Sráči

V polovině devadesátých let byl Billy Graves jedním ze skupiny policistů zvyklých čelit zločinu v Jižním Bronxu podle hesla „účel světí prostředky“. Poté co mu vyhlídky na postup pokazilo neúmyslné postřelení desetiletého chlapce, pracuje dnes jako seržant v manhattanské noční hlídce připravující podklady pro vyšetřovatele v denní službě. Když se ukáže, že zavražděný muž, ke kterému je Billy jednoho rána povolán na nádraží Penn Station, byl kdysi sám podezřelým v nevyřešeném případu brutální vraždy dítěte, Billy se rozhodne obnovit spojení se starými kolegy, kteří mezitím řady policie opustili. V tu chvíli ještě netuší, že návrat do problematické minulosti se promění v dosud nejtěžší zkoušku jeho profesní dráhy a že jeho rodina bude zanedlouho čelit dalšímu, zcela nečekanému ohrožení....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/33_/332789/sraci-gav-332789.jpg 3.767
Literatura světová, Detektivky, Romány
Vydáno · Paseka

The Whites · 2015

Kniha Sráči

tonysojka

Vše podstatné, s čím souhlasím, je již uvedeno v komentářích níže. Snad jen, že jsem měl pocit, že tohle mírně sofistikované vyprávění, matoucí počáteční složitostí o drsných lidech s měkkým jádrem žijících a pracujících v drsném prostředí, si se čtenářem trochu hraje na city. Ale proč ne. Mne každopádně vedlo k úvahám o vlivu prostředí na život jedince, o křivdě, touze po pomstě a vyrovnávání se sám se sebou po jejím vykonání. Neboť jak se píše někde v Bibli :
Má je pomsta i odplata, praví Hospodin "
Čtenářský zážitek lehce vyjímečný.

Chesterton

Originální i lákavé téma, píše Eeli, se kterou asi souzním nejvíc :o)
Brodila jsem se textem asi spíš jako hustým bahnem. Jazyková vynalézavost trochu zanikla v tom jak bylo nutno si obsah odpracovat. Když se mi povedlo zdomácnět a začít oceňovat, hodně jsem přemýšlela proč takto?
Je to scénář, který se na počátku snaží nalákat přesyceností a neotřelostí, což z mého pohledu vůbec nebylo nutné. Nezhojené jizvy minulosti skutečně často nabývají obřího až antického rozměru a kdo se brodí bažinou má velkou šanci, že do ní bude stažen.
Jako vhled do policejní reality z mnoha perspektiv je příběh geniální. Asi nelituji času stráveného s knihou, ale bude to víc chlapácká záležitost :o)

"Maso je tak tvrdý, že se zvedlo z talíře a vymlátilo duši z kafe, který bylo příliš slabý, aby se mohlo bránit." !!

hanzmb

Kdo si chce přečíst prvoplánový thriller z amerického prostředí, ať raději tuhle knihu přeskočí. Kdo si chce udělat představu o běžné denní ( v tomto případě noční) práci řadových policajtů ať neváhá. Hlavně pasáže věnované jejich prostředím narušené psychice jsou neopakovatelné.

milary

Výstižný komentář? Tak to musíte o kousek dál napravo (ne! pardon, to je Fred Vargas) - o kousek níže, viz pánové marlowe, trudoš a další... Ctrl Cé. Napsala bych to i líp, ale nechce se mi (a vůbec, beztak budou ty hrozny kyselý :)).
Ale aspoň doušku. Douchu - já na ty krátké útvary moc nejsem...
Nadšené výkřiky a metály na přebalu ve mně vzbuzují hlubokou a nanejvýš obezřetnou rezervovanost. Ale když píše Stephen King "nejlepší krimi roku" a překládá ji Pavel Dominik, není moc důvod ofrňovat se předem.
První třetinu jsem četla věky a posunovala se stylem jedna věta vpřed, dvě zpátky. Čisté čtenářské obžerství. Vůbec se nechcete posouvat. Je vám úplně šumafuk, kdy TO vypukne. Brodíte se textem jako hustým medem, omráčení přívalem jazykové vynalézavosti, která nezůstává (na to vsadím krk) nic dlužná originálu. Nejraději byste se těmi hutnými větami plnými neobyčejných slov, v neběžných propojeních překotně ústících v nečekané pointy, cpali po hrstech; hrdlo stažené rozčilující příměsí poněkud bizarní srandy. Než si trochu zvyknete. Ale vy si zvykat nechcete, propadlí vášni k objevování jazyka.
Michael Connelly přirovnává Sráče k metru, řítícímu se tunelem. Není to žádný příštipkář; lze mu věřit, uvidíte.
Ale ten jazyk, přátelé.., ten jazyk!!!

Eeli

Nad hodnocením jsem dlouho váhala. Téma je hodně originální a lákavé, ale...
Příběh je hodně hutný, přesycený, čímž se stává poměrně nepřehledným a snadno se lze v textu ztratit, následně nepochopit jisté souvislosti atd. atd.
Zamyslíte-li se pak nad knihou jako celkem, její myšlenkou a zpracováním, dospějete k názoru, že nebyla vůbec špatná, i když byla hodně depresivní, ale...

Vilma232

Není to úplně klasická detektivka, ale příběh je zajímavý a napínavý. Místy jsem se trochu zamotala do jmen. Jak už zde bylo dříve napsáno - dobrý podklad pro filmový scénář. Do letošní výzvy se hodí jako kniha s černobílou obálkou i jako "licháč" - děj končí na straně 355.

LukyK
12.12.2018

Tak tohle rozhodně není klasická detektivka, ale spíše sociologický vhled do života policajtů v New Yorku, kde zjišťujeme, že nic není černobílé. Ale když už jsem u té barevnosti, tak tady se bavíme pouze o odstínech šedi :-)
Zajímavé to rozhodně bylo, ale co mi moc nesedlo, je ono morální nebo chcete-li, etické dilema, které řeší hlavní hrdina, protože po tom všem co nám autor sdělil o něm, o jeho kolezích a prostředí mi to k němu prostě nesedí a už vůbec ne po dvaceti letech ve službě.

Kniholom
24.10.2018

Výborná věc, navíc výborně přeložená. Velice hutné, není pro každého (je tedy pravda, že se můžete v textu a ději snadno ztratit, ale to je prostě New York City, vážení).

TIP: Máte rádi Databázi knih?

detektivky

Autor knihy