Zápas s nebem (1. - 3. díl)

1. Smrtonoš - 2. Podobni bohům - 3. Metla nebes Strhujícím způsobem dějová trilogie (Smrtonoš, Podobni bohům, Metla nebes) nemá svým rozmachem v české sci-fi obdoby. Autor nechal svoji fantazii pracovat naplno. Nekladl si žádné vědecké a technické zábrany. Jeho univerzálním technických prostředkem je rozmanitě transformovaná statická elektřina, hrdinové příběhu (druhá generace předchozí trilogie Kapitán Nemo) postupně navštěvují bytosti na kosmických tělesech, Měsícem počínaje a Merkurem konče. Na každém kosmickém tělesu nacházejí inteligentní bytosti a vyspělé civilizace. Autor správně předpokládá, že čtenář nebude namítat proti vědecké nevěrohodnosti. Podstatný je děj, ten tu nenechá vydechnout ani hrdiny, ani čtenáře. Tak pestrý karneval nápadů a motivů se nikdo nepokusil později napodobit, dokonce ani Troska sám, neboť jeho pozdější práce jsou co do míry fantastičnosti mnohem umírněnější. Některé nápady dodnes udivují svoji originalitou, uveďme tyranskou bytost z planety Marsu, která je myslícím „prvokem“ a je schopna regenerace i na základě malé uchované části svého organismu....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/32_/32187/zapas-s-nebem-I9w-32187.jpg 4.5165

Zápas s nebem

Romány, Literatura česká, Sci-fi
Vydáno, Profil

Kniha Zápas s nebem (1. - 3. díl)

danny_21
11.09.2020

Druhá Troskova trilogie s další generací potomků slavných inženýrů z minulých děl. Tentokrát se trojice mladíků vydává za mírné asistence mocného kmeta do vesmíru a objevují život a zvyky na nejbližších planetách. Troska se rozhodně svými díly zasadil o popularizaci vědy a zaslouží si své čestné místo stejně jako slavnější kolega Jules a celý cyklus Zápasu s nebem patří k nezapomenutelným dobrodružstvím mého mládí - 75 %

kokrokr
27.05.2020

Pokud se chcete bavit, musíte respektovat dobu, ve které kniha vznikla. Tenhle naivní příběh poplatný své době, je sci-fi brak. Někteří čtenáři béčkové příběhy milují. No, proč ne, já to četl taky.

ufak
13.04.2020

Vesmírnou trilogii jsem jako dítě přečet jedním vrzem, bylo to zajímavé, napínavé. Jen mi (už jako dítěti) připadalo hloupé, že všude, kam přiletěli, něco žije. A měl sem strach, že Smrtonoš unikl jako skupinka buněk.

Israha
01.10.2019

Troska zde ukazuje úžasnou obrazotvornost, cit pro budování napětí a hrůzy z neznáma, a vše koření typicky českým laskavým humorem, ale ukazuje se jako velmi průměrný vypravěč příběhů. Jednotlivé epizody na cizích planetách jsou povětšinou skvělé (vede chladně dokonalá futuristická utopie v kontrastu s industriálním peklem na Marsu, a taky Lovecraft vs. Ztracený svět dobrodružství na Venuši), ale jejich propojení strohými komentáři vypravěče, opakující se řešení krizových situací v deus ex machina stylu, kdy vědci, kteří sotva mají dostudováno, vše vždy vyřeší prostým "heuréka, mám to!", a chabá práce s postavami literární zážitek z knihy devalvují. Množství pavědeckých tvrzení se v dobovém kontextu dá přejít mavnutím ruky, ale výše zmíněné skutečnosti nikoliv. Navíc, pokud čtete Zápas s nebem v celku, tak jeho třetí část, Metla nebes, je po vynikajícím Podobni bohům jen selankou a unaveně klouže k suchému závěru, aniž by nějak dávala celému příběhu vrchol. Tady se jen na nostalgii hrát nedá, srovnání s Vernem je dost mimo - to byl totiž PAN vypravěč.

Jardík50
21.09.2019

Překrásný a strhující čtení. To , že nechal oživnout skoro všechny planety vůbec nevadí.

mol378
26.07.2019

Asi tak ve třinácti mě to bavilo moc, četla jsem jedním dechem, stejně jako ostatní autorovy knihy. Dodnes výborné.

ijcro
13.01.2019

Tuto trojknihu jsem četl jako dítě, když jsem byl dva měsíce zavřený v nemocnici a nemohl chodit, a hrozně moc mě bavila. Jednoduché, výstižné ilustrace snad v duchu šedesátých let, krásně doplňovaly a usměrňovaly mojí představivost (od té doby vím, co je to turniket :) ). Ale byla strašně tlustá a těžká :)
Ale pokud se čtenář nezamýšlí nad fyzikálními důsledky dějů, tak je to čtivý příběh, děj má spád a Aeronautilus musel učarovat každému dítěti v tom správném věku, pokud by ho dostal jako hračku pod stromeček. Dneska se ale dívám na knihu dost shovívavě, ale nemám s ní problém :)

danny_21
02.01.2019