gonga gonga komentáře u knih

Bonsai Bonsai Petr Herynek

Tato skvělá příručka stála na počátku mé lásky k bonsajím a musím po letech konstatovat, že ji pan Herynek napsal skvěle! Jeho dlouholetá zahradnická a tvůrčí zkušenost se odrazily v kvalitě této knihy a s malými výhradami ji lze doporučit začátečníkům i dnes.

03.04.2017

Neználek na Měsíci Neználek na Měsíci Nikolaj Nikolajevič Nosov

Takřka geniální Nosovovo opus magnum, kde autor pronikl do duše kapitalismu více než mnozí jiní a předestřel nástrahy tohoto zřízení nevinným dětským duším. Nedávno jsem si kupříkladu v IKEA připadal jako v Hotelu u levného bydla, taky je zde spousta věcí nekompletní a jeden je dostane teprve tehdy, když připlatí. Nikolaj Nosov sice psal propagandu, ovšem jeho propaganda byla poučená, tudíž jsem díky němu pochopil principy akciového trhu již v 10 letech. Nutno zmínit kongeniální Zápalovy ilustrace, bez kterých si mnozí z nás Neználka nedovedou představit dodnes.

20.03.2017 4 z 5

Deset bran Deset bran Seung Sahn

Když jsem si koupil tuto knihu, nerozuměl jsem zenu, pak jsem ji začal číst a měl jsem občas pocit, že zenu rozumím. Nyní jsem ji dočetl a zenu nerozumím o nic víc. Ale bylo to pěkné přemítání.

13.03.2017 5 z 5

Blábol a jiné příběhy Blábol a jiné příběhy Neal Asher

Je mi líto, ale jakožto takřka fanatický Asherův fanoušek musím vyjádřit své zklamání. Povídky v tomto sborníky jsou pouhými krátkými příběhy ze světa řádu, bez zajímavé pointy, jakoby Asher na omezeném prostoru nebyl schopen vystavět silný a strhující příběh. Navíc je mi spousta skutečností z povídek známa z jiných Asherových knih. Jsem zklamán.

22.02.2017 2 z 5

Pod rouškou noci Pod rouškou noci Dennis Lehane

Velmi přeceňovaná gangsterka nemající s realitou skutečného života ve Spojených Státech na počátku minulého století, nic společného. Samá klišé, nic objevného, zajímavého, jedinečného. Standardní produkt dnešní doby. Reálný Joe by v tamní džungli neobstál ani měsíc natož aby se stal bossem. Navíc ta komedie s dobrým srdcem našeho hrdiny, ze kterého se v druhé polovině románu stane div ne svatý ochránci chudých a potřebných...tato kniha je vykalkulovaná od začátku do konce, ani bych se nedivil, kdyby ji autorovi sepsali najatí pisálkové dle nějakého vzorce typu: co všechno je v klasické gangsterce. Ačkoliv je srovnávána s Kmotrem Maria Puza, ve skutečnosti na něj nemá ani zdaleka.

25.01.2017 2 z 5

Cesta zenu Cesta zenu Alan Watts

Alan Watts patří dodnes k nejlepším popularizátorům nejen východních nauk , ale i křesťanství a po přečtení jeho knih může dočasně získat pocit vhledu i naprostý laik.

14.12.2016 5 z 5

Mýtus a rituál v křesťanství Mýtus a rituál v křesťanství Alan Watts

Jedna z nejhlubších knih, které na téma křesťanství kdy byly napsány.

14.12.2016 5 z 5

Američtí bohové Američtí bohové Neil Gaiman

Dle mého názoru velice přeceňovaná kniha, která si nezaslouží své hodnocení.

09.12.2016 2 z 5

Nová planeta Nová planeta Martin Vopěnka

Upozorňuji na spoilery: Tato kniha je kompaktní celek, která zprvu může čtenáře poněkud zklamat, na počátku se totiž zdá, že je psána pro děti a chvíli trvá než prokoukneme autorovu hru , ve které čtenář vyspívá a stárne spolu s hlavním hrdinou. Trpělivost je vlastnost, kterou bude hlavní hrdina při své cestě životem často potřebovat, stejně tak čtenář, aby vydržel u příběhu, který je, bohužel, často trochu rozvláčný. Nemohu se zbavit dojmu, že sevřenější tvar by dílu prospěl. Přece jen, popisy každého stébélka přes cestu a zejména každého hnutí Danovy mysli, jsou někdy až únavné a ne vždy posouvají děj kupředu. Na druhou stranu děj zraje jako víno a když se autor v poslední části knihy dostane k podstatným otázkám lidského života a smrti, čte se jedním dechem až do konce. Hlavního hrdinu jsem si ale přes veškerou snahu oblíbit nedokázal - nepovažuji to ale za chybu autora, nýbrž za jeho kvalitu, napsal Dana takového, jaký by asi mohl být, kdyby žil prvních 12 let na Nové planetě. Popis jeho zrání je ale bohužel někdy až únavný a pomalý a celkové vyznění příběhu někdy působí naivně a málo uvěřitelně, závěrečné nastolení spravedlivějšího režimu působí značně nevěrohodně a nepravděpodobně. A hrdinovo přemítání o "mamince" a "tatínkovi" mi chvílemi šlo vyloženě na nervy.

