle hesla „účel světí prostředky“. Poté co mu vyhlídky na postup pokazilo neúmyslné postřelení desetiletého chlapce, pracuje dnes jako seržant v manhattanské noční hlídce připravující podklady pro vyšetřovatele v denní službě.

Když se ukáže, že zavražděný muž, ke kterému je Billy jednoho rána povolán na nádraží Penn Station, byl kdysi sám podezřelým v nevyřešeném případu brutální vraždy dítěte, Billy se rozhodne obnovit spojení se starými kolegy, kteří mezitím řady policie opustili. V tu chvíli ještě netuší, že návrat do problematické minulosti se promění v dosud nejtěžší zkoušku jeho profesní dráhy a že jeho rodina bude zanedlouho čelit dalšímu, zcela nečekanému ohrožení. méně textu

https://www.databazeknih.cz/images_books/33_/332789/sraci-gav-332789.jpg 3.712

The Whites (2015)

Literatura světová, Detektivky, Romány
Vydáno:, Paseka

Killingjoke

Z několika protichůdných hodnocení jsem opravdu netušil do čeho jdu... a kniha mne chytla tak, že jsem jí dnes na jedno posezení slupl jak malinu... "Sráči" jsou v této knize názvem pro zločince, kteří unikli spravedlnosti. Každý takový Sráč má však svůj bdělý stín, který by pro dosažení spravedlnosti dokázal mnohé obětovat. Co se tedy stane, když začnou Sráči mizet nebo umírat? Tomu všemu musí přijít na kloub policejní detektiv Billy Graves...

Během prvních kapitol se seznamuje s hlavními aktéry a minulostí, která je určitým způsobem spojuje. Je pravda, že je zde mnoho jmen, ve kterých se zpočátku hůř orientuje. Pak se ale příběh pozvolna rozvíjí a máme tak před sebou poctivou, docela civilní a hlavně uvěřitelnou kriminálku, takže vážně neočekávejme nějakého super-vraha. Což je z mého pohledu hooodně fajn! Je to z části policejní procedurálka, z části sociálně-psychologická sonda do policejního prostředí. Vyšetřování probíhá na bázi poctivé detektivní logiky, takže se nesetkáme s žádným podobným nesmyslem, jako je zjištění DNA do pěti minut a pod. To prosím nechme "policejním pohádkám", kterých je dnes všude víc než plevelu na zahrádce.

Sráči jsou příběhem o nezhojených jizvách minulosti, které se v kulisách temného New Yorku derou na povrch jako hladové bestie, jenž přesáhnou hranice policejního sboru a zasáhnou hluboce i příslušníky jejich rodin... Sráči jsou knihou, která poskytne různé úhly pohledu na spravedlnost... Sráči jsou prostě knihou, kterou můžu osobně s čistým svědomím doporučit...

bertrand

Zde, coby milovník detektivek o policejní práci, nemám problém udělit plné hodnocení. Jak je vidět z okolních komentářů, autorova snaha nesdělovat vše naplno,nechávat věci nedořečené (tzn. spolupráci pozorného čtenáře vyžadující) košatost jeho jazyka šimrajícího často hranici černého humoru a přirozenost dialogů (je spoluautorem výtečného seriálu The Wire) může být bráno jako negativum. Nenechte se tím zmást! Kniha je vyložená lahůdka pro "laskavého čtenáře".
V záplavě více či méně kvalitních jednohubek o "nepolapitelných brutálních vrazích" jsou Sráči osvěžující, citlivou a skoro mám chuť říci pravdivou sondou popisující osudy skupiny lidí, jejichž posláním a prokletím je policejní práce.
Ale toto napsat zdaleka nevystihuje podstatu románu. Jinak: mám rád M. Connelyho a příběhy Harryho Bosche - ale srovnávat Sráče s nimi je jako srovnávat film Roberta Altmana s napínavými thrillery od sice talentovaného, ale pouze řemeslníka.

lenka.g

Nerada odkládám nedočtené knihy, ale bohužel, tady se mi nepodařilo se začíst. Složité vyjadřování, tak nějak nepřehledně psané.. neměla jsem z knížky požitek, a tak jsem se rozhodla netrápit.

petaSk

Výborný nápad splést příběhy policajtů s jejich "sráči", přičemž tento nápad dostává dva rozměry. Sráči mají atmosféru i skvělé hrdiny a "špína města" ze stránek čiší. Bohužel jsem měla problém se zorientovat. Autor na mě neustále chrlil obrovské množství jmen, a já musela buď často listovat zpět nebo se na to vykašlat. A jelikož jsem často nevěděla, o kom je řeč, vyprchalo pro mě mnoho ze síly knihy.

sinfulka

Docela dlouho mi trvalo, než jsem se do knihy začetla, ale pak už to jelo. Určitě bych to rada viděla zfilmované.