Donbas: Svadobný apartmán v hoteli Vojna

Autorská reportážna kniha o svete na oboch stranách frontovej línie Donbasu. Pravda býva často menej uveriteľná než fikcia, pretože vymyslený príbeh sa musí riadiť pravidlom pravdepodobnosti, kým ten pravdivý nie. - Táto poučka amerického spisovateľa Marka Twaina platí do bodky pre knihu pôvodných reportáží, ktorej autorom je Tomáš Forró. Je plná neuveriteľných, ale pravdivých príbehov, ktoré prežili - a naďalej prežívajú - ľudia v ukrajinskom Donbase, spustošenom vojnou. Tomáš Forró dokázal to, čo sa žiadnemu inému novinárovi nepodarilo: získal si dôveru ľudí z oboch bojujúcich strán, ktorí ho vzali k sebe, do zákopov aj do bytov, kde s nimi prežíval bombardovanie a kde mu rozprávali svoje osudy....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/40_/407997/big_donbas-0kd-407997.jpg 4.758
Literatura faktu, Literatura slovenská, Cestopisy a místopisy

Vydáno: , N-Press

Svadobný apartmán v hoteli vojna

Kniha Donbas: Svadobný apartmán v hoteli Vojna

intueri

Až ´investigativní´čtení nabité silnými příběhy lidí, obrazů válečných zkáz, politických i vojenských her a celým spektrem emocí... Smekám před autorem za jeho odvahu a za ´pravdu´, která rozšířila i můj pohled na´pravdu´!
"První rok jsem na Donbas přijížděl jako všichni - věděl jsem dopředu, na čí straně je pravda, kdo je v tomto konfliktu obětí a kdo predátorem, a materiál, který jsem měl získat, měl být jen ilustrační pomůckou, jak to ukázat ostatním. Potom jsem tuto jistotu úplně ztratil. Způsobilo to utrpení, s nímž jsem se setkával na obou stranách - bylo ho příliš a bylo příliš nesmyslné. Jak odsuzovat zvěrstva vojáků zmanipulovaných propagandou, když podobné věci páchá armáda, která je spojencem Západu?"
"Ukrajinu od Užhorodu až po Krym a Savur Mohylu pod kontrolou proruských sil není možné posuzovat podle standardů západní polokoule. My jsme nikdy nebyli opravdovou součástí ruského světa, nanejvýš jeho osobitou periferií. Ukrajina leží příliš blízko Moskvě, než aby v ní mohlo docházet k pražským jarům a něžným revolucím."

Terka_v25

Donbas - oblast ovládaná separatisty, oblast v sevření mezi Ukrajinou a Ruskem. A taky region paralyzovaný strachem, bídou, promarněnými sny a ideály, falešnými nadějemi a v neposlední řadě promyšlenou propagandou. Reportáž z místa konfliktu, kterou napsal T. Forró, přináší nejen popis toho co se v tomto regionu událo a děje, ale zasazuje jej i do širšího kontextu. Úkol to byl dosti nesnadný, ale myslím si, že T. Forró si s ním poradil se ctí a výsledkem je velmi čtivá kniha, která mi přinesla spoustu poznatků. Zajímavé jsou i zmínky o České republice. Pokud vás dané téma zajímá, tak určitě doporučuji k přečtení.

MARTh

Skvělá, působivá kniha, stejně tak perfektní je samotná práce pana Forró - při zajišťování informací, které se staly podkladem této knihy a při nichž se snažil o maximální objektivitu, mu často muselo jít o život. Nebudu opakovat hodnocení knihy, se kterým se zcela ztotožňuji (viz předchozí recenze od Petanee, XbookwormX a vlastně i všech dalších čtenářů...)......upřímně - myslím to naznačil i Tomáš Forró - hybridní válka je takový Putinův "dárek", který "nezištně", ale o to důrazněji, věnuje všem bývalým sovětským sférám vlivu - tu s větším úspěchem (Gruzie, Ukrajina), tu s úspěchem menším (viz pomýlení hltající proruské weby v ČR a jinde....)...Tak jen doufám, že mu ten "dárek" se vztyčeným prostředníčkem vrátíme. Sice to sem úplně nepatří, ale po přečtení knihy mi to nedá - osobně se stydím za pofiderní komiky s pokřivenou páteří typu "mlátička ondráček", "vlastenec" okamura, "vopravdudrsnej" motorkář foldyna (záměrně píšu jejich příjmení s malým písmenem, protože u lidí, kterých si nevážím, tak činím pravidelně), a další, kteří si hrají na "hrdé" čechy a vlastence, ale vláďovi puťinovic lezou s úsměvem na rtech tam, kam by normální člověk nelezl...ale to jsem významně odbočil-knihu si určitě přečtěte, na straně jedné Vám bude strašně smutno, pokud si představíte život lidí na Ukrajině/a na straně druhé se budete v podstatě radovat, že jste se narodili tam, kde žijete, a nemusíte řešit např. to ,co běžní lidé v dnešní Ukrajině..... protože naše problémy jsou proti těm jejich fakt malicherné....!