24.10.2016 2 z 5

Vše o čaji pro čajomily Vše o čaji pro čajomily Karel Valter

Čajová bible v českém jazyce. Nejen velice poučná a čajeznalá, ale i vtipná a zábavná. Autorovi patří veliký dík za toto pojednání, ježto v češtině není druhé takové. Pravda, sem tam se v ní najdou chyby, ale co by člověk na počátku tisíciletí mohl chtít.

24.10.2016 5 z 5

Kokain - Kariéra německého dealera Kokain - Kariéra německého dealera Kajo Fritz

Oddechovka na jedno odpoledne, u které bych se nedivil, kdyby Stephan Liebert nikdy neexistoval a Kajo Fritz si všechno vymyslel. V podstatě dokola to samé a nedozvíte se nic, co byste už buď netušili nebo nevěděli. Snad jen míra prorůstání kokainu německou a postupně i naší společností, trochu překvapí. Pak si ale člověk vzpomene na onoho ředitele nemocnice Motol, který "sněžil" celé dny a je po překvapení.

18.10.2016 2 z 5

Rozmnožování okrasných stromů a keřů Rozmnožování okrasných stromů a keřů Vilém Walter

Snad nejlepší kniha na dané téma, která u nás kdy vyšla. Vilém Walter byl a stále je legendou v oboru.

11.10.2016 5 z 5

Zápas s nebem (1. - 3. díl) Zápas s nebem (1. - 3. díl) J. M. Troska (p)

V dětství jsem četl Trosku, Trosku a zase Trosku. A Zápas s nebem byla moje nejoblíbenější, uměl jsem ji takřka nazpaměť, četl nesčetněkrát. Snad je z dnešního pohledu Troskovo dílo poněkud naivní, nevím, ale tehdy to pro mě, coby náctiletého, bylo zjevení, které stálo spolu Julesem Vernem u zrodu mé celoživotní lásky k žánru sci-fi.

27.09.2016 5 z 5

Velmi nadhodnocená kniha sepsaná čistě za účely co nejvyšších prodejů, nespočítám, kolik podobných historek jsem už četl. Naivní, dětská, nelogická a velmi povrchní. Když ji porovnám s jinými dětskými knihami, protože toto JE dětská kniha, tak je daleko za nimi jak ohledně příběhu, který je banální až běda, tak ohledně využití potenciálu nápadu, který úplně hloupý nebyl. Ale co, pokračování autor nasekat stihl a prodal to i do Hollywoodu, čili může být spokojen na rozdíl ode mě.

27.09.2016 1 z 5

Zrzavý Orm: Plavci na západ / Doma a znovu na lodi Zrzavý Orm: Plavci na západ / Doma a znovu na lodi Frans Gunnar Bengtsson

Skvělá a nesmírně vtipná kniha , ve které nechybí skvělý černý a suchý humor. Jsem velice rád, že se mi podařilo sehnat toto souborné vydání.

27.09.2016 5 z 5

Zrzavý Orm: Plavci na západ Zrzavý Orm: Plavci na západ Frans Gunnar Bengtsson

Dokonalost! Skvělý drsný humor mě vždy spolehlivě rozesměje a navíc patřičně usadí a donutí uvědomit si, že naše "problémy" jsou ve srovnání s těmi skutečnými opravdu hodně malicherné.

27.09.2016

Musicophilia Musicophilia Oliver Sacks

Jediná kniha, ve které se dozvíte něco o tom, jaký a proč vůbec má něco takového, z evolučního hlediska bezvýznamného, jako hudba, vliv na člověka.

16.09.2016 5 z 5

Alchymista Alchymista Paulo Coelho

Alchymista je kniha podávající banální pravdy jako metafyzické zjevení, taková pop spiritualita pro laiky.

30.08.2016 1 z 5

Stín větru Stín větru Carlos Ruiz Zafón

Kniha na mě působila naivně, jakoby byla napsaná s obrovskou snahou , aby se líbila lidem, aby zaujala, aby byla hezká a malebná. O to více pak vynikne, že autor , ač napsal mnoho slov, zase nemá až tolik co říct. Takový Coelho krásné literatury.

30.08.2016 2 z 5

Hraniční válka Hraniční válka Neal Asher

Naprosto souhlasím s ada4, rozdíl v kvalitě překladu je víc než patrný a nová terminologie mi významně zhoršila celý zážitek. Jinak si dovoluji doufat, že má oblíbená Orlandine dostane v některém z příštích autorových děl ještě více prostoru, ne-li celou knihu.

08.07.2016 4 z 5