Petanee

Krásná práce... Bohužel další oblastí, která se stává obětí ruské hybridní války je momentálně ta naše. Pokusy postsovětských republik o budování identity nezávislé na ruském vlivu, Kreml trestá.
V bohaté, vzdělané a kriticky smýšlející Evropě existuje subkultura "přehlížených", kteří žijí v alternativní realitě. Svět kolem sebe si vysvětlují podle zákonů vlastní uzavřené sociální bubliny. A právě sem bude Rusko zaměřovat svoji pozornost. Uvidíme...

Pokud chcete zjistit, jak Ukrajina prohrává boj o duše vlastních občanů, pak směle do toho... lidé kteří měli před válkou pocit, že na ně celá jejich země zapomněla, jsou na tom dnes stejně jako tenkrát - jen chudší o sen, že separatisté to změní... Válka nám na Donbasu přešla do další fáze, pomalu, nepozorovaně a doprovázená plíživou depresí. Pohltil ji místní spletitý systém ekonomických vztahů, politických intrik, korupce a osobních zájmů.

XbookwormX

Jaká náhoda, že jsem knížku dočetl právě dnes, kdy se doufám definitivně odkloníme z trajektorie servilního ruskýho satelitu ("díky", hradní parto). V době, kdy si musí ovarová hlava nechat týden hájení na to, aby dostal přes Nejedlýho noty z Kremlu, jak se k tomu postavit. Ale teď k Donbasu, kde to momentálně zase vře a tahle knížka bez příkras plní funkci průvodce konfliktem a je to takový "kdo je kdo" v situaci, kdy se v hybridní válce nedá už ani pořádně orientovat a mediální zkratky jsou spíš zavádějící.
Například jak to ve skutečnosti bylo s angažovaností lokalních + středo a východoevropskejch nácků, realný pohled místních radikálů, život běžnýho civilního obyvatele, kterej má ve finále ještě míň relevantních informací, rychlý etablování nový generace proruskejch oligarchů atd.
Za mě plnej počet, autorovi poklonu a tohle dávat jako přílohu k dennímu tisku...snad by to některým pomohlo.
P.S. zmínka o pendrekový mlátičce z Václaváku je úsměvná, ale spíš mrazivě. Už aby se nad touhle bolševickou sebrankou taky jednou provždy zavřelo víko rakve.

kamilk

Neskreslené informácie z prvej ruky. Neuveriteľné, čo sa môže stať a čo sa skutočne aj dialo u našich susedov. Mrazivý príbeh mocenského konfliktu, jeho nezmyselnosti a postupnej straty všetkých nádejí každej zo zúčastnených strán je podaný novinarsky chladne a bez emócií. A to robí túto knižku tak dobrou, pretože ani vojna nemá emócie, nepozná radosť ani strach. Len obete.
Nevieme si ani predstaviť, akí sme šťastní, že hrôzy vojny poznáme len z rozprávania tých druhých. Dokedy? 100%

JanC578

Koupil jsem si knihu, abych pochopil ukrajinskou válku a pocity lidí v ní. Účel splnila. Vše je srozumitelně vysvětleno, autor se setkává i s obyčejnými lidmi. Je zajímavé, jak dokáže fungovat ruská propaganda se zoufalými lidmi. Zajímavá část je i ta, kde se píše o poslanci za KSČM, jak kontroloval volby na Donbasu. Rozhodně stojí za přečtení.

gonga

Povinná četba pro všechny zdejší pomatené idioty vzpomínají se slzou v oku na "ruské bratry", pro ostatni silné memento, protože to, co je dnes na Donbase, může být jednou i u nás. Chci ale věřit, že se ruské hybridní agresi ubráníme, ačkoliv dnes to tak rozhodně nevypadá.